Strugurasi de Sept-Oct 2011 *68* LMA

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

La multi ani strugurasilor care-si serbeaza ziua

Lena cred ca o sa-i luam Luna In Rom vin in decembrie ,am s-o pun pe mama sa faca comanda de pe net
Imi recomanzi un site ?


Noura nu vrea sa incerce sa mearga singurica ,ii este fff frica si lasa fundul jos. In schimb merge pe langa mobila si pat de zici ca alearga

La olita o pun zilnic ,dar se ridica imediat ,in urmatoarea secunda chiar daca-i distrag atentia cu altceva






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

LA MULTI ANI DRAGI STRUGURASI !!!

ALAYNA nu te stresa cu olita Asa patesc si eu. Asta-i ritmul lor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

La multi ani Strugurel de helenutza,Ecaterina Maria,Stefan Alexandru,Albert Stefan,Elisa Rebeca.
Ce multi strugurasi nascuti pe 18 septembrie.Sa cresteti mari, sanatosi si sa aduceti numai bucurii parintilor.

Legat de olita...........eu nici nu incerc de acum.La Razvan am inceput cand avea 1 an si 8 luni.In 2 saptamani gata pampersi si nici noaptea nu ma trezea sa faca la olita.

Mikka te invidiez cu programul dar mai ales al vacantelor.
Lali copiii tai chiar dorm.Te-am invidiat mereu cand povesteai cand erai insarcinata si dormeai cu Paul la pranz si acum zici ca si Teo doarme 3-4 ore.In intervalul asta poti sa te odihnesti si tu ca mama, poti sa faci si ceva treaba.Dar sunt si mamici care clacheaza de atata nesomn .............eu am fost de multe ori in situatia asta si la Razvan si la Eva.Noroc ca mi-am revenit repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Neata!
Apropo de somnul bebelusilor,tocmai ma uitam pe pozele Qbebe si la una dintre ele era postata intrebarea "cum ati dormit noaptea trecuta? " si a raspuns una" rau,treziri din doua in doua ore ! Am luat sirop de somn pentru bebelusi , sa vedem poate merge!" si m-a revoltat de nu pot explica!Cum mai sirop pentru bebelusi?
La ai mei copii a mers asa " identificat ce le place,cum le place sa adoarma , cate somnuri le sunt necesare pe zi, renuntat la adormit fortat dupa metoda mea,si acum imi adorm seara la ora la care vreau .
O sa dezvolt,acum sunt pe fuga.L-am dua pe Paul la gradinita si mi-am cumparat oet,acum ma duc sa iau si castraveti,gogosari si conopida,telina,si morcov sa pun pentru iarna.

Lena, in locul intaritorului pentru frisca eu folosesc cu mare succes cateva picaturi de zeama de lamaie. Intareste mai repede i mai bine decat intaritorul.




Lali , mami de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


Ce drastica esti Lali la capitolul somn bebelusi.Sunt mamici care rezista mai bine "noptilor albe" si altele care nu, depinde de caracterul, rabdarea, programul fiecareia. Nici pentru bebelus nu este un somn odihnitor cel in care se trezeste de n ori pe noapte. Siropul de care vorbea mamica l-am cumparat si eu pentru bebe , e din plante deci nu are cum sa-i faca rau, i l-am dat si eu cateva seri in perioada cand nu doarmea mai mult de o ora legata.Si crede-ma ca am incercat ,cum probabil au incercat si alte mamici, toate metodele de care ai pomenit tu si inca altele pentru a-l ajuta sa doarma toata noaptea.In plus nu toti copiii raspund la fel la o metoda sau alta. Acum Edi al meu are nopti in care doarme fara treziri,nopti cand se trezeste din ora in ora, altele cand doar maraie putin si readoarme, ...... iar programul lui e acelasi.Acum ii dau maselele si poate fi o cauza.
Asa ca fiecare mamica incerca tot ce crede ea de cuviinta ca e bine pentru copilul ei, pentru ea...... si nu trebuie condamnata.


mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

LA MULTI ANI STRUGURASILOR CARE ASTAZI IMPLINESC UN ANISOR

doamne,am uitat ce am vrut sa scriu
sunt obosita rau tare
aaa, alayna,as apatesc sie u cu ayan cu olita, de vreo doua luni am tot incercat,sta o secunda,rade, si apoi gata se ridica

cu somnul, nu situ ce sa mai zic na...eu una sutn rea rau de somn,adik atucni cand nu dorm naoaptea cat trebuie, a doua zi mi-e rau pe bune, dar totusi nu situ daca as apela nici macar la siropuri,dar nu am fost pusa in situatia asta pana la urma, dar paote as gasi alt mod...am fost eu prea norocoasa,ayan se trezea pana la doua saptamani noaptea din doua in doua ore, apoi a iceput de doua ori pe naopte, iar la o luna, deja se trezea dimineata la 8 si asa i-a ramas somnul

fetelor, va pup, am inceptu sa merg la interviuri,vad ca ma mai cheama si pe mine,dar la al doilea interviu la aceeasi firma yoc si intru in depresii ca na, zic ca de ce nu le palce d emine din prima si la al doilea interviu u ma mai cheama nimenea:(((



in curand,schimbam casuta nu-i asa? ne mutam la scutece, avem copii mari mai, strugurasi copti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

La multi ani Inez, Razvanel, Iancu!

La multi ani Ecaterina!!!!!

eu cred ca racesc. sper sa nu-i dau si lui Bibi.

in rest sunt f ocupata la servici, n-am timp nici sa respir.

Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Salutare!

La multi ani Strugurel de Helenutza, Eca, Stefan, Albert, Elisa!!! Sa cresteti mari si sanatosi!

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

LA MULTI ANI ECA, STEFAN SI ELIZA!!!!

Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi, veseli, norocosi in viata!!!!


Marturisesc faptul ca anul trecut eu am trait intens nasterea Ecai, ma pregateam si eu de ceza si Oana ne scria din spital, ce emotii mai aveam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Raluca, multumesc Cu ani in urma si eu as fi renuntat la meseria asta, acum parca ma gandesc ca sunt bani putini dar este ideala pentru mamici de copii mici, e programul destul de lejer si flexibil, plus vacantele...

Lena, multumesc
Distractie placuta la Chisinau cu Boba Arati super pur si simplu
Si eu mi-am schimbat tunsoarea, am un bob scurt si asimetiric, ii cade rau si am zis macar sa nu mai vad firele alea luuungi prin toata casa...

Multumim mult pentru urari, Alex!!!Uram si noi Mariei Clara la multi ani, sanatate , noroc , fericire si sa aiba o viata minunata!! Noi ii luam sambata motul insa presimt si eu niste musafiri joi, nu stiu daca reusesc sa intru..
Si Maria se trezeste din ora in ora aproape, eu nici macar nu am cautat solutii de linistire, o culc cu mine, bag tzitzi la trezire, doarme ea, dorm si eu si asta e. singura problema e ca intepenesc de atata dormit numai intr-o parte sau cred ca imi vor ajunge sanii la buric ca uneori uit si incerc sa ma intorc pe spate si Maria nu-mi da drumul

Lena i-as pune si eu o paturica absorbanta noaptea, ma gandesc ca poate asta o deranjeaza de se trezeste asa des insa ce ma fac eu ca Maria nu doarme intr-un loc, prin tot patul se foieste, cred ca mi-ar face tot un pis prin el...o sa incerc si eu sa o supraveghez in funduletul gol in vacanta de iarna, ca stau cu ea non stop.

jade
sper ca e bine Razvanel

Anca ma bucur ca v-ati distrat frumos la mot!! Felicitari lui Iancu pentru progresul la mers

Alayna exact asa face si Maria, daca ii dau drumul la manuta se aseaza repede , de o manuta deja alearga eu parca ma bucur ca nu merge singura, asa mai e putin legata de mine..

camady

zubi, stai linistita mamico, nu te stresa, deocamdata bucura-te de concediu si de timpul asta minunat petrecut cu ayu

May si pe tine si pe Bea

Klau une e piticul? eu mareu ma gandesc la tine , cum iti e ca l-ai dus pe George la socri, cred ca e tare greu pentru tine, bine macar ca el se simte bine, sunt mici acum, nu prea stiu ce e cu ei, si Maria mea sta cu bona deocamdata, imi face pa la plecare, azi dimi nici nu m-a bagat in seama cand am plecat, se juca cu tanti pe covor, mi s-a strans putin inima, cand am venit, de cum a auzit usa a inceput sa chiuie si direct in brate si la tzitzi a aterizat. eu cum termin ultim a ora nu stiu cum sa alerg sper casa, azi le-am dat drumul copiilor cu 10 min mai devreme









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sept-Oct2011 spune:

Capitol nou : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174654&nm=Strugurasi-de-septoct-2011-LMA-69

Mergi la inceput