Buburuze de mart-apr2013(5)!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Salutare burtici!
Noi suntem bine,ne pregatim de inceperea scolii - Alla abia isi poate stapani emotiile si noi la fel- si bebe sta cumintel . Il simt din ce in ce mai clar seara cand ma linistesc in pat si incepe sotul sa vorbeasca. Eu una as vrea sa nasc normal, fara medicamente si de aceea am decis sa nasc la Isis la Constanta. Sper ca vremea sa tina cu noi si sa nu fie zapada la sfarsitul lui februarie cand se prea poate sa ma apuce pe mine nascarea. DPN nostru este 04.03.2013 dar dupa cum bine stiu bebe poate veni si mai devreme.
In rest ma lupt cu stresul de la serviciu -marea majoritate a colegilor inca nu stiu ca sunt gravida - am spus doar catorva persoane de incredere- asa ca nu ma scuteste nimeni de nervi dar ma consoilez cu gandul ca mai trebuie sa=-i suport 3 luni dupa care....bye, bye !

15+
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

Am uitat sa spun UM 08 iunie 2012 iar dpn e 15/03/13


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Bun venit noilor gravidute!
Emilia felicitari pentru eco !
Eu sunt prinsa in pregatiri de nunta la sora mea.Maine este nunta. Parca ma ia deja cu emotii. Sper sa fie totul bine. Nu stiu cum mavoi descurca cu starea mea de somnolenta. Cred ca putina cafea.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
12 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

La nastere ma duc la aceasi maternitate, cu acelasi doctor si incercam o naturala ca data trecuta. Spea sa fie bine. Ca am auzit ca nu e regula a doua oara sa fie mai usor. Pana atunci ceai de zmeur, plimbarica si apoi cum ne-o ajuta Dumnezeu, ca toate sunt in mainile lui. Poti sa ai cel mai bun medic, cea mai buna moasa si cea mai tare clinica, daca ti-e dat sa tragi, tragi.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
12 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Casandra bafta in primul an de scoala si noi incepem gradinita si sunt tare emotionata,adica mai mult eu decat Robert
Abia astept sa simt si eu bebelusul

de Robert Andrei(18.05.2009) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Felicitas petrecere frumoasa la nunta surorii tale. Poate nu o sa fii somnoroasa,zic si eu asa ca o sa fii prinsa in actiune
Ceai de zmeur ai baut in ultimele saptamani sau cum...intreb ca am mai citit parca undeva dar stau cam prost cu memoria

de Robert Andrei(18.05.2009) si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

cos_minutza, la mine ultimul CM e 12 07 2012, asadar DPN e 18.04.2012.
Data mea de nastere e 11.03.
Eu azi mi-am facut o tura de analize (bineinteles, le-am platit si pe cele care ar fi trebuit sa fie gratuite pentru ca nu mai sunt fonduri).Astept rezultatele pe sapt viitoare.

In rest... ziua de azi am dedicat-o pregatirilor de iarna cu tot felul de conserve (fara conservant). Le-am luat treptat si incet pentru ca obosesc destul de repede.

Sunt foarte foarte curioasa cum se simte pe bebe, loveste? gadila? Cam pe cand as putea sa ii simt primele miscari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Seara buna si de la noi!
Urez BAFTA copilasilor ce vor merge la gradi/ scoala, dar mai ales parintilor ca sunt sigura ca emotiile sunt imense.

Si eu vreau sa stiu cu ceaiul de zmeur Felicitas... am auzit ceva ca ar ajuta la o nastere mai usoara dar nu mai retin si nici nu l-am folosit.
Sa inteleg caai ajuns la cezariana la prima nastere?
Si nu ma speria ca "am auzit ca nu e regula a doua oara sa fie mai usor" ca eu vreau sa cred ca va fi putin mai usor.
Casandralin tu cum ai nascut prima data?

Eu am nascut natural, fara epidurala, la indemnul dr si al moasei, care au zis ca e mai bine pentru bebe care s-a cam grabit avand doar 36 de saptamani. Am aflat ulterior ca spitalul nu sta f bine la domeniul anestezist si asta a fost motivul real.
Atunci am zis ca "cine m-o fi pus sa ascult eu de un barbat (de dr)" cand a zis ca "daca suporti contractiile de la o dilatatie de 4-5... si restul sunt la fel, doar ca mai dese". Mi-am dat seama ulterior si i-am spus si dansului ca sunt incomparabile si ca sunt sigura ca el nu are de unde stii, corect?
Sa mai zic ca am avut un travaliu de 17 ore sau astea-s amanunte nesemnificative?
Esentialul este ca totul a fost bine pana la sfarsit, ca el nu m-a grabit cu nimic, a stat in spital in ciuda faptului ca-si terminase garda si ca avea consultatii la cabinetul particular. Am apreciat si din motivul asta l-am ales tot pe el. Doamne Ajuta sa fie bine si acum!

Primele miscari le-am simtit la prima sarcina la 17S, acum le astept mai devreme ca asa s-ar zice.

Un weekend minunat va doresc (ce-a mai ramas din el)!


Irina ~ mamica norocoasa de pui drag Patrick Cristian {07.12.2010} si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Irinukaa eu am nascut normal,la 39 saptamani, fara epidurala la Spitalul Judetean din GALATI cu dr Irimia si o moasa. Am avut nastere indusa partial, membranele rupte de dr la spital, perfuzie cu occitocina si travaliul+ expulzia au durat cam 4,5 ore. A fost scurt dar dureros . Daca ar fi sa repet experienta nu as mai alege Occitocina fiindca organismul meu nu a avut timp sa se adapteze la contractii si sa produca analgezicul natural de aceea durerile au fost ingrozitoare. Bebe a fost mare -3.900kg si s-a nascut cu fata in sus- osul occipital apasand in coloana mea de am avut dureri de spate vreo luna dupa nastere. Bineinteles sa nu uitam epiziotomia - 14 copci. Norocul meu a fost ca am avut monitorizare fetala aproape pana in momentul expulziei fiindca la greutatea asta daca ar fi avut cordonul ombilical in jurul gatului se putea lasa cu ceva complicatii. Durerile nasterii le uiti aproape dupa 24 de ore de la eveniment deoarece creierul produce osubstanta care blocheaza amintirile despre intensitatea durerii. Adica stii ca te-a durut dar nu poti sa rechemi senzatia din memorie. Ceea ce este dupa parerea mea un lucru minunat fiindca altfel n-ar mai naste nimeni a doua sau a treia oara. Oricum ceea ce ma ajutat pe mine cel mai mult au fost orele de filmulete si documentare cu nasteri normale -bineinteles de la maternitati din SUA si UK - in care moasele si dr de acolo au o cu totul alta relatie cu viitoarele mame. De aceea la bebe 2 vom face eforturi si mergem catre o maternitate particulara, Isis Cta.
Pupici ca m-am lungit

15+
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Foarte frumos ai povestit Casandralin chiar daca nu au fost conditiile pe care le asteptai si ai dreptate cu durerile... ca nu le mai poti resimti (asta din fericire), dar de uitat mai putin.
Iti doresc sa ai cu totul o alta experienta la Isis - ma gandesc ca vei avea ca doar vorbim de un spital particular si nu de unul de stat.

Irina ~ mamica norocoasa de pui drag Patrick Cristian {07.12.2010} si 7+

Mergi la inceput