Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

DANNAH nasol cu constipatia...imi era frica si mie sa nu am probleme ca am inceput sa iau fier. dar mananc in fiecare seara prune si totul e ok.

embarazada de 29+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Irilac, la modul serios, nu stii alt medic de familie?
Oau, cata nesimtire...
Pai aveti 2 variante: ori 'atentia' ori alt medic. Eu m-as duce la alt medic, pentru ca, din cate stiu sunt platiti in functie de nr pacientilor inscrisi. Partea proasta e ca dureaza ceva timp transferul fisei (la noi a durat o luna).Dar cred ca nu strica daca va interesati oricum si acum, pentru ca sunteti in criza de timp, merita sa dati 'atentia' ca sa beneficieze sotul de concediu si pe urma va transferati frumusel la alt medic (eventual si pediatru, ca sa aveti pentru , in azul in care nu ati gasit pana acum). Noua ne va da adeverinta la inceputul lunii noiembrie, pt ca trebuie sa fie datata cat mai aproape de data nasterii copilului.
Sper sa rezolvati cumva

Onutz 31+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Citat:
citat din mesajul lui bioana

fetelor,cele care mai aveti copii,ati folosit crema pentru sfarcuri?prietena mea mi-a recomandat sa imi cumpar purelan, sa o iau cu mine la spital.zice ca o sa faca minuni.ea a avut probleme la fiecare sarcina...

embarazada de 29+

o fetita...

Iti spun din experienta mea. Eu am facut rani la al 2 lea copil (culmea!), cand se considera ca stii, sanul obisnuit, plus ca eu cand am ramas insarcinata cu el, am intarcat-o pe ea, deci nu facusem nici pauza mare. Dar in spital mi-a facut rani si mi-au spus ca e normal, ca eu nu mai stiam sa alaptez nou-nascut, eu stiam sa alaptez copil mai mare care se serveste singurel. Nu mi-au dat nici o crema (aici chiar nu se recomanda), dar m-au invatat sa-l pun corect la san si surpriza! Cu ranile alea, asezat corect, nu m-a durut deloc! Ba chiar s-au vindecat repede, de la saliva lui. Si dupa supt storceam putin laptic si ungeam sfarcurile cu el, face minuni! Cremele nu au efect, au si chimicale, pozitionarea corecta si putin laptic si scapi de rani, daca apar.
Plus ca ele apar daca nu asezam copilul corect la san, altfel nu au cum. La primul nu am avut probleme, probabil ea a apucat din prima sanul cum trebuie, din instinct cred.
Inca o chestie: alaptatul nu trebuie sa doara deloc! Daca doare, ori e un canal infundat (am avut muuuulte de-astea si trebuie facut masaj pana de suce laptele blocat in el), ori nu e asezat corect sanul in gura copilului.
Sa dea Dumnezeu sa fim sanatoase si sa avem laptic mult si bun pt bebelusii nostri, ca e o minune laptele de mama!

Angelique, ia ceva probiotice, ca sa-ti refaci flora, ca ti-ai distrus-o de la antibiotic. By the way, probiotice ar trebui sa luam zilnic, ca nu fac decat bine, dar cine ia? Eu mereu uit sa iau de la farmacie, sau mi se pare prea scump si am alte cheltuieli de facut, etc.

Eu fetelor m-am trezit azi mai obosita decat m-am culcat. Si m-am culcat la 10, trezit la 7. Bine, nici nu mai numar de cate ori ma duc shontac shontac la baie noaptea, dar adorm imediat dup-aia. Acum am servit cafeluta si cred ca si-a mai revenit tensiunea, ca ma simt si eu om nitel. Ma apuc sa sortez rufele pt spalat, ca la 2 ne vine instalatorul si ne taie apa. Minunat!

Alma 33+ cu , mami de Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Irilac - exista un ONG in Timisoara condus de o doamna medic de familie - Scoala Mamei Junior se numeste - care a facut o kestie foarte desteapta: Curs de puericultura online pentru tatici. Sunt filmuletze, le vizionezi apoi dai testul pe site si primesti atestatul prin posta. Cred ca sunt prezenti si la targul dijn Bucuresti. Atata ca e contra cost - 150 ron parca. Uite aici: http://cursdepuericultura.ro/


Va pup

mamica de Mara - 3 ani si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

e clar ca venirea toamnei ne-a dat peste cap.. sau poate saptamanile avansate... hmm si eu mi-am stricat ziua: deci de luni am tot eplicat aratat, repetat unei fete ceea ce fac eu, fusese aleasa la interviu sa-mi tina locul.. ei bine azi nu a mai venit, ca a primit o contra-oferta de la firma la car elucra.. deci deluni o iau de la capat... cand normal de luni trebuia doar sa o supraveghez... deci am fost un pachet de nervi...

fetele cu probleme...eu am hemo... si ma calmeaza foarte bine "carpicon" altfel, pt consipatie... nici eu nu am gasit remediul.. de fapt mi-a explicat dra ca si cu si fara fier tot voi avea episoade de constipatie...si are dreptate...mna... asta este...

cam atat...va pupicesc si sper sa aveti un we mai relaxat...
eu maine merg sa fac testul...



32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Multumesc fetelor de incurajari deocamdata ma simt mai binisor,insa mi-e frica sa vina noaptea,daca stau intinsa nu am nimic daca ma dau jos sa mananc ma doare sub coaste de parca am un cutit infipt acolo.

Epopeasca eu am anemie si lipsa de calciu si am inceput cu maltofer si calciu dar inainte cu o jumatate de ora sa il iau bag un no-spa ca prima data am avut contractii de la calciu si dr. mi-a spus sa il iau asa si nu mai am probleme.
Ma bucur ca te simti mai bine

Iriliac nu te mai stresa,bebe e cel mai important

Nico spuneti punctul de vedere nu conteaza cine si de ce se supara important este sa nu te superi tu

Iulia felicitari pentru achizitii

Andie felicitari pentru schimbarea saptamanii

Dannah distractie placuta la nunta,si eu trebuia sa merg sambata trecuta si sambata asta dar nu se mai poate.

Almy iau probiotice acum din pacate nu am luat de cand am inceput tratamentul cu antibiotic si acum am de suferit.

Va pup

28+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Ajung si eu sa Tocmai cand ziceam si eu ca e mai bine cu burta! Pe la 3 m-au luat niste contractii de imi venea sa innebunesc. Am bagat un no-spa - nimic; dupa al doilea a fost mai bine, dar sunt iar auto-consemnata la pat . Si cred ca starea asta generala care vad ca ne cuprinde pe toate e o combinatie de hormoni si vreme de tot r...tu'
Ca sa nu mai zic ca ai mei se chinuie sa ma scoata din sarite, cred ca isi propun o sesiune de nervi din cand in cand. Si dupa o scurta criza urmata de o contractie dureroasa ca naiba, am intrat in starea zen
Mai fetelor, sper sa ne treaca agitatia asta cat mai repede.

Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna din nou

Am ajuns acasa, mai calma. Ma doare umarul drept, probabil de la pozitia de la birou.
Multumesc de imbratisarea in grup. Sunteti toate dragute.
Cu nemurile ar fi multe de spus. Degeaba le explici, calm sau rastit, diverse lucruri ca tot ca ele fac. Mai ales asta de care m-am luat azi. Mi-a facut odata o faza dupa o cearta de mi-a ramas copilu traumatizat. Cand o vedea incepea sa tremure si sa planga. Asa ca n-am tipat acum, doar am vorbit frumos.
Soacramea nu mia zis nimic, da am vazut ca nu i-a picat. Desi ne intelegem bine, ramana totusi un mister modul in care reactioneaza cateodata.


Iliac - Nu mi-am vazut sotul de-o saptamana. Si el are darul de a ma calma. sper sa vina acasa saptamana care vine.

DANNAH De data asta nu am avut probleme cu constipatia. Sper sa gasesti un remediu bun.

Menics Tin pumnii sa gasesti repede inlocuitorul. Ieri si azi am avut si eu unul in teste. Eu doar am explicat cam pe unde gaseste arhiva si materialele in lucru, in rest i-am dat test. Saptama care vine mai imi vine un candidat. Si apoi trebuie sa aleg eu care din ei. N-am mai facut chestia asta pana acum, sper sa iasa bine si sa fie sefu multumit.

pe burtici si relaxati-va in we. E o vreme de numai in pat o sa ne vina sa stam.



Nicoleta 27+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

Sunt perfect de acord cu ce a spus almy despre alaptat...fetelor nu va mai ganditi la tot felul de creme si medicamente .. Lua#539;i- o u#537;or, dupa instinct.. O mama #537;tie ce are de facut.. Iar daca face#539;i r#259;ni, nu- i problema..se rezolva ..între-adev#259;r saliva lui bb si laptele matern fac minuni.. Sa nu va sperie nici canale infundate .. Si astea se rezolva.. Daca ave#539;i timp cautati un consultant de la La Leche League.. E gratuit si va ajuta enorm daca ave#539;i probleme cu alaptatul sau pur si simplu vre#539;i sa stiti cum se alapteaza corect... Cred ca 90% din problemele întalnite in alaptare , sunt datorate pozi#539;ionarii incorecte la san..

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutari girls..... azi am fost si eu la targ...in recunoastere;)) maine ma duc si cu sotul sa il duc direct la surse si sa luam si noi de toate..O sa ma opresc intai la patutul transformers ca mi se par cele mai misto
- carucioarele pe mine m-au bulversat total azi..nu mai stiu ce vreau..am probat ce vroiam eu:Quinny si e ff greu. nu ma asteptam... efectiv e extrem de greu...deci cred ca renunt..o sa iau unul care sa fie in primul rand usor si apoi si ieftin probabil macar ca sa nu imi para rau de banii dati...ca asta de la Quinny era sg pe care chiar as fi dat o caruta de bani..pe altul nu...nu m-a convins nik:)) Am vazut unul azi de la KInderCraft ..daca si sotului meu ii place, cred ca il iau pe ala desi nu prea stiu cat de bun e...nu gasesc pareri despe el deloc:
http://0-14ani.ro/product.php?id_product=475&utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link
e fff usor!
sau asta mi-a mai atras atentia azi dar nici asta nu e dintre cele usoare chiar:
http://www.trompi.ro/carucioare-copii/carucioare-cu-landou/carucior-cobra-abc-design?utm_source=compari&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link
Deci vedem maine mai exact cu ce ne intoarcem acasa.Am vazur un sterilizator de la Joy care cu 150 de lei, il iau si pe ala..dar nu am gasit scutecele huggies, le-am sarit cred:(. Pana una alta azi am cheltuit banii pe hainute la greu..cred ca am luat de toate..am cumparat de la pantalonei, bodyuri, fash de iarna, saci de dormit, caciulite, botosei, salopete,etc... totul...a si am luat si picturi pt pereti (sablon lus vopsea.abia astept sa ma apuc)

30+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe; No Spa;Tardiferon Fol,
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI 14G
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput