Buburuze de mart-apr2013(5)!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Bun venit fetelor noi !
Da avem un motiv de bucure - a revenit indemnizatia la 85%- eu am inteles si ca s-a plafonat la minim 1200 lei - oi fi inteles eu gresit?
Pt fetele care vomita : am inteles si experimentat pe propria persoana ca biscuitii mai sarati gen Tuc simplu ar mai ameliora simptomele de dat la boboci . eu pana acum am scapat de varsaturi - greata am avut cu carul mai ales la mirosurile puternice de mancare sau diverse parfumuri.
Bafta multa viitoarelor mamici de gemeni

17+
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tusferi, faci Clexane pentru mutatii? Iei si Aspenter?

Legat de legea cu 85%, am vazut ca intra in vigoare daca e promulgata din 1 octombrie. Intrebarea e ce se mai schimba? Se schimba si stimulentul de insertie cumva? Era 100 ron si ajunsese la 500, mi-e sa nu ajunga inapoi la 100... Limitele se pastreaza (1200 lei minim 3400 lei maxim).
Se pastreaza

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Casandralin, am incercat cu Tuc, intamplator. Am fost in weekend la socrii, cu masina, drum lungut si mi-am luat la mine niste rontanele, Tuc, Bruschette Maretti, covrigei. Nu prea a mers la mine. Am incercat si cu ceaiul de ghimbir, dar nu mi-a placut la gust si l-am vomitat instant. Sper ca in cateva sapt sa se mai atenueze si greturile astea. Merci pt idee, oricum
emilia, fac Clexane 0.4 si iau si Aspenter, 1 la 2 sau la 3 zile. Hematologul mi-a zis ca pot sa iau la 3 zile.
Am inteles ca stimulentul de insertie se pastreaza 500, dar nu stiu ce au mai zis, eu am inteles ca vor sa prelungeasca perioada de acordare pana la 2 ani, dar nu vad cum ar veni asta, ca am inteles ca se acorda tocmai pt ca te intorci mai devreme la munca, nu la 2 ani...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Uau 2 mamici de gemenei in aceiasi zi
Tudoalexa bine ai venit, sarcina usoara si bebelusi sanatosi

de Robert Andrei(18.05.2009) si 14+
Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui tusferi

Casandralin, am incercat cu Tuc, intamplator. Am fost in weekend la socrii, cu masina, drum lungut si mi-am luat la mine niste rontanele, Tuc, Bruschette Maretti, covrigei. Nu prea a mers la mine. Am incercat si cu ceaiul de ghimbir, dar nu mi-a placut la gust si l-am vomitat instant. Sper ca in cateva sapt sa se mai atenueze si greturile astea. Merci pt idee, oricum
emilia, fac Clexane 0.4 si iau si Aspenter, 1 la 2 sau la 3 zile. Hematologul mi-a zis ca pot sa iau la 3 zile.
Am inteles ca stimulentul de insertie se pastreaza 500, dar nu stiu ce au mai zis, eu am inteles ca vor sa prelungeasca perioada de acordare pana la 2 ani, dar nu vad cum ar veni asta, ca am inteles ca se acorda tocmai pt ca te intorci mai devreme la munca, nu la 2 ani...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot


Deocamdata daca optezi pt 1 an de CIC si revii mai devreme primesti stimulent 500 ron pana implineste copilul 2 ani.
Daca optezi pt 2 ani de CIC si revii chiar si dupa 3 luni nu primesti deloc stimulent. Cred ca la asta se refera cand zic ca vor sa prelungeasca, adica sa primesti stimulent si daca optezi pt 2 ani de CIC si te intorci dupa 1 an si jumatate sa primesti stimulent pentru restul de 6 luni.

12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Asa ar avea sens...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna burtici,
Am fost si eu ieri la echo pentru dublu test si bb a mai mare cu 9 zile echografic dar cu pliul nuca in limite normale, cu os nazal, inghitea LA si cred ca i-si sugea degetul. Sexul nu prea l-a vazut, ne-a zis ca e fetita, apoi ca e baiat, apoi a intins picioarele bb, asa ca nu s-a mai vazut nimic....mai stam in suspans cateva saptamani.

Le urez si eu bun venit noilor burtici!

Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu buburuza 12+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Va multumesc pentru urari sunteti atat de dragute si primitoare, tare mult ma bucur ca am scris.

Sincer nu am inteles cum este cu indemnizatia si sunt total in ceata referitor la indemnizatia pentru gemeni. Trebuie sa ma documentez....

Emilia si eu fac Clexane 0,4, am MTHFR 1298 heterozigot (ca si tine) si PAI I 844 G homozigot.
O sa merg saptamana viitoare la hematolog ca sa vedem daca trec pe Clexane 0,6.....cica fiind gemeni s-ar putea sa crestem doza. O sa repet Anti-Fxa, D-Meri, etc si stabilim atunci.

Tusferi ma bucur ca mai este cineva cu gemenasi. Iti doresc sa-i duci cu bine la capat si
sa uiti toata suferinta de pana acum.
Eu am inceput sa scap de greturi, sanii s-au dublat si dor, ma chinuie o sciatica de nu mai pot dar o sa treaca toate.

Va pup fara exceptie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Acum sunt bine cu durerile, insa m-am procopsit cu o infectie urinara.... off, incerc cu merisorul si daca persista o sa vad ce zice dr. Am si antibiograma astept sa ma sune maine dupa ce vede urocultura.

In rest eu alerg de mi-ar tb o zi macar de 24 de ore si cu maimutzicile care ma iau de buna cand ajung acasa, asa nici nu stiu cand trece timpul.

Bun venit mamicilor de gemeni.. sarcini usoare si bb sanatosi.

Bitestul a iesit bine la mine ca am uitat sa va spun, nu cred ca ma pune sa-l mai fac pe urmatorul. O noua intalnire ce buburuza pe 23 octombrie, pana atunci weekend-uri cu nunti botezuri si aniversari....face Didi 8 anisori in octombrie .

Pup mamicile si buburuzele din burtiq.





Danina 16+ cu bb
mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

Buna fetelor,
va pup cu drag pe toate. Ma alatur si eu grupului vostru de mamici de buburuze...sunt insarcinata in 13 saptamani si 4 zilecu dpn 30.03.2013. La eco de confirmare a sarcinii la 6 saptamani am aflat ca sunt gemeni ...Fac tratament cu Clexane 0,4, Aspenter, Femibion, Acifol, Duphaston...Sper din tot sufletul ca totul va fi bine pentru ca anul acesta am avut o sarcina oprita din evolutie la 10 saptamani. Bine, va pup pe toate ...somn usor

Mergi la inceput