De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@JuliaSM

Ecranul cu purici si plecarea au reprezentat de fapt o actiune subversiva pentru a detrona “Ceausestii” acestui forum. Desigur ca glumesc. Am avut intentia ca sa nu mai scriu - de atunci - insa se ajunsese la certuri din nou - la subiectul deschis de mine - si de aceea am intervenit mai târziu, pentru ca cearta nu este intentia mea si am venit sa va impac pe toti, insa nu in mod ecumenist, ci ortodox. Va transmit in mod sincer ca la baza sa, acest subiect reprezinta - din punctul meu de vedere - un exercitiu foarte dificil de impacare.

Discutia pare sa fie acum in legatura cu acuzatii (false din punctul meu de vedere) cu privire la incalcarea regulamentului forumului de catre Mihai Texas; Carra, nu se discuta PERFECTIUNEA lui Mihai Texas aici; faptul ca e musai sa dansez cu fetita inainte de culcare pe 2 sârbe sau alte cantece date tare nu tine de competenta judecatii tale sau a (regulamentului) acestui forum; iar tu nu poti sa recunosti ca nu am intentionat sa te ajut, dupa puterile mele; nu-ti justific atitudinea fata de mine.

Viviana, când am zis ca “iti da sotia una de nu te vezi” – nu tie ci lui michelle -, am spus acest lucru din cauza ca sotia mea a vazut cuvantul “stalking” pe ecran si citind textul asa cum a putut (stie româneste binisor) si stiindu-si sotul devreme acasa si cuminte nu a avut cum sa vada acel lucru pe care l-a scris michelle decât ca pe o afirmatie de prost gust si o jignire. Nu mai face teoria "GHILIMELELOR" - sper ca ai inteles viviana: am situat ghilimelele tale intre ghilimelele mele

Sunt aici ca sa invat lucruri noi; pâna acum am invatat ca credinta mea nu tine nici pe departe de competenta (redusa in acest sens a) D-lui Marius sau a vivianei, acesti oameni declarandu-se aproape complet in afara credintei si intelegerii mele, in concluzie dumnealor NU SUNT CALIFICATI pentru a-mi MODERA CREDINTA.

JuliaSM, Atâta timp cât PROTESTANTII PROTESTEAZA (prin definitie) impotriva altor credinte decât aceea care este a lor, ortodocsii necesita sa fie lasati in pace a-si vedea de credinta proprie (spre deosebire de tine si ceilalti PROTESTANTI, Mihai Texas nu protesteaza impotriva nimanui, el isi vede de credinta si poruncile sale (Sa n-ai alti Dumnezei, etc.)). Altfel PROTESTANTII nici nu au voie sa discute – conform regulamentului forumului -, pentru ca ei PROTESTEAZA direct impotriva credintelor noastre.

Nu imi mai este frica – asa cum s-a intamplat la inceputul acestui subiect - sa vorbesc, atâta timp cât sunt constient ca nu jignesc pe nimeni. Intotdeauna am incercat sa clarific exprimarea cat am putut de mult - acest subiect ar fi trebuit sa aiba titlul “Odiseea chilotilor tremuratori” - de la expresia “a tremura chilotii de FRICA” – poate treceam de pe-atunci peste anumite complexe ale cunoasterii si am fi inteles ca de fapt - iarasi - nu se pune in discutia PERFECTIUNEA lui Mihai Texas sau a oricui altcuiva, in acest subiect. D-l Marius, pentru a avea ultimul cuvânt o singura data in aceasta conversatie a noastra, trebuie sa faceti ceea ce eu as considera doar un gest nedrept si las din partea dvs. - adica sa-mi inchideti contul, altfel nu va recunosc autoritatea asupra credintei mele, care este in Dumnezeul Adevarat; insa nu trebuie ca sa-mi spuneti lucruri inutile despre regulamentul forumului - pe care il cunosc foarte bine – in legatura cu amenintarile legate de inchiderea subiectelor. Eu am zis ca ma retrag din discutie – asteptand ca subiectul neterminat sa se inchida sau nu – numai pentru a nu avea unele iesiri la care ma tot provocati dinadins prin atitudinea dvs. de mare cunoscator al credintei mele. Am vrut si vreau in continuare sa vorbesc despre CREDINTA mea. De ce nu ma considerati un nebun si nu ma lasati in pace? Ca doar scriu despre duhuri si balauri, si despre alte "bazaconii" de "adormit copiii"; cine oare il va crede, pe Mihai "nebunu"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

PQ, orice text scos din context poate fi un pretext pentru gargare de tot felul. Cum spuneam, nu ma balacesc in cloace care scuza sau explica alegeri personale.Pentru ca nu sunt datoare nimanui decat lui Dumnezeu cu explicatii referitoare la ce am ales si continuu sa aleg, suportand concecintele ca atare.Inchizitiilor de tot felul le zambesc amar din mers, ca-i vai de cei care judeca fara sa fi fost pusi judecatori de catre cineva. Paturi de Procusti se gasesc la toate colturile de strada, implicit pe forumuri.

Ma limitez doar sa spun ca harul felurit al lui Dumnezeu nu este o trasatura a bisericii ortodoxe, ci a Divinului Insusi.


JuliaSM: nu cred ca te judeca nimeni pt alegerile tale personale. Si nici nu cred ca iti cere cineva vreo explicatie. In tot cazul, pentru claritate, eu, nu, caci nu mi se cade mie a judeca pe nimeni.

Insa, anumite lucruri pot fi aratate si dintr-o perspectiva mai completa. De pilda, cred ca-i corect sa aratam, o ‘statura’ mai ampla a Monahului de la Rohia (nu prin extrase doar pe bucati mici, amintite in treacat), un parinte ortodox, pe care l-ai citat de mai multe ori la acest subiect.

Eu o fac o data, adica il citez mai mult pe acelasi bun parinte si iata cum asta genereaza mai degraba radicalism! Caci vad cum cuvintele tale au devenit radicale: “gargare”, “cloace”. Si totusi cred ca mai degraba alegerile acestea, de cuvinte, pot fi judecate, nu? Sau poate ele, mai degraba, sunt aruncate pentru a constitui baza unei ulterioare “inchizitii a cuvintelor”?

In problema harului, cuvintele parintelui Nicolae de la Rohia sunt cat se poate de clare in citatul anterior si deci, nu insist.

In incheiere, citez acum pentru o mai buna intelegere a lucrurilor, din Sfantul Ioan Gura de Aur:

“Cuvintele noastre ortodoxe sunt ca armele care ii apara pe ai nostri si ii lovesc pe eretici. Aceste cuvinte nu ii lovesc pentru a-i dobori, ci pentru a-i ridica dupa ce au cazut. Acesta este scopul luptei noastre: sa ii ajutam si pe vrajmasii nostri sa se mantuiasca.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Pq, eu nu sunt protestanta, nici ortodoxa, nu ma fascineaza bisericile si apartenenta la un cult, poate sa ma numeasca oricine eretica, pentru ca nu apartin BO, nu are nicio relevanta.
Impresionant e cand intalnesc in cineva pe Christos si atunci stiu care Biserici ii apartine acela.Deocamdata nu e cazul aici, nu am vazut decat pumni batuti cu mandrie in piepturi de ortodocsi, ceea ce, din nou o spun, pentru mine e egal cu a pierde vremea fara folos daca mai continuu discutia.
Numai bine! Si un dram de smerenie in plus, ca sa poata sa-si faca loc si Christos in voi.

p.s. Nu am citat eu de mai multe ori pe NS la acest subiect, confunzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Pq, eu nu sunt protestanta, nici ortodoxa, nu ma fascineaza bisericile si apartenenta la un cult, poate sa ma numeasca oricine eretica, pentru ca nu apartin BO, nu are nicio relevanta.
Impresionant e cand intalnesc in cineva pe Christos si atunci stiu care Biserici ii apartine acela.Deocamdata nu e cazul aici, nu am vazut decat pumni batuti cu mandrie in piepturi de ortodocsi, ceea ce, din nou o spun, pentru mine e egal cu a pierde vremea fara folos daca mai continuu discutia.
Numai bine! Si un dram de smerenie in plus, ca sa poata sa-si faca loc si Christos in voi.

p.s. Nu am citat eu de mai multe ori pe NS la acest subiect, confunzi.


Draga JuliaSM, cu smerenie fie zis, pe Hristos Il intalnesti in toti oamenii. Ca nu poti sa Il vezi, aia e problema :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@mariuta

Din câte am inteles, JuliaSM afirma posesia unei "tehnologii" care poate detecta "radiatiile" "HRISTICE" cu usurinta; poate explica dânsa catre cei “neinitiati”, cum functioneaza aceasta inventie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

dumnezeu exista in fiecare dintre noi, indiferent de biserica din care facem parte sau nu , ca doar ne-a creat dupa chipul si infatisarea lui pe toti astia care suntem pe pamantul asta, indiferent de religie!



Cuvintele noastre ortodoxe sunt ca armele care ii apara pe ai nostri si ii lovesc pe eretici. Aceste cuvinte nu ii lovesc pentru a-i dobori, ci pentru a-i ridica dupa ce au cazut. Acesta este scopul luptei noastre: sa ii ajutam si pe vrajmasii nostri sa se mantuiasca.”

restul sunt basme de speriat copiii si nu numai.


edit: de ce trebuie trebuie sa fie o lupta si de ce trebuie sa ajutam pe cineva care nu vrea sa fie ajutat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

@mariuta

Din câte am inteles, JuliaSM afirma posesia unei "tehnologii" care poate detecta "radiatiile" "HRISTICE" cu usurinta; poate explica dânsa catre cei “neinitiati”, cum functioneaza aceasta inventie.


Si spuneai ca esti victima si ca te haituieste lumea... :)))

Refuz sa incep vreo discutie cu tine, pierd vremea si chiar am cu ce sa mi-o ocup.

In ceea ce ma priveste, te rog sa te limitezi la a imi dezaproba mesajele, ca pana acum, fara a ma pomeni in comentarii, avand in vedere ca in mesajul citat mai sus nu mi te referi direct, ci ma discuti cu alt user.

Sper ca te vei tine de cuvant cu pauza cu care ai amenintat mai devreme. Nu ma deranjezi personal, asa cum nu ma incurca PET-urile aruncate in natura si pe care nu le vad direct, insa ideea ca sunt acolo si polueaza e deranjanta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@JuliaSM

Dvs trebuie sa fiti mult mai atenta.

citat(dintr-un mesaj putin mai sus)/Mihai Texas
"acest subiect reprezinta - din punctul meu de vedere - un exercitiu foarte dificil de IMPACARE."

O sa incerc sa ma impac cu toata lumea, mai ales cu cei cu care m-am "certat" - prin incompatibilitate, si acesta este scopul acestui subiect pentru mine de acum incolo: ca sa gasesc IERTAREA – asa usor sau greu cum va fi -, la oamenii la care va fi ea de gasit, daca cumva nu le este FRICA de acest "lucru". Cu dvs. JuliaSM insa nu m-am certat - altfel ati fi incetat sa-mi adresati lucruri neadevarate: am observat ca m-ati dezaprobat pe tot parcursul acestui subiect - cu exceptia "plecarii", unde de fapt ati aprobat -, dupa aceea ati intervenit in discutie, mi v-ati adresat direct, v-am raspuns, pe urma v-ati pierdut, nu ati stiut ce sa-mi raspundeti, v-ati topit in o cu totul alta intelegere si ati raspuns cu totul altceva, afirmând ca vreti sa va explicati si sa va aparati propriile alegeri, care de fapt cuprind absolut TOATE bisericile “crestine” - ceea ce de fapt inseamna ca nu mai este vorba nici pe departe de EXPLICARE sau mai ales APARARE a vreunei alegeri anume, ci de adoptarea intregului spectru religios crestin, care pentru dvs. de fapt se insumeaza in Corinteni 13 atat de convenabil, nu?; “spuneai ca esti victima si ca te haituieste lumea” – afirmatia aceasta nu este a mea, este aflata la polul opus al adevarului din punctul meu de vedere; Domnul Marius a incercat tertipul cu “victima”, incercând “sa ma puna pe genunchi” in mod flagrant, la fel cum ai incercat si tu acum. E interesant cum credeti ca ma loviti pe mine cand de fapt va arat mereu ca va loviti pe voi mult mai rau. (Vreau lucruri adevarate de la dvs si la subiect: FRICA DE IERTARE) Ati vrut sa loviti (desi cam moale - cred ca puteti mai bine) si ati spus ca sunt ca un gunoi (plastic) prin analogia “PET”; iata, accept cu bucurie indemnul dvs, si ma simt ca un gunoi, cat de mare vreti, daca aceasta va multumeste. Acum insa, ce facem? Se intrevede necesitatea acum ca sa trecem si prin laturi, jeg si cacareze? Dar dupa aceea? Dupa aceea, se incheie ziua, dormiti, uitati, si incepe o noua zi cu gunoaie (unii oameni, printre care m-ati inclus). Daca sunteti cu adevarat multumita acum, sa stiti ca multumirea dvs se traduce in IERTARE prin alte tarâmuri. Trebuie sa va spun ca cel mai interesant aspect al dvs. pentru mine este existenta “detectorului de Hristos” pe care afirmati ca il detineti, ca un “simt” special de IDENTIFICARE DUMNEZEIASCA (numai) in unii oameni. Am inteles ca ati "scanat" pe aici si au iesit unele rezultate negative. As vrea sa descrieti acest "dispozitiv" cat se poate de valoros (altfel o sa am impresia ca sunteti egoista), daca se poate. “pierd vremea si chiar am cu ce sa mi-o ocup” nu este un element ajutator al discutiei, se va uita de catre toti, de maine incolo; afirmatia de mai sus este o contradictie a dialogului.

“a aparut ecranul asta cu purici, ca la televizoarele alb-negru. Pacat ca pe el nu scrie THE END.”
Va ascult si nu glumesc.

Cu drag,
Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Domnule Marius,

Va rog sa iertati unele editari, am incercat sa le reduc spre 0 asa cum trebuie; viviana a spus ca acolo unde e neaparat necesar, pot sa editez, iar editarile facute sunt numai intru clarificare.

Toate cele bune,
Mihai Texas



>>>Continuare

Mergi la inceput