Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Camitu spune:

Am uitat sa schimb semnatura....

CAMITU 32+mamica de Ana Maria 5 ani

http://lmtm.lilypie.com/mNrTp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!

Dupa un w-e cu 3 copii mi se pare asa liniste si bine doar cu unul...sotulica a plecat la munca mi obosit decat era vineri...a fost un exercitiu bun pentru ce ne asteapta
Sambata viitoare avem iarasi program cu copii, mergem la o zi de nastere dar de data asta vor fi sigur doar 3-4 ore.

doudora La multi ani!
andie felicitari pentru achizitii! Sa le folositi sanatosi! Mie PegPerego nu mi se pare greu, cel putin in comparatie cu altele, intre el si Inglesina pe care l-am comandat noi e o diferenta de mi putin de 1,5 Kg iar Peg are wana mai mare, ceea ce e bine ca incape bebe sigur pana la 6 luni, in a noastra nu cred ca va mai incapea dupa 5.
mami felicitari si tie! Sunt sigura ca o sa fii multumita cu Quinny. Apropo, e Buzz 4 sau 3? Mie imi placea f mult Buzz 4 dar din cauza greutatii nu l-am putut cumpara. Eu va trebui sa-l duc pe V. la gradi iar la statia de metrou unde trebuie sa coboram nu e lift iar daca sunt scarile rulante stricate sunt buna de carat...


Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Doudora La multi ani sa fi fericita si sanatoasa,si bebe la fel
Angiuta mie cel mai usor mi-sa parut de ridicat si ocupa loc foarte mic in masina la felul cum se demonteaza Gesslein F4 modelul 2012, eu am ramas la acesta,pt mine e denecomparat acest carucior 3in1, scump dar isi merita bani pe deplin.
Fetelor noi mergem azi la DR.azi primim toate ecografile pe USB memo in D3/4 si sa vedem de cind ne trimite in spital sa ne anutam pt nastere la ei....peste 2 zile intram in 34 sapt.ce trece timpul,nici nu-mi vine sa cred cit de repede.


Looana 33Sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

neata,incepem o alta saptamana.la mine e gri afara...a plouat!!nu am mai vazut ploaie din februarie, cred.s-a mai racit putin, dar era timpul...ca doar a inceput toamna.

burtica nu prea a mai crescut.am 6.500 kg luate.am dormit super bine azi noapte.sunt pregatita pentru o noua saptamana.azi merg si la curs, sunt curioasa sa vad ce ne mai invata...

MENA mai ai putin,stai cumintica.

VALICUTZA

EPOPEASCA spor la vopsit...dar sa nu te obosesti prea tare.

MAMI,ANDIE sa va bucurati de cumparaturi.super achizitii ati facut.

ANGELIQUE eu cand am avut piatra la rinichiul drept ma durea in dreapta, la mijloc.cumplit... sper sa iti treaca cat mai repede durerile..

CAMITZU felicitari si tie pentru schimbarea saptamanii.

LOOANA chiar ca a zburat timpul...ce frumos ca iti da asa toate eco.bafta, sa aduci vesti bune.



embarazada de 29+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Va doresc o dimineata frumoasa si insorita si o saptamana minunata!
Eu sunt hotarata sa stau ZEN no matter what!
Looana ce bine ca deja vei stabili detaliile. Eu am fost amanata de nenea doc pt urmatorul consult, care va fi dupa data de 10. Si ardeam de nerabdare sa aflu cand nasc! Well, nu le poti avea pe toate in viata Eu sper sa ai o vizita fructoasa si plina de vesti bune
Fetele cu cumparaturi de la targ, felicitari de achizitii si sa le folositi sanatoase alaturi de frumosi si sanatosi.
Mena sa fi cuminte in continuare. Si eu puteam naste prematur si pana la urma nici medicul nu a reusit sa-mi declanseze travaliul si a trebuit sa nasc prin cezariana. La tine sper sa fie totul ok. Think positive ! Mai ales ca bebe simte tot ce simti si tu.
Alina eu maine intru in saptamana 34, am luat 10 kg si nici eu nu am burta mare. Dar nu asta e relevant, ca poate sa fie mare si bebe mic. Eu zic sa nu te ingrijorezi.
Stati fara grija, imi stiu limitele si nu voi exagera cu efortul al pictatul camerei. Unde se poate stau pe scaun, iar daca obosesc fac pauza. Plus ca pe mine ma relaxeaza, inainte imi placea sa desenes, sa pictez, dar nu am mai facut-o de multi ani, din liceu. Si ma ajuta sa-mi iau gandul de la probleme si nerabdare si ma face sa ma simt si eu utila (ca mare lucru nu pot face altceva).
Sambata implineste minunea mea 2 anisori si acum ma ocup putin de organizare si mici idei de decorari

Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Looana e frumos si caruciorul vostru. Are cam aceeasi greutate ca cel ales de mine, pretul face in cazul asta si diferenta, la noi era limita 600 pentru carut. Pe inglesina am dat 500 cu tot cu trimis si salteluta. E acesta: http://www.amazon.it/dp/B008W6VMEC/ref=asc_df_B008W6VMEC9?smid=AROQTYK9S40IL&tag=ciaoit-mp-baby-21&linkCode=asn&creative=23426&creativeASIN=B008W6VMEC
mi s-a pus mie pata pe culoarea asta. Stii si tu ca aici in magazine nu prea gasesti carucioare in culori puternice...
Multa bafta la dr, noi avem pe 2 oct termin iar la spital voi merge probabil in sapt. 32, de atunci voi incepe si eu sa merg la 2 sapt. la dr pt. monitorizare..

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna si de la mine,

fetelor, de unde luati vopsea si sabloane pt pictat, aveti ceva site-uri cu modele?...vreau si eu sa fac ceva pt bebe dar n-am nici cu ce picta nici sabloane. Poate imi dati voi o idee

Si mda....e tare aiurea cu dr de fam...nu am cum sa ma mut de la ea, tocmai ce m-am transferat la ea, ca cel dinainte chiar nu avea habar de nimic, macar asta e mai destupata la minte. Sper si eu sa rezolv cu o atentie ceva, daca asa merg treburile la noi.... M-am interesat si de cursul ala de puericultura de pe net, am vazut ca au fost dati si la TV. Din ce am inteles, faci cursurile alea pe net, platesti 100 lei, ei iti dau un atestat ca ai facut cursurile dar adeverinta pt servici tot dr de fam iti da...deci...tot acolo ajung
M-am uitat putin si dupa scutece Huggies, am observat ca doar nr. 1 au protectia aia pt buric, nr. 2 au banda normala, chiar daca si ele sunt pt nou nascuti. Am sa caut si prin magazine sa vad daca gasesc la noi, daca nu...comand de pe net. Aveti idee cam de cate pachete as avea nevoie? Eu ma gandeam sa iau 2 pachete nr. 1 de 27 buc....apoi probabil voi trece la nr 2 ca bebele creste repede.

Hai ca v-am innebunit de cap cu atatea intrebari , sa aveti o saptamana usoara


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata fetele

Bifat si noi targul vineri dupa amiaza. Nu am plecat cu absolut nimic de acolo. M-a deranjat teribil ca in proportie de 70% nu aveau preturile afisate. Asta una la mana, si doi la mana ..... zici ca am mainile legate cand vine vorba de shopaleala - nu pot taticu sa iau nimic, toate mi se par ba scumpe, ba urate. Iar carucioarele sunt masive si grele si astea chiar ca-s foarte foarte scumpe.
Sambata am reusit totusi sa iau cateva chestii din Ikea - dar lucram de o luna la respectiva lista (niste protectii saltea, prosopele mici, prosoape de baie, o paturica si inca 2 perne pentru mine ). Si i-am mai luat sosete din Carrefour - 2 perechi la 3 lei - eh? ziceti voi daca n-am facut super afacere.
La capitolul carucioare suntem mai idioti ca inainte. Sunt atat de multe modele, incat ne-am zapacit de tot. Am reusit doar sa setam o limita de pret care nu stiu cat de reala este avand in vedere ce-am vazut prin targ: 1.500 RON - voi ce ziceti? e mult? sau e putin? (pentru un 2 in 1, landou si parte sport, si eventual si geanta pt mama) - mie una mi se pare mult, dar daca ma apuc sa compar cu preturile inglesina si stokke si quinny, e putin.

Dana, femibionul a scazut la 55 RON si in Belladona; am avut vineri seara o surpriza placuta (bine, inainte la ei era 62 RON). Deci tu ai fost pac-man-ul gravid . Si felicitari pentru vanzare. O sa plangi mult si bine si dupa ce te muti, desi la voi ffind casa voastra noua, s-ar putea sa-ti treaca mai repede. Eu si acum, dupa 3 luni, mai am momente in care mi-e dor de casuta mea mica si portocalie (portocalie era canapeluta mea). Abia astept sa ajungem si noi intr-o casa a noastra, ma deprima platitul chiriei. Dar tre'sa mai mancam mamaliga vreo 2 ani asa.

Doura, La Multi Ani! si multa multa sanatate, ca de restul te invarti tu!

Alina, nici a mea nu-i din cale afara de mare. Poate ni se expandeaza acum, pe ultima suta de m


Cami! deci sunteti bine toate 3! (mai lasa naibii treaba aia!)

Saptamana usoara, fetele!



gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

irilac un bebe se schimba in mod normal de 6-8 ori pe zi, cam o data la 3 ore.
Buricul cade intr-o saptamana, deci decupate nu iti trebuiesc nr 2, in medie bebe trebuie sa ia intre 750-1000 g pe luna.
Eu nu am folosit scutece decupate la V., am folosit Pamper New Born si nu am avut nici o problema.

Popi fiecare ii stie cheltuielile si ce isi permite si ce nu. Daca pt. tine suma asta e limita atunci e ok. La V. aveam o situatie financiara mai nasoala decat acum asa ca i-am cumparat un carucior ieftin, cam 130 de euro a costat, marca Hauck. L-am folosit pana pe la 7 luni dar nu m-am impacat foarte bine cu el. Dar copilul a stat bine. Cred ca la unele lucruri sunt mai "fitzosi" noi parintii decat copii.
Acum profitand ca nu mai e nevoie sa cumparam patut si comoda de schimbat am decis sa investim 5-600 euro in carut. Altfel, mai mult de 300 nu am fi dat nici noi.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele

Camitule, ma bucur ca esti bine
Popi, cred ca gasesti un 2 in 1 fain la 1200-1300 ron.
Bugetul nostru era si-asa era vai de capul lui, mai nou e minuscul. S-a ivit un botez fix in octombrie. Si nu vreau sa aman caruciorul, chiar daca imi iau unul sport mai grosut cu toate husele posibile de folosit din primavara incolo, pentru ca se vor scumpi si n-am facut nimic. Si nu vreau sa-l car pe la cautat carucior.


Onutz 31+ cu Lucian

Mergi la inceput