Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 16

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Chito, felicitari pt vestile bune de la oftalmo. de scoica .. nu stiu ce sa zic. Alexia a indragit-o din prima clipa. cand o pun in scoica, rade toata.. stie ca e rost de plimbaceala. f rar o scot din scoica in masina.. decat la drum lung pt 1-2 min sa se mai dezmorteasca. in rest, acolo sta. poate nu sta bine, poate nu e ok modelul. nu stiu ce sa zic..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna

multumesc pt raspunsuri legat de vaccinul antigripal,pediatra ne bate la cap sa il facem pt ca e periculos la copii asa mici,dar nu prea cred ca o sa o ascult.

am alta intrebare acum,ce fel de scaun de masina luati dupa scoica?Maya nu prea mai sta in scoica,as vrea sa ii iau un scaun care se poate regla,sa nu ii solicite coloana prea tare,pt ca nu sta in fundulet inca,adica sta sprijinita,dar singura nu.

saptamana asta incepem diversificarea,urati-mi succes(pt ca sambata i-am dat para si tine gura inchisa)

apropo,ati cumparat ustensile de bucatarie anume numai pt bebe,adica oala pt fiert/gatit?lingurita si boluri si castronas sigur o sa iau dar oala nu stiu.aa si canita binenteles

am obs ca Maya are de cateva zile pe buza de jos doua dungi rosii ca si cum le-ar avea crapate,ce poate fi?una intr-o parte una in cealalta,ma gandeam la deshidratare,dar alt semn nu vad,ca fontanela lasata.Azi am inceput si schimbarea laptelui,pt bebe de 6 luni,suntem fetite mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

eu am 2 craticioare mici pt Alexia. au fost noi si le folosesc doar pt ea. nu le-am cumparat special.. le aveam.. dar cred ca as fi cumparat totusi ceva mic cu capac daca nu le aveam pe astea. si ibricul in care ii fierb apa pt lapte e folosit doar pt asta.
bol, lingurite.. normal ca ii cumperi pt bebei..
iti urez succes .. dar.. inainte de asta.. inarmeaza-te cu rabdare!
pupici.
EDIT: a sesizat schimbarea laptelui? mai am si eu o cutie jumatate de lapte pana in 6 luni si apoi trecem la cel de 6+ si am oarece emotii.. sa nu faca fite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Chito, super ca aveti vesti bune!
Plansul nu are neaparat legatura cu scoica... poti incerca altceva alt gen de scaun de masina, dar nu cred ca problema tine de "confort" ci mai degraba de ideea de a sta imolizat...ceea ce e la fel in orice scaun.

N-am luat oale speciale pt bebe...momentan nici macar nu-i dau din castronas de bebe, pana cand inca nu sta in scaun.
Azi am sarit peste legume, dar dupa masa i-am dat pruna ... yammy... cred ca prefera fructele comparativ cu legumele.

Ieri am avut o zi superba superba la mare: cald, soare, fara nori si fara vant (pana mai spre seara); apa rece, ca la marea de aici nu prea are cum sa fie calda, dar oricum in limite suportabile, asa ca ne-am balacit bine (mai putin Lavi care a facut un pic cunostinta cu apa marii, doar cu piciorusele, care i s-au cam invinetit, asa am renuntat repede la idee si ne-am limitat cu ea la privit valuri).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara uite papuci de iarna

http://www.amazon.de/Sterntaler-Winter-Baby-Schuh-Modell-Farbe/dp/B004OSK54K/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1347289878&sr=8-3

eu i/am cumparat modelul asta sambata

http://www.amazon.de/Sterntaler-Winter-Baby-Schuh-Modell-2012/dp/B005HDMZVM/ref=pd_sim_by_3

Finn a avut

http://www.thumbkin.co.uk/products/baby-booties/3102

si manusi tot de la astia. la el au mers super bine. prima iarna a fost super friguroasa, am iesit si la -17 C si Finn era mic, 2-3 luni.

Eu nu inteleg ce este scoica. Este scaun auto pentru bebelusi? Noi avem maxi cosi 0-13 kg pe care l/am folosit la Finn pana la 12 luni si il folosim si la Euan doar in masina. Finn are acum alt scaun, grupa 15-36, parca, din cel care sta vertical. Euan are jucarii la scaun, o oglida este super buna pentru bebei.

Vaccinul antigripal nu mi se pare ok. Cunoscutii care s.au vaccinat au fost continuu bolnavi dupa acest minunat vaccin. Noi nu il facem. Copiii nu i/as intepa pentru asa ceva nicidecum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, mi/am adus aminte ca am vazut copii cu fata la lume purtati in sling cu inele si wrap.

Irina, rucsacul pentru copii este bun, am vrut si noi sa luam dar este greu si cam scump. Cel pe care il doream era dublu ca pret fata de un ergo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, inca ceva - uite aici cateva ssc-uri care se pot purta cu fata la lume

http://baby-carriers-reviews.com/best-baby-carriers/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

am inceput de azi,i-am facut la fel 5 masuri de lapte doar ca una am inlocuit-o cu cel de peste 6 luni,s-a cam strambat sincer primele doua inghitituri apoi a mancat tot.probabil si de foame ca am intarziat juma de ora cu masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

JD tu esti experta cu marsupiile astea ce parere ai de meitai, parca aveai si tu, ma refer la cele de pe acest site www.meitaibebe.ro
Cel de pe ebay pe care l-ai recomandat m-am tot gandit sa il iau dar greutatea este doar pe un umar si nu prea imi place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sarumana J.D., intrebare tampita, masura aia 17-18 o fi buna pt. Miruna la iarna? Sosetute ii iau cam 14/16 acuma, dar cre' ca alea stau aproape oricum. Cum masor?
Nu vreau sa fiu carcotasa, dar astea de purtat si cu fata, chiar daca-s SSC cu spatele, cu fata la lume nu mai asigura pozitia in M, ci cam atarnata/doar cracanata asa. De-asta am luat Chimparoo. Daca zici pe post de scaun de-ala de purtat pe piept, care e sa zic cam cum e scaunelul ala de cada mare, dar se atarna cu carlige de umeri, nu stiu cum s-o chema si de unde l-or fi luat oamenii aia de pe strada, la momentul ala nu aveam copil, ca la momentul asta sigur ii intrebam.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput