Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna fetelor!

Eu am inceput cursul aseara, sunt 4 sedinte, o sedinta dureaza 3 ore. La prima au asistat si taticii, e un curs special pentru mamici l a2 a nastere.

De data asta s-a vorbit despre nastere, complicatii ce pot aparea si despre situatia dintre fratiori, ce putem face sa nu intervina gelozia sau mai degraba sa nu o provocam noi.
Despre a2a nastere am aflat ca travaliul dureaza de regula mai putin dar vestea proasta e ca durerile de dupa nastere sunt mai puternice -ma refer la nasterea naturala.Se poate lua paracetamol sau ibuprofen, de 3 ori pe zi cate 2 tablete fara sa afecteze alaptatul.
Ni s-a explicat cat de importanta e relaxarea dintre contractii, data viitoare vom face exercitii de relaxare si respiratie. Moasa era de parere ca daca reusim sa ne relaxam intre contractii putem reusi cu brio fara epidurala. Acelasi lucru mi l-a spus si cumatra mea, rezidenta pe gineco, ea mi-a recomandat sa nu fac anestezia.
O chestie interesanta pe care nu o stiam e ca in timpul travaliului bebe isi mai intoarce capul pentru expulzie iar pentru a-a ajuta e foarte important sa incercam sa facem miscare, sa mergem incet prin camera sau sa stam pe minge iar in momentul contractiilor sa ne sprijinim de ceva cu picioarele usor desfacute si genunchii putin indoiti. Moasa a explicat ca asta e pozitia naturala, nu sa stam ghemuite in pat, lucru pe care la nasterea trecuta l-am facut.

Foarte interesant mi s-au parut recomandarile pentru cum sa ne comportam cu fratiorii mai mari. In primul rand sa avem mai multe planuri de rezerva cu cine a sta cel mai mare. Apoi momentul cand isi intalneste fratiorul/surioara : e foarte importanta prima impresie. De aceea nu e ca recomandat ca in momentul in care " cel mare" apare pe usa sa ne gaseasca alaptand. Asta ar presupune prea multa concentrare pentru bebe si celalalt s-ar simti neglijat de catre mama. Si la plecarea din spital, trebuie facut in asa fel ca copilul sa vrea sa plece, de ex. la o inghetata, cumparat o jucarie, in fine ceva atragator pentru el.
Multe situatii in care cel mai mare e gelos sunt create si de cei care vin in vizita : se concentreaza pe cel mic, ii aduc cadouri, imediat ce intra pe usa intreaba unde e bebe, iar celalalt trece pe planul 2. De aceea e bine sa ne rugam vizitatorii in loc sa aduca un cadou pt bebe, care de regula nu prea mai are nevoie de nimic sa le ofere o mica atentie celor mai mari si sa-i felicite pe ei mai inatai, apoi sa mearga sa-l vada pe bebe.
Alaptarea e un alt moment delicat si pentru cel mai mare care se poate simti neglijat si pus pe boacane doar pentru a atrage atentia. Ne-a recomandat sa avem pregatit un cosulet/ cutie cu cateva jucarele noi care sa-i distraga atentia celui mare pe durata alaptatului si pe care sa le primeasca doar pe durata cat alaptam.
In cazul in care copilul mai doarme in patul parintilor ni s-a recomandat ca de pe acum sa nu mai stea pe mijlocul patului ci sa treaca pe partea tatalui pentru ca mama sa se poata concentra asupra bebelusului.
Cei mai mari vor dori sa il ia pe cel mic in brate, sa-l plimbe prin camera asa cum facem si noi. Ni s-a recomandat sa-i permitem doar cand e asezat comod sa i-l dam, in nici un caz sa-l lasam sa mearga cu el un brate pentru ca in cazul in care l-ar scapa cel mare ar putea suferi o trauma, nu-i putem da o asemene responsabilitate.
Ne-a avertizat ca racelile vor fi aproape sigure mai ales ca va fi iarna si cel mare il va finfecta pe el mic. Trebuie sa-l obisnuim pe cel mare sa se spele pe maini inainte de a merge la bebe. V. se spala pe maini cum vine acasa de la gradi.
Cam asta ar fi cel mai imoprtant, ni se va vorbi si la celelalte sedinte despre relatia dintre frati.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Cu-cu!
Pupici si de la noi,drageleeee, azi facem 31 de saptamani,intram in 32, wow!, nu imi vine sa cred!timpul zboara, zboara, zboara!
Am adormit al naibii de greu azi-noapte, e greu pana imi gasesc pozitia, dar si cand o gasesc, dorm.

Partea mea stanga nu cred ca mai vorbeste cu mine dupa ce nasc-dar nici eu cu ea, ca ne-am saturat una de alta
..Arsurile ma tin uneori cu ochii pe pereti..

tocmai a inceput sa sughita, mititelul, cred ca a vrut sa va salute si s-a innecat.Oricum, mie imi e tare mila de el cand sughite, puiul drag..A dormit, ca de obicei, tun, nu se foieste, nimic, dupa ce isi gaseste pozitia, acolo sta pana suna ceasul:)

Sa stiti ca asta cu zgomotele e sigura, nu le plac zgomotele puternice, mai ales la o varsta inaintata a sarcinii.Al meu se trezeste cand suna ceasul, imediat ce intra metroul in statie si se fataie in metrou si in autobuz de zor..NU suporta muzica puternica si il feresc de ea cat pot, eu nu mai vreau sa ma duc la nunti, petreceri, etc, pana nasc, fiindca am vazut intr-un video cum isi pune manutzele la urechi la niste super decibeli si am jelit de nu am mai putut...

Fetelor, pe unde e Angelique???Unde esti, iubita,esti ok??

Mena, ce rau imi pare! Cum, ma, o ai pe sora ta la tine si EA ar trebui sa fie prima care sa te ajute, iar tu tre sa chemi pe cineva si sa si dai bani pentru asta??NU iti imaginezi ce rau imi pare sa aud asa ceva|!Uite ce:spune-i ca oricum nu ii iei bani pe statul la tine si nu contribuie la nimic, asa ca trimite-o la cumparaturi si pune-o sa faca papa, pai ce naiba!sa plece acasa, daca nu si sa te lase linistita, oh, draguta de tine, asta iti mai trebuia..

Angiuta si eu am citit si vazut peste tot ce important e sa fii linistita intre contractii si sa nu iti pierzi energia inutil, e adevarat, asta ajuta e-norm!Si nimeni nu recomanda pozitia pe spate ca fiind cea ideala, e buna cea ghemuita sau in 4 labe..in orice caz,sa ne ajute Doamne-Doamne, daca va fi natural- sa fie bine si cu sanatate,- usor nu are cum sa fie, dar trecem noi si peste asta!

Onutzule, hai cu 31!.Cum esti?
Si pe mine m-a batut un pui de durere lombara, insa numai 3 zile.
Doura, tre sa incerci sa NU o mai ridici pe aia mica, vorba lui Almy, joaca-te cu ea pe jos, stand, in pat, cumva, cu jucarii, fa-i de lucru, dar nu o mai lua in brate!

Epopeasca, m-am indragostit de lucrusoarele facute de manutzele tale maiastre, daca eram in Ro iti comandam si eu pentru Nicholas un set din ala (eh, fara floricica):)- .E ok, face si soacra, insa ale tale mi s-au parut innebunitoare!pup fata!

va pe toate, dragelor!

3 (trei!) grade in Montreal!!NU am scos inca hainele de ne dardaiala, asa ca numai geaca de piele o am la indemana (care nu ma mai cuprinde, normal) -si esarfele mele uriase pe care le iubesc, dar macar alea tin de cald..
Am fugit, ca intarzii!
puuuuup!aveti grija de voi!

31 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Fetelor, multumesc frumos de raspunsuri si lamuriri .Am facut planul de bataie ieri cu dr si am convenit de comun acord cum sa fac in perioada urmatoare.
Sunteti niste dragute si multe am de nvatat de la voi


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubulina42

tocmai a inceput sa sughita, mititelul, cred ca a vrut sa va salute si s-a innecat.Oricum, mie imi e tare mila de el cand sughite, puiul drag..A dormit, ca de obicei, tun, nu se foieste, nimic, dupa ce isi gaseste pozitia, acolo sta pana suna ceasul:)

Mena, ce rau imi pare! Cum, ma, o ai pe sora ta la tine si EA ar trebui sa fie prima care sa te ajute, iar tu tre sa chemi pe cineva si sa si dai bani pentru asta??NU iti imaginezi ce rau imi pare sa aud asa ceva|!Uite ce:spune-i ca oricum nu ii iei bani pe statul la tine si nu contribuie la nimic, asa ca trimite-o la cumparaturi si pune-o sa faca papa, pai ce naiba!sa plece acasa, daca nu si sa te lase linistita, oh, draguta de tine, asta iti mai trebuia..


31 + cu Nicholas



Ce scump e Nicholas, manca-i-as nasucu lui !
Sormea locuieste in Italia si a venit aici sa isi schimbe silicoanele. Nu stie sa gateasca si nici nu ii place si nici nu vrea sa o faca, oricat i-am dat de inteles ca o ajut eu, ieri s-a pus cu fundul in pat, si-a aprins o tigara si a inceput sa isi scrie mesaje cu iubitul cat eu gateam...
Cu curatenia... Cred ca mai bine nu o las ca mi-a spart o placa de faianta, rupt 4 agatatori, stricat o priza, stricat un intrerupator, ars 3 becuri economice, pierdut pisica, spart farfuria mea preferata...si multe altele in doar o saptamana. Mereu am fost singura si m-am descurcat singura si acum trebuie sa o fac la fel + cu ea plina de fitze si cu cateaua care tipa si face ca toate cele... Peste o saptamana ar trebui sa plece. Sper sa o faca fara sa amane pentru ca dupa ce ca sunt praf cu nervii o mai am si pe ea care imi face casa un dezastru si care mi-a stricat linistea.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Buna fetelor,

Nu am citit nimic din urma,nu sunt la curent cu nimic din ceea ce ati mai scris.Eu am fost din nou in spital cu colica renala si contractii de vineri seara si pana azi.La inceput au crezut ca sunt dureri de nastere si eu la fel pentru ca am avut dureri groaznice si ma gandeam ca astea nu pot fi decat dureri de nastere,m-am speriat ingrozitor.Mi-au bagat doza dubla de no-spa scobutil si o fiola de diazepam si nici asa nu am putut dormi.Am fost la monitor si nu mai aveam contractii dar durerile de spate erau groaznice.M-au linistit ca bebe e bine si colul e de 3,9.Am stat pe antibiotice si la perfuzii si acum am o tona de medicamente acasa.Bebe al meu are 1200 si este foarte bine,asta e tot ce conteaza acum.Ma apuc sa citesc din urma deoarece stau tot in pat.

27+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Angiuta - Foarte utile sfaturile legate de fratele cel mare. Sa ne mai spui cand vii de la cursuri ce s-a discutat despre frati.

Bubu - Lasa-l pe Nicolas sa sughita. Sughitul este contractia muschiului diafragma ceea ce inseamna ca se pregateste sa respire. Stiu ca nu e placut pentru ei, dar este un antrenament.

Mena - Chiar ca e dezastru sora ta. Dar macar sa isi puna lucrurile in ordine si sa fumeze afara. Asa ca sa nu mai ai batai de cap. Pupa pestisorul

Angeliq - Durerile din colica renala le intrec pe cele de nastere. Testat pe propria piele ca grad de suportabilitate. Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva. Sanatate multa si sa iti revii cat mai repede.

Nicoleta 25+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelique_19

Buna fetelor,

Nu am citit nimic din urma,nu sunt la curent cu nimic din ceea ce ati mai scris.Eu am fost din nou in spital cu colica renala si contractii de vineri seara si pana azi.La inceput au crezut ca sunt dureri de nastere si eu la fel pentru ca am avut dureri groaznice si ma gandeam ca astea nu pot fi decat dureri de nastere,m-am speriat ingrozitor.Mi-au bagat doza dubla de no-spa scobutil si o fiola de diazepam si nici asa nu am putut dormi.Am fost la monitor si nu mai aveam contractii dar durerile de spate erau groaznice.M-au linistit ca bebe e bine si colul e de 3,9.Am stat pe antibiotice si la perfuzii si acum am o tona de medicamente acasa.Bebe al meu are 1200 si este foarte bine,asta e tot ce conteaza acum.Ma apuc sa citesc din urma deoarece stau tot in pat.

27+ cu Stefan Lucian



Angelique, imi pare tare rau! Bine ca bebe nu a patit nimic. Ia tratament si odihneste-te! Ai tras o sperieturaaa! Da sa pup ca poate mai trece un pic

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tnicoleta

Mena - Chiar ca e dezastru sora ta. Dar macar sa isi puna lucrurile in ordine si sa fumeze afara. Asa ca sa nu mai ai batai de cap. Pupa pestisorul

Nicoleta 25+ Corina


Uf...Asa de bine ma inteleg cu ea de la distanta cand o vad o data la 2-3 ani... Incerc sa o ignor dar nu stiu cat o sa mai reuseasca sotul sa o faca fara sa se ia de ea. Probabil nu ii zice nimic de dragul meu si ca nu vrea sa ma supere pe mine si pt ca stie ca oalele se sparg in capul meu apoi...

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubulina42


3 (trei!) grade in Montreal!!NU am scos inca hainele de ne dardaiala, asa ca numai geaca de piele o am la indemana (care nu ma mai cuprinde, normal) -si esarfele mele uriase pe care le iubesc, dar macar alea tin de cald..
Am fugit, ca intarzii!
puuuuup!aveti grija de voi!

31 + cu Nicholas


CARE haine de dardaiala, ca pe mine nu ma mai incape NIMIC! Si nu mai cumpar pt cate saptamani au mai ramas...Dau iama in sifonierul sotului, ca si-asa abia am terminat cu ordinea! O geaca de la el pt dimineata cand duc fata la scoala deja am luat! E bine, ca am gasit intr-un buzunar niste chei care se pierdusera de la Pasti tocmai...
Noroc ca nu mi se umfla picioarele, ca trebuia sa apelez si la adidasii lui

Multumim Angiuta pt sfaturile cu privire la fratiorii mai mari. Asta ca sa nu te gaseasca alaptand n-o stiam si voi incerca sa-mi amintesc pt cand vor veni puiutii mei sa-si vada surioara prima oara in maternitate. Fata mea e marisoara si deja stie cum e cu bebe mic, desi avea 2 ani si 8 luni pe atunci, imi povesteste chestii pe care ma mir ca le mai tine minte. Au marcat-o inseamna. Insa sunt curioasa cum va reactiona baiatul, care e si foarte mamos. Eu cand s-a nascut el am implicat fata in tot ce faceam, in limita posibilitatilor, normal, dar nu i-am interzis nimic, am facut-o sa se simta f importanta in procesul asta. La fel voi face si acum, dar bineinteles fiecare copil e diferit, de aia nu stiu cum va reactiona el. Sper ca bine. Mai scrie te rog sfaturi de-astea cand mai afli, sunt ff bune.

Mena, rabdare! Asta cu fumatul in casa m-a lasat masca! Stai si la parter, nu poate iesi in fata blocului?

Angelique, sanatate!!!

Doura, cum mai esti?

Fetelor, mai avem ATAT DE PUTIN! Uau, ce emotii m-au luat!

Alma 33+ cu , mami de Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

va pupicesc!
mena,of, of, poate pleaca sora ta si macar nu te mai enervaza, bravo, vezi ca a mai trecut o saptamana!

fetelor eu sunt cam nedumerita inchipuiti-va ca acum s-a gandit dra mea ca facem toleranta la glucoza sa nu fie cumva diabet gestationat si asta sa fie motivul pentru care bbe mare...pai acum?? cand intru in sap 34??
altfel si eu ma chinui cu somnul, cu constipatia, cu durerile de spate, parca mi se desface toate pe acolo , ma dor soldurile, cololoana si azi parca si picioarele, mersul e cu incetinitorul...toate ma tin, ma strang, ma enerveaza...mai merg saptamana viitoare la munca si gata...
bb bine merci, il apuca misculatiile cand ne culcam, mititelul de el cred ca stau pe el... ma tot asez, pana gasim amandoi o pozitie convenabila...
la ultimul control, marti, colul era ok, apropos, aiurea este controlul pe masa acum... iar dna dr zice sa asteptam pana pe data de 29 oct...asta daca nu mi se rup membranele... se gandea daca sa-mi faca injectie cu... nu stiu ce pt maturizarea plamanilor lui bb... dar nu am retinut cu ce...

32

Mergi la inceput