Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Buna dimineata tuturor!
Sarah - testul a fost continut ceva intelegerea cuvintelor(adica sa gasesti traducerea corecta in suedeza. date ca variante a,b,c,d..), apoi sa completezi punctele cu cuvantul corect(sau forma corecta a verbului). Sa alegi expresia corecta. Sa scrii forma corecta a verbului(adica timpul potrivit.aici trebuie sa stii si verbele neregulate). Cam atat imi amintesc. Eu am dat testul la Kompetens Forum, aia care se ocupa cu sfatuitul: studievägledare. Da, ai putea sa incerci si asa, scapi de un nivel. Spor!
Miha - au trecut laboratoarele. a fost fain. mai ales la spädningsserie. Examen am luni, labtenta. mi-e cam mura. ca n-o sa stíu ce calcule sa fac si atunci e dus totul. sau ca nu imi amintesc pasii de urmat...Offf, sper sa fac bine. Apoi vineri am examen scris. Si ala...alte socoteli!! Deci pleci,da? La ce ai examen?
Flory. sorry!
trevlig helg tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, tin pumnii atunci. De spädninsserie o sa te toooot lovesti de acum incolo, asa ca o sa fie ceva usor la un moment dat.

Eu am tenta la materia de acum, transfusionsmedicin. Luni avem primul opponering. Am schimbat labrapporter doi cate doi si trebuie sa corectam, criticam, spunem punctul de vedere ca si oponenti. Mi se pare horor de greu...dar nah, cica o sa facem asta si la examensarbete...si daca vom lucra in cercetare (eu nu, clar!). Dar e in programa, ma conformez. Asta am de facut in we asta si saptamana viitoare invat. Dupa aia macar scap o vreme de invatat, ca la practica e fain, avem de scris o tona dar e altfel...m-am obisnuit.

ma duc la prajiturit mai intai si apoi la citit raport de laborator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Foxy-le si Miha, bafta multa la examenele de maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Miha - bafta si de la mine! tin pumnii sa-ti iasa bine
Sarah - mulzumim frumos. Va povestesc maine ce si cum....dupa! Primul meu examen de studenta, sper sa iasa bine, ar ajuta la moral...!
Salutari si cele bune, sa aveti un inceput de saptamana excelent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc Iri! Eu maine am o prezentare de oponent (citim doi cate doi raportul de laborator al celuilalt si il evaluam dupa niste criterii primite, apoi le prezentam oral colegului). Vineri am examenul. Sper sa fie bine, e un examn mic, dar tot trebuie sa invat. De maine incolo...am mai prins din laboratoare cate ceva plus din experienta personala (grupa de sange si Rh-ul, sunt din aia cea mai rara :)).

si bafta multa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Eu nu mai scriu asa des ca nu am ce anume sa scriu. Preocuparea mea este invatatul limbii si asta mergi destul de bine. Acum ma gandesc cand sa merg in Romania, cand e mai convenabil financiar.In rest nimic nou in viata mea.

Multa bafta la examene!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Seara buna,buna )))
Gata tenta, a mers bine! Acum urmeaza vineri cea de sala, de care mi-e mai groaza ...!
Vedem cum va fi.
Mihaela - cum a mers cu oponentii?
En-kvinna oricum e ceva nou ceea ce ne spui, asa ca scrie. Ne face placere sa stim despre tine . Spor la invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

norocoaselor care sunteti deja in Suedia... aveti loc si pentru aspiranti?
Eu am ceva anisori buni de cand ma tot bate gandul si dorul de meleaguri nordice - Mihaela stie - dar off, inca nu veni vremea... desi odata am fost aproape cu bagajele facute

Ma bucur si ma intristez pe de o parte cand citesc mesajele voastre... unele de bine, altele mai putin, mai ales ca eu sunt si singura, adica doar eu cu ficioru-miu , asa ca la noi e oarecum mai complicat.
Dar speranta se zice ca moare ultima ... deocamdata m-am inscris la un curs de suedeza si sper ca pana ajung si eu acolo sa stapanesc limba. Mai ales ca imi place la nebunie.

O saptamana plina de realizari va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Acum am ajuns acasa. A fost bine, interesant. Ne-am criticat unii pe altii in ceea ce priveste raportul de laborator si ne-am dat note. Am fost si profesori si studenti in acelasi timp.

Foxy ma bucur mult, mult, sa stii ca m-am gandit la tine.
Vineri avem amandoua deci! Bafta multa!

en_kvinna, noutati sunt oricand, daca doresti sa le impartasesti cu noi, suntem prezente si doritoare sa discutam. Succes mult.
Norwegian avea ceva oferte de zbor convenabil, noi cu ei am zburat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hej Kallista! Uite cum suntem online si scriem in acelasi timp. :) Bine ai venit, te asteptam sa ne povestesti cum merge suedeza, mai sunt pe aici cateva fete care invata. Iar noi mai vechi (sa nu spun batrane ) in ale suedezei va incurajam de pe margine.

Mergi la inceput