Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Cum editez si eu mesajul ca am facut o groaza de greseli pentru ca eram cu bebe in brate! Voi cum puteti scrie cu ei in brate?
Virgima bucur ca te-ai distrat!
Deea, Elly nu va mai stresati ca mananca bebe Lp. Uite ai vostrii mananca Lp si sunt sanatosi tun ceea ce este cel mai important!!Noi degeaba ne-am chinuit cu sanul ca tot am ajuns la antibiotice.
Mirelate voi anunta ce voi face in week-end. In primul rand astept sa vedem daca trece Bianca preselectia (ce tampenie ca anunta asa tarziu pentru ca vineri dimineata trebuie sa fim acolo sa ne rezervam si cazare...) apoi sa vad daca gasesc cine sa stea cu bebe ca nu vreau sa il iau. Asta pentru ca noi vrem sa plecam vineri dimineata la 5 si sa ne intoarcem sambata dupa festivitatea de premiere la Buzau. Bianca va dormi cu siguranta la 5 dimineata si nu va avea loc sa se intinda in spate din cauza scaunului lui Paul. Imi doresc tare mult sa te vad! Cat despre duphastone si eu am luat si m-a ajutat desi dupa parerea mea utrogestanul e mai bun pentru ca tot progesteron este dar unul mai natural. Doamne ajuta sa vina bebe mai repede!!!!!!! Cine stie poate ca acum mai ales ca ati stat si voi mai mult intr-un loc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza fetele!
Dragele mele cu greutatea nu imi fac griji, doar ca papa putin, cate 100-120 ml la cate 3 ore, dar vazand ca si LC papa 120 si are 5 luni... nu e chiar rau.
Problemele mele sunt legate de lupta continua cu tzatza, cum spunea si Elly, daca nu as avea atata rabdare si nervi de otel, el ar manca 50 ml si gata. Plus ca as vrea sa fie mai vesel nu mereu agitat si strangandu-se de burtica.
Aever, stai linistita ca si Eric tot cam asa se comporta. Ceea ce facem noi, comparam bebelusii unii cu altii, nu e chiar ok, din 2 motive, sunt de varste diferite si cel mai important fiecare are ritmul lui de achizitii si un caracter aparte.
Am vrut sa mai spun ceva, dar am uitat.
Va doresc o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neata si de la noi!

Yoooiii...deja avem un dintisor???
Felicitari, Lucas!
Sa faci o colectie minunata de dintisori!

Miha bafta multa Biancai!
Stiam de laptele AR, dar se da pana la 6 luni. Noi deja am implinit 5 luni, si nu-i mai schimb laptele pentru o luna, mai ales ca am inceput diversificarea si s-au mai ameliorat simptomele.

Elena off, saracuta de tine! Te inteleg perfect ca ai ajuns la limita. Eu ma plangeam ca M nu mananca, dar macar el nu varsa atat de rau.
Felicitari pt achizitii, sa ii foloseasca mult puiului!
Hai ca mai aveti si voi un pic...acusica se fac 6 luni si va mai reveniti.

Tigruta ufff, ce gelos e puiul cel mare. Vorba Anittei, mare atentie cu el. Ai incercat sa petreci ceva mai mult timp cu el, ca sa nu se mai simta asa? Intreb si eu, dar cred ca deja ai gestionat tu situatia Cred ca e inca micut si nu poate sa inteleaga exact cum stau lucrurile. Cu timpul se va mai obisnui, parerea mea.

Noi weekendul asta am tinut-o numai in petreceri. Sambata s-a casatorit fratele cel mic al lui Cata si petrecerea a continuat si duminica. A fost frumos dar cam multa agitatie, asa ca ma resimt acum.


Am reusit aseara sa ii fac cateva poze lui Mihnea, le voi pune mai tarziu pe picasa.
Multumim Onutza si Virgi pt urari!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Neata!

Multumes de cafea aever! Buna cafea

Multumesc ptr raspunsuri
Sa spun ca si-au cam gasit rezolvarea intr-un mod natural "problemele" mele (ca de obicei )
1. Lapticul meu! Pai am facut iar o criza de plans si de dor sa-i dau sa suga, i-am dat iar dupa 2 zile de pauza. Cred ca a supt 20 de secunde si a lasat sanul ptr ca nu cred ca a gasit mai mult de 3-4 inghitituri, dar mi-a golit si mie ce mai ramasase pe canale si m-am simit si mai bine dupa si psihic si fizic. Parca m-am convins pe mine ca e chiar finalul.
2. Grija mea ca vrea mai mult de 200ml? S-a dus si aia De 2 zile nu suge mai mult de 150-160ml. Deci problema rezolvata

Ieri am fost in parc si cu parintii mei, ne-am simtit f bine, apoi pe seara am lasat copilul la ei si am iesit la o "carciuma" cu prietenii nostri. Ne-am dus abia la 11 noaptea sa-l luam pe Octavian care dormea cu mama(nu stiu care pe care a adormit), cert este ca l-am luat acasa, l-am schimbat si nu s-a trezit deloc. Ultima masa fusase la 21.30 si s-a mai trezit abia la 4.30 dimineata sa pape. A adormit inapoi pana la 10 dimineata. Acum a adormit langa mine pe canapea. Am baiat cuminte

Azi o sa sun dr de familie ptr ca peste 6 zile implineste 4 luni si trebuie facut vaccinul. S-o gasi, nu s-o gasi?! Tre sa intreb.
Tare curioasa sunt daca e ok cat a luat in greutate, mie mi se pare ca putin, dar va spun dupa control.

Elena si al meu mai varsa cateodata un lichid transparent, ca apa si e agitat . Sper sa scapati repede de refluxul asta pacatos si sa va foloseasca sistemul cu plan inclinat.

Aever si al meu are aceeasi "nervi" cand ii schimb pampersul si ti-am mai povestit ca la fel face si cand ii fac masaj pe piept si burtica. Nici eu nu-mi dau seama care e problema, dar nu mi se pare foarte ingrijorator.

Virgi felicitari dintosului mic! Pupam pe obrajori

Felicitari pentru inca o lunita+ sarbatoritilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Aever e normal ce spui tu cu sanii, cand bebe incepe sa trag#259; lapte din san in celalalt se simt mai puternic niste intepaturi si coboara lapticul, se cheama let down reflex si e dat de oxitocina. Exact asa e si la mine.
Faptul ca se trezeste mai des noaptea a aparut si la noi de ceva vreme si iar consider ca e normal pt ca bebe a mai crescut si lapticul nu il mai tine a#537;a satul ca inainte plus ca a devenit mai constient de senzatiile lui si se face auzit cand are un disconfort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:


Salutare!
Am venit si noi de la vaccin acum, bebe Rares a fost cumintel, l-a fermecat pe dl dr cu rasul lui :)))
Bilantul e bun, 6800 gr la 4 luni-deci are greutatea unui copil de 4l si o saptamana. Fetele care isi fac griji ca bebeii nu au luat suficente kg..eu cred ca nu au de ce. Deea, Octavian cred ca are mai mult ca Rares in greutate, deci e ok.

Ni s-a spus ca se recomanda inceperea diversificarii- pt cei care papa Lp- intre 4 si 5 luni si ne-a dat si schema totodata. Daca intereseaza pe cineva schema celor de la Medlife, o pot transcrie.

Virgi
, cred ca ocupam si noi un loc pe podium cu primul dintisor. Gata, a spart gingia si la Rares. S-a uitat pediatrul azi la gingiile lui pt ca pe mine nu prea m-a lasat mititelul, cred ca il jeneaza destul de tare.

Cat priveste cantitatea de LP, Rares mananca uneori 60-70ml, iar alteori intre 120-140 ml. Pediatrul ne spunea ca fiecare copil are ritmul lui si sa nu incercam sa-i scoatem mesele de noaptea- va ziceam eu ca asta mic papa la 2.25( nu radeti, asta e ora fixa) si la 5-6 dimineata.

Aever, eu cred ca ai un copil perfect sanatos si normal! asa e felul lui. Am observat ca lui Rares nu-i place masajul in general, doar la talpi si la picioruse, in rest..nu prea sta. Cand il imbrac dupa baita mai face si el figuri, fie e obosit dupa baie, fie il tot sucesc sa-i bag hainutele si nu-i place, mai ales cand tb sa-i bag body-urile pe cap..

Acum,am o intrebare: i-ati scos afara dupa vaccin. Noua ne-a recomandat sa nu-l scoatem azi, insa diseara tb sa iesim la o zi de nastere la restaurant si nu prea stiu ce sa fac.

Daca imi mai amintesc ce voiam sa scriu, revin. Neuronul meu, desi a inceput munca, e tot gravid!



mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor cat de des plang bebelusii vostri?
Eric plange/tipa cam la fiecare ora, e normal asa des?
Felicitari Rares pentru bilant si dintisor! Si noua ne-a recomandat mereu dupa vaccin sa stea o zi in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

multumim, Elena.
Rares plange doar de foame si maraie cand ii e somn, dar mult! De cand cu dintii, a fost plangacios si vineri si sambata toata ziua! Citisem undeva ca e normal sa planga parca 3 ore in total intr-o zi. Pana la urma ei doar prin plans se exprima. O sa caut pe laptop articolul.
Eric a plans de la inceput asa sau acum in ultima vreme?

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

De cand l-am nascut e asa suparat, numai ca la inceput scancea si pe masura ce a crescut a dat-o in tipat/plans.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Am pregatit ZEN pentru tuati fetili, ambalat frumos in borcanele cu doza optim terapeutica!
Virgi, Albinutza, felicitari pentru dintisor! Era si normal pt Virgi, conform meseriei.
Aever, sanatate si putere bunicii tale si familiei care o sprijina!
Nici Iuliei nu-i place sa o imbrac, atata se foieste si protesteaza, da din membre si se cearta cu mine, se inroseste de plans. Am mai scris eu, cand vad ca plange si nu mai stiu ce sa-i fac, o dezbrac si se potoleste, chiar acum vreo ora mi-a aratat o mostra dintr-asta si-al lasat-o numai cu body. S-a potolit, dar uneori ii dau si scutecul jos ca sa taca. Poate pe Mihai il strang hainele sau ii e cald in ele de se foieste asa, eu stiu ca Iulia nu iubeste hainele si asta e. Sa vedeti cand or avea 2-3 ani si n-o sa vrea sa poarte caciula sau manusi ce vesel va fi.
De ce zici ca ai copil dificil? Nu mai zi asa, vei ajunge chiar sa gandesti asta intr-o zi. E un copil care are nevoie de atentie, firesc.
Miha, cum s-a obisnuit Bianca la clasa 0? Merge tot la gradi sau in cadrul scolii? De-acum da, s-a cam dus dormitul pana la 10...
Deea, pari mai linistita si-mi pare bine pt tine! Cumva va invidiez un pic ca mai lasati copiii cu altcineva, macar pentru doua ore, eu chiar si la sedinta cu parintii a trebuit sa o iau cu mine.
Albinuta, noi am iesit afara si in ziua vaccinului. Tre sa fii atenta la febra si sa nu raceasca, sa nu il duci in locuri aglomerate, de unde sa poata sa ia vreun virus.
Elena, Iulia inca plange destul de mult si des, din cauza burticii. Iar nu i-am dat 2 zile protectis, iar avem azi o zi plangacioasa, mititica.


Mergi la inceput