Antena3 & Co

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Se poate vedea si aici pe forum aceeasi stratetgie a orientarii "tirului" spre liderii politici, ignorand complet cauzele problemelor si reformele necesare.

Nu asta este cererea pietei, asta este oferta mass-media.



Deceneus, este normala indreptarea tirului spre liderii politici, de la ei vin reformele si ei sunt obligati sa identifice si sa rezolve problemele. Pe forum, chiar daca fara pregatire politica, sconomica, stiinte sociale, oamenii identifica destule probleme. Si la piata gasesti, daca esti atent, destule probleme ridicate de oameni.
Dar, dupa ce le identifici...ramai cu ochii in soare. Cei care trebuie sa le rezolve nu pot/nu vor (din cele mai felurite motive) sa o faca.
Oamenii nu trebuie sa faca reforme, ei trebuie doar sa le aplice pe cele elaborate de cei pe care i-au ales.

Cat despre cererea pietei, eu ma gandesc ca daca n-ar fi asa "colorate", emisiunile care dezbat politica n-ar face rating si, cu siguranta, n-ar scinda in halul asta alegatorii; dar cand Badea si cei ca el nu-si scot adversarii din epitete de mahala (pe buna dreptate sau aiurea), atunci si oamenii copiaza ce vad si aplica.
Eu cred ca nu-s un savant daca afirm ca media ofera pe piata exact ce se cere mai tare, n-am nici un dubiu in asta.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@Rufus ce afirmi, ca piata decide, este justificarea celor din media.
Exista o afirmatie in economie, care spune ca "oferta creeaza cererea".
Daca nu constientizezi ca exista un produs nu ti-l doresti si nu il cumperi. Produsele se realizeaza si apoi se promoveaza.

Daca nu exista emisiuni de analize politice si economice la nivel accesibil, cetatenii nu le audiaza si atunci sigur ca, celelate isi impart rating-ul intre ele.

Chiar crezi ca lumea murea sa-i vada pe Virinel si Monica, si emisiunile respective au fost consecinta rating-ului?
Au fost consecinta sponsorizarilor.
In cazul partidelor, ele sponsorizeaza televiziuni si vor ca la emisiuni sa fie prezenti oamenii lor, politicieni sau "analisti".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

@Rufus ce afirmi, ca piata decide, este justificarea celor din media.
Exista o afirmatie in economie, care spune ca "oferta creeaza cererea".



Da, e vorba de legea lui Say.
Dar...mai, ce-ti place tie sa arunci fumigene...Legea asta era valabila inainte de 1920, cand vorbeam de supraproductie in timpul crizelor economice, fara alte idei de rezolvare. Ete ca lumea s-a mai desteptat si legea lui Say se inverseaza, economistii neoclasici vin cu alte idei...o fi Romania cu 100 de ani in urma altora, dar totusi...
Da, probabil ca Virinel si Monica si-au sponsorizat aparitiile, mai sunt si altii. Dar atat. Cazuri particulare.
Televiziunile traiesc din rating, daca-l au exista, daca nu, nu.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput