De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

concluzia mea, poate gresita,dar imi apartien:

poti sa jignesti pe toti ceilalti daca apartin altor confesiuni.se pot imparti vorbe dulci despre cat de rau e sa apartii sau sa nu apartii unei confesiuni.un indemn la rugaciune ecumenica devine o lauda si o judecata, o pomana furata de diavol sau ceva de genul,nu stiu daca am reusit sa inteleg bine,dar mesajul chiar era agresiv.nu ma impac cu agresivitatea.
useri sunt trimisi in iad, ba vor avea parte de flacarile vesnice,ba sunt pierduti pentru vecie.
asta,dincolo de mesajele firesti,frumoase ale coacorei si carrei.
nu poti pomeni,Doamne fereste ,de o dezamagire spirituala,ca devine lauda si mandrie si esti pus la colt mai ceva ca la gradinita.

si totusi userii impart judecati, agreseaza,dar e firesc.ei o fac in numele confesiunii lor.
altii sunt jigniti,dar, nu-i asa, si in razboaiele medievale erau unii care mancau batatie.
acest dezechilibru in abordari,facut in numele unei legitimitati care ii exclude din coversatie pe toti ceilalti de alte confesiuni,deci acest dezechilibru este cel putin dezagreabil.

eu personal nu mai scriu aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas



M-am saturat iarasi de atacuri si iarasi o sa ma retrag din discutie pentru cateva zile, timp in care, "desigur, puteti sa-mi inchideti subiectul neterminat".


Ne-ai mai amenintat cu asta si nu te-ai tinut de cuvant, atunci cand s-a rupt filmul la avatarul tau si a aparut ecranul asta cu purici, ca la televizoarele alb-negru. Pacat ca pe el nu scrie THE END.


Nu intru in polemici despre bisericile protestante.Pentru mine biserica, oricare ar fi aceasta, inseamna Christos si El nu are nevoie sa fie aparat, cum spune parintele Steinhardt. Cel mult mi-as explica si apara propriile alegeri, insa asta nu ajuta pe nimeni, cel mult oboseste sau distreaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pentru ca am fost pomenita as dori sa atrag atentia asupra unor chestiuni.

"Hai sa ne jignim intre ghilimele" - nu merge asa. Asta e o palida incercare de a eluda regulamentul si de a spera ca jignirile ascunse in interiorul unor ghilimele vor fi trecute cu vederea si de catre moderatori si de catre useri.

Un alt scop al ghilimelelor este acela de a marca folosirea ironica a unui cuvant sau a unei expresii sau in general de a sublinia ideea ca acestea se folosesc cu un alt sens decat cel obisnuit sau intr-o maniera neconventionala - aceasta regula a limbii romane trebuie aplicata cu moderatie si nu trebuie folosita pentru a masca insultele. Nu de asta fost facuta.

Gen (citat din memorie): <<vezi ca-ti da "nevasta-mea una de nu te vezi">>
Felul asta de exprimari cu " nu sunt altceva decat incercari de construire a unui alibi pentru ofensa, amenintare si hartuire.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas
M-am saturat iarasi de atacuri si iarasi o sa ma retrag din discutie pentru cateva zile, timp in care, "desigur, puteti sa-mi inchideti subiectul neterminat".


Informare:
Inchiderea unor subiecte reprezinta o decizie unilaterala administrativa, nu a fost si nu este un raspuns la o solicitare anume si are in general motivatii cu caracter administrativ.
Subiectele deschise pe acest forum sunt proprietatea acestui site indiferent de utilizatorul care a initiat subiectul respectiv.
Va recomand sa (re)cititi Regulamentul de utilizare al acestui forum si in aceasta directie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas


Traind in USA, pot sa va spun ca românii au poate cel mai scazut entuziasm pentru ceea ce sunt ei, adica romani. Toti ceilalti oameni de alte nationalitati din jur (USA), sunt mândri de ceea ce sunt, de nationalitatea si culturile si religiile (protestanta etc) lor si doresc sa ASIMILEZE cultural pe altii. Românii daca nu au vointa si mândrie precum celelalte popoare, atunci nu au nici voie sa-si exprime cultura si religia ortodoxa?


As extinde observatia cu privire la lipsa entuziasmului scazut al romanilor vis-a-vis de propria identitate cel putin si la nordul Americii de Nord. In fapt, imi e frica numai cand ma gandesc ca ar trebui sa o extind la chiar mai mult decat un continent.

Desigur, subscriu in nume propriu la textul integral citat mai sus al lui Mihai, pe care il gasesc pertinent si prin prisma propriilor mele experiente de viata.

PS Toate astea, pana nu dispare sau e pus pe 'off' subiectul, cu autor cu tot chiar, dupa cum vad ca bate vantul... Asta daca tot vorbim de frica aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Eu nu vreau decat sa le multumesc tuturor celor care au raspuns dilemelor mele, marunte sau existentiale, cum or fi parut ele. Desi nu am debutat in cel mai elegant mod pe acest forum (si imi fac mea culpa pentru aceasta), am primit raspunsuri extrem de empatice si sufletiste (si pertinente) pentru situatia mea. Viviana, , Katya, PQ007, Michelle, Mariuta, Histamina, Emanouele, Bird (si imi cer scuze daca am omis pe cineva), va multumesc tuturor. Sunteti niste persoane minunate!
Mihai, (nici cu tine nu am debutat intr-un mod elegant), trebuie sa recunosc faptul ca esti greu de citit si faci mai mult rau decat ai intentia. Nu te supara, dar lectiile de "romanism" si "crestinism ortodox" nu fac decat sa indeparteze "agnosticii" ca mine de ceea ce doresti tu. Nu vreau sa ofensez pe nimeni, asa ca ofer tuturor .

PS: Va tin la curent cu vestile mele in scurt timp. Pana atunci, va multumesc si ganduri bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM
[][quote]

Nu intru in polemici despre bisericile protestante.Pentru mine biserica, oricare ar fi aceasta, inseamna Christos si El nu are nevoie sa fie aparat, cum spune parintele Steinhardt. Cel mult mi-as explica si apara propriile alegeri, insa asta nu ajuta pe nimeni, cel mult oboseste sau distreaza.



Si tot Parintele Steinhardt, un mare ortodox, zice asa: "Protestantismului mai ales ii da tarcoale moralismul. Catolicismului, rationalismul; iar sentimentalismul bantuie pe unde poate, pretutindeni.

Ortodoxia, fireste, nu trece cu vederea nici ratiunea, nici sentimentul si nici morala. Pe toate trei se sprijina si tustrelelor le face loc. Dar pe deasupra lor aseaza harul care le imbina si, imbinindu-le, le cumpaneste nelasand pe nici una sa strice echilibrul.

Ortodoxia, de aceea, nu coboara la nivelul nici unei din cele trei adjuvante ale credintei, ci se mentine la acel — integral si inefabil — al sacrului. Harul e ordonator, armonizator si cumpanitor."

E oare o problema si ar trebui oare sa ne sperie (subiect despre "frica" deh..) daca se vorbeste si despre diferente in crestinism, si in acesta idee, si despre o "biserica, oricare ar fi aceasta"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Mihai, eu cred ca un strop de moderatie in toate nu strica. Nu te supara, dar poate vecinul nu vrea sarbe zi de zi, si nici toti americanii (nascuti sau ajunsi pe acolo). Moderatie in toate!

Nasii mei de cununie sunt tot romani si isi respecta traditiile (in Ohio), dar nu fac Disco cu sarbe in fiecare zi. Fac sarmale si tochitura, dar fara muzica ce se aude in tot cartierul. Iar vecinii nu sunt deranjati de zgomot. De fapt, si aici, in tara, am grija sa nu daranjez veciniii, desi avem aceeasi religie. E vorba aia de bun simt: live and let live!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

PQ, orice text scos din context poate fi un pretext pentru gargare de tot felul. Cum spuneam, nu ma balacesc in cloace care scuza sau explica alegeri personale.Pentru ca nu sunt datoare nimanui decat lui Dumnezeu cu explicatii referitoare la ce am ales si continuu sa aleg, suportand concecintele ca atare.Inchizitiilor de tot felul le zambesc amar din mers, ca-i vai de cei care judeca fara sa fi fost pusi judecatori de catre cineva. Paturi de Procusti se gasesc la toate colturile de strada, implicit pe forumuri.

Ma limitez doar sa spun ca harul felurit al lui Dumnezeu nu este o trasatura a bisericii ortodoxe, ci a Divinului Insusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu traiesc intr-o zona f. diversificata cultural dar nu vad nici o tendintza de dorintza de asimilare din partea nimanui.

am vecini: americani get-beget, indieni(din India), Ucraina, Bielarus,Mexic, Brazilia,Anglia, asiatici...
fiecare aici se comporta in stil american sa spun asa. cand ne intilnim la petreceri parca suntem de la Natiunile Unite...
traim fara sa bagam pe git celor din jur nationalitatea noastra.

mie niciodata nu mi-a fost rusine sa spun de unde sunt si multa lume ma intreaba de unde si cum...imi spun si ei daca stiu ceva de Romania.

al fel aici nu conteaza nici credintza sau necredintza. mai ales cei care sunt crestini nu specifica niciodata denominatiunea.

michelle

Mergi la inceput