Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 18

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cu somnul asa e, DARA..daca sunt langa ea in general reusesc sa o readorm dupa alea 30-40 de minute si mai poate dormi inca pe atata si, cum zici si tu, are alt tonus. marea mea problema e ca mi-e greu sa fiu langa ea..daca doarme eu incerc fie sa invat (cel mai greu imi iese asta), fie sa gatesc fie sa ma ocup de matei...celmai simplu este cand suntem afara cu caruciorul, o mai legan putin si readoarme.

multumesc mult, mult pentru toate informatiile!






meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Danaang, multumesc de raspuns. Eu chiar ma gandeam sa-l iau ca Alexia plange mai nou cand aude aspiratorul.. ma gandeam ca ar fi mai putin traumatizant pt ea ca o fi mai.. silent. Sper sa fie doar o perioada in care nu ii convine zgomotul.
Meg, bine ai revenit. Alexia doarme de 2-3 ori ziua.. maximum 1 ora. Dar in general 30-40min.
JD, super bilantul.
Strumfy, bravo pt motata gradinicoasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

J.D., merci mult, par sa livreze si in RO Lindex.

Happy, cam asa zicea si Sovi, ca aspiratoarele astea electrice nu fac prea mare lucru, oricat zic ei. Miruna plange la scos de mucisori inca de la inceput, chit ca folosesc aspiratorul mare, fie ca am folosit din ala de tras cu gura, dar nu ii place nici s-o stergi la ochi, nici la gura, nu stiu care e faza. Acu' cand o sterg chiar face o fatza din aia ca si cum m-ar apostrofa, de ma prapadesc de ras, saraca.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Happy: incearca sa si vorbesti si sa razi la ea in timp ce folosesti aspiratorul la curatenie. Si Victoras incepuse la un moment dat sa boceasca , uitase saracu de zgomotul lui (nu ca as fi dat mai rar cu aspiratorul )
Chiar era amuzant ca intr-un timp cand aspiram in casa si-i dadeam drumu, incepea sa miste din nasuc ca asa stia el ca face "monstrul". Ideea e sa il folosesti la curatenie cu ea in casa, adica sa n-o feresti .
Ah, si Victoras facea galagie mare la blender cand ii preperam mancarea. Acu vorbesc cu el peste zgomotul ala si rade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Buna mamicutze!

am terminat si noi cu botezul (pe 1 septembrie) apoi am zbughit-o la munte! prima mea escapada de cand am cupii! a fost de vis, mi-am limpezit capul, m-am aerisit... a fost super bine! astia mici au fost cuminti si le-a priit tare bine! ne-am intors toti mai linistiti!

de 3 zile am inceput si noi linsul lingutelor. deocamdata doar morcov cu patrunjel radacina. ii place la nebunie! papa bine bine, ne mozolim amandoua la greu dar pana acum e foarte entuziasmata. nu stiu cat papa ca nu ii cantaresc mancarea; oricum noi mai mult ne jucam cu ea caci foamea o "tratam" in continuare cu drag si spor cu tzitzi - la care nu am un target... cat va vrea ea si se va putea, oricum sper sa atingem 2 ani cu brio

nu am cantarit-o acum la 6 luni ca am uitat dar sper ca a ajuns pe la 7 kg. la 5 luni juma cand am facut doza 2 de rotarix avea 6600. la cm avem 68.

ne pregatim de primul dintisor. o doare, plange, mai mult seara o chinuie. ii dau cu Calgel si pana acum e ok. Fete din Bucuresti unde ati gasit Chamomilla ca eu am gasit doar o singura data la o farmacie no name pe cand era Serbanu mic si de atunci pauza. si puteti repeta cum se cheama asta care o folositi voi mai exact? (am citit totul de-a valma ca nu intrasem demult pe forum si nu mai tin minte).

Monna daca e chinuiala mare maseaza-i gingiuta cu Orajel. stiu ca e tare controversat dar ma gandesc ca problemele pot aparea daca se pune mult incat sa ii amorteasca toata gura. asa daca iei ffff putin pe varful degetului si masezi doar locul unde vine dintisorul nu cred ca se intampla nimic. si o poti face cu 5 min inainte de alaptat ca sa nu il mai doara cand suge. eu asa faceam la Serban si era ok si mesele linistite. si acum am unul in casa pt cazuri de forta majora.

oricum te sustin cu alaptatul (doar ma stii) si sa stii ca nu e nici o problema daca faci pauza de solide o data incepute. stai sa vezi pe la 1 an cand vine greva solidelor si vor doar lapte de dimineata pana seara ce mai arunci castroane neatinse... Serbanu a avut pauze si de cate 2 saptamani de solide din diverse motive si nu a murit
oricum eu stiu din mai multe surse autorizate, printre care si Organizatia Mondiala a Sanatatii, ca pana la 1 an baza alimentara a bebelusului este laptele, matern sau praf. restul e doar de invatat gusturi, testat texturi, dobandit abilitati noi (gen apucatul bucatelelor cu degetele). daca mai si alaptezi cu atat mai bine ca de acolo isi i-a tot ce ii este necesar (anticorpi, proteine, calorii etc).

Meg imi pare rau de patanie! si eu cred ca tot de la branzica a facut treaba aia. ma mai gandesc ca poate si fructele au iritat mucoasa si in combinatie cu branzica care a venit pricum cu proteinele ei, au favorizat instalarea confortabila a bacteriilor care au iesit la analize. incearca cand mai ajungi la branzica sa i-o combini cu galbenus de ou si fructele cu cereale, nu cu lactate...

ma duc sa pregatesc masa copiilor! va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Laura, nu te stersa inutil! Copiii de 8 sau 9 kg la nici 6 luni sunt mult peste medie; e perfect ok sa ai un bebe de 6 sau 7kg, cat timp e sanatos si in forma, ce sens are sa-ti faci griji ca nu e la limita maxima pentru varsta lui???

Monna, poate Andi papa si mai repede acum, fiind mai maricel; faptul ca papa 5 minute in loc de 20 nu inseamna neaparat ca mananca mult mai putin cantitativ. Oricum ma bucur ca papa mai bine laptic (chiar daca mai putine alimente solide).

Meg, imi pare tare rau ca a avut Ana probleme si ca ati ajuns pe antibiotic; sper sa isi faca efectul si sa isi revina la normal cu burtica.
Cu laptele de vaca nu cred ca e vreo problema anume; e contraindicat sa-i dai lapte de vaca pe postd e lapte la bebe inainte de 1 an (adica in cantitati masive), dar in cantitati mici (de exemplu amestecat cu alte ingrediente pt o masa solida) nu cred ca ar avea o problema. (exceptand bebelusii care au intoleranta la lactoza sau ceva similar...dar sunt cazuri destul de rare)
Eu am o problema de principiu cu branza calcica...n-am facut niciodata, nici pentru Adri, si n-am de gand sa incerc nici pentru Lavi; prefer sa mai astept, si sa ii introduc mai tarziu branza dulce de care mancam si noi. Si sincer cat timp papa lapte destul nu vad nici o problema daca bebe nu primeste branza ... daca tu crezi ca asta ar putea fi problema, cred ca poti renunta o vreme la ea.

J.D., felicitari pentru bilant!
Ma surprinde un pic ce scrii...in Cehia educatoarele au voie sa loveasca copiii????

Strumfy, felicitari pt gradinita! sa fie in continuare totul bine si frumos!

Noi... raportam niste zile mai nasoale... o bebelina tare maraici (fata de cum e ea de obicei), cu crize de plans la care nu le gasesc motivul. In plus nu prea mai doarme ziua, seara e maraici non-stop, noaptea se trezeste de cateva ori ... asa ca sunt si eu iar varza de oboseala, si ma cert cu ea.

Acum cred ca o sa dam o fuga la shopping, sa cautam manusi si hainute groase groase... azi dimineata erau doar 9 grade si se anunta nopti si mai reci ... asa ca nu mai astept.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Monna, si Euan mananca maxim 10 minute acum. Dar trage mai tare - se simte - si la inghite continuu. Cateodata doar ma rontaie sau ma musca - ieri mi/a dat sangele - sper sa.i iasa dintii mai repede. Se vad in gingie si se simt.

Dia, nu au voie sa loveasca copiii, dar tot o fac. Mai sunt si pe aici nebune ca si in romania. Eu am lua tot ce/mi trebuie pt iarna. Sotul e singurul mai golas. I/ar trebui 2 costume si niste pantofi pt serviciu si ghete pt timpul liber. Dar de unde sa scot acum macar 1000 euro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

aa ca mi-am adus aminte...
si Mara papa tzitzi in 5 max 10 minute. atat dureaza suptul de ceva vreme multa deja.
de dormit imi doarme 3 reprize ziua intre 30 min si 1 ora maxim. noaptea doarme de pe la 9 pana a doua zi la 9 cu 2-3 treziri pt supt. treziri e impropriu spus ca doar se foieste pana ajunge langa mine si incepe sa ma traga de tricou (dormim in acelasi pat) cu ochii inchisi; se calmeaza cand ii dau tzatza si suge in somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Euan adoarme in brate, il pun la el in pat dupa jumate de ora,apoi la prima trezire il pun la noi in pat si dormim asa pana dimineata. Dupa 20.30 i se face somn, dar uneori mai sta cu taica.sau la discutii si.l prinde ora 22 treaz. Doarme 12 ore noaptea, iar ziua nu prea stiu. 2 reprize de cate 30-40 minute si una de 90 minute daca il pun la noi in pat si nu suntem pe drumuri. Se trezeste de 2 ori pentru masa noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

auch! JD, parca m-a durut si pe mine cand ai povestit de muscatura. Si pe mine ma rontzaie Matilda cand are chef de vorba si apoi rade , dar inca nu mi-a dat sangele (si sper sa nu o patesc vreodata). Multumim pt link-urile cu hainute de iarna, sper sa pot lua si eu asa ceva puiutilor pt ca bumbacul in nici un caz nu tine de cald, doar e greu si inconfortabil. Am luat anul trecut pt D un costum din salopeta si geaca impermeabil si captusit cu fleece, ff usor si moale si f eficient. La cum am auzit ca se anunta iar iarna cu -25grade tot asa ceva ne trebuie. Iar base layer de lana vreau pt amandoi, sa vad unde gasesc.
Meg imi pare rau de problemutze, cum sunteti acum?
Buburuza sa va fie de bine botezul! ce bine ca voi va puteti plimba cu picii...Matilda plange pana se invineteste in masina, ieri nici n-am reusit sa ajungem la pediatra, ne-am intors ca m-am speriat de cat de tare a plans.
Cu somnul confirm si eu ca daca reusesc sa o readorm e toata lumea mai fericita, daca nu, devenim siameze pana seara la culcare. Din cauza asta ziua o culc in carucior si cum se fatzaie ma duc la ea si ii zambesc larg, se linisteste si de obicei adoarme la loc. Totul e sa fiu pe faza si sa o batzai la timp.
Anca, wow! se ridica deja in picioruse? si te miri ca nu-i grasana? sigur Natalia o sa dea startul la maraton in odisee
Strumfy cum a fost a doua zi? tinem pumnii sa o tineti asa mereu.
Happy de ce ii aspiri mucisorii? e racita Alexia?
Eu cand folosesc aspiratorul nu tin copiii in aceeasi camera (ca ma gandesc ca imprastie praful rau), iar cand ii aspiram ei cat a fost racita, il tineam pe hol cu usa cat mai inchisa pe furtun (cat permitea)
Of! am ramas in urma rau, dar trebuie sa profit de cat doarme galusca si sa mai fac cate ceva prin casa.


Mergi la inceput