Strugurasi de Sept-Oct 2011 *68* LMA

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Felicitari Mikka pentru inceperea scolii. Bun venit in clubul mamicilor care au inceput munca .
Ehe, ce n-as da sa am si eu un program asa de lejer ca al tau.
Si cand ma gandesc ca eu am renuntat cu ani in urma la meseria asta de profesor...

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Klau, am gatit ciorba de pui si o mancarica de cartofi cu mazare, marar, delicioasa,si lipii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

La multi ani strugurasilor care si-au sarbatorit primul anisor !!!


Zubi pun poza cand revin in Iasi

Alayna, eu recomand Manduca (desi acum ma gandesc sa o insel cu Boba, dar tot Manduca mi se pare mai comoda, dar Boba e frumoasa foc, e mai vesela si are suport pentru picioruse, are 2 buzunarele, are bretele putin mai groase si gluga detasabila... Luna e cam la fel ca Boba, din cate am vazut), dar Ionela ar recomanda Luna... probabil depinde si cu ce te obisnuiesti. Daca esti patrioata poti sa optezi pentru luna :D
Viii in |Iasi?
In Iasi nu gasesti de cumparat, poti lua doar online. Dar comanzi si platesti prin depunere sau transfer si vine la usa surorii tale frumos ambalata. Ce surpriza mai frumoasa poate fi?

Jade, vreau reteta detaliata ca pentru incepatori :)))
Pai am cumparat frisca lichida si intaritor pt frisca... nu eram incantata dar am pus putin si a fost ok...
Am facut si eu magiun fara zahar, a iesit foarte dulce si foarte gusots.

May thanks, i feel lighter :)

Mikka, trimit. Boba e mai vesela, si parca M sta mai bine, desi imi pare MAnduca mai comoda. O testez o sapt si ma hotarasc.

Noi suntem in Chisinau saptamana aceasta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Noi ne pregatim de petrecere cu bibici!
La multi ani anticipat ptr Mariuca de Mikka... Presimt ca nu mai intru cateva zile, cu toate emotiile astea si nu vreau sa uit sarbatoritele de pe 20/09.

Noi mergem binisor, luam curbe, radem si suntem foarte bucurosde de reusita asta. Clarut e haioasa, e aproape ca un mini-tanc, calca pe jucarii, e greoaie, dar vitezomana la mers. Isi pastreaza echilibrul foarte bine cu botoseii in picioare, in sosete mai cade, dar s-a invatat sa tina capul sus... In rest, incerc doar un somn pe zi si sa o culc mai devreme... Ma gandesc ca nu doarme bine noaptea ca are doua somnuri de cate o ora, o ora jumate pe zi.

Azi s-a trezit la 9, a dormit 12.30-3 si am devansat baia cu o ora, culcarea la 8 pm. Ptr prima zi a fost ok, dar a parut foarte obosita dupa-amiaza. A contribuit foarte energic tati, a tinut-o tot intr-o joaca dimineata, a pregatit mancarea, am mancat toti trei cand am venit la pranz acasa, apoi a supt un pic si a adormit.
Noaptea doarme iepureste, se trezeste si de cinci ori, adoarme doar la san, iar somnul profund il are 5-9 am. Pot pleca la yoga sau la franceza linistita. Oricum Clara ar fi dormit la 7.30, cand incep eu orele .

Am citit si pe alte bloguri de probleme cu somnul, cel mai mult mi-a placut ce s-a scris aici-http://bobulmeudeorez.blogspot.ro/2012/03/somnul-dulce-mult-aduce.html , adica m-am regasit in toate incercarile si strategiile incercate pe acolo .

Voi cum linistiti bebelusii noaptea?
Cei care sug, ii puneti la san? A mea chiar pare ca vrea sa suga, nu se incurca... Intarcarea e in stand-by, ca sunt in plina etapa de re-indragostire de alaptat .

Alta intrebare: ai vostri se ineaca cu apa? A mea bea cate 200 ml pe zi, cu pofta, de imi vine sa ii iau butelca, ca stiu ca se ineaca si tuseste. Ma gandeam sa o duc la o eco, poate e ceva in neregula. Sper sa mi se para mie...

Pupici la mamici + tatici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Alex cu somnul bebelusilor e o mare problema......
Am citit si eu zeci de articole pe aceasta tema pentru ca am facut multe nopti albe si de cele mai multe ori am fost la capatul puterilor de oboseala. Insa acum avem 1-2-3 treziri pe noapte sau rareori niciuna fara sa fac ceva special. Cand se trezeste se ridica direct in fund sau in picioare si plange, ma duc la el il legan putin cu patutul, il inveles si adoarme in 5 min.
Eu nu mai alaptez de la 6 luni si nici nu-i dau nimic de baut noaptea.Probabil ca la voi, cele care alaptati, apare si dependenta de supt, nu stiu. Asa ca nu am ce sfat sa-ti dau, eu m-am obisnuit cu ideea.

Si Edi bea multa apa pe zi si se mai ineaca, mai ales cand bea direct din sticla, dar nu cred ca asta e o problema.


LA MULTI ANI tuturor strugurasilor sarbatoriti astazi, se pare ca avem multi asa ca mamicilor da-ti de baut

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neata!
Apropos de somnul bebelusilor,tocmai ma uitam pe pozele Qbebe si la una dintre ele era postata intrebarea "cum ati dormit noaptea trecuta? " si a raspuns una" rau,treziri din doua in doua ore ! Am luat sirop de somn pentru bebelusi , sa vedem poate merge!" si m-a revoltat de nu pot explica!Cum mai sirop pentru bebelusi?
La ai mei copii a mers asa " identificat ce le place,cum le place sa adoarma , cate somnuri le sunt necesare pe zi, renuntat la adormit fortat dupa metoda mea,si acum imi adorm seara la ora la care vreau .
O sa dezvolt,acum sunt pe fuga.L-am dua pe Paul la gradinita si mi-am cumparat oet,acum ma duc sa iau si castraveti,gogosari si conopida,telina,si morcov sa pun pentru iarna.

Lena, in locul intaritorului pentru frisca eu folosesc cu mare succes cateva picaturi de zeama de lamaie. Intareste mai repede i mai bine decat intaritorul.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

NEata

La multi ani Eca, Stefan, Albert si Elisa !!!



Lali sarumana pentru pont, chiar nu stiam :)

Am pus poze cu noua tunsoare :D

Alex, hai sa iti spun povestea noastra...
Pitica mea nu se trezea de la o luna noaptea...
acum de cand o pun la olita, noaptea nu mai vrea sa faca in scutec... se trezeste si plange (asa facea si inainte pe la 12... ) si dupa ce o pun pe olita si face pisu adoarme instant.
Ca inainte pe la 12-1 plangea, eu ii bagam titi, bietul copil manca si adormea, cand el de fapt vroia sa faca pisu. am testat aceast lucru si din prima imediat ce a facut pisu a adormit fara sa mai vrea nimic altceva. Deci mamici de pitici care se trezesc, verificati daca atunci cand se trezeste face pisu. Puteti pune paturica absorbanta si culca piciul fara scutec, sau puteti sa verificati vizual scutecul, se vede ca dupa pisu e mai mare si in plus e si cald.

Acum de vreo 2 zile am trezesc de 2-4 ori pe noapte pentru pisu. Da din picioare si plange, pana nu o pun la olita nu se linisteste.
Ziua suntem 99% la olita :)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi ! Sa cresteti mari si sanatosi !

camady ai rezolvat cu laptele ?

rach hi hi era de firma rujul de i a placut asa de mult ?

mikka
Razvan a avut deja a doua operatie
o sa intre si Hayat cand are putin timp ca sa ne povesteasca

lena reteta de conopida :
un vas se unge cu putin unt , se presare putin pesmet apoi se pune frumos conopida (care a fost fiarta inainte , cat sa intre furculita in ea)
se face un amestec de ou cu smantana (sare , piper daca vrei) si se varsa peste conopida
deasupra se pune din belsug parmezan
se baga la cuptor cam 30 de minute



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

La multi ani , Strugurasilor! Sa cresteti mari, frumosi, destepti si sanatosi!!!

Buna fetelor, cu toata harababura asta din viata mea de acum simt ca pierd cea mai importanta si frumoasa perioada a forumelului nostru (dupa nasteri)..
Dar o sa ma reglez si eu cu noul program si o sa imi revin repede, sper sa reusesc si sa citesc din urma.
In we i-am facut ziua lui Iancu a fost super!!(multumesc din suflet pt urari).Am facut-o la Pirania in regie ca e fff aproape de casa si mie imi si place pub-ul.am fost in jur de 28 de persoane si chiar pot sa spun ca consumatia a fost fff ieftina 1600 ron cu tot cu bacsis.Tortul l-am facut pana la urma la cofetaria Ina de laa piata norilor si a fost delicios, toata lumea l-a laudat.Inca nu am poze ca eu am uitat aparatul acasa si a facut altcineva cateva poze.

Pot sa spun ca Iancu merge singurel de cand a facut un anisor, dar doar pe distante scurte, progresele se vad pe zi ce trece.
A primit multe cadouri, si noi i-am luat scaun de masina (axiss de la maxi-cosi) e ff ok pt cine face drumuri lungi cu masina si trebuie sa ii dea sa manance in masina , altfel nu merita investitia.

Despre somn pot sa spun ca am facut progrese cat de cat, doarme singur in patut il culcam direct acolo, dar se trezeste si vrea sa stam langa el pana adoarme, asa ca am un scaun pus langa patut si stam acolo cat zece minute pana adoarme, ii dau suzeta si ma verifica daca sunt si daca vede ca stau acolo se culca singurel.Cu olita noaptea nu am incercat ca noi suntem deabea la stadiul de pus dimineata si facut kk.Noaptea nu mai bea nimic asta chiar daca am mai incercat sa ii dau cate odata, ceea ce ma bucura.

Am intrebat de vaccin si mi-a zis medicul de fam sa il fac acum pe ROR si sa mai astept pana la un an si doua luni pt asta de un an caci in continuare lipseste, daca nu apare atunci il comand.

ma duc in pauza sa beau o cafea, si revin dupa, poate reusesc si sa mai recuperez ceva din urma



anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

uitasem sa spun ce a ales de pe tava : cartea , seringa si pixul, deci se face medic veterinar (cartea era cu animale ).
Bineinteles ca orice alegea academetician se facea.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput