Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *445*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Io inteleg din articolul din Liberatea ca inca se mai pot dona bani prin SMS pentru Iulia.

Monn, daca esti pe receptie te rog confirma daca numar 887 este functional si banii merg la Iulia. Pana cand trebuie sa trimita lumea SMS.

Daca nu, sun la Simona IOnescu (cu ea am vorbit parca prima data cand am sunat la donate.ro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Bianca, poate data viitoare vii mai pe aproape!

Fetele, va recomandam un joc de carti, se joaca cam ca septica( n-am mai jucat carti de vreo 15 ani, sper sa nu spun prostii), sunt capete de animale salbatice( poate exista mai multe variante, nu stiu) pe diverse fonduri (cred ca-s doar vreo 4 culori), fiecare jucator trebuie sa puna ori animalul ce e si pe cartea de pe masa, ori culoarea. Asadar invata copilul si animalele si culorile, ii dezvolta atentia si spiritul de competitie :) Keutu stie si animalele respective si culorile, dar tot joaca cu mare placere.
Asta e, poate gasiti si voi ceva de genul:
http://www.amazon.de/Mattel-52456-UNO-Junior-Kartenspiel/dp/B00006RT9L/ref=pd_sim_toy_27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Bianca, poate data viitoare vii mai pe aproape!

Fetele, va recomandam un joc de carti, se joaca cam ca septica( n-am mai jucat carti de vreo 15 ani, sper sa nu spun prostii), sunt capete de animale salbatice( poate exista mai multe variante, nu stiu) pe diverse fonduri (cred ca-s doar vreo 4 culori), fiecare jucator trebuie sa puna ori animalul ce e si pe cartea de pe masa, ori culoarea. Asadar invata copilul si animalele si culorile, ii dezvolta atentia si spiritul de competitie :) Keutu stie si animalele respective si culorile, dar tot joaca cu mare placere.
Asta e, poate gasiti si voi ceva de genul:
http://www.amazon.de/Mattel-52456-UNO-Junior-Kartenspiel/dp/B00006RT9L/ref=pd_sim_toy_27

Keutu cheliutu


Kea, pai noi ne intoarcem cu masina....prin Germania. Asa ca da-mi coordonatele de GPS sa te localizez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare!

Eu sunt tare ocupata zilele astea, abia acum am reusit sa citesc ce-ati mai facut.

Ina, am vazut ca Ian are tratament cu canamicina - sau ceva din gama asta. Sa stii ca atunci cand am avut noi conjuctivita aia urata luata de la Andrei, canamicina pe care mi-a recomandat-o doctorul ne-a agravat tuturor problema (eu&H&Andrei). Lui Andrei nu i-am dat tratamentul acela decat o zi, ca am vazut ca era ceva in neregula: i se umflase ingrozitor ochiul; dupa ce nu l-am mai dat cu crema aia, in doua zile nu mai avea nimic. L-am spalat doar la ochi cu apa fiarta si racita si am avut grija sa-l spal des pe maini si l-am atentionat sa nu si le duca la ochi; cum il durea ochiul la atingere, m-a ascultat. Eu am continuat cu canamicina aia inca vreo patru zile si eram din rau in mai rau. Am oprit si eu tratamentul si a doua zi eram mult mai bine, H. a facut acelasi lucru si situatia a fost similara. Habar n-am de ce nu a functionat tratamentul cu unguentul ala, dar, cand am citit despre cel al lui Ian, mi-am amintit detaliile pataniei noastre.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Vladimir a avut o singura data probleme cu ochii. De tipul secretii abundente care ii lipeau pleoapele (galben-verzui).
Ne-a dat pediatra picaturi cu ciprofloxacina (nu mai stiu cum se numeau dar asta era substanta din ele) si dupa prima utilizare a fost muuuult mai bine. In 2 zile era ca nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Raport a treia zi de gradinita. Urataaaaaaa.

In grupa au mai venti trei copii. Dimineata Valea plangerii. Pe langa cei 2 care urlau de luni incoace si la venire si la plecare s-au mai adaugat nou intratii zilei. Nu va spun ce groaza era azi la gradinita. trecand peste problemele lor, Rares nu este empatic. Insa marea problema a zilei a fost ca l-a muscat de un copil (baiat, mi-a spus el) de ceafa, pana la sange. Dureros si pentru copil si pentru mine. Pentru mine a fost sa constat ca Sora nu stia. WHAT???? Dar nu auzi ca plange un copil altfel decat mataiala de dupa ma-sa.
Colac peste pupaza, dupa ce am iesit din gradinita a mai iesit o bunica cu fetita tot la grupa mica, muscata de obraz. La fel de groaznica muscatura.

Urata faza. Ce pot face mai mult? Am vorbit cu sora si raspunsul ei a fost "ce mai cearta pe jucarii"...

Si a doua faza deranjanta tine de parinti. Faza ca asta vom mai vedea. O fetita tusea de mama focului (tuse productiva dupa urechea mea) iar maica-sa ii spunea calm "pune mana la gura cand tusesti". Clar in doua zile va tusi si Rares. Cu toata catina data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Floric, sa stii ca la varsta asta baietii se bat pe silent. Adica isi dau bine de tot, dar fara zgomot. Eu am observat asta in tuburile din parc si in locurile in care nu ii vad adultii. Tac si indura, tac si dau! Plansul incepe doar daca ii observa vreun adult.

Legat de problema cu tusea...nu stiu ce sa zic. Nu exista camera de triaj dimineata? Asistenta care sa ii primeasca si sa vada ca behaie?
In plus sunt si parintii nebuni, dar aici nu ai ce face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Floric, sa stii ca la varsta asta baietii se bat pe silent. Adica isi dau bine de tot, dar fara zgomot. Eu am observat asta in tuburile din parc si in locurile in care nu ii vad adultii. Tac si indura, tac si dau! Plansul incepe doar daca ii observa vreun adult.

Legat de problema cu tusea...nu stiu ce sa zic. Nu exista camera de triaj dimineata? Asistenta care sa ii primeasca si sa vada ca behaie?
In plus sunt si parintii nebuni, dar aici nu ai ce face.



Bianca, nu exista camera de triaj. Nu exista asistenta caci asta e obisnuinta la gradinita cu program scurt. In partea asta nu am cum sa schimb ceva.

Cat despre plans...nu stiu ce sa zic. Sa presupunem ca nu a plans Rares, dar nici fetita muscata nu a plans? cred ca Sora era la rugaciune atunci Fac haz de necaz.

Mai urmaresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Floric, oricat de scurt ar fi programul la gradinita o asistenta trebuie sa existe.

Se loveste un copil in curte la joaca, se juleste, ii curge sange din nas, face temperatura brusc....trebuie sa fie cineva acolo cat de cat calificat.

O fi Sora, dar...daca pleaca Sora cu copilul julit la cabinet sa ii puna plasture, ceilalti ce fac?

serios acum. Nu te supara pe mine, dar parca trebuie (in cazul asta nu ar trebuie sa ceara nicio analiza sau aviz de intrare in colectivitate pentru ca nu exista persoana competenta sa interpreteze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Mai, nu vreau sa generalizez, dar si eu vad o maaare diferenta intre stat si privat. Unde noi am mers un an la privat si amu am trecut la stat. Noroc ca piciul meu este supercuminte, altfel o incurcam, nu-l mai lasam aci la stat.

La noi dimineata ii asteapta asistenta la usa si se uita in gatul lor, ii cauta de paduchi (nu radeti) si se uita la gherute. Bine, nu cu aceeasi atentie in toate zilele. Dar in fiecare dimineata e acolo, in usa.

Mergi la inceput