De ce le este oamenilor frica?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Vorbam de frica. Ti-e frica de barbatii crestini, de femeile crestine? Nu le dispretuiesti pe femeile crestine care promit sa se supuna sotului cand se marita?


Supunerea femeii fata de barbat in crestinism este fundamental diferita de cea a femeii fata de barbat in islam.
Femeia crestina este libera sa practice o meserie, sa mearga la piata sau sa calatoreasca oriunde pofteste ea fara sa ceara permisiunea sotului / tatalui / fratelui sau. Femeia musulmana depinde in totalitate de voia insotitorului sau de sex masculin, ceea ce ii limiteaza sau chiar ii anuleaza posibilitatea de a avea o viata sociala sau una profesionala.
Femeile crestine nu sunt corijate prin pedepse fizice atunci cand "gresesc", asa cum recomanda Coranul pentru femeile musulmane.
Femeia crestina este 100% responsabila de propria mantuire, in islam barbatul este insarcinat cu supravegherea acestui "proces".
Etc.

Pentru mine, care nu sunt atasata de nici o credinta, nu exista diferenta. La fel cum in crestinism barbatul poate interpreta supunerea la extrem, la musulmani barbatii pot trata femeia egal. Eu cunosc multe femei musulmane care au meserie si nu cer voie barbatului sa iasa din casa si ma indoiesc ca li se aplica corectii fizice. La fel cunosc femei crestine bagate in spital in urma 'educatiei' primite de la barbati. Din punctul meu de vedere asta este o filozofie gen: cine e mai stramb, tu sau eu, dar e clar ca suntem amandoi. Femeia nu e tratata egal in nici o religie, restul sunt detalii si depind de gradul de educatie si statutul socio-economic mai mult decat orice altceva.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas
N-am nici o suparare cu oamenii (deci nici cu tine), fiindca eu de fapt ma UNESC cu TOTI acestia, prin moarte. Si cu tine Carra, o sa ma UNESC, destul de curând, atunci cand ziua de mâine nu ne va mai astepta. Nu o sa mai fim noi DOI cum suntem acum, ci numai UNUL, in care nu va exista nici un fel de conflict, ci numai adevar. Nu am cum sa ma supar, de nimic.

michelle pe unde o fi umblând? astept raspunsul la intrebarea mea catre dânsa, ca sa pot sa continui sa vorbesc despre

FRICA IUBIRE MOARTE GELOZIE IAD


Eh, atunci, mi-as dori ca multi din jurul meu sa devina nemuritori.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

Carra/citat
"te superi"

N-am nici o suparare cu oamenii (deci nici cu tine), fiindca eu de fapt ma UNESC cu TOTI acestia, prin moarte. Si cu tine Carra, o sa ma UNESC, destul de curând, atunci cand ziua de mâine nu ne va mai astepta. Nu o sa mai fim noi DOI cum suntem acum, ci numai UNUL, in care nu va exista nici un fel de conflict, ci numai adevar. Nu am cum sa ma supar, de nimic.

michelle pe unde o fi umblând? astept raspunsul la intrebarea mea catre dânsa, ca sa pot sa continui sa vorbesc despre

FRICA IUBIRE MOARTE GELOZIE IAD


mihai eu mai am si viata, barbat, copil...treburi nu stau numai pe forum.
deja am stat in ultimul timp mai mult decat trebuia si puteam sa-mi utilizez timpul mai cu folos studiind ceva.

habar nu am ce ma intrebi...poate sa ma mai uit pe paginile anterioare.
dar nu inteleg...ce ma intrebi de trebuie doar eu sa-ti raspund? ce surprize imi mai faci?

eu ti-am spus ca nu vreau sa vb cu tine, mesajele mele nu sunt pentru tine...iar ma provoci la ceva?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

Citat:
citat din mesajul lui PQ007

Mihai, citesc pe aici mai mult decat scriu- dar eu zic sa studiezi un pic aplicatiile si sa vezi intr-adevar cum se face una sau alta pe forum, in speta PM-ul. Nu de alta, dar poate o comunicare mai personala poate fi de folos uneori, plus ca ramane o legatura cat de cat daca un user dispare "pur si simplu", dintr-un motiv sau altul, voit sau nevoit...

Doamne-ajuta!


Multumesc pentru sfat PQ007.

Daca un user va disparea "pur si simplu", cum ziceti, atunci sa dispara Tilia prima, pentru ca dânsa a deschis statia de cherosen de unde dupa aceea, am alimentat si eu si toti ceilalti useri care au simtit nevoia sa-si alimenteze vehiculele exprimarii libere. Recunosc ca ultimul mesaj al meu (catre michelle) a fost cam "grabit", de aceea l-am si editat acum, cu mai multe explicatii. Michelle e foarte speciala pentru mine, am vorbit numai cu dânsa cred ca 70% din tot ce am vorbit la toate subiectele, insa fara ca ea sa ma "inteleaga" (spusele dansei). De aceea am formulat acel mesaj - a carui intrebare este clara ca lumina zilei - catre dânsa. Sa vedem ce fel de raspuns are biserica protestanta, detinatoarea autodeclarata a adevarului. Doamne ajuta.

Tilia, esti cu adevarat mai american(ca) (curajoasa când vine vorba de libertate de exprimare) decât mine. Sunt aproape sigur ca din "cauza" ta putem vorbi acum, unii cu altii, cautând in mod intelept si mai ales virtual "solutia" razboiului care oricum se desfasoara in realitate, daca nu cumva il va opri Domnul Marius prin solutiile conditionate de TACERE ale dânsului. Deci Tilia admir foarte mult deschiderea ta curajoasa, insa trebuie sa-ti mentionez, la fel cum si tu te exprimi catre alti useri, ca mie nu-mi plac deloc falsurile feministe. Da, numesc feminista: femeie falsa si "prelucrata". Daca nu ar fi falsa, si-ar zice numai: femeie, iar nu femeie feminista.

Solutia razboiului pamântesc este un razboi virtual, al cuvintelor logice. Insa nu este o solutie cu aplicatii in realitatea razboiului - deoarece orgoliul triumfa, pentru multi dintre oameni -, ci o solutie pentru CUNOASTEREA noastra.


Citat:
Recunosc ca ultimul mesaj al meu (catre michelle) a fost cam "grabit", de aceea l-am si editat acum, cu mai multe explicatii. Michelle e foarte speciala pentru mine, am vorbit numai cu dânsa cred ca 70% din tot ce am vorbit la toate subiectele, insa fara ca ea sa ma "inteleaga" (spusele dansei). De aceea am formulat acel mesaj - a carui intrebare este clara ca lumina zilei - catre dânsa. Sa vedem ce fel de raspuns are biserica protestanta, detinatoarea autodeclarata a adevarului. Doamne ajuta.


mihai,nu stiu ce intelegi tu prin special, dar cu sigurantza avem definitii diferite.

de ani de zile de cand sunt pe forum nu am mai auzit pe cineva sa scrie mesaje doar pt un alt user in proportie de 70%.

aici pe forum se scrie pt toata lumea, din cate stiu....sau m-am pricopsit cu un stalker?



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

Va rog sa scrieti cu referire la subiect, despre FRICA, IUBIRE, MOARTE SI IAD etc.

michelle, lasa la o parte descrierea lucrurilor binecunoscute de catre toata lumea; partidele - incepute de tine - au fost disputate pe teren neutru iar luptele s-au incheiat de mult. Inca ma chinui sa ma dezobisnuiesc de felul razboinic la care m-ai provocat atunci cand ai DESCHIS SUBIECT SPECIAL cu titlul DESPRE BISERICA ORTODOXA pentru a ataca Biserica din care fac parte, si daca mai sunt unele iesiri ale mele (in mesajele catre michelle), imi cer scuze tuturor. Daca exista oarecare problema neintentionata, atunci cititi si dvs. cele o suta de mesaje pe care mi le-a trimis dânsa pana acum.

Acum insa, fii amabila, arata IUBIREA, si explica - tu sau alti protestanti -, te rog frumos, ce se intelege pe baza textului biblic de mai jos (si de mai sus, pentru ca a mai fost dat o data, in alt mesaj, insa probabil te-ai "facut" ca nu ai vazut):

"Ca IUBIREA ca MOARTEA e de tare
si ca iadul de grozava este gelozia."
Cântarea Cântarilor 8:6

Poti sa raspunzi: "NU INTELEG NIMIC", este un raspuns valabil. Insa astept onoarea unui raspuns, pentru ca ai afirmat intr-unul din mesajele tale ca "preferi" - implicând ca ai avea ACCES la -, citez, "adevarul spus clar din punctul de vedere al Lui Dumenzeu."

Iar daca textul de mai sus este prea greu, atunci putem verifica AUTORITATEA si valabilitatea teologica, despre care tu sustii ca iti sunt gata-insusite prin biserica protestanta, printr-un text mai putin dificil. Tu vorbesti cu mine iar acum te astept cu un raspuns SATISFACATOR, din moment ce ai declarat existenta capabilitatilor tale in acest sens. Si nu-ti pierde timpul ducându-te sa-l intrebi pe pastorul protestant, caci oricum el/ea nu poate a tâlcui cele de mai sus (in sensul nelumesc), la fel ca majoritatea lucrurilor aflate in Biblie (cunosc de fapt si am discutat cu câtiva pastori protestanti). Iar daca stie sa formuleze macar o singura afirmatie logica, despre LEGATURA aflata intre toate elementele din textul de mai sus, se va NOTA ca eu m-am inselat in privinta lui michelle si a bisericii neoprotestante, in ABSOLUT tot ce am afirmat. Iar daca nu poti sa raspunzi, o sa se NOTEZE ca spusele tale sunt pline de neadevar - asa cum de altfel ti s-a demonstrat pana acum la cerere -, deoarece ai afirmat ca adevarul "clar" se afla la dispozitia ta.

Hint/ajutor: textul pe care l-am dat din Cântarea Cântarilor face undeva referire directa si catre acela care este denumit de catre tine "Domnul Isus"

Te rog frumos sa ne comunici adevarul clar, asa cum sustii ca este acesta, la dispozitia ta.


Citat:
Daca exista oarecare problema neintentionata, atunci cititi si dvs. cele o suta de mesaje pe care mi le-a trimis dânsa pana acum.

o suta de mesaje sunt in imaginatia ta. unde ti-am scris eu o suta de mesaje?

cat despre subiectul meu cu BO...nu uita ca tu ai inceput cu jigniri direct la persoana...si altele de care nu vreau sa-mi amintesc...te-am iertat si de aceea incerc sa si uit...asa ca nu-mi mai amintii.

mihai eu nu-ti citesc mesajele tale...pt ca nu le inteleg...si nu-mi pierd timpul cu ele. asa ca nu-mi mai scrie si imi pune mie intrebari.
ai ceva intrebari, neclaritati...pune-le la toata lumea nu doar mie special.
am raspuns la acest subiect doar ca era on topic cu ce gindeam pe moment...dar nu ca sa am vreun dialog cu tine. mesajul meu a fost pt moderatori, ti-am mai spus.

cand am spus ca prefer sa "Adevarul spus clar...", m-am referit la Biblie nu la Biserica.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ce facem acum Bible study...ori imi dai un quiz? pui un vers din Biblie si hai sa-ti spun eu ce inteleg? ai terminat de intrebat toti fratii tai ortodocsi si ai ajuns la mine...ori care iti este intentia?

habar nu am de care mesaj mai vorbesti ca a fost si nu mai este... si ce mai spui tu pe aici.

nici nu stiu ce sa fac...daca iti raspund...zici ca-ti scriu mesaje, daca nu-ti raspund, zici ca habar nu am...
observ si aici ca, cu subtilitate incerci sa pui jar pe foc...doar iti voi raspunde cu aceeasi moneda...

Citat:
"Ca IUBIREA ca MOARTEA e de tare
si ca iadul de grozava este gelozia."
Cântarea Cântarilor 8:6


nu am timp si nici nu vreau sa sun vreun pastor, daca esti interesat de parerea lor de ce nu ii suni tu?
nu stiu nici care e opinia bisericii protestante...ca doar de asta nu mai stateam acum sa caut!

dar sa-ti raspund asa cum am raspuns mereu spunindu-mi parerea personala cand cineva a avut nelamurire despre un vers.
tinind cont ca sunt cativa ani in care nu am studiat aceasta Carte a Cintarii cantarilor,si nici nu ma duc sa-mi rasfoiesc notitzele, din ce imi amintesc e vb de:


dragostea imensa,sfinta, pasionala a "miresei"=biserica pt mire=Isus.
nimic nu poate desparte biserica de Isus nici macar moartea, pt Isus a biruit moartea.
Puterea dragostei face pe toti cei credinciosi adevarati sa fie morti la cele lumesti si gelosi pe tot ce ii poate tine departe de dragostea lor.

asta a fost raspunsul meu si pt ultima data te rog sa nu-mi mai scrii mesaje special dedicate mie.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Asa e cu atmosfera, si eu o simt cam la fel, asa ca-mi propun un cuvint sa nu mai scot despre biserici si altceva din domeniu (nu ma mai cred nici eu),asa sa-mi ajute Dumnezeu!

Sa raspund si la intrebarea initiala (mai mult ca sa schimb vorba) :mi-e frica de capacele de canalizare sa nu cada cineva-n ele,Doamne fereste.

Doamne ajuta!


off topic
si eu era sa cad intr-unul (in Romania), am trecut chiar pe marginea lui, daca tineam copilul in partea cealalta poata imi cadea direct in canal.
nu mi-a venit sa cred cind mi-a aratat sotul care era mai departe in spatele meu. nu a avut timp nici sa ma strige sa nu ma intorc brusc si chiar sa cad in el.
de atunci ma uitam mereu atenta pe unde calcam, ca am inteles ca au mai fost cazuri.
vedeti de cate ne fereste Dumenzeu?!

de asta eu si cand nu ajung in timp undeva,cand nu mi se intimpla ceva dupa voia mea, desi m-am straduit...imi zic ca e voia lui Dumenzeu, ii multumesc si merg mai departe...asteptand sa mi se dezvaluie planul Lui.

un credincios e mereu in mainile lui Dumenzeu, un necredincios e de unul singur.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Vorbam de frica. Ti-e frica de barbatii crestini, de femeile crestine? Nu le dispretuiesti pe femeile crestine care promit sa se supuna sotului cand se marita?


Supunerea femeii fata de barbat in crestinism este fundamental diferita de cea a femeii fata de barbat in islam.
Femeia crestina este libera sa practice o meserie, sa mearga la piata sau sa calatoreasca oriunde pofteste ea fara sa ceara permisiunea sotului / tatalui / fratelui sau. Femeia musulmana depinde in totalitate de voia insotitorului sau de sex masculin, ceea ce ii limiteaza sau chiar ii anuleaza posibilitatea de a avea o viata sociala sau una profesionala.
Femeile crestine nu sunt corijate prin pedepse fizice atunci cand "gresesc", asa cum recomanda Coranul pentru femeile musulmane.
Femeia crestina este 100% responsabila de propria mantuire, in islam barbatul este insarcinat cu supravegherea acestui "proces".
Etc.

Pentru mine, care nu sunt atasata de nici o credinta, nu exista diferenta. La fel cum in crestinism barbatul poate interpreta supunerea la extrem, la musulmani barbatii pot trata femeia egal. Eu cunosc multe femei musulmane care au meserie si nu cer voie barbatului sa iasa din casa si ma indoiesc ca li se aplica corectii fizice. La fel cunosc femei crestine bagate in spital in urma 'educatiei' primite de la barbati. Din punctul meu de vedere asta este o filozofie gen: cine e mai stramb, tu sau eu, dar e clar ca suntem amandoi. Femeia nu e tratata egal in nici o religie, restul sunt detalii si depind de gradul de educatie si statutul socio-economic mai mult decat orice altceva.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Bird, eu nu am scris despre cum interpreteaza nea Ion Biblia sau nea Abdul Coranul. Eu nu comentez alegerile personale ale oamenilor ci am punctat diferentele dogmatice dintre crestinism si islam in ceea ce priveste supunerea femeii fata de barbat, ca despre asta era vorba.
Coanul indeamna clar barbatul s-o corijeze fizic pe femeie daca "greseste"; asadar orice barbat musulman are, in principiu, "acoperire" religioasa in caz ca hotaraste sa-si admonesteze femeia. Cel crestin nu-si poate justifica un gest similar prin nici un pasaj din Biblie sau din Sfintii Parinti.
La fel si cu iesitul din casa cu permisiunea sotului pt. musulmance, mantuirea, samd, nu mai detaliez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Citat:
citat din mesajul lui coracora


Ca musulmanilor nu le convine sa le fie criticata religia se stie de ceva vreme. Si ca se inflameaza instant la orice referire neislamica facuta la adresa religiei islamice, e iarasi de notorietate.


Si daca lumea stie asta, de ce mai continua? E ca si cum eu stiu ca in biserica ortodoxa nu-mi da voie fara batic sa intru, da ma consider smechera si tot bag batul prin gard si intru asa ca sa iasa scandal. De respect nu s-a auzit in secolul 21? Ce atata tevatura, deja se stie...si totusi fac unii mai smecheri ei niste filme anti-islam ca sa mai atate spiritele?

Care e mai prost in opinia ta?

Gata s-a inteles de nu stiu cat timp ca se va lasa cu varsare de sange, dar nu si nu, nimeni nu renunta la a baga zazanie. Unde e ala cu cel mai destept cedeaza?




Daca gandim asa, am putea sa ne intrebam de ce s-a mai intamplat Revolutia din 1989, ca doar asta au facut oamenii aia, o gramada de lucruri care se stia ca nu-i placeau lui Ceausescu. Trebuiau sa "cedeze" pe motiv de desteptaciune doar pentru ca bancurile pe seama lui nea Ceasca erau pedepsite cu un "sejur" la Canal?

In aceeasi ordine de idei, dreptul la libera exprimare e specific tarilor democratice, deci e firesc ca oamenii sa-si exprime opiniile in mod liber, chiar daca alti oameni, carora democratia si libertatea cuvantului le sunt total straine, nu sunt de acord cu acest lucru.
Occidentalii care merg sa lucreze sau sa traiasca in lumea musulmana, nu au pretentia sa o schimbe dupa cum vor ei: ca femeie in Arabia Saudita nu poti umbla in fusta scurta oricat de mult ai vrea tu. Nu numai ca nu exista nici o instanta unde sa poti reclama ingradirea libertatilor personale, ba chiar risti amenda si puscarie pentru acest "gest". De ce? Pentru ca alea sunt regulile locului si trebuie sa te conformezi.
Asa si cu libera exprimare, e "regula" tarilor vestice, un pilon al democratiilor occidentale pe care musulmanii vor sa-l anihileze prin proteste si varsari de sange.
Cum sa mi se para normal acest lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Eu nu comentez alegerile personale ale oamenilor ci am punctat diferentele dogmatice dintre crestinism si islam in ceea ce priveste supunerea femeii fata de barbat, ca despre asta era vorba.

Pentru mine singurul lucru important este faptul ca in NICIUNA din religii, femeia nu este vazuta ca egalul barbatului. Restul detaliilor sunt foarte putin importante pentru mine.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput