Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *445*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Buna,

Eu nu am mai scris (si nici citit) de mult timp pe la odisei... Azi am citit povestea Iuliei - si vreau sa va intreb daca mai e nevoie de ajutor (am citit pe blog despre tratamentul postoperatoriu) - si daca numerele de cont din articolul din adevarul sunt valabile.

multumesc si multa sanatate,

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Offf Gina, sincer imi pare rau
Nu sunt eu in masura sa-ti dau sfaturi dar trebuie sa te gandesti si la inima si sufletul tau plus ca un copil simte daca ceva nu merge intr-o familie ...
Te imbratisez cu drag
Cand ai chef de vorba stii unde ma gasesti


Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui poohy

Buna,

Eu nu am mai scris (si nici citit) de mult timp pe la odisei... Azi am citit povestea Iuliei - si vreau sa va intreb daca mai e nevoie de ajutor (am citit pe blog despre tratamentul postoperatoriu) - si daca numerele de cont din articolul din adevarul sunt valabile.

multumesc si multa sanatate,

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009


Bine ai revenit !
De ajutor mai este nevoie pt tratamentul post operatoriu, uite aici conturile Iuliei

Donatii se pot face in conturile:

FITERAU BROSTEAN IULIA ELENA
RO60BTRL00501201N22282XX (cont in RON)
RO35BTRL00504201N22282XX (cont in EUR)
Swift (bic): BTRLRO22,
Banca Transilvania, sucursala Oradea

Mai spune-ne despre voi cate ceva

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

merci mult! sper sa auzim numai vesti bune de acum inainte.

Si numai bine tuturor ghioceilor :) Inceput de gradinita placut, si fara raceli (prea rele) in anul asta
La fel vreau si pentru ai mei :)
Mihnea a inceput in aprilie anul trecut gradi si acum nu mai are probleme. Oricum, la el sunt numai 10 in grupa (particulara), si deja stia pe toata lumea de cand se tot ducea sa o ia pe Manu

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

tufete dragi

Gina imi pare rau ....Nu stiu ce sfaturi sa dau la acest capitol

Am dus huna la gradinita ,,n-are nici o taina...ii place si-si doreste acolo.Azi noi doua am dat o fuga si pana in Ct...dar exact in partea opusa a orasului fata de Navodari.Acolo avem medicul de familie,am fost dupa adeverinte pt ea si frate-su...si-am dus o hartie de la scoala la DGASPC..era franta de picioare dar n-a vrut sa stea acasa ci la gradinita.

Cami putere si credinta totul va fi bine

Doamne ajuta si lumineaza!

Insanatosire grabnica tuturor ghioceilor
all

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Neatza la amiaza.

Dupa ziua de ieri, astazi la gradi l-am dus un pic mai tarziu ca pot identifica "muscatorul". Dupa ce l-am identificat am discutat cu sora, care s-a aratat vadit deranjata de interventia mea si pe acelasi ton si cu aceleasi cuvinte (ca si ieri) mi-a spus ca Rares si acel baietel s-au incaierat pe jucarii si ca asa se intampla la inceput. Aducandu-i la cunostinta ca si o alta fetita a fost muscata de obraz a replicat scurt "da, uite aceasta fetita musca" si imi indica o alta "cremenala". Atunci mi s-a pus val de nervi pe ochi ... si nu mi-am mai controlat cuvintele. Si i-am spus ca ar fi indicat sa intervina in comportamentul copilului indiferent de modul lui de aparare cand este deposedat. Cert e ca la 12 ...nu am mai avut acces in clasa. Oricum asta e regulamentul. Acum sa fie coincidenta, sa fie indreptarea parintilor spre respectarea regulamentului, nu stiu. Nu am vazut alti parinti daca intrau sau nu pt ca am fost printre primii. Regula este ca sora sa aduca copilul la usa si sa il predea parintelui.

Pentru mine acest incident este o indignare si parerea proasta despre marul laudat. Ca sa nu mai spun ca azi iar Rares a inceput sa urle cand l-am luat si ea (motiv pt care eu am vrut sa intru in clasa sa il iau cu duhul blandetii) iar ea s-a dus langa el si l-a anuntat ca am venit si ca e timpul de mers acasa. Rares nici nu a auzit0. Atunci l-a luat de mana si l-a adus la usa. Nu va spun ce reamete au fost pe hol.
Bine, cumva trebuie sa ii educe ca vine si timpul plecarii dar eu zic ca poate sa le aminteasca de la 11 ca peste putin timp ne despartim sau vin parintii, etc....

Sunt ravasita. Inca o data se confirma. La marul laudat sa nu te duci cu sacul.
raman aici in speranta ca la anul voi putea sa il trasnfer la clasa mare, unde este o sora deosebita, atasata de copii. Despre aceasta sora stiam ca e cotata cea mai putin agreata si cu tact, dar am tot sperat ca se va schibma ceva sau poate parintii care au cunsocut-o s-au inselat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Gina, pacat ca treci prin astfel de stari. E foarte greu sa pui in balanta dezavantajele si consecintele asupra dezvoltarii copilului a unui divort sau a existentei ambilor parinti in viata copilului intre care sa nu mai existe relatii de familie. Nici nu stiu ce sa zic ca e mai bine. Lipsa unui parinte sau lipsa unei familii. caci daca de dragul copilului pastrezi "ideea" de familie, copilul va simti ca ceva nu e in regula iar cand va afla...reactiile pot fi exagerate, diferite.

Intelepciune si putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Floric, sper sa se mai aseze lucrurile la gradinita si toata lumea sa fie fericita !


Ada a primit azi prima bulina pe care mi-a aratat-o tare mandra plus un ursulet de care sa aiba grija pana maine cand trebuie sa-l aduca inapoi la gradinita
Azi dimineata dupa ce s-a trezit, a mancat, cand a venit vremea sa plece la gradinita a anuntat-o pe mama: gata, nicio gradinita, vrea sa ne plimbam ! azi nu merg la gradi !

Din ce imi povesteste, totul e bine si frumos exceptand copiii care plang(urla) si azi primul lucru pe care mi l-a spus a fost : mami, tot mai sunt unii copii care plang !! ei cred ca mama si tata lor nu mai vin dupa ei

Am vorbit si cu cateva mamici si una chiar imi povestea ca azi noapte a plans baietelul si s-a tot trezit spunand ca el nu mai vrea la gradinita , azi dimineata tatal sau i-a promis ca raman impreuna la gradinita, l-a bagat in clasa repede si a plecat ,no ,normal ca baietelul s-a pus pe urlat instant ...nu stiu ce sa zic, sper sa vina toti cu zambetul pe buze in scurt timp


Wkd viitor vine circul , evident ca mergem !! Ada abia asteapta sa vedem animalele si sa mancam pocorn

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Culcat copiii! De trei zile, Keutu sta pana la 12 la gradi, fara sa scartaie. Il iau frant de oboseala si flamand! Mananca de ma minunez cat poate manca. Ieri si azi l-am gasit in curte jucandu-se cu aceeasi fetita. Ma bucur enorm ca a gasit un copil cu care sa se joace, desi nu cred ca e de la el din grupa.

Bianca, langa Frankfurt stau.

La pachet incerc sa-i pun cat mai multe, doar o gasi ceva pe placul lui. I-am pus covrig taiat feliute, cu unt, felii de ardei si ceva carnacior sau ce-o fi ala. oricum fiu-meu mananca foarte putin variat, deci prea multe variante n-am. Apa, lapte, lapte cu cacao si ceai primesc de acolo. El bea doar apa.Au in fiecare zi un platou pe masa plin de fructe si legume taiate cubulete sau felii, dar nu cred ca se atinge de ele.

Floric, ma gandesc ce-o fi fost in sufletul tau cand l-ai gasist muscat! Eu nu pricep de ce nu se gandesc sa marcheze cumva terminarea programului. La noi, la sport,
cantau. La gradi, la 11 ii scoate in curte si stiu ca de acolo ii iau parintii. Copilul treb sa stie ca se apropie momentul plecarii, ca doar n-o sa se uite la ceas!

Gina, vin si eu si mai pun sare pe rana, sper sa ma ierti. Eu zic ca daca nu e agresiv, nu bea, nu cere el divortul, mai asteapta. Eu stiu doi copii care sufera enorm in urma divortului parintilor. Cu toate ca tatii nu se ocupau in mod deosebit de ei. Timpul rezolva multe. Ati incercat o consiliere? Ai vorbit cu Gigelica? pe ea a ajutat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Gina, imi pare rau sa aud asta. Desi nu cunosc detalii de nici un fel, si eu zic cam ca si Kea. Daca nu s-a intamplat nimic capital, ca sa zic asa, daca toate-s "multe si marunte", si eu as zice sa mai astepti inainte de a lua o decizie.
Exista multi copii care cresc si se formeaza frumos si fericiti in familii monoparentale, dar da, idealul este sa creasca si cu mami, si cu tati. Pe de alta parte, ma pune pe ganduri faptul ca singurul protest al mamei tale e legat de Calin si de sentimentele sale...pare ca in rest sa fie de acord cu decizia ta. Multa intelepciune si liniste iti doresc !

Bianca, plimbare placuta !

Gradi:
Si noi plangem dimineata cand ramanem acolo, dar eu nu mai stau la discutii, ca nu fac decat sa agravez, intensific si accentuez jalea. Ne schimbam, ne pupam, ne alintam, ne tinem in brate. Cand ajungem la usa incepe sa planga si sa miorlaie ca vrea sa stau cu ea sau sa mearga cu mine. Ii spun ca nu se poate, ii reamintesc cand vin sa o iau si o dau in bratele educatoarei. Am incercat sa mai stau sa mai explic, sa ne mai dragalim...e degeaba, plange tot mai tare, se ambaleaza, nu rezolv nimic.

Floric, e neplacuta chestia cu muscatul, dar pe de alta parte, daca e o singura maicutza la cati copii or fi, si daca aia lipsea cumva justificat din clasa....na, nu zic ca e normal sa fie lasati singuri. Cu intratul parintilor in clasa, si la noi s-au schimbat regulile de azi dimineata, fara sa ma fi certat cu nimeni :) cred ca au fost mai toleranti in primele zile ca sa se mai obisnuiasca copiii. Eu chiar eram nemultumita ca parintii au acces asa departe, pentru ca la intrarea in clasa este sala de mese si nu mi se parea ok sa ne frecam pe acolo atatea perechi de parinti.
Altfel, sunt multumita, Ilinca e f vesela si activa dup-amiaza, ne arata si ne invata jocurile de la gradi, vine numai cu buline vesele acasa. E drept ca e si un copil intelegator si cuminte si nu prea ma astept sa faca pozne.

Numai ca azi am luat-o mucoasa si plingind-se ca o doare gatul. Am bagat in ea suc de portocale, ceai, miere, vit C cu propolis, sirop de propolis cu echinaceea si nu mai stiu ce, pufait nasul cu ser si olynth, gatul cu salvigol, bagam homeovox.... acum e ok, daca o tine tot asa, maine o duc iar la gradi. Om vedea.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput