Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (19)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Vas sper ca ai apucat sa citesti ce am scris mai sus!

Daca in continuare sub regim strict tot face multe scaune apoase (atentie, nu moi, ci apa, apa) poti sa-i dai Smecta cate 1/2 pliculet de 3 ori pe zi in ceai sau lapte, dar mie mi-a zis pediatra ca e posibil sa nu-l bea pentru ca are un gust oribil, (eu am luat, stiu, e ca argila, BLEAH! [voma]).
Eu lui L i-am dat doar regim strict si Protectis si a facut scaune moi inca 5-6 zile, cate 4-5 pe zi, (ea care facea kk o data la 2 zile), dar macar nu mai curgeau din pampers, insa erau foarte moi, dar cum am spus nu apa! Pediatra mi-a zis sa-i dau ce vrea din regimul asta, dar exact cum am spus mai sus, paine prajita goala, fara unt (eu ii dadusem in prima zi cu putin unt si pac, iar mi-a facut diaree apoasa), fiertura de orez cu morcovi si atat (fara adaos de ulei, smantana, oricat de putina, eu faceam asta ca s-o pacalesc sa-l manance si iar revenea diareea), nimic indulcit (i-am dat niste biscuiti si pac, iar a revenit diareea apoasa), fara pufuleti, doar covrigi mai poti da si fara sare!
Si eu mi-am sunat pediatra panicata ca L mananca doar banane si nimic altceva din regim, nu tu carne fiarta, nu tu branza de vaci sau orez fiert, nici morcovi fierti goi, nimic-nimic si nu stiam daca sa-i mai dau ca era evident ca era rupta de foame si laptele meu nu o satura, insa ea mi-a zis ca oricum organismul ei cere ce are nevoie si sa-i dau cate banane vrea ca nu se intampla nimic, mi-a zis ca e bine ca mananca ceva Acum nu le mai suporta (bananele) nici sa nu le vada, da din cap a negatie si mai si urla: "NUUUU, NUUUU!!!"

Sper sa va reveniti repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

va multumesc mult
yvy, stiam de heparina dar am uitat..
sper sa fie cum zice vas, sa treaca repede..ma buseste plansul numai cand ma gandesc la ea
am mai citit pe net si am gasit de cazuri cand a fost nevoie de cusut sau antibiotic pt risc de suprainfectare..si cum eu n-am reusit sa vad nimic acolo , sa stiu cat e de rupt..m-am hotarat sa merg diseara cu ea pana la un spital ce are camera de garda
credca trag o fuga pana la medicover diseara..
sper sa sa avem noroc si sa fie ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetelor?
ce credeti ca fac?..... beau must mi-a adus mama azi, ce bun este
am culcat buburuza acum o ora si adineauri s-a trezit plangand de nu o mai linisteam. oare de ce se trezesc asa puiutii? viseaza ceva, se sperie? acum a adormit la loc, am stat cu ea in pat.

madutza hai ca masor tava si-ti zic, este o tava mare de yena, poti pune in tava de la cuptor ca si asa creste destul in sus, deci subtire nu iese. in tavi de cozonac...nu stiu ce sa zic, cred ca mai bine in tavi mari. imediat iti zic si hai ca-ti pun si poza sa vezi cu mine n-am mai pus poze.

mandreeac multumesc de reteta, suna bine si o sa le incerc si eu ca vad ca se fac foarte usor

vas imi pare rau ca acum are Eliza diaree. inseamna ca este un virus si l-a luat si ea. nu ziceam sa mergi la spital ci la dr de familie, macar se uita, ii consulta...dar na, daca zici ca nu prea te intelegi bine si nu-ti place mutra

alina06 n-are nici o treaba alaptatul cu adbomenele. poti sa stai si in cap daca te simti in stare totul depinde de cu te sitmi tu, sa nu te doara. sa nu fie cam devreme, mai stai si tu o luna sa te refaci complet si apoi te apuci de sport. tu cum te simti, refacuta complet? asa ma bucur ca alaptezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

miki oooo...saracuta Andra. sper sa-ti fie de folos sfaturile fetelor si mai ales ale yvyanei ca ea se pricepe bine, vad.
dar stii sigur ca s-a lovit si la dintisori? poate numai la buza. si Anastasia s-a lovit de cateva ori la buza, cu toate ca mie imi parea ca si la dinti si mi-era frica. incearca sa te uiti in gurita ei cumva draguta, nici nu a dormit. un mare de la noi.

lalely dar eu nu ti-am zis nimic legat de uleiul de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza cat de frumos mananca Cata cu furculita, exact ca un om mare. chiar ca este schimbata, i-a crescut mult parulparul, ce frumos vorbeste si ce-a mai crescut
ce cresc puiutii....
Anastasia adoarme dupa ce mananca pranzul o las acolo in scaunel, ii dau morcovi, dovlecel si patrunjel crude ca alea-i plac si rontaie la ele si adoarme. altfel n-am reusit s-o culc de pranz v-am zis ca dupa intarcare greu o adorm la pranz.

yvy multumim mult pentru sfaturi si informatii, esti de mare ajutor, eu iau si notite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

BUNA! Mada eu astept iarna ca sa termin treburile cu campul ca avem si teren pe care am pus cartofi si porumb, si avem de cules si de sortat si de bagat in beci, apoi am avut treaba si cu muraturi, zacusca si cu legume la congelator si mai am atatea de facut of of!La iarna o sa stau doar cu Anda si ma joc, pt mine asta e parfum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

deea sanatate multa si un la prinrese. sa stii ca de acum conteaza si varsta. nu mai suntem chiar ca la 20 de ani, na

vas ai fost tare.... copilul tau este bulgar ce scump este.

tati a iesit afara cu buburuza si eu vreau sa fac exercitiile de seara dar n-am nici un chef, am o lene....si apoi sa fac un dus lung si relaxant.
am zis ca de azi incep si exercitii pentru fese n-am nici un chef. si inainte ce mai topaiam toata ziua, acum sunt franta seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

mary sincer, si eu abia astept iarna. abia astept sa vad cum reactioneaza la zapada ca acum este mare si ea, sa vad cu bradutul.... sa stam mai linistiti ca vara asta numai alergatura toata ziua sa iesim, sa iesim....este asa obositor si iesitul asta dar nici nu poti sta in casa cand vezi vremea frumoasa

madutza n-am mai masurat tava exact, excat din ochi asa are 50cm/30cm. si iese destul de inaltuta praji, deci poti pune intr-o tava si mai intinsa daca nu vrei sa iasa prea inalt pandispanul. mie imi place mai subtire, ce-i drept, sa se simta mai mult fructele nu aluatul. pun si multe fructe. ia hai ca pun cateva poze, sa vezi ce fain a iesit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza hai ca am pus un filmulet cu pandispanul
eu mereu filmez si pozez cand fac cate ceva, bineinteles cu comentarii ca sa radem mai incolo si 2 filmulete cum papa Anastasia iaurt ca tot am vazut si filmuletul cu dulceata de Cata
si am pus si cateva cu mine (de la nunta)
nu le las prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

ROXY si eu ma gandeam la brad unde o sa il pun ca am o maimutica in casa!

YVYANA ai dreptate cu diarea si vomatul, a mea a avut acum cateva sapt diaree mai moale nu chiar apoasa, si s-a trecut iar acum sambata a inceput sa vomite si a tinut-o toata noaptea, nu stiam ce sa fac si apa o vomita, dim am mers la urgenta de frica sa nu se deshidrateze, si a spus ca a mancat ceva si i-a provocat asta( a furat sambata un castravete murat de pe masa, dar a luat doar doua guri), iar acum dupa cateva zile a revenit din nou diareea apoasa, ieri era prin curte si i-a iesit din pampers de era toata uda. deja trebuie sa o bag la regim, dar ce e de facut ca de sambata cu voma nu mananca mai nimic vad maine cum incepem! multumesc pt sugestii si sfaturi.


Mergi la inceput