Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *445*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Nu am mai facut cozonac ca la noi nu se mananca grozav. Plus ca "din familie" sunt invatata cu cozonac de Paste si Craciun :)))

Nu zic ca Ian are sistemul imunitar slabit, zic doar ca banuiesc ca crocobaurul ala (despre care am si impresia ca e viral daca nu cumva, dar aici s-ar putea sa gresesc, Mada stie mai bine) se grefeaza cand are ocazia. Cam asa cum e cu inghetata de la care raceste copilul sau cu vantul de la care faci pneumonie...

Paine: imi place sa folosesc drojdie cub. Am citit undeva ca aia deshidratata ar fi si mai chimizata; cat o fi de adevarat, nu stiu.
Faina iau din piata de la tarani. Doar pt acei cozonaci am pus trei-zerouri.

Sa stii ca experimente am facut - a facut GAbi - o multime pana sa gasim ceva reteta pe care sa stim sa o adaptam la masina noastra de paine, in asa fel incat sa nu mai iasa painea cleioasa in mijloc/prost framantata sau cu alte defecte de fabricatie. Plus ca noi am vrut musai paine integrala sau neagra, la aia faina e mai grea, creste mai ciudat, ii trebuie ajustata si cantitatea de apa. Am citit muuuulte forumuri si bloguri cu bucatareala - el mai mult, eu mai putin - ca sa invatam ca daca painea are cutare defect inseamna ca in compozitie trebuie ajustata in plus/in minus cantitatea de....nu stiu ce.
Asa-i ca ti-am insuflat curaj si o aura de optimism?



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

La gradinita cealalta nu am mai fost ca mi-a cazut fatza cand am vazut-o ce entuziasmata era. Si dupa tot stressul de azi, m-am lesinat brusc cand am vazut-o fericita. Si-asa imi crapa capul de durere - ceea ce mi se intampla inca - si trageam speranta sa apuc sa-mi pun si utrogestanul de pranz asa ca am convenit ca mergem maine numai noi doi sa vedem ce si cum.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda
Acum caut pe net reteta de cozonac; in prostia mea, credeam ca o reteta e valabila pentru orice marca daca ajustezi cantitatile la gramajul dorit Stiu ca e "de lucru manual" dar mi se pare floare la ureche dupa ce e framintat.
Sa-ti povestesc experientele mele brutaresti: Aseara am facut o prajitura cu coaja si zeama de portocale; nu era rea la gust dar dimneata era tare ca betonul. Aici stiu ce am gresit: in reteta scria sa pun 3 lingurite jumate de "drojdie chimica" si am pus drojdie uscata; ulterior, am aflat de pe net ca traducerea la Mulinex a fost facuta cu picioarele si ca drojdia chimica e, de fapt, praf de copt

Azi "am mai prestat o piine; varianta "de baza" din retetar; demential gustul la coaja dar miezul cam clicos.

Asa m am hotarit sa fac...cozonac dar nu "sa egzista" asa ceva in retetar. M-am uitat pe net la "cozonacul manual" si ala contine smintina, lapte, oua etc si nu am vazut nici o reteta cu asa ingrediente. Acu' mai fac sapaturi vreo 5 minute ca apoi il trezesc pe Ian care, dupa numai un week-end si o dimineata de alergat k lumea, a revenit la "bunele" obiceiuri de dormit 4 ore la prinz



Eu fac cozonac cu reteta 7 de la Moulinex, aia cu prajittura alsaciana nu-sh cum... pun diverse kestii si-l pun in diverse forme... ocazional il ridic la rangul de panetone.

Zici ca aia inseamna "drojdie chimica"? Eu in ... "naivitatea"mea am crezut ca e cine stie ce jmekerie de n-o patrunde mintea mea...

Si aluatul de pizza iese tare bine la ea, si (aluat pt) mucenici moldovenesti...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 18+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Bine ca s-a incheiat ziua cu bine! Ma refer la gradinareala.
Aveti grija ca maine s-ar putea sa planga cei mici, chiar daca astazi au fost ok.

Acum am si eu o problema. Pentru fetele din Nemtia si Magdy.

Dupa stiti Robert e plecat in Belgia. O sa stea acolo pana in noiembrie (cu deplasari in Copenhaga si nu mai stiu unde, in timpul asta). In noimbrie voi merge cu Vladimir la el (in saptamana lui libera), iar pentru mine e musai sa ajung la Bruges.

Apoi voi mai sta inca o saptamana (pana pe 24- nu stiu insa cand ajung acolo) cand vreau sa o vizitez pe Magdy (ma gandesc ca e un tren Bruxelles- Liege).

Intrebari:

1. Kea, tu pe unde te situezi in Nemtia?
2. Magdy, recomanda-mi, te rog un han/ motel/ pensiune intre Bruxelles si Bruges (nu conteaza distanta ca noua ne sade bine cu drumul) la bani mai putini (45 eur/ noapte)
3. Daca mai e vreo fata in zona acea in a doua jumatat a lunii noiembrie, sa ridice mana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Multumesc pentru indrumari. Voi incerca tot cu vorbe. Poate, paote oi gasi formula magica. Novus, asta cu "pe tine te doare" nu am incercat-o. Urmeaza. Multumesc.

Declar copil sifon. Dupa amiaza a spus TOT, cu toate cuvintele, cu intonatie, cu diferenta intre personaje (Sora si femeia - cred ca femeia de serviciu). Clar e ca nu a fost bruscat cand a lovit ci a fost atentionat pe ton bland. Am constatat ca a existat si o ridica a tonului dar spre copilul care a plans de cand l-a lasat "familia" (asa a numit Rares) pana l-a luat. Caci mi-a exemplificat Rares cu intonatie cum i-a spus "femeia aia".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Felicitari noilor gradinari!

Si noi am inceput azi gradi - de stat, ca la privat nu ma mai tine punga. N-a plans, desi ce strigate se auzeau de acolo... m-am speriat io, daramite el. Ti se rupea sufletul! Educatoarea si ingrijitoarele erau coplesite, abia reuseau sa-i convinga pe copii sa nu o stearga pe hol... Alta e problema.

Noi de sambata ne chinuim cu un torticolis. S-a trezit Inji cu gatul stramb si nici ca l-a mai indreptat. Azi, cand l-am luat de la gradi (instinct matern: am simtit nevoia sa ma duc mai repede, desi intarziam la meditatii) mi-a zis educatoarea ca a fost ok, numai ca a vomitat la pranz. Pe seara, fix inainte sa vina pediatra, mi-a zis ca iar il doare burta si ii vine sa vomite. Vaz ca inca n-a vomitat, acum doarme. Ideea e ca saptamana asta cica tre sa-l tin acasa, in cel mai bun caz ca sa-l hranesc de regim, in cel mai rau caz ca sa nu dea la altii.
- varianta optimista: torticolis + indigestie (+ muci + inceput de otita pe dreapta)
- varianta pesimista: un virus cu manifestari multiple (incepe cu muci, continua cu mialgii, varsaturi, urmeaza febra mare...)

Pana una-alta io cica plecam joi la Cluj. Most likely nu ma mai duc (scuze Novus, Cami), fiindca maica-mea cand a auzit de febra a inceput sa faca scheme. Mai ales ca pediatra m-a avertizat ca daca e varianta pesimista ne vedem la spital...

Era prima data cand imi propusesem sa fac un drum si sa petrec 3 zile in alt oras decat Inji...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Am uitat sa zic: temerea mea cea mai mare, anume cu educatoare-zgripturoaice, nu s-a adeverit. Is amandoua cam de varsta medie si destul de binevoitoare. Coplesite, din pacate, de nr mare de copii, dar dragute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bianca, de ce iti trebuie pensiune pe drumul Brugge-Brussel? Cu trenul faci cam o ora jumate, din Leuven faci o ora si 50 pana in Brugge. Asta ca sa stai la Robert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Bianca, de ce iti trebuie pensiune pe drumul Brugge-Brussel? Cu trenul faci cam o ora jumate, din Leuven faci o ora si 50 pana in Brugge. Asta ca sa stai la Robert.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
IULIA va invinge CANCERUL
Where there's a will there's a way
Every saint has a past. Every sinner has a future.


Noi o sa avem masina la dispozitie. Dar vrem sa stam cat de cat la punct fix si apoi sa roim in jurul lui: sus-jos, stanga-dreapta.

Nu e nimic sigur cu pensiunea..incerc doar sa fac un plan. Oricum el abia maine se cazeaza si vedem atunci pentru cat timp si unde.

Dar caut niste variante si incerc sa fac un buget de cheltuieli... ca veniturile sunte oarecum stiute si limitate:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

BIANCA am goagalit si eu. Daca vrei sa iei ceva separat de Robert, poti merge si pe ideea de Budget Flats (aprox 50 eur/noapte/garsoniera), exista in Leuven, Bruxelles... In Brugge, fiind zona turistica, s-ar putea sa fie mai scump; poate iesi mai ieftin cautand in Gent - care si e un oras splendid.

KEA sta la vreo 300 km de Magdyi, iar Magdyi sta la granita dintre Belgia si Nemtia.

Mergi la inceput