Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Semnez si eu condica de prezenta
Doura LA MULTI ANI SI MULTA, MULTA FERICIRE SI SANATATE!!!
Mena sa nu crezi ca nasti prematur ca eu nici cat tine nu ma puteam misca fara contractii si am nascut peste termen prin cezariana. Oricum nu mai fa incercari de vitejie, da?
Eu pe Andreea am visat-o o singura data blonda cu zulufi( ar fi semanat cu ta-su cand' era mic), dar nu s-a ales decat cu culoarea, ca zulufii ioc. Si ar fi avut din neamul sotului pe cine semana, dar n-a fost sa fie. Dar mie mi se pare superba asa cum este si nu i-as schimba un fir de par din cap Pe Sofi nu am visat-o, insa am visat mai la inceputul sarcinii ca am nascut si ca era baiat si ca il numisem Alexandru Stefan; in vis chiar scrisesem numele pe o foaie pt medic. Si baiatul meu e fata
Huggies tare mi-e teama ca nu o sa gasesc aici, ca pacatoasele de la Sensiblu nu au comandat decat 1 pachet pe care l-a si luat o colega de pe alta tura . Le-am zis sa faca bine sa comande mai multe de acum inainte Daca nu, voi ruga pe cineva sa-mi ia din Timisoara.
Noi ieri am terminat cu zugravitul camerei (de fapt, sotul a terminat) si eu m-am apucat sa pictez peretii de capul meu cu lavabila ce a mai ramas (am o nuanta de roz si mai multe de mov, in functie de cat pigment pun). Dar e destul de migalos, poate si pt ca nu am sabloane, fac totul la mana. Mi-am facut eu sablon pt flori ca sa imi iasa toate simetrice. Incet-incet se vede lumninita de la capatul tunelului.
Am si eu arsuri si, culmea, greata. Docul a zis ca e din cauza pozitiei inghesuite a stomacului.



Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

fetelor, hai ca la asta cu intorsul sunt super extra ultra curioasa, fiindca gargariciosul meu prefera sa doarma de-a curmezisul-ori pe mijlocul burtii, ori sunt sani, are inca de pe acum preferinte, daaaaaa?hi hi
Noaptea se inghesuie, cat mai are loc, in stanga, sa vedem cat il mai primeste partea aia acolo, ca el nu se lasa deloc, e locul lui si si-l cere si gata!, - cum va ziceam, are personalitate si nu se lasa:).Zambesc cu gura pana la urechi, fiindca gaga mea e, de fapt, e un cuminte.

Dar si noi ABIA asteptam eco aia, pe noi ne costa o gramada de bani, insa nu se pune,de-loc, oricum aici e raritate ca ne-a acceptat sa o facem, ca se fac numai 2 eco in sarcina, daca totul e ok si nici un alt loc nu te primeste, nici la privat, fara trimitere..

Epopeasca, poate o sa ai o fetita mai zapacila, asa,ca un baietoi, cum am fost eu, ca eram julita si rasjulita si ma jucam numai cu baietii, eu jucam fotbal, tenis cu piciorul, tabinet,ma cocotam pe stalpi de telegraf, bicicleta era durere-alergam tot ce prindeam!-papusile erau saracele pe post de bibelouri, cred, ca nici nu le bagam in seama, acoperisurile ma stiau de frica, tzopaiam pe unde se putea, ce sa zic!abia la 16 ani m-am transfromat asa, ca printr-o minune, intr-o adolescenta normala si au inceput sa imi placa rochiile si fustele:):), cred ca le-a venit alor mei inima la loc:)Hai ca m-am intiiiins:) Dar m-ai amuzat, ai fost o scumpa cu visul, poate ca apartine viitorului, you never know!
Intrebare: nu poti sa vezi daca astia de la Huggies nu ofera pe site posibilitatea sa faci comanda si sa iti trimita prin posta?? ca la noi se gasesc peste tot-farmacii, supermarketuri,mall-uri, magazine de bebe, peste tot!Cauta si intereseaza-te, poate merge!

Mena, stai cumintica, altfel vin si te leg de pat
Lasa ca faci acte de caritate dupa ce vine Pestisorul, ok?


31 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Bubu si eu l-am visat pe al meu de multe ori,odata am visat ca era fetitaMultumesc de incurajari stiu ca o sa uit de toate cand o sa-mi tin sufletelul in brate dar parca nu se mai termina durerile pentru mine.Azi am facut mancare cu sotul cu multe pauze dar durerile tot au persistat.Am iesit si un pic in curte si a fosrt asa de bine la aer.Insa a trebuit sa intru repede sa ma intind

Onutz s-ar putea sa ai dreptate, durerea de rinichi cu care am ajuns la spital era diferita si mult mai jos.Aceea a trecut,iau si acum tratament si mai am o saptamana.

Mena te asteptam cu vesti bune maine.

28+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

pfff... mare distractie cu rinichii, Angelique, am experimentat de 3 ori inainte de sarcina si sper sa nu ma mai apuce pana nasc, ca e oribil...
si sper sa treaca durerile si junghiurile

Onutz 31+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

DOURA,la multi ani si pe odisee !!!!!!!
Iti doresc impliniri pe toate planurile,sanatate si tot ce e mai bun !Din toata inima !
Alina

Alina 32+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

La multi ani Doura!!

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Hello fetelor, ce mai faceti? Am fost si noi ieri la targ, am luat o groaza de chestii, ne-am luat in primul rand carucior (sistemul 3 in 1 care era la oferta la Peg Perrego, mi-a placut cum arata, se si potriveste la culoare pt o fetita (rosu cu bej), e cam greu, dar eu n-o sa am nevoie sa-l car pe sus, avem lift in bloc, cu masina voi merge doar cu sotul sau cu altcineva, asa ca nu o sa am cand sa ridic de el; intr-adevar e cu cate 2 roti paralele in fiecare parte, dar mie mi s-a parut foarte manevrabil, si oricum n-am de gand sa ies cu carutul cand va fi zapada - daca o sa o scot la plimbare o scot in sling ca o sa fie mica si o pot cara). Noua asta ne-a placut cel mai mult din ce am vazut (de fapt a fost cel mai bun raport pret/calitate). In rest ne-am luat stelizator de la Avent (impreuna cu 4 biberoane), perie de biberoane, pompa de san manuala, scutece de la huggies si servetele umede, un costumas de fas de iarna, un costumas de nou nascut, termometru de camera/baie, termometru cu varf flexibil, niste cosmetice weleda, detergent lichid bio baby, trusa de unghii. Am cheltuit ceva bani . Am ajuns aseara tarziu acasa ca am mers si la masa cu viitorii nasi ai copilului dupa aia. Azi am cam stat in pat toata ziua, a fost destul de obositor pentru mine ieri.
Doura, La Multi Ani fericiti! Sa ai parte de tot ce iti doresti!
Irilac, nasol cu medicul tau de familie. Cum sugerau fetele, poate cu o "atentie" reuseste sotul sa primeasca adeverinta si pe urma va puteti cauta un alt medic.
Almy si Doura, multumim de sfaturile despre alaptat, sa speram ca toate vom avea laptic suficient si vom reusi sa alaptam atat cat ne dorim.
menics, ce nasol ca si tu ai avut o zi proasta vineri. Sa speram ca urmatoarea inlocuitoare pe care o vei invata va ramane. Dar tu cat mai muncesti? Nu ar cam fi cazul sa intri in concediu? Sper ca a iesit bine testul de glucoza.
Angelique, ai grija de tine, sanatate sa treaca durerile cat mai repede.
Gina, sanatate si tie sa te lase contractiile si sa fii zen in continuare .
Bubu, . Sa dea Dumnezeu sa putem fi toate zen de acum incolo, sa nu ne mai stresam deloc. Imi pare rau ca te lupti cu arsurile si cu durerile de sub sani, au inceput si pe mine sa ma deranjeze astea, macar nu mai e asa mult si o sa ne vedem puii .
Mami_de2, ce norocoasa esti! Felicitari pentru lucrurile castigate si pentru cele cumparate. Si noi am luat sterilizator, desi nu sunt convinsa ca o sa-i dau suzeta, dar am zis sa fie.
Gina, super ca te-ai simtit mai bine in weekend. Succes cu renovatul si amenajatul.
Angelique, ma bucur ca si tu te simti mai bine.
Mena, bine ca ai iesit si tu putin, cred ca te simti mai bine dupa.
Dana, felicitari pentru cumparaturi.
Onutz, Angelique si menics, imi pare rau ca nu ati dormit cum trebuie azi noapte, sper ca v-ati odihnit azi.
valicutza, felicitari pentru cele 35 de saptamani, mai e putin-putin.
Bubu, ce dragut ca ai visat pe bb.
Mena, succes maine la doctor. Dar gandeste pozitiv, n-o sa vina nici un bb prematur daca ai grija si nu te agiti prea tare.
Onutz, succes si tie la eco. Ma duc si eu poimaine seara la eco de 32 sapt, sper sa se fi intors Ema ca imi doresc asa mult sa nasc natural.
Gina, cred ca o sa iasa superb camera fetitelor tale, dar ai grija sa nu faci prea mult efort acuma cu pictatul.
Bubu, succes si tie la eco, sa se fi intors si Nicholas.
O saptamana buna sa aveti toate si multa sanatate!


Andreea 32+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Fetelor,voi cum stati cu burtica?A crescut?Ca unele au burtica mare si altele nu prea.Ca mine,asa...toti imi spun ca arat f bine,nici nu zici ca am intrat in luna a 8-a,ca am burta mica ...E vreo problema asta?Eu mi-aduc aminte ca si la Delia nu am fost mare.Luasem 15 kg in total dar burta nu era asa de mare.Pana acum am 9 kg in plus.Ma intreb cateodata,unde are loc sa stea acolo?

Alina 32+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Alina, nu, nu e prea mica, nu-ti face probleme, are loc
Tu ai grija sa bei suficienta apa

Onutz 31+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

Buna fetelor,

Stiu ca nul am mai intrat de mult timp dar treburile, joburile ma depa#537;esc deja, treaba la servici nu se mai termina, eu oficial sunt in concediu de sarcina dar firma e in lichidarea si sunt rapoarte de facut.

Noi suntem ok, am crescut, la 29 sapt aveam , 1,270 simecografic totul era ok.Momentul magic se apropie si suntem emotionati cu totii.7kg la activ luate , clexanele la ordinea zilei , magne B6, acid folic, fier si rovamicina aferenta toxoplasmozei de la inceputul sarcinii.



CAMITU 29+mamica de Ana Maria 5 ani

http://lmtm.lilypie.com/mNrTp2.png

Mergi la inceput