Bv Carina! Hai Andreea, Lulutza, Marikaki!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Sincer si eu am cautat sa mai verific informatia Andreea, stii cum este, better safe than sorry



37+ cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Asa e Iuli draga,conteaza sa fim noi doi bine,nu pe unde iese juniorul
Maseloiul afurisit a inceput sa ma doara iar vineri noaptea,dar cu ceva noroc,sambata dimineata nu m-a durut deloc,ca de obicei cand incepe ma tine vreo 2 zile,asa ca am scapat
In schimb mi-a aparut un herpes pe buza.o sa incerc sa nu-l bag in seama.

Ma bucur tare mult ca s-a reunit frumoasa familie de pinguini

Paulafericita sapt38 cu RolandAMR 8 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimfitmada spune:

Bob_Pixel e bine ca ai avut cui cere ajutor si ai facut-o si nu ai fugit repede la farmacie (cred totusi ca n-ai fi facut-o fara sa incerci si alte rezolvari pentru ai asigura in contiunuare papa bun dragonitei). Daca stai culcata in pat in timp ce alaptezi e posibil ca bb sa nu apuce bine tot sanul si sa traga doar din cateva canale, unele ramanand nefolosite si de aceea se formeaza acele "boabe de fasole". Incearca sa schimbi si pozitia de alaptat si daca ai pe cine intreba, poti intreba si de acest lucru. Si eu mai pateam asa atunci cand alaptam culcata, ca din cauza oboselii e mai comod sa stai intinsa (pentru cele cu cezariana cred ca nu mai apasa nici bb pe burta). Si dura si o zi intreaga pana se desfundau canalele. Si bb era cea mai buna pompa. Pompa manuala ajuta si ea, dar nu facea fata. Cred ca de data aceasta voi incerca una mai buna, daca nu voi mai fi multumita de cea veche.
Asa ca inarmeaza-te cu rabdaresi nu renunta usor la alaptat. Multumim pentru informatiile despre masajul sanilor. Sunt bine venite si cu siguranta ne vor ajuta pe multe din noi.


Mami de Bianca (12.10.2009) si 39+ bb2 Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna! Am intrat si eu putin, nu am apucat sa termin tot, am ramas la jumatatea primei pagini din noul capitol, dar nu mai am cum sa termin. Asa ca, 2 vorbe va spun, nu mai mult, ca ma cere Iulia imperios :)

Kytana: Felicitari, ai vazut ca premonitia ca nasti pana vine pingu' mare nu s-a adeverit? Cand am vazut ploaia de azi m-am gandit ca e special pentru voi, pentru revederea voastra :) Zile frumoase sa aveti unul alaturi de celalalt! Si nopti, bineinteles!

Lulutza: Merci pentru reteta, cred ca vreau si eu saptamana viitoare, te anunt daca reusesc! Daca nu nasti pana atunci, ca altfel imi voi da seama ca numai de informatia asta nu o sa ai nevoie.

Olivette: Si la Iulia a fost secretie, am si vrut sa va povestesc de ea, ca mereu a speriat lumea, dar am uitat. E de la hormonii mamei, se duce de la sine repede. La noi nu a fost cu sange, doar gelatinoasa.

Legat de igiena baietilor, nu stiu decat vag, din cele citite de pe forum, dar daca nu am avut nevoie propriu-zis, au trecut pe langa mine. Problema cu spalatul cu si fara decalotat e una de baza, fiecare pediatru are teoria lui, nu stiu ce sa va sfatuiesc, ca habar nu am. Doar sa aveti mare grija, ca se poate ajunge la fimoza si chiar operatie si e dureros! Stiu ca putica se pune intr-un anume fel in pampers, cu bilutele intr-un fel, nu prea stranse, dar nu stiu cum, interesati-va la spital, la pediatra, sa faceti totul cum trebuie.

Mirabelac: Buna precizarea cu apa/ceai doar pentru cei alaptati exclusiv la san. De ceilalti nu stiu, asa ca nu ma pronunt. Dar e foarte posibil sa fie asa cum spui tu si fereasca Dumnezeu de cazuri ca cel mentionat de tine. Stiu ca multi copii alaptati cu formula au probleme cu constipatia, asa ca apa ar fi binevenita, dar interesati-va sa aflati cantitati etc. Tzitziri, tu stii ceva, ca o alaptezi exclusiv cu formula, in timp ce prima data a fost exclusiv cu lapte matern?

Ce bine de voi, cele cu copii mai mari, ca altfel inteleg, eu am o teama asa mare, ca Iulia mea e cuminte daca ii dai atentie. Cum nu o bagi in seama, cum face prostii sau urla sa fie bagata in seama. Ce m-oi face cu ea, incat sa stea cuminte cat am treaba cu bebelina, nu stiu?

Si legat de aricii din patul lui Olivette, si eu am avut aceeasi problema la Iulia, ziua. Nu dormea nicicum in patutul ei, doar in brate sau o alaptam intinsa langa mine in patul mare si o lasam adormita acolo, dar nu dormea foarte mult nici asa. Asa ca ziua ea era o prelungire a bratelor mele mai mult. Noaptea insa dormea perfect in acelasi patut! Singura mea explicatie a fost ca somnul de noapte era profund, pe cand cel de zi era mai superficial si se trezea la orice miscare de-a mea, chiar daca incercam sa o pun in pat dupa un interval mai lung sau mai scurt de timp de la adormit, sperand sa cada in somnul profund si sa nu se trezeasca. Toate incercarile au esuat... Am auzit alte teorii cu care eu nu am fost de acord deloc, sa o las sa planga si la un moment dat va intelege ca singura solutie e sa stea in pat si sa doarma.... Eu nu am putut face asta si ca nu am avut inima si ca imi regurgita foarte mult. Adica daca o alaptam si o tineam in brate, digera mancarea ok, daca o lasam jos si plangea, instantaneu regurgita lapticul, se uda, trebuia sa o schimb complet de haine si uite-asa o luam de la capat. Asa ca mi-am ales singura sa o tin in brate aproape toata ziua, dar fiecare face cum vrea, nu e regula. Si regurgitatul s-a rezolvat de la sine incet, incet, o data cu inceperea diversificarii, adica dupa 6 luni. Ideea e ca orice rau, va lua sfarsit, dar vor incepe alte probleme.

Hai ca tot m-am intins! Va pupic pe toate! Toti boboceii stau in carapace in week-end? Vreo surpriza, careva?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

35 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Bob imi pare rau ca treci prin asta, eu mi-am cumparat pompa din aia profi ca am ajuns la concluzia ca e mai bine sa o am, aveam mameloanele ombilicate si pompa mi-a rezolvat problema, imi era frica si de ce povestesti tu acum, dar pompele astea se pot inchiria cu saptamana sau chiar si pt luni de zile daca e nevoie eu am luat-o de aici http://www.pompedesan.ro/info/inchirieri-pompe-de-san sper sa nu se considere reclama si mai ieftine sunt pe siteul „lapte pt ingeri„ , dar nu stiu cum sunt pompele la ei. In cazul in care vrei sa inchiriezi iti dau ei (kitul de pompare nou nout) sper sa te ajute informatia, eu o folosesc si clar e mult mai eficienta decat masajul si asa cum spui si tu nu doare de loc si iese mult laptic, nu mai vreau nici sa mi amintesc masajul ala de desfundat canalele, plus ca ar fi trebuit sa ma duc sa mi-l faca la 3 ore zilnic pana la 15 zile. Eu cu cea manuala nu am reusit si ma durea ingrozitor. Pt o saptmana nu e o avere si cred ca iti rezolva problema.



mami de Bogdan Mihai (5.09.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

Felicitari Stela si Vero !! s-aveti bebei sanatosi si mancaciosi!
Kytana ma bucur ca esti mai linistita,ca esti alaturi de sotul tau!
Fetelor,vineri am fost la dr si-a zis ca bebelina ii la fel ca si acum o sapt si pe 24-25 as naste,dar sa fiu atenta si sa-l sun in caz de ceva.ieri am stat toata ziua cu dureri,azi-noapte la fel.azi,pe la 11,cand m-am dus la baie,aveam o pata maro pe lenjerie.de 2 ori mi-a mai ramas cate o pata maronie pe hartie,dar dup-aia ,nu.sora mea a zis ca sa fiu atenta,poate mi-i se rupe apa in viitorul apropiat,pt ca la ea,asa a inceput,doar ca s-a dus la spital si dupa ce-o controlat-o,la 3 ore i-i s-o rupt apa.ea zice ca din cauza controlului.acuma nu mai am nici pata maronie,nici dureri.. mi-am pregatit actele,bagajele si astept un semn mai mare
va pup sa ne auzim numai cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare dragelor,

Pitica mea aseara a avut 2 episoade de somn de cate 3 ore, apoi a apucat-o frichineala, durerile de burtica, si sugea ca nesatula fara sa se mai opreasca de s-a si inecat la un moment dat, ca s-o bage putin pe mami in sperieti. Si azi m-a speriat iar, o tineam in brate dupa masa, si a deschis gura la un moment dat si a scos un sunet de parca se ineca cu ceva in gat si incerca sa-l dea afara. Chestiile astea ma fac sa-mi stea inima.

Eu de vreo 2 zile sun praf cu stomacul. Ma doare ingrozitor si am diaree. Azi am mancat doar paine prajita cu branza.

Aseara am avut un musafir nepoftit, din categoria sa vezi si sa nu crezi. Eu dormeam cu fata, tati in camera cealalta pe la calculator. Vine la un moment dat la noi si-mi zice printre rasete, ca a intrat un liliac in camera. Eu disperata sa se duca sa-l dea afara ca poate se aseaza pe undeva si nu-l mai vede, el ce credeti ca face? Ia camera, ca sa-l filmeze. Apoi vine si-mi zice: cred ca a iesit, ca m-am dus pana in dormitor si cand m-am intors, nu mai era. Va dati seama ca ma tot gandeam ca poate s-a asezat pe undeva. Nici nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreodata lilieci in Bucuresti, d-apoi sa intre in casa, la lumina aprinsa.

Nu stiu daca s-o mai scot pe pitica afara dupa-amiaza, la cum e vremea. As scoate-o totusi, sa ia si aer mai tare, sa nu se invete doar la caldurica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor,ce acte va luati cu voi???Eu am pregatit doar analizele din timpul sarcinii...

ANDREEA 39+ cu Andrei
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png

UM 15.12.2011-DPN: intre 14 si 20.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Olivette:eu n-as scoate pisoiul afara , cam bate vantul, in schimb am infofolit gandacelul intr-o patura groasa si am stat 10 min pe balcon.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, pe langa analize (pe care la mine nu s-a uitat nimeni), ai nevoie pt internare de: buletin, trimitere de la medicul de familie (valabila 30 zile), adeverinta de la serviciu (eu n-am avut-o si pana a adus-o sotul n-a mai cerut-o nimeni).

Pt inregistrare bb in spital (sotul): buletinele parintilor, cetificat de casatorie. Va primi in schimb o foaie pt primarie.

Pt primarie: buletinele si certificatele de nastere ale sotilor, certificat casatorie, foaia din spital.

Astea au fost necesare la noi.
Pup.

Mergi la inceput