Jocul cu plastilina

Jocul cu plastilina | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

Impreuna cu Play-Doh vom lansa in curand un concurs de creatie pentru copii: cat de frumos este sa te joci cu plastilina.

Pana atunci insa as dori sa va intreb:
- se joaca copiii vostri cu plastilina?
- se implica parintii in acest joc?
- cine face curat la sfarsit?
- credeti ca jocul cu plastilina ajuta la dezvoltarea copilului?

si de la gradinita:
- au copiii activitati cu plastilina la gradinita?

Astept raspunsurile voastre si o discutie pe aceasta tema. Intre timp noi pregatim regulamentul de concurs si evident .... premiile

Pana anuntam concursul va puteti uita aici:
http://www.desprecopii.com/plastilina/
www.desprecopii.com/info-id-9369.htm" target="_blank">Lumea copiilor prinde forma cu plastilina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Play-Doh, Do, Do, Do, Do, Do...
Una dintre cele mai simpatice melodii din reclamele pentru copii...

Asadar:
-da (de fapt, un mare DA!!! )
-as vrea, dar nu ma lasa
-in schimb, la curatenie..."Mamiiiiii...vino!"
-cu siguranta DA

Si ultima:
- da

Personal, am ramas socata cand am vazut ce ii iese din manutele alea mici. Dumnezeule, are o rabdareeee...Face tot felul de animalute si flori, in cel mai mic detaliu, concentrata si cu limbuta scoasa. De-aia tre' s-o las in pace! Apoi vine mandra si-mi arata ce-a facut.

Edit: Excelent sfatul despre cum sa reanimam plastelina! Numai eu stiu de cate ori am aruncat, ca nu mai putea fi folosita.


DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

oh, da, sunt inebuniti amandoi dupa play-doh. se fac prajituri, pisici, animale, torturi... de toate!
facem curatanie.. la comun (a se intelege mai mult eu)

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si noua ne place jucatul cu plastelina



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
- se joaca copiii vostri cu plastilina?

adora

Citat:
- se implica parintii in acest joc?

cat le e permis...caci poate deveni disputa

Citat:
- cine face curat la sfarsit?

cine nu reuseste sa se fofileze si in general cine vrea sa se mai joace si data viitoare

Citat:
- credeti ca jocul cu plastilina ajuta la dezvoltarea copilului?

este o activitate relaxanta, care stimuleaza creativitatea, imaginatia
... dezvoltarea cognitiva
Prin modelarea plastilinei micutii se exprima. E si forma de a-si manifesta emotiile, sentimentele!


Citat:
si de la gradinita:
- au copiii activitati cu plastilina la gradinita?

desigur!




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


Melodia...unei veri tarzii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:


Citat:
- se joaca copiii vostri cu plastilina?

absolut, avem de la bunici si o "instalatie" cu care fac inghetata din plastilina

Citat:
- se implica parintii in acest joc?

sunt invitata de fiecare data si-mi place si mie sa ma joc

Citat:
- cine face curat la sfarsit?

copiii pun plastilina in cutii si eu adun ustensilele si eventualele resturi ce au mai picat

Citat:
- credeti ca jocul cu plastilina ajuta la dezvoltarea copilului?

da, ajuta la dezvoltarea creativitatii, a simtului estetic, la dezvoltarea vorbirii pentru ca in timp ce modeleaza explica ce doresc sa faca si in ce scop, la dezvoltarea capacitatii de a colabora, de a lucra in echipa, joaca impreuna jocuri de rol cu ceea ce creaza, ajuta si la formarea musculaturii fine a degetelor

Citat:
- au copiii activitati cu plastilina la gradinita/scoala?

da, la orele de lucru manual au ocazia sa se joace si la scoala

o zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Avem vesti foarte bune! Se pare ca o sa avem premii la concurs niste seturi care inca nu au aparut in Romania! Deci premii exclusive . Uitandu-ma la cutie imi vine si mie sa ma apuc de modelat :)

Pana publicam concursul astept in continuare de la voi pareri despre jocul cu plastilina. Avem de gand sa scriem si un articol pe aceasta tema, cu multe sfaturi si povesti haioase care le primim de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

1)Da, da, cu mare placere, fac tortulete si le orneaza cum face mami cu fondantul :)) si nu numai.din manutele lor ies floricele, casute, animalute etc
2 si 3) Musai sa se joace si mami , si tati si daca tot se joaca de ce sa nu si stranga , ele sa puna doar capacele, iar cea mica face si turnulete din borcanase si invatam si culorile asa.
4) Sigur ajuta la dezvoltare, creativitatea, imaginatia, coordonarea manilor, toate sunt pune la incercare.
5) Joaca cu plastilina a fost inclusa si la gradinita, ce modelaje frumoase au facut si sigur va fi si la scoala, ca plastilina figura pe lista rechizitelor.

Asteptam cu nerabdare concursul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Apropo acum raspund ca tatic si nu ca Admin.

La noi Andrei s-a jucat f. mult cu plastilina. Era placerea lui si tinea foarte mult sa fiu alaturi de el! Pe Mirela o accepta mai putin. Si uite asa trebuia sa ma joc cu el cel putin o ora. Dar era haios.

Cel mai enervant era curatatul la sfarsit. Aveam un set de talere de lemn pe care le stergeam cu o carpa si le aruncam intr-o plasa. Din pacate plastilna se usca pana la urmatoarea data si trebuia sa fac muschi la mana sa o inmoi. Am inteles ca plastilina moderna, si mai ales Play-Doh, nu se usuca asa de usor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Se usuca daca nu sta in cutiutele ei, inchise bine, dar tocmai ce am citit cum sa devina iar moale si numai buna de o noua tura de joaca. E bine ca se usuca, se dezlipeste usor de pe covor, parchet si se curata usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Nu m-am putut abtine... se pare ca printre premii o sa fie seturi de acest gen:




Apasa pe imagine sa maresti!

Mergi la inceput