De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Viviana, aici sint de acord cu Mihai: BO e una, BOR e alta (o parte din ea), lucrurile sint bune asa cum sint: fiecare cu treaba lui, putem sa ne iubim si fara sa ne amestecam.

Cit despre un subiect cu ecumenismul, nu stiu ce sa zic, e dureros pt ca poate rani, plus ca e deja o chestie de ,vorba cuiva, forumul crestin-ortodox, deja e prea mult pt un forum despre copii unde sa zicem ca se discuta mai ce-i de baza.

Vorba forumului: parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Ca sa raspund (si) la subiect: nu imi mai este frica de moarte, caci o vad ca pe cale de a scapa de chin. Mi-e frica de viata. De aceea ma intreb daca viata nu este un dar "fortat" (din nou, nu gasesc un cuvant mai potrivit).

Vreau sa va propun un exercitiu de imaginatie (precizez de la bun inceput ca NU VREAU sa par morbida, sinistra sau lipsita de politete sau empatie): daca ati fi stiut de cand v-ati nascut ca la un moment dat in viata voastra ar fi urmat sa va pierdeti tot universul (ma refer la moartea copiilor, a sotului, a parintilor - a tuturor fiintelor dragi, care reprezinta sensul vietii noastre), ati mai fi vrut sa va nasteti? Ati mai fi acceptat darul vietii? (Nu sunt deloc ironica, vreau sa stiu raspunsul vostru sincer.) Ati mai vrea sa traiti in conditiile in care ati pierdut toate fiintele care dadeau un sens vietii voastre? Aceasta este dilema mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu am vorbit de relatiile ecumenice care nu inseamna ecumenism si au ca scop cunoasterea recirpoca si schimbul de experienta.

Ecumenismul, adica unirea bisericilor este irealizabil. Si nici nu merita discutat.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Carra, chiar mi-am pus si eu astfel de probleme.

Nu e la fel de simplu ca si cand iti spui "de ce sa mai matur ca tot se face mizerie?"

Peste anumite morti poti trece, peste altele nu.
Sunt anumite relatii care se creeaza in familie si care te obliga, uneori, sa actionezi contrar dorintelor tale.

A fost un moment din viata fetei mele cand a inceput sa-si puna diverse intrebari:
Ce-ai face daca ne-ar rapi cineva si te-ar pune sa alegi. Viata mea sau a ta?
Ce ai face daca eu as avea o boala incurabila si m-as duce in Rai?

Eu, daca ea se duce in Rai, nu trebuie sa ma omor:
- caci trebuie sa ne intalnim acolo
- trebuie sa traiesc pentru a-i tine vie amintirea si a povesti si altora despre ea
- pentru ca si eu la randul meu am o mama, o sora, care vor plange dupa mine
- si nici ele nu trebuie sa se omoare pentru ca la randul lor au si ele copii, mame, surori
- etc.

Morbida discutie.
Crede-ma ca in momentele alea a fost chiar un exercitiu de imaginatie. Atunci chiar mi-a fost necaz ca nu am cunostiinte mai vaste despre religie.

Ideea este ca in astfel de cazuri nu este implicata doar propria noastra persoana.







--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Bine, nu o sa vorbesc despre ecumenism (vroiam numai pentru ca viviana a introdus acest element in discutie). Iar filmul urmator surprinde toate aspectele subiectului despre ecumenism (sau "ciorba" de religii si credinte):

http://www.ortodoxtv.com/filme-video/orthodox-awareness-film.php

Da, viviana, ecumenismul e foarte realizabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Carra (sper ca nu ti s-a-ntimplat nimic din ex de imaginatie), daca m-as pune-n ex tau, scotindu-L deci din start pe Dumnezeu din viata mea , poate ca n-as mai vrea sa ma nasc, daca tot ce as avea ar fi
numai si numai copiii, sotul si parintii. Dar avindu-l si pe Dumnezeu, m-as putea bucura oricum de ce am avut cit timp am avut si as putea gasi oricind un rost in altceva: implicindu-ma la orfelinate, infiind copii, plus ca se presupune ca macar un prieten doi tot as avea. Oricum as lua-o, eu tot m-as bucura (cred)ca am putut iubi un barbat, ca am putut naste un copil, hai ca-mi dau lacrimile acuma gindindu-ma la copii(deci da, esti un pic sinistra). In afara de asta, credincios fiind, stii ca ai tai sint la Domnul si sint bine, iar tu ii vei revedea. Bineinteles ca as plinge cu lacrimi de singe dupa copiii mei, m-as ruga sa nu cad in deznadejde, nu inseamna ca as iesi ca o floare din tragedie asa cum bravez acum scriindu-ti dar cred ca, una peste alta, tot as dori sa ma nasc (fie si doar ca sa-i cunosc pe copiii mei).

Bine ca-i doar un exercitiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Katya, draga mea (si toti/ toate care cititi aici), in cazul meu nu e doar un exercitiu de imaginatie. E viata mea. Pana la 40 de ani, am crezut SINCER ca Dumnezeu ma iubeste: am crescut intr-o familie iubitoare, cu parinti afectuosi, veseli si iubitori (atat unul cu celalalt, cat si cu noi - eu si fratele meu), cu un sot minunat (si familia lui la fel), dar... la 40 de ani a venit MOARTEA. Socrul, tatal si, ce-i mai cumplit, sotul - intr-o secunda. Toti din cauza unui infarct blestemat. Ce mai pot astepta de la viata decat moartea? Nu vreau decat sa fiu langa sotul meu minunat. Nu avea decat 40 de ani si aveam o mie de ganduri de viitor... In fiecare zi sotul meu isi dorea sa ajute pe cineva - om necajit, copil, catel, pisoi, nu conta! El era, adica ESTE universul meu. L-am iubit din prima clipa cand l-am vazut si il iubesc si acum, dupa un an si jumatate de cand... Eram niste copii cand ne-am cunoscut (in facultate), am crescut impreuna si nu voiam decat sa imbatranim impreuna. Cum sa mai crezi in dreptatea cuiva suprem?

Poate suna urat, dar eu am sentimentul ca Dumnezeu a fost crud cu mine: mi-a dat TOATA fericirea si mi-a luat-o intr-o secunda. Ca si cum unui catel i-ai da hrana, iubire si adapost si dupa aceea il arunci in strada.

PS din nou: Nu am vrut sa supar pe nimeni cu mesajul asta, dar ma doare sufletul in fiecare secunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Draga Carra, bine ai venit la forumul nostru!
ai un nume fff frumos(daca as fi avut o fetitza numele asta i l-as fi pus)
aici, pe forum vei intilni persoane care au trecut prin suferintze asemanatoare si care te inteleg cu adevarat.
la SC, ne mai "intepam" noi cu, cuvinte,din prea mult zel si pasiune dar in adincul sufletului ne iubim si mereu la o incercare uitam de tot ce ne-am spus si suntem cu toti un suflet.

imi pare sincer rau de suferintza prin care treci, ce pot sa-ti spun e ca DOAR Dumnezeu ti-o poate alina si vei putea merge mai departe.

Stiu, personal ce e suferintza, disperarea si cum e sa ai aceasta greutate in suflet zi de zi si sa stii ca nu se va duce niciodata.

Ma scol dimineatza si ma rog Lui sa-mi usureze aceasta greutate care si eu o am, sa pot vedea frumusetea zilei care mi-a dat-o sa o traiesc si sa ma foloseasca in scopul Lui.

Si asa Dumenzeu zi de zi imi da putere sa merg mai departe, sa imbratisez o noua zi, sa-i apreciez importanta-pt ca e de la Dumenzeu.
El imi usureaza sufletul si mi-l deschide si imi pune iubire, El imi sterge lacrimile de pe fatza care curg si parca nu se mai opresc.

Draga Carra sincer, sincer iti spun NIMIC SI NIMENI nu te poate ajuta asa cum te ajuta Dumenzeu. Cauta-l si IL vei gasi, primeste-L in viata ta si vei vedea puterea lui Dumnezeu de a vindeca o inima frinta.

Carra ai o viatza de trait nu o petrece in tristete, e prea frumoasa, e prea pretioasa....si plina de surprize.

M-a ajutat mult sa citesc Biblia, despre Iov si David in suferintele lor...citind Psalmi, sau cuvintele Domnului Isus din NT...toate aceste cuvinte sunt ca o medicatie pt suflet. Nu are cum sa te mai doara citind.

Ar fi bine daca vrei sa-ti activezi PM unde vei putea primii mesaje personale de la cei de pe forum.

Domnul sa fie cu tine.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@oanap85

Citat/“de ce tii sa explici ca este, sau, nu este asa..?”

Am un dor si o datorie ca sa vorbesc cu Romania, fiind foarte INFORMAT si cunoscand indeaproape sectele (protestante etc) si oamenii de aici din USA, care majoritatea sunt in absenta LEGII Bisericii Ortodoxe.

“sunt multe secte dar nu toti cred in acelasi D-zeu ?”

Desigur ca nu cred toti in acelasi Dumnezeu. Daca ar fi asa, n-am mai avea nici un rost in lume, creatia ar fi "de pomana", si am fi deja trecuti de orice judecata. Dumnezeii din afara Bisericii Ortodoxe sunt niste dumnezei fabricati de oameni, pe baza a diverse opinii rupte de le biserica adevarata si originala si ortodoxa a Lui Hristos.

De exemplu, bisericile protestante de astazi neaga PURUREA-FECIORIA Maicii Domnului. Insa ele au "uitat" ca reformatorul protestant Martin Luther mai citise de prin Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe (originale), si sustinea la timpul sau, pururea-fecioria Maicii Domnului (printre alte intelegeri, care erau totusi false):

” A fost pusa in circulatie o noua MINCIUNA cu privire la mine. Se zice ca, prin predica si prin scris, as fi afirmat ca Maria, Maica lui Dumnezeu, nu a fost fecioara nici inainte, nici dupa ce I-a dat nastere lui Hristos, ci ca as fi spus ca L-a zamislit pe Hristos de la Iosif si ca ar fi avut mai multi copii dupa aceasta.” – Martin Luther, “That Jesus Christ Was Born a Jew”, in Luther’s Works, vol. 45, ed. Walther I. Brand, 1962, Muhlenberg Press, p. 199.

Pentru ce sa schimbam credinta de la secol la secol si de la Martin Luther la Michelle? La bisericile cu dumnezei falsi, azi e asa, maine e altfel. Dumnezeu insa vrea raspuns clar si hotarat de la noi, nu indecizie, ci credinta adevarata. CREZI ca Maria e pururea fecioara? Da (ortodox) sau nu (protestant). CREZI ca Dumnezeu a spus sa n-ai alti dumnezei in afara de el? Daca da, atunci sa invatam sa ne pazim de dumnezeii falsi, prin a-i IDENTIFICA. Protestantii sunt “pe alaturi” chiar si atunci când vine vorba de cunoasterea lor protestanta (pentru ca o tot schimba mereu), iar in Biserica Ortodoxa lucrurile au ramas neschimbate tocmai de la Hristos si apostoli, datorita celor ce au luptat impotriva atacurilor celorlalte “biserici”. Deci avem de-a face cu zeci de mii de dumnezei, peste tot in lume. De ce sunt (FOARTE) diferiti? Din cauza intelegerii lor. Una e Hristos Ortodox (Dumnezeul Adevarat) nascut din fecioara, alta e hristosul protestant (dumnezeu inventat, fals, si de nimic) despre care credinciosii protestanti au impresia ca e nascut din femeie - conform invataturii protestante de ultima ora.

De ce sa schimbam informatiile pretioase despre Dumnezeu?
PURUREA FECIOARA SA RAMAIE Maica Domnului in mintea noastra!

“ (…) de ce nu ai spus ca esti crestin-ortodox si ai spus ca esti ateu? nu ar fi mai bine sa-ti spui punctul de vedere? nu e mai bine sa predici direct oamenilor? fie ca e vorba despre atei sau sectanti?”

Deoarece majoritatea oamenilor (cei din afara Bisericii Ortodoxe) nu pot intelege Biblia decat LUMESTE, iar Biblia este o carte mai mult despre Dumnezeu, si mai putin despre LUME. De exemplu, am adus pe cineva (o prietena de familie, olandeza - protestanta - stabilita in USA) intr-una din bisericile ortodoxe din Dallas, s-a botezat, a trecut la credinta dreapta, si numai dupa aceea am inceput sa mai discutam câteodata despre sensul DUMNEZEIESC al Bibliei. Deci cel cu care vorbesc trebuie sa primeasca sa se alature Bisericii Lui Dumnezeu mai intâi, si numai dupa aceea va intelege in mod clar ce spune Dumnezeu in Biblie, daca va dori sa studieze scrierile bisericesti. De aceea, si atunci când vin martorii lui satana cu cartea cartilor la sub-brat sa-mi ciocaneasca in usa ca sa ma “invete” din ea, le spun ca sunt ateu ca sa ma lase in pace cu "cartea cartilor".

“tu cum ai "descifrat" corect biblia?
tie cine iti predica?”

A fost o data, mai demult, necesar un razboi cu un megaAteu (sotia), si atunci a trebuit sa apelez la cele mai avansate scrieri bisericesti ortodoxe care se afla in existenta. Si la noi in america, slava Domnului, se gasesc mii de carti ortodoxe (lucrari foarte rare, de altfel) ale Sfintilor Parinti pe toate drumurile (webului). Deci am citit multe din tâlcuirile biblice foarte grele ale Sfintilor Parinti. Amintesc aici de Sf. Simeon Noul Teolog, Sf. Fotie, Sf. Efrem Sirul, Sf. Isaac Sirul (Sirianul), Sf. Evagrie Ponticul, Sf. Grigore Palama, Sf. Grigore din Nazianz (Teologul), Sf. Vasile cel Mare, Sf... lista ar putea continua si s-ar umple pagina, pentru ca in Biserica noastra se gasesc nenumarate scrieri dumnezeiesti ale Sfintilor Parinti. Citind cât mai multe tâlcuiri ale Sfintilor Parinti, am aflat acelasi “glas” de la acestia, acelasi pe care l-am auzit din Sfintele Scripturi. Apoi cladind cunoasterea cu alte informatii precum Istoria Bisericii, Vietile Sfintilor, Filocalia, Patericul (egiptean si românesc), in acest fel, Sfintele Scripturi au ajuns sa fie luminate de mult adevar. Cine imi predica? Ingerul Bisericii, adica Preotul. Am si un duhovnic român aici in Dallas, care ma ajuta de cate ori am nevoie. Eu am drumul meu frumos la Biserica in aproape fiecare duminica, si se citeste acolo Biblia; fara ca sa fiu momit cu cunoastere falsa de catre balaur, ascult "cetirea" din Biblie si predica Preotului cand sunt in Biserica, si altfel, din cauza credintei pe care o am in Biserica - trupul lui Hristos - nu prea deschid Biblia, decat mai mult cu voi aici, câte un cuvintel-doua. Vedeti ca sunt bune si razboaiele: acum sotia (necredincioasa cu mult timp in urma) ma ajuta si pe mine foarte mult in credinta; imi creste si copilul in credinta ortodoxa.

“atei (…) nu e mai bine sa creada ca oamenii buni merg in rai si cei rai in iad?”

Fiecare crede ce intelege. Mie mi se pare destul de logic ca ateii, nerecunoscand nici un dumnezeu, nu ar fi in bataia GELOZIEI lui Dumnezeu – din cauza carei gelozii se starneste iadul. Gelozia lui Dumnezeu este manifestata asupra dumnezeilor-imitatii, in care ateii nu au credinta nicidecum, si deci ateii nu vor ajunge in iad. O sa aiba doar viata lor omeneasca, care se va fi sfârsit, si o vor “privi” pe aceasta, la nesfârsit.


Citat/“D-zeu e gelos”
Sigur ca daca Dumnezeu iubeste oamenii, iar daca unii oameni iubesc pe alti dumnezei-imitatii (“impodobiti” cu "podoabe" - carti, etc – “imprumutate” din Biserica Lui), El este gelos. Iata cum iubeste Dumnezeu pe oamenii care iubesc alti dumnezei:

"(...) IUBESTE o femeie îndragita de un prieten,
si totusi DESFRANATA,
ASA PRECUM
Domnul iubeste pe fiii lui Israel,
desi ei se întorc spre DUMNEZEI STRAINI (...)"
Osea 3:1

Cum iubeste Dumnezeu pe oamenii care iubesc pe alti dumnezei decat El. Se poate a se iubi o femeie desfranata, fara a interveni GELOZIA intr-un final? Insa Dumnezeu avertizeaza asupra GELOZIEI, chiar si din PRIMA PORUNCA:

“Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau (...) sa NU ai ALTI DUMNEZEI afara de Mine.”
Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise 5:6-7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Mihai,
multa lume ti-a spus ca nu se pot citi mesajele tale. Parca sunt halucinatii cu citate, propozitii lungi si imbarligate si cuvinte tipate.

Atunci cand postezi mesaje scurte si fara atatea citate, mesajul este inteles si usor de citit.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput