Piersicute de iulie-august 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna dimi.
Multumesc ptr sustinere
Ca Mila e iesit in afara.si se misca daca il impig cu degetu.
Laura ma bucur ca s a mai linistit andrei
EU nu vad nici un semn de la vaccin nici nu stiu unde I la dat
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza, noi am avut o noapte mai proasta. Mai intai o foiala pe la 2, apoi trezirea la 3.30, iar de pe la 5.30 a inceput cu scremutul. La 6 si ceva o gustarica, un pui de somn pana la 7, iar scremut...mai adormit un pic pe la 8 si trezit Sunt ko

Laura, eu am zis ca face minuni, dar am stricat-o cu altceva. Dupa ce intrerupsesem bifido baby, m-am gandit eu ca n-are cum sa aiba dureri de la el, ma bucuram ca facea kk. Ei si a avut cateva zile foarte agitate...dureri, urlete, asa ca iar l-am intrerupt si ieri a fost foarte linistit si pt prima data dupa mult timp a si dormit peste zi.

Vaccinul a copt si la el, a facut coaja, a fost rosu, acum e ok.

Dana foarte simpatic costumasul de super bebe

Roxy, cand scoatem piersicutele in parc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Neata, fetelor. Ada, multumim de cafea, o savurez si eu acum langa patutul lui bb, care motaie cu un ochi la carusel. Am avut o noapte de baiat mare, a dormit de la 11 la 8 dimineata, cu o trezire la 4 pt papa. Deja e a sasea noapte in care doarme asa, poate isi face programel. Noi am bolit in dormitor, cu ceaiuri si pastile si tot nu ne trece raceala asta, fir-ar sa fie. Aseara a zis pediatra ca daca este expus de atata timp la microb probabil ca nu o sa, doamne ajuta sa fie asa, dar sa ii punm o jum de paracetamol dc observam ceva ciudat. M-am chinuit jum de ora sa pun fasiuta aia de supozitor, bb plangea sfasietor, voi cum reusiti sa le puneti supozitoare?

Vad ca toate va pregatiti de botez, eu nici nu am ales ziua sau biserica. Voi ati facut molifta in ziua botezului sau inainte? Nasa nu prea e de ajutor, asa ca trebe sa ma descurc singura. Apropo de nasa, trebuie sa tai motul finei saptamana viitoare, are cineva idee daca la catolici sunt alte obiceiuri decat la noi?

A, si voiam sa va intreb cum stati voi cu burtica, s-a retras? La mine a trecut o luna de la nastere si parca sunt gravida in 4 luni . Am fost cu sotul meu sa isi faca un rmn si nu voiau sa ma lase sa intru cu el ca sunt gravida. Am inceput sa fac exercitii usoare, la sala inca nu merg ca nu am gasit bona full time.

Acum o sa profit ca sta cuminte sa si pap niste fructe ceva. Va pup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Am scris un mesaj luuung si l-am pierdut.

Tocmai cand ma laudam ca am fata cuminte a inceput balamucul. De la 7 la 10 aseara nu a dormit dar nici linistita nu a fost, a plans s-a foit, s-a scremut, a tipat. Numai in brate am tinut-o si am facut prin casa kilometri ca daca ma opream incepea sa tipe.

Apoi s-a trezit la 1.30 a mancat si a adormit, iar la 4.30 a reinceput circul. Iar kilometrii prin casa, a adormit intr-un final la 6.30 leganata in scoica. Si s-a trezit la 7 de foame. I-am dat sa manance si a adormit cu foieli pana la 9.40 cand iar s-a trezit. Ea plangea si se foia iar eu laga ea visam ca ii dadeam sa manance. Cand intr-un final m-am trezit nu intelegeam de ce tipa de foame ca doar ii dadusem sa manance.

Hmm si nu e prima oara cand mi se intampla sa confund visul cu realitatea.
Acum e afara cu mama ca bineinteles de la 10 la 13 nu mai doarme, iar eu sunt praf.

Fetelor eu sunt o persoana calma din fire, nu ma enervez repede. Dar azi noapte nu mai puteam. Imi venea sa o las jos langa sot si sa plec in lume. Aveam o stare de agitatie pe interior de nu stiam cum sa ma mai calmez. Nu stiam ce sa ii fac, ce sa ii mai dau si imi era si somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, spuneti-mi va rog, vaccinul bcg se face in brat? (nu mai retin...). lui eric i-a aparut de 2 sapt o galma pe bratul stang care galma nu da inapoi. vaccinul l-a facut in 30 iulie. ar putea fi oare o reactie de la vaccin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Bun re-gasit fete dragi. Am disparut, intr-adevar, pentru ca nu am mai reusit sa ma tin pe linia de plutire, prea multe s-au intamplat...

Copiii mei mari, John si Jodie, au avut o vacanta de vis in Romania, dar in timpul asta eu am mutat toata casa, inclusiv copiii si pe Coleman, in celalalt capat al orasului, a fost extrem de greu, cumplit de cald, incredibil cat de multe lucruri avem... Am fost atat de obosita ca ma pufnea plansul de oboseala.

In fine, ne-am mutat, inca nu am terminat de despachetat tot, dar deja e ok, ce nu e despachetat e pus in storage, asa ca simt ca traim intr-o casa de oameni...

Copiii au venit din Romania, au inceput scoala, o alta avemtura, nici ei nici eu nefiind obisnuiti cu programul, sculat la ora fixa, iesit pe usala ora fixa, apoi dupa-masa temele, culcatul la ora fixa, foarte greu, cu multe lacrimi...

Si ca sa puna capac, Jeff nu lua mai deloc in greutate. Nascut cu 3.2 kg, plecat din spital cu 2.9, in prima luna a luat ok, pana la 3.5kg, deci 600g, dar apoi, pana la 2 luni, doar 200 de grame. Mersla doctori, teste, totul normal, dar stres maxim, bineinteles. Am zis campoate nu am lapte, dar eram sigura ca am si chiar aveam, mereu iesea cand strangeam, Jane nu avea probleme sa suga... Dupa 2 sapta,ani de stres, in final mi l- a diagnosticat o consultanta de lactatie cu tongue tie (nu stiu cum se spune, dar limba lui nu se poate misca suficient. Dn cauza asta nu se poate mufa perfect, nu suge eficient,moboseste si adoarme la san si nu se alimenteaza suficient. Din pacate, diagnosticul nu a fost nici pe departe sfarsitul problemelor noastre, pentru ca din pacate,mdoctorii nu considera dificultatea de a suge de la san o problema, asa ca in loc sa taie frenul ca sa inlature problema, prefera sa oblige mama sa dea formula... Asa ca de o saptamana, bebe Jeff papa o sticla sau doua de formula pe zi, iar eu sunt in culmea depresiei, caut cu disperare doctori care sa ii taie frenul, e o operatie extrem de simpla,mdureaza cateva secunde, fara anestezie si copilul incepe sa suga bine imediat dupa ...

Cam asta... In ultima saptamana bebe Jeff a luat 300 de grame, asa ca are acum 4 kg, e foarte micut dar e extrem de vioi, coordonat, rade, igangureste, interactioneaza cu oamenii din jur, e o minune de baietel.

Am facut si noi botezul acum 2 saptamani, bebe Jeff a fost extrem de cumintel, am sa trimit cateva poze pe mailul comun, ca mie nu imi merge picassa, daca vrea cineva sa le pune acolo, va multumesc...

Coleman a avut o luna groaznica, a fost imobilizat la pat, cu dureri foarte mari, abia acum o saptamana a pus pentru prima data piciorul jos, insa de atunci a facut un progres incredibil, vineri a calcat pentru prima data pe picior, sambata a mers afara cu copiii cu o singura carja, duminica deja mergea fara carje iar azi, miercuri, merge aproape normal... Sunt extrem de mandra de el...

Va pup, au venit copiii dela scoala, si- au mancat snack-ul si ne apucam de teme...

Trimit poze imediat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Neatza si de la noi!

Vad cam multe fete se pling de o noapte proasta...eu ce sa zic,parca toate sunt la fel,nici prea bune,nici prea rele.
Noaptea ii dau sa suga de cite ori cere,schimb o data pampersul si gata nu-mi mai bat capul.

Acum se chinuie sa adoarma,dar avem un muncitor la garaj care tot bate pe acolo si il tot trezeste.Mi-e si mila de el ca atipeste,apoi bate ala si el sare din somn si incepe sa plinga.

Fleur,si la mine a regurgitat Lucas la fiecare masa si el manca LP.Dar nu e problema,pregateste sa ai mereu hainute de schimb sau pune-i babetita si asta e.La noi era bai cind eram pe drumu undeva si trebuia sa car tot dulapul dupa mine.
Se opreste cind primeste mancare solida,la noi asa a fost.

Ada,mersi mult de adresa.Eu cautam ceva optiune pe site sa comanzi direct.


Kimmy
,sa stii ca Leon sta super in wrap.Eu am imprumutat unul sa nu mai cumpar doar ca eu am probleme cu spatele si ma rupe.
Vad ca e mai bine acum ca sta si in patut...dar e meritul sotului,nu al meu.
Incearca sa o lasi pe Emma cu tati 2 zile sipoate se schimba si la voi.

Pusi,nu am idee cu solarul,nu am facut asa ceva.E ceva nou?


Zizou,nu e de gluma cind se aduna oboseala.
Incearca sa o mai lasi cu tati si tu fa ceva pentru tine...poate sa iesi la o cafea cu o prietena.Oricum eajuta tare mult si sa mergi la cumparaturi macar fara bb.

Cred ca si al meu are senzor ca Emma...hahah.Fug.




www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Balanta, da vaccinul se face in bratul stang. M-am uitat si eu la Emma si vad ca inca nu are nimic.

Daconst, cred ca mai repede era neputinta de a o ajuta sa se linisteasca si mai putin oboseala. Asa ma ajuta mama peste zi destul de mult ca altfel nu stiu cum ma descurcam.

Iuli si eu am ramas cu putina burtica la o luna de la nastere. Dar e o burtica de grasime....

Of...ca abia astept sa merg la controlul de 6 saptamani sa imi dea liber la sport sa ma duc la sala. Saptamana trecuta am inceput sa plang ca eu nu mai am cu ce sa ma imbrac, ca sunt grasa, ca vine iarna... ca urmare al meu m-a dus la o sesiune de shoping. Nu am luat foarte multe dar ma simt mai bine.

Freedelia, ma bucur ca acum esti mai bine. Poate gasesti totusi un doctor dispus sa taie frenul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise


In rest, nimic nou. Eric tot mai regurgiteaza, parca mai putin un pic, adica nu dupa fiecare masa. Toata lumea imi zice ca e din cauza ca mananca prea mult. Eu ce sa fac? Sa nu-i dau de cate ori cere san? El are semnele lui, cand se foieste intr-un anume fel, vrea papa asa stiu. Ce sa fac sa-i dau apa? Mi-e ca o bea, cumintel, dar apoi tot papa cere, nu-i usor de amagit. Astept pareri de la voi.


de ce pleci tu urechea la ce zic ceilalti?
sunt bbii care regurgiteaza (si victor m a disperat cu asta, robert in sch care era si mai haplea la supt nu regurgita deloc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ali24 eu ieri am facut prima legatura pt hemoroid; a fost ok; ala iesit in afara de cele mai multe ori se transforma in marisca, poti cauta pe google; sfatul meu - dute sa te vada un proctolog
sau ca sa treaca totusi criza (durerile de acum) alterneaza pe zi supozitoarele si cremele Ultrapoct/Hermozon/Proctoglivenol
stai cu fundul 10 min in apa calda (sau combinatie de ceai galbelene/pelin) mai relaxeaza zona si nu mai doare asa rau


IIULI eu la primul baiat am racit de vreo 2 ori naspa rau (prima data cand aveam vreo 2 luni) dar am stat cu el, cu masca pe fata;
molifta inca nu am facut o, nu resesc sa ajung
burta e mare (acum la 2 luni) dar mai mica decat era acum o luna... nu ti face iluzii ca se retreage prea mult, mai ales dc ai ramas si cu kg in plus...

balanta la vitor vacinul e in brat, sus, spre umar; e o urma rosie si mai tare acolo

freedelia nu merge sa te mulgi ca in loc de lp sa ii dai lm la biberon?

Mergi la inceput