Strugurasi de sept-oct 2011 LMA *69*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

revin cu un mesaj kilometric, cred ca il veti sari cand il vedeti asa lung

Sei ce super ar fi sa fie bb

Cum se simte Ela?

si eu vreau bb2, cred ca toate vrem pe aici vad ca pana si may vrea, parca acu ceva vreme spuneai ca nu mai vrei, ajunge

apropo May, sunt absolut superbe pozele, Bea este tot mai frumoasa

Jade eu ii dau Mariei somon de la 11 luni, ii place si nu a avut nicio problema de la el
e tare T cu hubloul, si noi avem preocupari din astea...plus wc-ul, intr-o zi mi-a bagat mana acolo,de atunci tin capacul lasat...plus ca mananca hartie igienica si servetele, m-a disperat cu asta


Nanna, eu am auzit de multi copii ca isi strica somnul in preajma varstei de un an, probabil se datoareaza achizitiilor, cum spunea si May. Maria se trezeste din ora in ora de la 6 luni, eu nu simt ff nasol asta ca ii bag tzitzi si doarme cu ea in gura ca daca m-as trezi sa o iau din patut, sa fac bibe sau sa o legan cred ca si eu as dormi pe mine...

raluca, daca este evident ca te vrea pe tine, de ce nu il tii langa tine? Parerea mea este ca asa, in patut il chinui si pe el si te chinui si tu

Pupam nasuc lovit de Teodora, speram sa treaca repede

Rach povestea cu laptele statut e o tampenie totala, sa stii, nu exista asa ceva ca nu sta laptele acolo sa se stice. poti sa o alaptezi fara grija. nici Maria nu mananca din cauza de tzitzi insa nu ma indur sa o intarc, e mult prea atasata de ea. plus ca si pt mine e mana cereasca, alin orice durere cu tzitzi, daca se loveste se mufeaza imediat si nu mai plange, acum ies maselutele si e vesnic la san...

chiar ca are mese multe Anastasia
ziceai ca iti iei niste ore la seral, te-ai mai dus?

anca si eu vreau sa pun o camera video ceva pt bona insa nu prea stiu cum sa procedez. pe mine ma enerveaza unele chestii la ea, care de altfel ma enerveaza si la mama si la soacra, i-am spus dar sunt sigura ca tot le va face. de pilda i-am spus sa lase fata sa umbele peste tot, mai putin wc si gunoi. desigur ca nu o lasa, imi spunea azi ca a vrut Maria sa deschida comoda unde sunt hainutele ei si i-a tinut usa. ce m-a enervat. plus ca banui ca ii mai deschide tv la desene. eu i-am spus maxim 10 min. exista vreun program de contabilizat timpul petrecut pe un canal?
in rest Maria deja o place, rade cand o vede, intinde mainile sa o ia in brate, doarme cu ea (asta chiar e soc, Maria nu a a dormit pana acum fara tzitzi)

felicitari pt dintzoci, Pinky!












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Fetelor s a votat sa revina indemnizatia la 85% , noi cele care stam doi ani ce trebuie sa facem , depunem un alt dosar sau cum . Cine se pricepe ? Anca tu ne poti ajuta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Va multumesc pentru mesaje.

La soacra renunt pt ca asa am decis. cu sotul. Sa avem copilul aproape, soacra sa isi poata face treburile - deh, la tara e destula treaba toamna. Oricum devenise obositor. si pentru noi. Chiar prea obositor. Servici, plecari la tara, nu. mai stiam cum trece timpul... Si puiul meu departe.
sper sa fie ok cu bona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Klau,condoleante! O sa fie bine cu bona,ai sa vezi !

Mai,cu espumisan si debridat nu dati cu pietre , doar ce am citit postarea Ralucai (alexcreste) si mi-a ramas intiparita in minte.
cand ii doare si ii vedem cum se chinuie vrem sa se faca repede bine, dar uneori repedele asta face rau pe timp indelungat si noi habar nu avem. M-am tot gandit ce sa scriu,cum sa scriu sa nu supar pe nimeni. Sunt convinsa ca doctorii stiu si medicamente cu mai putini excipienti, care sa aiba mai multe avantaje decat dezavantaje , dar intalnind scepticismul parintilor ( de ce mi-a dat ceai de seminte de marar si flori de anason stelat cand putea sa imi ea espumisan ,de ex) , parinti care reactioneaza imediat daca li se pare cunoscut numele produsului din reclame sau din recomandarile prietenilor.Cel mai important la enterocolita este regimul alimentar si tratamentul simtomatic al bolnavului. In acest caz regimul consta in excluderea lactatelor lichide, fructelor si legumelor acide ( unii recomanda doar fierberea lor, neconsumarea lor in stare cruda) , consumarea ceaiului de menta / musetel/sunatoare ,masaj pe burta ca la colici... Antibiotic este recomandat doar in cazuri exceptionale.A,si am uitat,in primul rand se stabileste de ce natura este enterocolita : virala,bacteriana,provocata de fermentarea alimentelor dulci, de o ciuperca...
Chiar acum m-am uitat,pe nici un medicament ce contine maleat de trimebutina nu scrie ce excipienti sunt folositi. Nici efecte adverse. Dar daca trimiti mail la producatori,si iti spun ce excipienti sunt il el,si vezi efectele adverse ale lor te ia cu dureri de cap. Dar gata ,m a opresc ca ma luati la palme !

In alta ordine de idei, Paul are pentru prima data in trei ani ,aproape, putin gatul rosu. Dar cel mai probabil il are asa pentru ca a fost aerul foarte uscat in gradinita ,a dormit cu gurita deschisa si voila! Are 3 feluri de bilute de supt sin 6 in 6 ore , si pauza de gradi pana vineri .Pauza pentru confortul asistenti de la gradinita,si al meu,sa nu ma mai cert cu ea.Clar ,mucii lui transparenti nu fac nimic celorlalti copii,dar na! Bubite de caldura vara sunt luate drept pojar , supraincalzirea drept febra, mucii de la plans drept raceala/gripa si ar mai fi,dar nu am energie acum.Azi a fost o zi proasta, cu nasucul vinetiu al fetei,care acum s-a dezumflat,nu o mai doare,dar are un colorit aparte, cu somn nesincronizat al copiilor,si mie mi-a fost somn dar nu am avut cum dormi.Am avut de calcat un morman mare de haine si nu le-am terminat . Dar au fost si chestii bune . A facut Teodora caca numai la olita azi, pipi de cateva ori in olita, de doua ori pe ea . Imi arata cand urmeaza sa faca caca, cauta olita,asa ca o tinem aproape.Nu stiu daca am scris cum ieri s-a asezat in olita,si pana sa ma prind eu sa aduc si vasul ala din interiorul olitei,ea a facut in pampers. CLar ii e mai bine cand face la olita si nu o mai sterg cu servetel umed ,si e tare bucuroasa dupa ce face. Mai si spune "gataaa!" ... Acum alearga prin casa de-a busilea,cu PAul in urma ei urland " te priiiind,te priiiiind ! " ,iar ea chicotind " ghildi ghildi ghildi!" , ca dupa ce o prinde o gadil a ...


O seara frumoasa !
PS ,Sei, abea astept sa te vad prima mamica de struguras cu o noua sarcina!
Nu mai stiu ce voiam sa mai scriu,sigur am uitat cate ceva , dar revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Sei Cate e bine. Merge de n-are treaba si eu sunt relaxata. N-am stat si nici nu stau dupa ea sa nu cada pt ca e foarte precauta, zici ca-si regizeaza cazaturile, park sa lasa ca puful cand cade. Spre deosebire de frate-su care se ducea ca toporul la fund. Nu ma mai doare spatele ca la Filip pt ca nu a vrut nicicum sa mearga de manuta, a invatat singura sa mearga. A inceput sa si bolboroseasca una, alta. Zice "caca" de fiecare data cand face, si repeta ca un disc stricat pana ma misc s-o schimb. Zice "tati" cu glas mieros, "mami" abia acum a inceput sa zica. Apropo de somn, si a mea a inceput sa doarma foarte prost, si daca la culcare o pun in patut, pe la 12-2 noaptea se trezeste la supt si nici ca mai e chip s-o pun inapoi. Asa ca o culc intre noi si nu ma stresez. Am ajuns la concluzia lui Lali, copilul n-o sa doarma pana la facultate cu parintii, iar cu cat te incapatanezi mai tare cu atat mai greu e. Inca suge, si suge temeinic. Daca incerc noaptea sa-i dau suzi, o arunca cat colo, zice "sisi" si face gura palnie. E o scumpa, e foarte cocheta, ii sar in ochi toate bijuteriile, isi pune palariuta singura si danseaza dand din fund ca la salsa.

Klau imi pare rau pentru pierdere, ma bucur insa ca ati gasit o solutie sa va tineti puiul aproape. Conteaza si pt el si pt voi.

Rach n-are nicio treaba lapticul daca sta in san, nu e statut. S-ar putea insa sa trimiti un mesaj eronat catre copil refuzandu-l ziua, dar permitandu-i sa suga noaptea. El nu pricepe de ce nu are voie ziua dar noaptea da. Apropo, de ce nu-i mai dai ziua? Daca esti la servici e de inteles, si copilul o sa priceapa ca daca esti plecata nu are tzitzi, dar daca esti langa el de ce nu-i dai? Poate ai mai povestit si am ratat eu.

Edit: am vazut acum ca ziceai ca nu mananca. Sa stii ca si a mea are zile cand mananca foarte prost, mai ales daca o supara ceva. Acum se chinuie cu niste masele, i-au iesit 2 si se pregatesc si caninii. Ieri nu a mancat aproape nimic, doar niste cereale seara. Tzitzi insa, fara numar. Si n-o refuz pt ca e consolarea ei. Sunt relaxata. Cu forta n-o sa manance cu siguranta, iar lapticul le mai asigura si acum nutrienti. Asa ca o las in pace, cate lingurite de papa vrea ii dau, cand cere tzitzi ma execut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Rachel eu zic s-o mai tii la san cat poti ,o sa regreti mai tarziu daca n-o faci . Si ce daca bea mult lapte in timpul zilei ? Nu e singura

Klau condoleante !Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe tatal tau!

Camady nu esti singura la noi Noura doarme bustean de la 9 pana a doua zi la 8 ,pot sa plec din casa ca nu se trezeste sigur ,dar eu n-am chef de nimic dupa ce- o culc,sunt varza ,obosita maxim si vreau sa stau sa lenevesc in pat si sa ma uit la tv sau sa stau pe net

Sei hai sa fie cu ochi

Pinky felicitari pt dintisori acusica ies la lumina




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare

Oana, de unde ai luat masinuta? Maia a vazut ieri la o verisoara, dar nu a fost prea incantata...

Mie imi pare rau de achizitia patutului, jucarii nu am luat multe. Ne jucam foarte fain cu ele si singurica si impreuna. Parerea mea este important sa te joci cu ea, sa ii arati ce sa faca, altfel se plictiseste.

Referitor la carut, i changed my mind. Spuneam ca imi pare rau ca am dat tona de bani. Dar acum sunt foarte fericita pentru ca e usor, e simplu de manevrat si chiar merita.

May... Tenerife

Alyana, felicitari pentru nepotel.

Sei, sanatate.
Sei, nu te supara dar 38,5 in fundic nu e febra, e fix limita de unde incepe febra. pana acolo e stare subfebrila din cate stiu eu.

Lali, multumesc de share, pe mine chiar ma intereseaza.
Eu vorbeam ieri cu cumnata mea si ea spunea ca se roaga de medic cateodata sa ii dea un medicament ceva (desi si ea vrea sa trateze cat mai natural) si ea spune: de ce?
Off, de-as gasi si eu asa medic. E foarte greu cand nu ai medic care sa fie pe aceiasi lungime de unda.

Klau condoleante

Pinky felicitari ! Credeam ca ne spui de bb2 :P

RAch, lapte statut nu exista , problema din punctul meu de vedere este ca ii dai doar cand vrei tu, si nu e ok...

Noi ne-am vazut cu multi verisori, s-au jucat asa super cu Maia. Ea era foarte incantata. Deci ar merge clar un bb2 la noi :)))





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetelor va multumesc pentru urari

Lena fii sigura ca ne jucam impreuna si-i arat cum se face ,cum sa ne jucam ,dar n-o atrage si gata ! Nu sta locului deloc ,parca e pusa in priza .Am noroc ca n-am cumparat multe,cam toate sunt primite


Fetelor ,copii vostri plang cand ii schimbati ?
Cand ii schimb pampersul Nourei sau hainutele vrea sa se ridice,plange ,tipa ,ii curg siroaie de lacrimi pe obraz,ma impinge ,nu stiu ce sa-i mai fac s-o pot schimba in liniste.Nu vrea sa stea culcata !!!!!
Ma trec toate transpiratiile si nu reusesc s-o calmez,ii distrag atentia,incerc s-o fac sa rada ,o mai gadil ,ii mai arat vreo jucarie si nimicccccccccc
Azi a rupt masa de schimbat ,a cazut o placa , a sarit suruburile la cat a dat cu picioarele in ea


La fel e cu hainutele groase si caciulitele azi a fost o vantoasa nebuna de mi-a rasturnat tot din balcon ,cred ca in jur de 10 C ca eu am iesit cu geaca,fular si basca, iar Noura cu capul descoperit
Nu suporta sa-i fie acoperit capul ,isi trage fesul cu tot cu par si-l arunca, ieri i-am cumpart o caciulita care se leaga sub barbie si a tras de ea ,de credeam c-o sa se sugrume , avea o dunga foarte rosie in jurul gatului si mi-a stat inima cand am vazut cu ce forta trage ,am jurat ca nu-i mai dau
Acum mai e cum e ,dar ce ma fac la iarna ????








Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Alayna,ii iei asa ceva : http://www.mihaelaanghel.com/2010/12/01/modele-de-casti-pentru-urechi/ daca ii place mai fashion asa ... A mea plange uneori,dar de cele mai multe ori o pacalesc,facem bau pe dupa bluzita,sau cand ii scot capul prin bluza, o gadil cand ii trag manecile, la pampers e mai naspa...dar de obicei ii dau si ei unul,sau ii pun scutecul "din mers" , cu ea mergand prin pat.

Lena

Iar am uitat ce voiam sa scriu mai devreme..

MAy, frumoase pozele,chiar daca Bea era serioasa ...

Noapte buna, ma bag la somn....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Mikka, pui parola pe programele de desene , sau le scoti din grila. Eu mor pe bonele care au impresia ca sunt bunicile/matusile copilului ! Frate, o platesti sa faca un serviciu,sa il faca naibi cum trebuie! Eee,ca m-am enervat! Asa imi e ciuda pe multi ,din mai multe domenii,care au impresia ca daca "seful " le da voie sa ii tutuiasca sau sa ia parte la unele hotarari,au dreptul sa nu isi respecte indatoririle. Bine,e si viceversa,dar ... acum de angajatii delasatori ma iau[D:]!



Mergi la inceput