Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

mda... a dormit fix 15 min

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Monna nici pe mine nu ma deranjeaza deloc ca adoarme la san, de fapt adoarme si altfel, a adormit si singura in scoica desi eram in casa. Mama zicea ca atunci cand noi, aveam cateva luni, probabil aproape de un an adormeam singure. Puneam capul jos si gata.
Chito daca as mai putea sa dau timpul inapoi asa as face, as veni eu acasa de la nunta. Mai ales ca stiam ca, doar cu mama sta foarte cuminte. Mi am invatat lectia.
Dara tu esti cu studiile , bebelusii sunt mai apropiati de bunica din partea mamei? eu asa imi explic de ce este atat de vesela cu mama mea inca de cand o vede. La soacra mea plange, azi a fost mai vesela in preajmea ei fata de obicei.
Cand se intalnesc soacrele astea trebuie pus un semn cu craniu si oase incrucisate sa sti ca esti in pericol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Cristina clar de acum vii tu s-o alaptezi.
Chitosenia stiu ca e normal sa te gandesti la toate dar niciun copil nu este la fel cu celalalt. Cand alte fete de aici deja spuneau uneori ce fac puii lor mie mi se parea ca al meu are ceva. Dar de fapt s-a manifestat mai tarziu.
Si acum ma gandesc ca oare n-ar trebui sa stea cat de cat in fundulet? Unii camarazi de odisee deja o fac. Si inca ceva, stiu ca e dovedit ca fetitele sunt mai dibace ca baieteii. Sanatate si sa Fie bine!

Apropo de metoda, la mine functioneaza asa cu somnul doar seara dupa ce sting lumina in camera (ramane TV) si ii dau sa pape. Ziua nu merge. Doar ca ma gandeam ca se trezeste mai des uneori ca nu este satul.
Azi, pe langa pireu de legume si putina supa cu pireu amestecata, a papat foarte bine piersica cu pruna si mar amestecata plus 2 lingurite de cereale. Supeer. A deschis gurita la lingurita foarte bine, ceea ce pana acum nu facea. Voia sa pape din biberon.
Treptat vreau sa ramana numai laptele la biberon si apa sa o bea cu canita.
Nu stiu ce are dar de 3 zile a devenit instant curios de ORICE. Azi a aruncat de pe masa tot, deh! sa mananc si eu o supa, trage de frunze sau de draperie cand trec pe acolo. Nu-i scapa nimic. E in stare sa se tarasca pe genunchi sa ajunga la laptop. E jale!
Ah! si balosim rau, da' rau de tot. Ideea e ca mare lucru nu s-ar vedea. Roade ce prinde. Azi i-am dat un covrig si s-a scarpinat cu el la gingii. Parea multumit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Annadisi, si eu am renuntat demult la incalzitorul de biberoane in favoarea termosului.
Cristina, am ras .. auzi la ea.. muzica tiganeasca o fi si asta o treaba.
Amy, Alexia nu sta singura in fund. Are pozitii in care sta.. dar doar pt cateva secunde. In rest.. daca e sustinuta.. sta fff bine.. e teapana si cerceteaza tot in jur. Ca orice bebe la varsta ei.. se balangane, topaie, se ridica in picioare, ridica de umeri si capul sa se ridice in fund (nu poate).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica
[
Amy, Alexia nu sta singura in fund. Are pozitii in care sta.. dar doar pt cateva secunde. In rest.. daca e sustinuta.. sta fff bine.. e teapana si cerceteaza tot in jur. Ca orice bebe la varsta ei.. se balangane, topaie, se ridica in picioare, ridica de umeri si capul sa se ridice in fund (nu poate).



Mirela, mami de Alexia (10 martie 2012)


la fel si la noi

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronina

Irinaelena: probabil a consumat mult prin miscari fizice, eu una m-am minunat cand am vazut-o intr-o poza pe burtica cu picioarele si capul ridicate simultan, efectiv facea cumpana! Asa ceva sigur ii consuma energie la greu.

Mamica fericita de Bianca Maria (23.02.2012)


Ea asa face mereu, se sprijina pe piept/burtica, ridica mainile si picioarele si le agita pe toate 4. Asa facea si Andrei, prin urmare credeam ca asa fac toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Irina, acum am vazut si eu pozele voastre si am dat multe like-uri
Mariuca are niste ochisori superbi, dar nici Andrei nu e mai prejos
Aseara mi-a facut Vladut scandal mare de nu stiam cum sa-l linistesc, ca de felul lui e linistit si nu sunt obisnuita sa aiba stari de-astea de plans, oricum ii faceam, nu ii placea, doar in brate si plimbat...intrasem in panica si ma gandeam sa fug la urgente, dar dupa aceea m-am gandit la voi ca mai ziceati de ai vostri ca ii apuca asa pe inserate cate un scandal...si incet incet parca s-a mai dus panica mea si parca si el s-a linistit si a dormit fara probleme.
Cred ca ne ies dintisorii, ca am vazut gingia umflata sus.E normal sa-i iasa primii incisivii de sus? La Rares stiu ca i-au iesit pe la 4 luni jumate primii dintisori, dar erau incisivii de jos.
Noi inca asteptam sa ne sune dr sa ne programeze la operatie, parca trec asa de greu zilele....

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Buna dimineata/ziua.
Va citesc de ceva vreme dar abia acum m-am hotarat sa va scriu.
Sunt mama lui Luca, nascut pe 29 martie (3.6 kg si 52 cm).
Ma primiti si pe mine in grup?
Cu drag,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Bine ati venit Laura si Luca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Ehhh, si voi cu metoda de somn... am zis doar ca am citit-o, nu ca am pus-o in practica
De fapt, am incercat de vreo 2 ori dar nu ma inteleg cu Mister. Ca si sotul Cristinei, cum il aude pe Gaza ca miorlaie, cum sare. Bun, bun.. ar fi si asta o treaba daca ar sari sa-l ia si sa-l culce el. Dar nuuuuu, il ia in brate si mi-l aduce "ce faaci, maaami? ia uite cine vrea sa te vadaaa"

Cum zicea Happy, pe mine nu ma deranjeaza (inca) faptul ca adoarme la san. Oricum, eu il alaptez culcata si ca urmare nu se trezeste cand termina de supt. Pe mine ma chinuie trezirile din timpul noptii, ca se scoala cel putin o data la 2h si vrea sa pape. Bine, adoarme cu tzatza in gura dupa 5 min, insa tare mi-as dori sa fie capabil sa adoamra la loc singurel, asa cum scrie acolo.

Dara, u ok? Treaba multa si nu mai ai timp sa "dai" pe aici?

Chito, si eu sunt de parerea lui Amy. Bine, te cred ca esti ingrijorata, dar cumva am impresia ca exagerezi nitel. Gaza nici acum la 5 luni jumate nu se intoarce singur pe burta - e doar un exemplu.. Insa nu vreau sa ma panichez si-mi zic ca toate la timpul lor. Nu cumva asa si Edu? Le face in ritmul lui? Ca ma gandesc ca daca ar avea o problema reala, nu ar fi asa de vanjos (el e mai mare ca Gaza, al meu nu ar nici 8kg).

Supermami, hai c-o sa fie bine. Mult a fost, putin a ramas. Scapa el si de operatia asta si p'ormo sa te tii nazdravanii...

Azi mi-am dat seama cat de handicapata sunt.. Inca folosesc tetinele biberoanelor ce le-am luat cand s-a nascut. Saracu', la 5 luni ii dau din tetina cu o gaura Cand ies o sa cumpar sa le schimb pe toate..

Mergi la inceput