De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Katya, multumesc pentru raspuns, am inteles!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas
Ateii nu au nici o treaba cu Dumnezeu, iar Dumnezeu nu o sa aiba nici o treaba cu ateii. Ateii nu au nici un fel de loc, nici rai, nici iad, nici chin, nici bucurie, nici viata, nici moarte.

Minunat! Deci, ateii nu se duc in iad. Iadul e rezervat credinciosilor pacatosi. Eu sunt multumita cu asta.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



Bird,ideea asta nu o mai auzisem! e intr-un fel amuzant cum ai scris.
dar mai in serios vb, chiar crezi ca asa stau lucrurile?




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

portocalia, bird

daca vreti sa cititi ceva mai mult despre asta uite aici:
www.behindthebadge.net/apologetics/discuss188.html" target="_blank"> aici


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@bird70

citat/“nu se pot citi mesajele tale”

Poate pentru ca, sunt raspunsuri la intrebarile diferitilor useri si sunt special adresate. Dar tu ce nelamurire ai? Ca ateu, nu o sa ajungi in iad daca nu te inchini la dumnezeii geloziei si am inteles ca esti multumita si ca iti ajunge viata asta, pe care o vei avea in eternitate asa cum este ea - fara a mai exista pentru tine o alta viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PQ007 spune:

Carra, ranile mari sufletesti – si mai ales cele atat de recente, ca in cazul tau – se vindeca greu si cel mai probabil, niciodata complet. Dar indraznesc sa spun ca nu negarea lui Dumnezeu si scoaterea Lui din viata ta te va ajuta sa mergi inainte, ci din contra...

Multi dintre noi am pierdut un om drag si apropiat din viata noastra, fie acesta parinte, sot, sotie sau copil. Si sigur ca doar cei care au trecut prin asa ceva pot intelege si mai exact si mai bine ce fel de durere e aceasta.

Tu nu de compasiune ai nevoie, ci de ajutor. Iar cel mai real si mai mare ajutor e de la Dumnezeu Insusi - “Ajutorul si Izbavitorul meu esti Tu, Doamne” (Psalmi)- deci, de la insasi sursa ajutorului, exact cum spune si Sfanta Liturghie, “ca toata darea cea buna si tot darul desavarsit de la Tine vine, Parintele luminilor”...

Iar acest ajutor de la Dumnezeu vine cand avem credinta, vine cand ne rugam si mai ales vine cand nadajduim intru Domnul.

Si sa nu uitam aceasta nadejde sau speranta, un dar cu adevarat desavarsit, dar cumva vitregit*, asa cum spunea un parinte, recent, in predica sa ...

* vitregit de noi insine, prin neglijarea sau ignorarea noastra voita sau mai putin voita, luati fiind de valul prezentului in viata noastra, de intensitatea durerii, de frecventa suferintei sau de orice altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Mihai,
pe tine te incearca puternic sentimente ne-crestinesti . Pe bune, atat ura se desprinde din mesajele tale atunci cand vorbesti de protestanti. Pe langa asta, felul cum ii atribui lui Dumnezeu sentimente umane de ura si gelozie e blasfemie si pentru mine care nu cred.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Nu am atribuit lui Dumnezeu sentimente de URA nicaieri. Asta e o inventie.

Insa, GELOZIA lui Dumnezeu, se arata in Biblie. Am dat diverse versete care vorbesc chiar despre GELOZIE, despre GELOZIA LUI DUMNEZEU. Daca mai vreti, mai sunt chiar multe. Eu nu inteleg ce nu este asa de clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Un Dumnezeu perfect si iubitor, asa cum il vad eu, nu arunca in iad si supune la chinuri vesnice pe cei care il fac gelos (un sentiment care eu nu pot sa-l atribui unei fiinte atotputernice si perfecte).

Biblia a fost scrisa de oameni si oamenii dupa mintea lor putina au atribuit lui Dumnezeu sentimente si trairi umane.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

Nu am atribuit lui Dumnezeu sentimente de URA nicaieri. Asta e o inventie.

Insa, GELOZIA lui Dumnezeu, se arata in Biblie. Am dat diverse versete care vorbesc chiar despre GELOZIE, despre GELOZIA LUI DUMNEZEU. Daca mai vreti, mai sunt chiar multe. Eu nu inteleg ce nu este asa de clar.


Pentru cine a mai pus mana pe Biblie (si pe alte carti), e clar, sau macar de luat in considerare. Pentru cine uzeaza doar de dreptul la "libera exprimare", mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Carra , imi pare rau de suferinta si pierderea ta si tot ce ti-au zis Michelle si PQ007 iti zic si eu.

Numai vreau sa ma lamuresti, pt ca n-am inteles prea bine: intii ai zis ca esti atee sau agnostica, iar acum dupa ultimul mesaj ar reiesi ca ai fi credincioasa aflata in suparare pe Dumnezeu,in fct de ce-mi raspunzi, ti-om mai zice si noi. Ai grija de tine si nu te grabi sa-ti doresti moartea, ca oricum va veni, nu scapa nimeni, fii curajoasa.

Mergi la inceput