De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia


Aha. Mi-e frica mai ales de femeile convertite la islam. Pentru mine e ca si cum m-as vinde in sclavie.

Sclavie e in capul tau ala ingust.
Semnat Sclava Isaura.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

citat: "capul tau ala ingust."

hanen, spune-ne te rog ce stii tu bun despre legea Sharia daca suferi de islamoFOBIEfobie; nu ataca cu gândurile tale persoanele de aici, ci realitatea, caci in realitate nimeni nu poate avea capul ingust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Nu puteati, frate , sa ziceti ca va e frica de gandaci, de intuneric sau de bau-bau? iar v-ati luat la paruit.

Ma rog. Draga Mihai, daca ma mai primesti pe topicul tau, mie imi e frica de extremistii religiosi de ORICE factura, de gandaci, de paianjeni si de coropisnite.

Sanatate.

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Nu datorez explicatii nimanui.Nu este subiect despre sharia iar tu nu vei gasi nimic bun in religie ,in crezul si dogma de baza asadar nu ai cum sa gasesti ceva bun intr-o lege a carui baza nu o intelegi.Nu intoarce subiectul spre mine,nu am nicio dorinta sa ma spovedesc si sa ma explic nimanui.Am intervenit doar pt. a evidentia ignoranta unora.Can-canul despre care scriam la celalalt subiect.
Fiind subiectul fricii unei forumiste (fara sa ii fi facut nimic,fara sa ma cunoasca)nu tin mortis sa ii provoc cosmaruri sau atacuri de panica/inima.Ma duc sa sperii pe cineva in viata reala.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Hannen, cunosc o gramada despre islam, am interactionat cu multi musulmani de la mama lor, precum si cu romancute de-alea noastre convertite din cauze de corazon si de sufla vantu-n buzunare. Ba am mai fost si pe la un imam.

Sunt destul de multe sanse sa stiu mai mult despre religia asta decat tine, daca vrei sa discutam pot sa-mi si argumentez punctele de vedere.

Ma rog, ca sunt unele care se inchina la o carte sfanta care sfatuieste barbatu' sa-si mai altoiasca nevasta din cand in cand, treaba lor. Asta nu ma impiedica pe mine sa le consider monstruoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

De meduze, de paianjeni (dar nu de serpi-soparle), de cutremure, de boli incurabile care-ti cer mult prea multi bani ca sa-ti ofere macar speranta...

Si de accidente stupide, gen intra unu' in tine pe sosea sau prins in schimburi de focuri adresate altora (s-a intamplat recent in Bucuresti unei fetite, am fost martora la asa ceva in State).

Si de fanatici de orice fel - religiosi, politici...tot ce-i mult strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Hannen,(...)

Sunt destul de multe sanse sa stiu mai mult despre religia asta decat tine, daca vrei sa discutam pot sa-mi si argumentez punctele de vedere.




Si uite-asa incepe inca o razmerita.Tilia, probabil ca nu e chiar asa, de vreme ce Hannen e musulmana din convingere. Tot asa a crezut Michelle ca stie mai multe despre ortodoxie decat cei ortodocsi deja si in capcana asta a cazut initial Mihai, cand a dat cu paru'n protestanti, de pe o pozitie (crede el, si cat greseste!) net superioara. Din mandrie iese pacatul si de ce oare ma mai mir, ca asa a fost de la vechile inceputuri...

De-as fi admin( nu c-as vrea, doar fabulez), as cam baga inchizitia peste cei care au exces de zel religios in a demonta pe altii si credinta lor.
Live and let live, ce va incrancenati asa?

Si, ca sa fiu ontopic, ma tem de prosti, ma feresc de extremisti, fug de oamenii mandri (la umbra lor nu creste iarba, nu creste nimic, doar ei cresc!) si mi-e absolut groaza de combinatia care iese din ingredientele astea puse laolalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:


Avertisment verbal:

Tilia si MihaiTexas daca ma aveti o singura iesire sau provocare ne luam adio unii de la altii definitiv.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

(se pare ca subiectul anterior la care am participat cu CREDINTA (scriind la Sufletul CREDINTEI) a fost mutat la Zona Zoster, in mijlocul altor subiecte care sunt despre “S.X” si alte lucruri diferite, din motivele ca nu s-ar fi intrevazut … “iubirea aproapelui”. Ati asteptat sa vedeti, de curiozitate :), cine câstiga, si pe urma ati mutat subiectul in alta zona. Se pare totusi ca, din startul acestui subiect, s-a revenit in mod “paradoxal”, exact la aceeasi problema - a IUBIRII aproapelui - aparuta ca un rezultat al unui subiect care are titlul “FRICA”. Aoleu! Frica se leaga de iubire? Asa o fi? Frica de tigani, frica de musulmani, frica de fanatici (bird70, se poate sa dati exemple de 2 (cei mai inversunati) fanatici pe care ii cunoasteti sau despre care ati auzit?). Iubim fanaticii pana la urma, sau nu? Sunt fanaticii "aproapele" nostru?

Ce sens se vede in toleranta? Unul absurd.

Toleranta implica doua sau mai multe entitati, care se “tolereaza” una pe cealalta (celelalte).

Daca ENTITATEA A manifesta OPINIA X,
iar ENTITATEA B manifesta OPINIA Y,
iar ENTITATEA C manifesta OPINIA Z,


atunci,
daca in cadrul sistemului de OPINII compus mai sus, exista CONFLICTE (si confirmam, cu ajutorul realitatii, ca exista intr-adevar, conflicte de opinii), iar toate ENTITATILE necesita a tolera OPINIA X si OPINIA Y si OPINIA Z concomitent, atunci datorita multiplelor conflicte care intervin pe baza opiniilor diferite, rezulta ca toleranta s-ar anula sau NU POATE AVEA LOC, si ar fi vorba de cel “mult” o toleranta partinitoare, INCORECTA. Sau poate parazitul CP vrea de la noi toleranta ABSOLUTA insa,

Toleranta absoluta iarasi NU ARE SENS, deoarece daca TOLERANTA ar fi ABSOLUTA, atunci nu ar exista CONFLICTE, insa de asemenea, nu ar mai exista nimic pentru a fi … tolerat.

Toleranta este un concept absurd. Lasati americanii sa vorbeasca pentru ca la noi e cea mai mare "toleranta". La noi se fac filme cu Mahomed in pozitii “indecente”, la noi se fac statui cu chipul lui Jesus Christ si se acopera cu furnici in muzeul Smithsonian, la noi e tara tuturor posibilitatilor. In America este libertate asa cum nu este nicaieri. Daca vrei sa te iei la trânta cu Obama, aici poti sa scrii fara sa-ti fie frica. Deocamdata. Se raspandeste insa destul de rapid in USA, putreziciunea CP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ai reusit sa ma binedispui.Cunosti foarte multe,cunosti cum si de ce fiecare convertit/a in parte.M-ai convins

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput