Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Chiar nu mai vrea nimeni sa scrie????

Sarbatori Fericite oriunde v-ati afla!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Sper ca ati avut un Craciun fericit si ca Mosu' a venit cu sacul plin(=ati fost cuminti anul asta ;))))
Eu n-am mai dat pe aici pt ca am vazut ca nu e miscare. Miha, am mai dat pe bloggul tau, dar nu ma prea bag la comentat )
Msl- romanii sunt priviti din unghiul in care,,se afla''. De ex in oraselul asta plin de azilanti si imigranti pe ajutor social, n-o sa te intrebe nimeni mai intai de unde esti, ce faci, ce educatie ai,etc te privesc direct urat! Sotul zice ca s-a obisnuit si ca-l doare la calcai de ei, dar eu ma simt nashpa in continuare. De-abia astept sa ma pot muta de aici. In rest, unde ai ocazia sa scoti cateva vorbe ajungi sa fii apreciat si respectat (daca ai de ce, normal ;))))
Eu incerc sa invat, am de facut o gramada, dar nu prea pot cu copchilul acasa.
Apropo Mihaela - din cellbiologi cat trebuie sa stii??? Imi pare tare stufoasa materia asta..!
VA pup si va doresc zile frumoase si un An nou mult mai bun. Petrecere frumoasa de Revelion!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Buna dimineata,

Traversez pentru a treia oara in viata o perioada in care dezvolt dependenta de DC , si admiratie pentru puritatea prieteniei anonime, a disponibilitatii neconditionate pe care cei si cele care scriu aici o arata fata de ceilalti, multii necunoscuti.

Dintre toate cele care ma sperie cand privesc pe fereastra, aici, in Suedia, sistemul medical este pe primul loc. Privitul pe fereastra este wake-up call-ul meu, momentul in care realizez ca am lasat departe Romania, iubita si nepretuita mea Romanie.

As vrea tare mult sa pot afla daca exista medici romani in Suedia, nu avem probleme medicale grave (desi scriu la caldura unei febre de toata frumusetea, si inghit antibiotice aduse din tara) dar cand se intampla (si se mai intampla!) cate un episod de boala acuta, si sunt copii la mijloc, butonul de panica se defecteaza sub apasarea mea prelunga. Cateva sfaturi despre cum trebuie abordat sistemul suedez mi-ar fi nepretuite.

La plecarea din tara am incercat sa intru in contact cu o doctorita care urma sa se stabileasca in Suedia, din pacate in ciuda eforturilor remarcabile ale acesteia de a invata limba, a trece cu brio toate examenele etc incercarea sa a esuat.

In pragul Anului Nou si la cateva zile dupa sarbatoarea Craciunului am decis sa nu comentez absolut deloc asupra primirii 'grandioase' pe care aceasta tara o are atat de bine pusa la punct pentru imigranti.

Multa Sanatate si un An Nou Fericit tuturor!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ziua buna dragelor!

foxy, scrie cand si daca ai timp, eu ma bucur de orice rand :). Cell- och molekylärbiologi e una din cele mai grele materii ce am avut-o. Laboratorul mi-a placut, am cultivat celule din ovar de soricioaica pe care le-am imbolnavit cu vedetele cancerigene HeLa. Dar teoria e cumplita! Noi a trebuit sa stim tot ce ni s-a predat, sa citim in cartea aceea groasa si stufoasa in engleza...nu stiu voi cat de mult faceti. La noi a fost un curs dublu, de 10 saptamani.
Cum s-a bucurat Kristian de Mos? Sper ca v-ati distrat bine.

crissy bine ai venit printre noi! Medici romani sunt destui imprastiati prin Suedia. Dar nu inteleg ce fel de ajutor ti-ar putea ei oferi? Sistemul de sanatate nu e cel mai bine pus la punct, dar nici cel mai nasol...totul e sa stii sa il exploatezi asa cum trebuie. Personal am avut numai contacte pozitive cu el. Sotul meu e medic si eu vikariez/voi lucra in sanatate. Daca ai intrebari, iti pot raspunde. Atat cat stiu si ma pricep.

Pentru noi emigrarea a fost numai cu puncte pozitive, de la primirea noastra aici pana la felul in care suntem apreciati, vazuti, etc. Nu am simtit nicio clipa privirea chiorasa a nimanui. Si nu e vorba numai de Gotland, am fost si in Stockholm, imi fac veacul mai nou in Kalmar...nu pot sa ii barfesc pe suedezi alaturi de voi.

Fug acum, avem program de piscina. Dar revin daca mai dati pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Buna Mihaela,

Multumesc foarte mult pentru gandurile frumoase. Din pacate nu pot scrie prea des si nici prea mult, sistemul are grija sa nu-ti poti cumpara nici macar card prepaid de internet fara personal number. Ceea ce traim noi de cateva saptamani nu este nicidecum o invitatie la barfa, este o experienta de viata, primul Craciun departe de Romania si lipsiti de mijloace de comunicare cu Romania, acolo unde am lasat cea mai mare parte din noi.

Ma bucur foarte mult sa aud ca altora nu li s-a parut atat de grea acomodarea aici, desi discutand cu colegi de alte nationalitati, impresiile mi-au fost confirmate de toti, fara exceptie.

Intrebari despre sistemul medical am multe, insa cea mai importanta ar fi cea despre faimosul hotline, la care, odata sunand pentru programari (care altfel nu sevpot face), raspunsul este inevitabil 'nu', sau in varianta indulcita, 'reveniti saptamana viitoare'. Desi am petrecut Sarbatorile cu multa caldura (aproape 40 de grade la nivelul epidermei) nu am indraznit sa sun, in lipsa de personal number ( pentru obtinerea caruia, la depunerea actelor, nu am primit nici o dovada ca am depus ceva, nemaivorbind de vreun termen de finalizare etc) Ca sa redau intocmai conversatia cu doamna de la ghiseu, aceasta ne-a multumit pentru copiile frumos aranjate in dosar, eu am intrebat-o: ' Asta-i tot?' Ea mi-a raspuns: 'Da!' Eu am intrebat: ' Va trebui sa revenim?' Ea a raspuns (imbufnata): 'I hope not!'

Offf...revin a treia oara asupra mesajului din motive de conexiune. Am construit un mic sistem in care telefonul de serviciu, singurul care dispune de conexiune de date, sta agatat inte-o pozitie ciudata (in care adie o unda de 3G) si functioneaza ca hotspot pentru restul dispozitivelor wi-fi. Chiar si asa, 'time without signal' cercetat la sfarsitul fiecarei zile se ridica la 78%.

Incerc sa apas pe 'Trimite un raspuns'...daca nu reusesc, inseamna ca mesajul are sanse sa se lungeasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Buna Mihaela,

Multumesc foarte mult pentru gandurile frumoase. Din pacate nu pot scrie prea des si nici prea mult, sistemul are grija sa nu-ti poti cumpara nici macar card prepaid de internet fara personal number. Ceea ce traim noi de cateva saptamani nu este nicidecum o invitatie la barfa, este o experienta de viata, primul Craciun departe de Romania si lipsiti de mijloace de comunicare cu Romania, acolo unde am lasat cea mai mare parte din noi.

Ma bucur foarte mult sa aud ca altora nu li s-a parut atat de grea acomodarea aici, desi discutand cu colegi de alte nationalitati, impresiile mi-au fost confirmate de toti, fara exceptie.

Intrebari despre sistemul medical am multe, insa cea mai importanta ar fi cea despre faimosul hotline, la care, odata sunand pentru programari (care altfel nu sevpot face), raspunsul este inevitabil 'nu', sau in varianta indulcita, 'reveniti saptamana viitoare'. Desi am petrecut Sarbatorile cu multa caldura (aproape 40 de grade la nivelul epidermei) nu am indraznit sa sun, in lipsa de personal number ( pentru obtinerea caruia, la depunerea actelor, nu am primit nici o dovada ca am depus ceva, nemaivorbind de vreun termen de finalizare etc) Ca sa redau intocmai conversatia cu doamna de la ghiseu, aceasta ne-a multumit pentru copiile frumos aranjate in dosar, eu am intrebat-o: ' Asta-i tot?' Ea mi-a raspuns: 'Da!' Eu am intrebat: ' Va trebui sa revenim?' Ea a raspuns (imbufnata): 'I hope not!'

Offf...revin a treia oara asupra mesajului din motive de conexiune. Am construit un mic sistem in care telefonul de serviciu, singurul care dispune de conexiune de date, sta agatat inte-o pozitie ciudata (in care adie o unda de 3G) si functioneaza ca hotspot pentru restul dispozitivelor wi-fi. Chiar si asa, 'time without signal' cercetat la sfarsitul fiecarei zile se ridica la 78%.

Incerc sa apas pe 'Trimite un raspuns'...daca nu reusesc, inseamna ca mesajul are sanse sa se lungeasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

crissy, imi pare rau pentru situatia voastra. Insa eu am insistat si am scris de nenumarate ori aici...daca vii pe cont propriu in Suedia, fara un contract de munca, e foarte greu daca nu aproape imposibil sa primesti numar personal. Ceea ce inseamna ca esti pe din afara cu de toate, asa cum spui nici macar internet cu cartela nu ai. Cat despre sistemul de sanatate, e la fel. Fara personnummer nu ai cum ajunge la o consultatie, decat la urgenta unde platesti. La hotline nu au cum sa te programeze daca nu ai personnummer...asta inseamna ca nu ai asigurare de sanatate si automat nu ai cum primi asistenta medicala gratuita.

Nu stiu voi cum ati venit. Daca cu contract de munca unul dintre voi, nu ar trebui sa dureze mai mult de 2 saptamani sa primiti numerele personale si de acolo totul merge ca pe roate.

Tanti de la ghiseu e acolo doar sa preia dosare. Ea le trimite mai departe si cei care proceseaza dosarele iti pot raspunde la intrebari. Eu inteleg lucrurile astea, dar am trecut cu mai multe cunostinte de ale mele (inclusiv cu mama, careia din pacate nu i-am putut rezolva numarul personal) prin toata tevatura asta, inteleg si stiu cat e de frustrant.

si sa va aduca anul ce nu aduce ceasul! Adica numerele personale suedeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

Am mers de Craciun la biserica romaneasca din Stockholm, ma rog, mult spus biserica, dar buna si ea. Am vazut acolo romani necajiti, cu fruntile brazdate de griji, carora doar icoanele le mai ridicau privirile din pamant, si nu mi-am putut retine lacrimile. Din fericire nu este cazul nostru, am inceput lucrul in prima zi dupa ce am ajuns aici. Am aplicat pentru acel numar personal tot in prima zi, la fel si pentru toate celelalte, utile omului in tara in care locuieste. Dar tara in care posta nu iti aduce scrisori pentru ca nu ai personal number, n-am mai auzit!

Mihaela, tu scrii de parca o sa apara curcubeul! Multumesc!

Revenind la sistemul medical, am adus cu noi formularele E104, iar daca s-ar intampla ceva grav, am fi asigurati international privat pana la obtinerea numarului personal, intrebarea mea se referea la perioada de dupa intrarea in normalitate.

Adica ma interesa daca te poti programa normal in vreo unitate medicala, fara sa suni la hotline si sa fii intors pe toate partile in incercarea de a ti se demonstra ca te poti trata singur cu sirop de echinaceea.

Cum a fost la piscina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy

Am mers de Craciun la biserica romaneasca din Stockholm, ma rog, mult spus biserica, dar buna si ea. Am vazut acolo romani necajiti, cu fruntile brazdate de griji, carora doar icoanele le mai ridicau privirile din pamant, si nu mi-am putut retine lacrimile. Din fericire nu este cazul nostru, am inceput lucrul in prima zi dupa ce am ajuns aici. Am aplicat pentru acel numar personal tot in prima zi, la fel si pentru toate celelalte, utile omului in tara in care locuieste. Dar tara in care posta nu iti aduce scrisori pentru ca nu ai personal number, n-am mai auzit!

Mihaela, tu scrii de parca o sa apara curcubeul! Multumesc!

Revenind la sistemul medical, am adus cu noi formularele E104, iar daca s-ar intampla ceva grav, am fi asigurati international privat pana la obtinerea numarului personal, intrebarea mea se referea la perioada de dupa intrarea in normalitate.

Adica ma interesa daca te poti programa normal in vreo unitate medicala, fara sa suni la hotline si sa fii intors pe toate partile in incercarea de a ti se demonstra ca te poti trata singur cu sirop de echinaceea.

Cum a fost la piscina?

WWW (WIN WITHOUT WAR)



wow...ce scrii tu acolo crissy ma face sa imi reconsider optiunea "suedia"; chiar nu vreau sa trec prin asa ceva...mai ramine norvegia pe lista astept impresii de la cele din norvegia, dar desi sint pe forum nu vor sa spuna nimic.....am auzit ca viata e f buna acolo se plateste bine ca au petrol, pe de alta parte am citit pe ceva forumuri (nu rominesti, erau englezi si alte nationalitati) ca integrarea in societate se face cu dificultate ca nu prea esti binevenit printre ei...acum nu stiu care e adevarul dar as fi curioasa ce imi poate spune cineva care locuieste acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy spune:

msl, eu cred ca optiunile trebuie sa aiba in vedere intregul parcurs intr-o tara straina, nu numai perioada initiala. Nu as vrea sa deturnez pe cineva din a-si urma visul. Situatia fiecaruia este unica, in ceea ce ma priveste am venit aici pentru expunerea internationala in cariera, am parasit cu greu Romania, as lua primul avion pentru a ma intoarce la familie, la jobul pe care-l aveam, dar mai ales, la oamenii minunati cu care lucram...Toate acestea fac ca primirea deloc prietenoasa in Suedia sa ma afecteze peste masura. Cred, sau mai bine spus, sper, ca odata depasit momentul lipsei totale de identitate in Suedia, lucrurile sa se indrepte.

Mergi la inceput