Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Intru si eu repede sa va salut!
Burtica e inca ofticata, dar parca nu mai chiar asa de rau. Dimineata am donat si sange, am luat si rezultatele: sub limita la calciu, magneziu si glicemie Am fost si la nenea doc, care nu a vrut sa stabilim de pe acum data nasterii, a spus ca o facem la controlul viitor, peste vreo 3-4 saptamani, dar ca daca Doamne fereste am probleme sa il sun oricand. E un repezit si un zapacit doc al meu, dar e medic foarte bun si am incredere in el - si asta e cel mai important.
A spus ca bebe e bine, e destul de mare si ca probabil va avea in jur de 3 kg la nastere; colul e si asta ok, deci toate bune. Sa iau in continuare prenatale.
Mena, sora-ta e de groaza. Eu nu stiu daca as suporta-o daca ar fi sora-mea. Pe bune!
Acum va las ca ma trimite Sofi undeva si Andreea ma cheama sa desenam impreuna.
si sa auzim numai de bine.
PS: si la noi ploua si e friiiiig rau de tot. Noaptea ajung si aici la vreo 4 grade si nu am haine groase bune

Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

menics nu e prea tarziu, saptamana trecuta am fost la cumatra noastra in vizita si am intrebat-o cand se face aici in De si mi-a raspuns dupa 30 de saptamani, nu mai stiu exact, weeckendul asta vine ea la noi si o mai intreb odata ca memoria mea de gravide imi cam joaca feste.

Si mie mi se par utile sfaturile despre fratiori, va voi tine mai departe la curent.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Acuma am inchis la serviciu si am zis sa mai vad ce ati mai scris azi.
Mena, imi pare rau de felul cum se poarta sora ta, in loc sa te ajute, mai mult incurca si mai si fumeaza, sper sa plece in curand ca sa te linistesti si sa te concentrezi pe ce e important, sa fiti bine tu si bb.
Iulia, sa ne zici cum a fost la targ. Succes la gradinita Sarei, sa-i vina cheful si dimineata . Si mie mi-a recomandat cineva cursurile Ramonei Rosu, atat cele de pregatire pt nastere cat si gimnastica pentru gravide, dar pentru mine e peste mana locatia.
Angiuta, foarte interesant si cursul pe care il faci tu, mi se pare foarte important sa pregatesti fratii mai mari pentru venirea lui bb. Stiu ca mi-a povestit mama ca eu am fost foarte geloasa cand s-a nascut fratele meu mai mic (aveam 2 ani si 8 luni), cred ca am chinuit-o foarte mult.
Bubu, , felicitari pentru cele 31 de saptamani implinite! Ce bine ca te lasa sa dormi Nicholas, Ema are o preferinta sa se miste pe la 5-6 dimineata.
Angelique, imi pare rau ca nici tu nu te simti bine, sanatate sa treaca colicile alea si sa iti revii. Bine ca bb e ok macar.
Almy, e bine ca tu te aproviziona din garderoba sotului, la mine nici asta nu ar merge, ca sotul meu e cam cat eram eu cand am ramas insarcinata. Cand s-o face frig si aici (daca apuca sa se faca pana nasc), o sa port geaca de schi chiar daca n-o sa pot inchide complet fermoarul.
menics, mai bine sa faci si testul asta ca sa fii sigura ca e totul ok. Poate ar fi o idee sa faci injectiile pentru maturarea plamanilor daca ea crede ca risti sa nasti inainte de 38 de saptamani (cred ca dexametrazona se cheama substanta, oricum un steroid).
Gina, sanatate, sa nu mai fie ofticata burtica.
O seara buna sa aveti si sanatate tuturor!


Andreea 31+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, gagici

Andie, mai mult decat am scris despre concediul tatalui nu stiu, cand am vazut ca eu trebuie sa ma duc la munca daca vrem si concediu paternal mi-am pierdut interesul
Mena, nici nu stiu ce sa-ti zic... Incearca sa te bagi intr-un clopot de sticla, sa te izolezi de ce face sora ta si sa nu te mai enervezi, numaram impreuna saptamanile, stai linisita si va fi bine
Menics, foarte tare doctorita ta, cum s-a gandit ea acum la diabet gestational si injectia pentru maturarea plamanilor... Doamne, tu si acum lucrezi?
Bubule, (si nu numai) ai grija sa nu racesti, acum e tocmai bine...

Noi azi am fost la capatat de hainute, balansoar, una, alta si am trecut si pe la Baby Expo. Destul de aglomerat (greu cu parcarea), 10 ron intrarea. Am luat cadita de baie, sterilizator (nu mai tin minte marca, am dat 150 ron pe el) si maruntisuri gen termometru, perie de biberoane, pompita de nas, unghiera, lant pt suzeta (am gasit cu 5 ron). Erau carucioare Bertoni, Inglesina, ABC Design, Chicco (f slabuta oferta), Kinderkraft (carucioarele lor de vara mi s-au parut f bune, f usoare dar f inguste) si unele marci mai ieftinute gen DHS, scaune auto, hainute, biberoane (dr. Brown's, Tommee Tippee, Avent etc), cosmetice- Mustela (a cumparat prietena mea, am inteles ca faceau o oaresice reducere), Sanosan (daca cumparati 6 produse primiti o geanta de scutece cu salteluta de infasat) si unele bio de care n-am auzit, deci n-am cumparat pentru ca nu am pe cine sa alerg daca nu sunt bune.

Plimbarea de azi a fost obositoare si stresanta, m-a durut burtica intr-una si a fost contractata, ne-am linistit cand am intrat in masina (mediu familiar ).
Cred ca iar urmeaza o perioada lunga in care voi sta acasa, fiecare deplasare e stresanta si dureroasa.
Am avut vreo 2 zile nasoale rau, cand m-a durut un san si aveam un junghi in plamani. Combinate mi-au dat o stare tare urata, de disconfort, oboseala... bleah. Dar au trecut, acum sunt doar

Later edit 1: Popi, am vazut si un stand cu bijuterii pentri copii si nou-nascuti
Later edit 2: ... si muuuulte banci de celule stem...

Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Am uitat sa va zic... acum vreo 2 zile incepusera niste contractii mai dese asa. Dupa a doilea no-spa si nici un rezultat mi-am luat inima-n dinti si am luat un gynipral. Oau, ce naspa a fooooost... M-a luat o stare de agitatie, mi-a luat-o inima la trap, imi venea sa ma duc sa alerg pe stadion. Bine, s-au oprit si contractiile, dar a doua oara cred ca nu mai iau.

Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Am uitat sa va zic... acum vreo 2 zile incepusera niste contractii mai dese asa. Dupa a doilea no-spa si nici un rezultat mi-am luat inima-n dinti si am luat un gynipral. Oau, ce naspa a fooooost... M-a luat o stare de agitatie, mi-a luat-o inima la trap, imi venea sa ma duc sa alerg pe stadion. Bine, s-au oprit si contractiile, dar a doua oara cred ca nu mai iau.

Onutz 30+ cu Lucian


Eu iau 4 pe zi. Cam la al 3 lea ma iau si pe mine palpitatiile si tremuratul. La al 4 lea, culmea nu. In rest il tolerez bine. Prefer sa fac eu ca trenul prin casa dar sa stiu ca bebe rezista bine acolo la caldurica. Si mie mi se pare eficient ca medicament Gynipralul.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Hellou girls!

Onutz si eu maine ma duc la baby expo... aveam mari asteptari ca o sa imi iau carutul de acolo, patutul,carusele,etc..vad maine..uoff.
clar tot maine inchiei si contractul cu banca de celule stem..ca vor fi toate si macar sa beneficiez de vreo reducere macar.

tu ai voie de la medic sa iei gynipral? de ce zic asta? ca o data ce il iei, cam trebuie sa il iei o perioada..e ca la antibiotice, nu iei o pastila si gata... iei ca un tratament.. asa stiam.. asa ca nu mai lua daca nu stie medicul cum il iei... Mena il ia pt ca trebuie si ii e prescris de medic si il ia constant. asadar fii atenta:)

30+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe; No Spa;Tardiferon Fol,
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mami, de medic e prescris, sa iau la nevoie. Eu nu iau nici no-spa regulat, decat la nevoie (f f rar). Cand am luat gynipral contractiile sarisera calu', m-am speriat un pic. Daca reveneau oricum nu continuam sa iau, pentru ca m-am simtit aiurea rau, as fi sunat doctorul.
No-spa nu iau regulat pentru ca eu am contractii cand am cel mai mic stres si cand ma ridic in picioare. Din cauza asta incerc sa stau mai mult pe-acasa, mai mult prin pat/fotoliu. Atunci chiar n-am nici o problema.
In general incerc sa ma feresc de medicamente si nu as lua nimic de capul meu
Carucior ai toate sansele sa gasesti la targ, sunt muuulte modele expuse de la multe firme bune (Cam, Inglesina, ABC Design, Kinderkraft etc) si poti sa vezi cum arata, cat sunt de grele etc.
Si banci de celule stem sunt cateva, dar nu toate in acelasi loc (majoritatea sunt undeva separat langa Regina Maria si mai sunt cel putin 2 imprastiate in alte zone)
All in all a fost ok la targ, cred ca in weekend o sa fie haaaooos


Onutz 30+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Mena, scumpa, iti spun sincer ca ar trebui sa primesc un premiu ca ma abtin sa spun ce i-as zice eu surorii tale, cat de sora e ea.Iarta-ma, dar si o straina ar avea grija macar sa fumeze afara, cand are alaturi o gravida, pai cu ce e de vina puiul ala mic sa ii inghita ei pufaiturile? NU cumva asteapta sa iesi tu?Si chiar te rog sa ii spui sotului sa ii zica de la obraz de chestia cu tigara, pai asta iti trebuie tie acum, avand in vedere ce perioada super grea ai avut si inca ai, e inconstienta???? Of, Doamne, bine ca mai e doar o saptamana!

Angelique, oooooof, am banuit eu ca ceva nu e in regula cu tine, ca tu erai mereu prezenta la apel, mereu aici, cu noi, am banuit ca nu iti e ok, insa nu m-am gandit ca a fost atat de rau! Bine ca bobocelul e ok si ca tu esti optimista, ca orice mamica uita de toate cand isi stie puiul la adapost.

la mine chestiunea cu luat haine de la sot nu merge, eu am 1.64 si el are 1.83, pai ce frumos as arata...wow!!Insa profit, in casa, ca asa lalaite imi vine minunat, adica tare comfortabile sunt!

Gina2, grija grija grija!!Odihneste-te cat poti!Si mananca, omule, lactate, cum sa ai calciul sub limita, pai stii ca ia de la tine daca nu ii dai tu ce ii trebuie!

Onutzule, cred ca asta cu oboseala si burta tare e o chestie de care nimeni nu are sa scape in perioada asta, si eu am momente in drumul spre job sau dinspre job in care m-as intinde pe jos, in drum, simt ca nu mai pot merge, asa de grea simt burta si se intareste, pietroi se face la oboseala.Mai am putin si apoi merg numai cand am eu chef, -ca miscarea e necesara-, insa nu cand trebuie, ci cand ma simt in forma.Energia o am, insa organismul trage, saracul, iar burta ce mai, e mare, chiar daca nu sunt multe kile, insa ma trage in jos si merg incet, mult mai incet decat as vrea..

Menics, analiza asta, testul de glucoza, se face intre 28 si 32 de saptamani, asta madam doctoressa nu stia?? stau toti si se mira de bebe, insa nimeni nu se gandeste sa faca testul care e f important, de altfel.Eu sper sa nu fie cazul sa faci tratament, sper sa fie pur si simplu un bebe bine hranit si care normal, creste super ok.Iar daca Doamne-fereste ar fi diabet, e tratament si e ok, prietena mea a nascut o fetita innebunitor de frumoasa si scumpa, de 4.300kg, iar diabetul a disparut ca prin farmec dupa nastere.Totusi, sper sa nu fie nimic, insa dr. ta...be careful si pune TU toate intrebarile pe care le ai de pus, daca ea e asa aeriana..

Mamide2, spor la cumparaturi, nu lua tot ce exista la targ, daaaa?

Doura, uite, astia spun sa nu au cum sa ne ocoleasca durerile de spate:
week 31:Your weight gain by this time should be between 21 and 27lb (9.45-12.15kg). Since sleeping position is a problem, you are likely to wake up a couple of times in the night either to go to the washroom or to change positions. Uterus expansion and elevated hormone levels cause backache problems which may start to bother some of you around now. Plenty of rest is the solution"
te rog incearca sa nu o mai ridici pe aia mica, macar sa te repari putin..

va pup pe toate, burticutze dragalase!




31 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Feteleeee, care sunteti in Bucuresti si puteti, ia uite ce-am gasit, poate va duceti diseara, daca puteti!
:

- Evenimente: Curs de Puericultur#259; #537;i #536;coala mamei Junior în Septembrie la Bucure#537;ti

"1. Lansarea oficial#259; la C#259;rture#537;ti, Vineri 21 septembrie, ora 19, libraria C#259;rture#537;ti, Verona", poate primiti si ceva cadoute,cine stie?

31 + cu Nicholas

Mergi la inceput