Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tnicoleta

E, clar la mine e una din zilele foarte proaste cum nu am mai avut pana acum.
Tocmai ce am avut o criza de nervi ceva mai devreme. Am ajuns acasa de la scoala cu copii si Bia a inceput sa planga ca i-a luat varasu platelina din bucataria ei. Si eu de nervi, tot copilul il cert ca nu isi pune lucrurile la loc sigur. Apoi ii da plastelina inapoi dar amestecate toate culorile, si dai plans iar pe copil. i-am explicat maicasii, cat de calm am putut, ca m-am saturat sa imi vad copilul plagang doar pentru ca sa se simta al ei bine. Si apoi m-a bufnit plansul. Aaa si s-a suparat si soacramea pe mine ca m-am luat de fisa.

Gata, m-am descarcat. sper sa nu va suparati pe nime.

Nicoleta 27+ Corina



Nico, cauta sa te linistesti. Din pacate de la prostioarele copiilor iti faci sange rau. Poate cumnata ar trebui sa poarte o discutie cu copilul, daca nu o face, fa-o tu pe un ton calm si ferm ca sa nu mai ia ce nu e al lui,alta data.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irilac31

Mena...te rog mult nu te mai gandi la ea, nu mai vorbi despre ea, ca te incarci tu cu energii negative, acumulezi nervi in tine. incearca sa te gandesti numai la lucruri frumoase, uita-te pe net la hainite de bebei, incepe sa faci o listuta cu ce-ti trebuie pt bebe si pt tine...incearca sa te detasezi de problema aceasta. iti spun din experienta mea de sapt trecuta cand miercuri am simtit ca explodez de nervi si ca urmare bebele meu a facut greva, am avut niste contractii super urate . Si eu sunt intr-o situatie asemenatoare doar ca la mine dureaza din mai si va mai dura cel putin 1 luna ....sper eu sa ma lase sa ma pot linisti de prin noiembrie si sa-mi adun gandurile.


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+



Si tu cauta sa te calmezi , te rog!!! Pupaturi

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui epopeasca

Valabil si pt tine ce i-am scris Menei. Mult a fost, putin a ramas. Imi imaginez ca va este greu, dar incercati pe cat posibil sa va relaxati si sa va calmati pt bebeii din burtica. Familia voastra este cea mai importanta!(si aici ma refer la voi, sotiori si mostenitori )
si tie sa treaca supararea.

Gina 33 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana





MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Hello fetelor! Ce-o fi azi in aer de suntem toate asa nervoase? O fi de la vremea asta de toamna care a venit si pe aici? Am facut si eu azi o criza de nervi, m-am certat cu sotul despre cand sa intru in concediu, am impresia ca el insista sa muncesc pana cat mai incolo, dar nu e asa, vrea doar sa nu-mi iau concediu doar pt ca zice cineva, ca sa nu ajung sa ma plictisesc. On the bright hand, azi implinim 32 saptamani, nu-mi vine sa cred ca mai sunt doar 8 .
Onutz, naspa cu reactia la gynipral. Incearca sa stai linistita si sa te odihnesti, mai bine sa eviti contractiile decat sa mai ai nevoie de medicamente. Multumim pentru informatiile de la targ.
Mami_de2, succes la cumparaturi azi. Sa ne zici cum a fost.
Bubu, . Multumim de pontul cu cursul de puericultura, desi nu cred ca o sa ajungem.
Angiuta, multumim de informatia despre carucioare.
Alina, felicitari pentru cele 32 de saptamani implinite! Si merci ca mi-ai adus aminte si mie sa schimb saptamana.
Nicoleta, ai grija cu tensiunea, sa speram sa mai scada.
Bioana, ce dragut cum se misca bb a ta.
Angelique, sanatate si tie si sotului, sa va simtiti bine cat mai repede!
Gina, sa speram ca o sa se regleze si analizele tale.
Mena si irilac, incercati sa stati cat mai linistite posibil si sa va ganditi ca trece si timpul asta care mai e repede si o sa reveniti la normal.
Nicoleta, linisteste-te si tu si nu baga in seama ce zice soacra.
Iulia, iti multumim si tie de informatiile de la targ.
O zi buna in continuare tuturor!

Andreea 32+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Andutule, eu sunt zen
Nu ma gandesc decat la pui

Onutz 31+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Aaaahhhh fetelor, dupa un scaun constipat din nou am niste dureri de abia pot sa stau pe scaun...problema e ca nici nu stiu ce am, vreun hemoroid intern sau o fisura. Cred ca voi indrazni sa iau supozitoare Hemorzon...mi le-a recomandat medicul, insa pe prospect scrie....stiti voi! Baile de sezut sau unguentele nu ma ajuta ptr ca nu e nimic in exterior...

Maine merg la nunta, sper sa nu-l deranjeze decibelii pe puiutzul meu! Am observat si eu la zgomote puternice se zvarcoleste, dragul de el! Oare imi trebuie ciorapi de gravide, sau or fi buni cei obisnuiti? Cu picioarele goale n-as merge ca sunt alba ca varul si rochia e neagra.

Mie nu mi se par super preturi la targ! 15 ron/body nu mi se pare foarte redus, la H&M de ex sunt pachete de 6 body-uri din bumbac organic, cu 90 ron - deci tot 15 ron/body! Si nu am dubii privind calitatea. Eu nici nu voi cauta in alta parte decat la C&A, H&M sau TESCO - daca ajungem pana in Ungaria.

Va pup


mamica de Mara - 3 ani si 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tnicoleta

E, clar la mine e una din zilele foarte proaste cum nu am mai avut pana acum.
Tocmai ce am avut o criza de nervi ceva mai devreme. Am ajuns acasa de la scoala cu copii si Bia a inceput sa planga ca i-a luat varasu platelina din bucataria ei. Si eu de nervi, tot copilul il cert ca nu isi pune lucrurile la loc sigur. Apoi ii da plastelina inapoi dar amestecate toate culorile, si dai plans iar pe copil. i-am explicat maicasii, cat de calm am putut, ca m-am saturat sa imi vad copilul plagang doar pentru ca sa se simta al ei bine. Si apoi m-a bufnit plansul. Aaa si s-a suparat si soacramea pe mine ca m-am luat de fisa.

Gata, m-am descarcat. sper sa nu va suparati pe nime.

Nicoleta 27+ Corina


Al meu sot cand vede ca ma enervez ma ia in brate si ma tine asa cateva minute sa ma calmez....asa ca, vina la mine sa te strang putin poate ai sa te simti mai bine . Din pacate toti nervii astia acumulati se revarsa asupra celor dragi - sot, copil, bebel...Lasa-le in pace pe cumnata si soacra, bine ca ti-ai spus punctul de vedere, mergi si impac-o acum pe Bia


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Onutz, bravo, sa continui tot asa zen!
Dannnah, nasol cu constipatia, si eu ma chinui cu asta. Si mie mi-a recomandat doctorita Hemorzon, am luat doar o data 1 supozitor cand ma durea rau. Nu cred ca ni l-ar da daca n-ar fi ok. Sanatate sa treaca cat mai repede!
O zi buna tuturor!


Andreea 32+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

hola,

fetelor, nu va mai enervati,e vineri, incepe weekend-ul....toata lumea se enerveaza aziż sper sa nu fie si cazul meu...hai, afisati un zambet si nu il mai stergeti...

DANNAH,TNICOLETA, ANGIUTA mersi.

ANGELIQUE imi pare rau ca nu esti mai bine.multa sanatate sotului.spune-i sa se faca bine repede,ca ai nevoie de el sa va ajute!!

EPOPEASCA sper sa iti revii cu analizele.glicemia mea e la limita de jos de cand am ramas insarcinata.

MENA la sora ta trebuie sa ii spui in fata ce ai de zis ca inteleg ca nu se prinde...



embarazada de 29+

o fetita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Irilac, este obligatia medicului de familie sa va instruiasca pe amandoi cu toate informatiile care se dau la cursurile de puericultura. Noi nu facem nici un curs, se duce iubi la inceputul lunii noiembrie la medicul lui de familie, care ii va face un curs intensiv, ii da si acea adeverinta care ii da dreptul la mai mult concediu si gata. Ne costa 40 ron. Stiu ca majoritatea medicilor de familie pot da adeverinta asta fara sa coste nu stiu cat si informatiile sunt cam aceleasi.


Onutz 31+ cu Lucian


Am incercat sa pregatesc terenul cumva acum vreo 2 luni si i-am spus dr de fam de adeverinta respectiva pt sot...e dreptul lui si as vrea sa stea mai mult cu mine acasa. Raspunsul ei a fost "exact asta mai trebuie sa fac acum...cursuri de puericultura si le fac pe toate..." acum stau cu frica ca nu va vrea sa ne dea nici adev respectiva in conditiile in care eu intrebasem doar de adev nicidecum sa ne instrueasca ea.


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
27+

Mergi la inceput