Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Salutatre si de la noi.
Lexi -multumimptr noul capitol,
Suzique- o fi de la dinti ?? bine ca a adormit un pic sa te poti odihni tu.
Alice- multumim de cafea- data viitoare o dam noi
Si aici s-a facut frig, de cateva zile ploua .. mai iese soarele uneori..in week end a fost cald si frumos ,noi am trecut la caciulita-cand este cazul ,ciorapei, hanorac,pantalonasi lungi.Oricum cand plecam la plimbare avem kitul de rezerva, nu se stie niciodata ce mai trebuie ....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Si la noi ca la Gianina, tot in jur de 15 grade. Ieri macar a fost soare si am putut s-o scot, a avut pe ea body cu maneca lunga, bluzita cu maneca lunga subtire, caciulita, hanorac cu gluga iar la picioruse pantalonasi subtiri cu talpica si opincute. Dar acum ploua, deci vom fi consemnati la domiciliu. Ma gandesc cu groaza ca vin ploile si o sa se plictiseasca teribil in casa, ei ii place tare mult afara...
Apropo de haine groase, sunt fff bucuroasa ca am prins o super oferta la C&A si i-am luat cam tot ce avea nevoie pt iarna: pulovarase, pantaloni grosi, combinezon, botosei, body-uri, pijamalute. O sa mai vad pe parcurs de ce anume va mai avea nevoie.
In rest, tot maraita e, se scoala noaptea de vreo 5-6 ori, ne tine perioada asta de vreo 3-4 zile. Abia astept sa vina pastilutele alea homeopate, poate se mai linisteste cu ele.
Intreba cineva cam la cat timp dupa ce sparg gingia incep sa se vada dintisorii. Depinde de la caz la caz, la noi dureaza cam 3-4 saptamani pana sa se vada bine (si la Maria tot cam atat dura).

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

neata la ora 13 ...
noi ne trezim in fiecare dimi la 6,dar pana acum a tras un pui de somn la 9 si acum iar doarme,doar ca nu mai doarme asa mult...seara la 9 pica rupt,dar nu vrea la el in patut,se foeieste foarte mult pana adoarme,asa ca il pun intre noi si adoarme in 2 minute,se intoarce de vreo 3 ori ba la mine,ba la tatsu si dupa aia somn...
si la noi sunt tot 15 grade ziua...ieri am fost la plimbare 15 minute si mi s-a parut prea frig,batea si vantul,tre sa ne innoim garderoba si sa luam sac pt carucior.
in casa si eu il tin intr-un compleu bluzita pantalon subtire,si sosetute mai groase...
suzi,georgia pt noaptea grea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Suzieq, multumesc ca mi-ai spus de linkul de la sfarsitul capitolului trecut, insa nu mai pot modifica nimic pentru ca subiectul a fost inchis. Sper ca fetele sa ne gaseasca.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Si eu am mereu bluzite la mine. Mai ale ca la cta a batut vantul zilele astea, dar caciula nu le pun. E cald inca. Adica daca le pub fes de la 17 grade, cand e mai frig ce le mai pun?
Nu va zic ca am vazut niste copii infofoliti, in mijlocu zilei cand era cald afara.. Vai de ei saracii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Georgia o remarca amabila accept si eu.. ca doar nu sunt bau bau... dar cred ca de la un punct mi-a ajuns.... Toata vara s-a gasit cineva sa reproseze ca bebe are pantaloni lungi pe el. Rabdare am avut si am explicat ca e necesar... dar putini au inteles...

Da Alice e adevarat ca atunci cand o fi mai frig ce ii pun... Dar eu sunt si stresata nu cumva sa prinda vreo viroza ceva ca se amana operatia.... si o asteptam de prea mult....

Avem bulgarasi care se plimba in parcul "Lumea copiilor" (in spate la Palatul copiilor) ca noi pe acolo ne-am mutat acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Alexa, iti inteleg stresul, si nu te judec pt cum imbraci copilul, dar mie inca nu mi se pare de caciulita. Poate sunt eu mai relaxata sau mai calduroasa :)
Oricum, daca prinde vreun virus (si sper din suflet sa nu) il prinde si cu caciula pe cap si fara.. Daca ti-e totusi frica sa il scoti cu capul gol, sau mai subtire imbract, urmareste sa nu transpire, ca atunci mai rau ii faci.
Cand aveti operatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Faith, cum sunteti cu raceala?

Georgia, poate la noapte vom dormi mai bine. Eu am noroc ca sunt la socrii si afara de copil nu prea fac mare lucru, asa ca mai dorm dupa amiaza, mai lenevesc, nu a fost asa de crunt. Sper sa treaca perioada asta pana ma intorc acasa ca acolo voi mai avea si treburi de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Alice marti sau miercuri avem operatia....
Maine mergem la control preanestezic... si in functie de analize ... se ia decizia finala cand va fi operatia si la ce ora...

Daca am zis ca ii pun caciulita asta nu inseamna ca in fiecare seara.... ieri chiar mi se pare rece si mie la 8 seara, batea si un vant mai racoros.... In aceasta seara mi s-a parut mult mai bine afara si nu i-am mai pus..

O noapte linistita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

sincer cu chestia asta cu imbracatul,dezbracatul eu cred ca orice mama isi cunoaste mai bine puiul,mai ales ca cum sunt deja de cateva luni impreuna cu noi...
eu tot timpul am grija sa nu fie transpirat sau sa aiba manutele si fata rece...la noi este indicat de toti medicii ca sa culci copilul la maxim 18 grade...mi se pare absurd si sincer cand sunt 20 de grade in camera eu nu mai pot dormi...asa ca eu am tot timpul 22 de grade si bb doarme doar cu pijama si in sac de dormit,nu foarte gros,si fara caciulita...mi-a fost o singura data racit pentru ca a luat viroza de la bunicusu´...facem inot si scufundari,ne intra apa in urechi la fiecare baita si nu folosim bete de urechi...
o noapte faina va doresc si sper mai linistita pt fiecare dintre noi...bebei cuminiti si sanatosi!!!!


Mergi la inceput