Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *444*

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

MADA, nush la ce doptor trebe dus cadou, dar io ma gandesc ca o carte n-are cum sa dea gres - ori un dictionar terminologic sau bilingv medical/o carte de specialitate, ori ceva literatura sugubeatza. Noi am avut o dermatoloaga care era melomana si se bucura ca un copil mic cand ii duceam cate un CD cu inregistrari meseriashe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

De ce cu groaza, dombisoara? O sa fii... in tabara

Las ca mergeti si voi in vizita. A gasit cazare?

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

salut,

Noi am fost de dimi la doftor sa ne recoltam niste sange...asa de control (ca nu am facut niciodata analize de sange).

Apoi am fost la notar.

Acum sunt la birou si ma gandesc cu groaza ca Robert pleaca diseara sau maine dimineata.




CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
IULIA va invinge CANCERUL
Where there's a will there's a way
Every saint has a past. Every sinner has a future.


Cam scumpa cazarea. Am gasit ceva...sa vedem daca il ia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Am intrat sa va multumesc pentru sfaturile legate de Gagica.
Chatonel, aveai dubii referitoare la "gestionarea" din partea mea. Faceam referire la faptul ca nu stiu cu sa fac sa impac inima cu capu'. Adica, ma bucur sa-l vad pe tata happy dar, cel putin momentan, nu imi doresc/nu pot sa fiu partasa fizic la bucuria lui. De cind am aflat de Ea ma gindeam cu groaza ca va trebui sa o cunosc si speram ca momentul ala sa fie ci mai indepartat desi, eram constienta ca, daca totul merge ca pe roate , nu am cum sa skipez Craciunul. No, tata vrea sa o cunosc simbata viitoare; ne-a invitat la masa; am intrebat "unde?" si mi-a raspuns "cum unde? acasa la NOI"; adica, acasa la noi, unde de cind ma stiu fiecare are locul lui si orice outsider este...in plus (scuzati pleonasmul); in fine, nu intru in detalii; cert este ca Gagica nu pare genul de musafir; adica ala care sta pe kuru' lui la masa, maninca si face frumos; pare mai degraba genul de harnicatzea (o zic fara rautate) care umbla in oale, pune-n blide si spala vase (NOI si la asta aveam un ritual; era un fel de "divizunea muncii" cu risete de fiecare data) si eu nu sint inca pregatita sa vad asta.
Sigur, as putea sa-i spun lui tata; dar el e genu' ala sensibilos care plinge din orice si ar si interpreta ca mie nu-mi convine sau, ma rog, alte...adevaruri
Mie mi-ar fi mai "la indemina" sa cumpar un buchet de flori, sa-l pun pe Jambo sa i-l ofere acasa la ea, alaturi de o sticla de vin (desi stiu ca ea nu bea ) si apoi sa fac pe musafirul ideal (adica ala ce nu-l mai inviti prea curind) Dar nu ot sa-i impun lui tata sa-i propuna ei "no, hai s-o cunosti pe fiica-mea acasa la tine".
Bebe cred ca tu ma intrebai daca e "de o vara"; ma indoiesc din 2 motive:
-la virsta lor nu te mai legi la cap asa usor; tata are 60, Gagica...50 (da, stiu dar porecla lui taica' meo a fost intotdeauna "Frumosu' de la 4" )
-daca era din aia trecatoare nu ar fi implicat copiii; tata o cunoaste pe fiica ei -23 de ani- care "e super"; pe baiat inca nu "pentru ca e o fire mai dificila" Eu stiu de ea; sor' mea, oficial nu ca tata nu i-a spus nimic; i-am spus eu, in schimb, pentru ca asa mi s-a parut...normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

noroc ca-i sarbatoare mare si pot da pe la club in vizita.

Insanatosire grabnica piticilor ,pe unde e cazul.

Despre ce a prescris dr naturist ...eu (care nu ma pricep) stiu ca Z se da dupa 2 ani si-i greu suportat de ficat...altceva nu pot sfatui...Liv52 stiu ca-i ok iar daca dr l-a prescris stie de ce a facut-o.Iar la capitolul vitamine am auzit pareri pro si contra ,atat de la dr cat si de la terti.

Silvia curaj...
Cadou pt dr prieten..depinde de gusturi...mi-au placut ideeile cu carti,Cd sau ...poate chiar ceva personalizat
LA dr nostru de familie ii duc flori cand stiu ca-i ziua dumneaei in rest de cate ori merg cu hunii ei pleaca cu ciocolata.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Tufete, tot citind peste ce fel de medici ati dat voi imi apar in minte doua intrebari...1. Dati si cadouri si bani? 2. Unde gasiti astfel de oameni? Si mai imi tresare inca una....Cum ar reactiona dr pe la noi daca nu te duci cu plicul si te prezinti cu cadouri (chiar daca de valoare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Ina te inteleg asa bine la acest capitol.Dar nu-s in stare sa dau sfaturi.Dar imi amintesc cand la ziua tatei am fost la noi acasa si era ea pe scaunul mamei(caci prima data eu am cunoscut-o in casa mea-la socri de fapt).Am reusit sa zambesc si totul a fost ok.Asa credeam si eu ca va fi de f durata dar n-a fost..de ne-o prezinta tata..au stat ~3 ani
Mereu mi-am spus in sinea mea ca-i ok sa nu fie singur ...dar... greu sa nu gasesti/stii pe unde mai poti deschide o usa "ca la tine acasa"


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Inaesti comica rau. Mi te inchipui "musafirul ideal" acra, rece si distanta, cu ochii in 4 -> soacra de colectie.
(hihihi vorbeam de soacra si cand colo suna telefonul - ghici cine a fost)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Efectul a fost cel asteptat dar nu dorit dupa consumul alimentelor de dimineata (ceai, prune deshidratate, struguri si cafea, si covirgi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Floric, cred ca s-a mai discutat o data "ce dam la dri" dar mai spun o data:
-la privat nu duc nimic; la medicul care mi-a supravegheat nasterea am dus DUPA pentru ca am vrut
-albumul de arta l-am dus pentru ca "vecinu'" nu a vrut sa ia bani
-cind e vorba de Ian, dau bani pentru ca lucrurile sa se intimple asa cum ar trebui sa se intimple fara bani
-cind s-a operat tata am dat plic dar la noi la Spitalul Judetean mediul CERE; unii spun exact si CIT; trebuie sa dai si la medic, si la anestezist si la asistente si la infirmiere; cred ca v-am povestit intimplarea cu colegul de salon: pentru ca nu voia sa dea, nici o asistenta nu voia sa-i scoata perfuzia
-la Spitalul de Recuperare din Cluj am fost de mai multe ori cu mama; daca nu duci nimic, risti sa-ti faca programare pentru internare peste un an; oricum, medicul ei era Sef de Sectie si era oblIgatoriu sa treci mai inainte -inaintea oricarei internari- pe la cabinetul privat; acelasi spital l-am frecventat" si eu intre 14 si 18 ani; mergeam de 3 ori pe an; pe vremea aia se cerea...MINCARE, desi un profesor cu care faceam gimnastica ne-a cerut...rachete de tenis
-la Oncologie in Cluj -cu bunicul am fost- plic la medici si "marunt" in buzunar la asistente...

Personal cunosc si medici care nu iau; sau isi fac treaba indiferent daca primesc sau nu; dar avem si "prieteni", sot si sotie, medici amindoi care au plecat din tara pentru ca s-au saturat de...subtirimea plicurilor din Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ina, m-am crucit de "diversitatea" cadourilor (mai ales cele cerute). in fine, fereasca Dumnezeu sa ajungi sa cotezi sanatatea.

Cum mai stai cu sportul? De doua zile tot te intreb,...dar in gand.

Mergi la inceput