Suedia (7)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Kallista cu mult drag, oricand. Da doar de veste. Daca ai timp, eu astept un email in suedeza.

Foxy felicitari!!!! Cu examenele va fi bine, sunt sigura. Din greseli invatam...e foarte important sa stii ce si unde ai gresit.
Tin pumnii pe vineri si sambata.

Eu am avut praktiska provet azi. Pe klinisk kemi. Cand am ajuns la laborator, mi-a zis handeldare ca ma asteapta un remis si o eprubeta, era congelata :). Partea practica a mers repede de tot, fara probleme. Am avut de analizat hCG si s-a dovedit a fi un test pentru o gravida. Ma gandeam sa nu fie cave complicat, un cancer la un barbat sau la o femeie, o extrauterina...dar a fost simplu. Acum scriu de zor, partea de scris ma ucide...e atat de greu sa aduni intr-un articol stiintific ce ai lucrat practic . Vreau sa fiu gata cu el si corectat de handledare pana vineri cand plec acasa, sa nu am treaba peste weekend. Caci apoi am de lucrat si la prezentarea in PP, iar de luni sunt pe banca de sange...se aglomereaza si la mine. Inca mai am de invatat si pentru examen...nah nimic interesant la mine...eu una abia astept sarbatorile de iarna, cand imi voi putea trage putin sufletul acasa...ma termina departarea asta, desi nu vreau sa accept, dar o simt din ce in ce mai tare...e cumplit sa fii singur si departe.

Gata, am fugit la ale mele, o seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Mihaela, pentru ca astazi este o zi speciala pentru tine, ma alatur si eu celor ce-ti doresc din adancul sufletului numai bine! Sa traiesti cu numele si iti doresc, ca cele cateva luni pe care le mai ai de scoala si care te tin departe de cei dragi sa treaca ca fulgerul!

Sa ai o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui sarah_78

Mihaela, pentru ca astazi este o zi speciala pentru tine, ma alatur si eu celor ce-ti doresc din adancul sufletului numai bine! Sa traiesti cu numele si iti doresc, ca cele cateva luni pe care le mai ai de scoala si care te tin departe de cei dragi sa treaca ca fulgerul!

Sa ai o zi frumoasa!

Iri mami de Patrick mic


Multumesc mult!

Am avut o zi frumoasa...am terminat de scris raportul la proba practica, il mai citesc si buchisesc putin pana il trimit. A, lucrat azi pe hematologie cu tipa care e handledare de practica si mi-am auzit numai laude...dar si eu am fost mandra ca ceea ce credeam ca e cel mai greu din tot laboratorul-hematologia manuala-e acum usor. Am numarat azi trombocite, leukocite si diff...la primele doua mi-a iesit aproximativ ca la handledare (foarte aproape, nu se poate la fel) si diff-ul l-am luat eu prima sa ma uit...si am gasit blasti! Ceea ce era atat de greu sa ii deosebesc...am si picat prima data proba practica la scoala anul trecut, la microscopie la hematologie si eram atat de dezamagita de mine...dar azi a fost cum spuneam o zi buna! Ceea ce va doresc mai departe si voua!

Kallista sa traiesti si tu cu numele! Pentru restul fetelor esti in anonimat, dar te-am deconspirat acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Mihaela, multumesc de urari , ti le intorc inzecit . Cam cu intarziere, ca ieri numai de plimbari si shopping m-am tinut si seara am avut cursul, la care am si intarziat 10 minute. Ce sa fac, imi place asa mult sa umblu prin centrul Londrei dupa ce se insereaza, ca am uitat de ceas! Aseara am ajuns acasa franta de oboseala , dar bucuroasa dupa atata plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

offf dragele! Imi cer scuze, eu am uitat de sf Mihail si Gavril. de cand sunt pe meleaguri straine nu prea mai tin cont de multe sarbatori din astea.
Oricum, va urez ,,La multe onomastici fericite'' si muulta sanatate si iubire.
Mihaela, ma bucur ca iti merg toate in plin, tine-o tot asa! '
Gata cu examenele, vom vedea ce a iesit.
Acum am inceput noul curs-chimie si cellodling. As lasa chimia, dar nu ne lasa ea, asa ca ...ii dam inainte.
Va doresc o saptamana luminoasa, cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah, cellodling mi-a placut! Practic, in laborator...ca teoria e cam urata...la noi s-a numit cell- och molekylärbiologi med laboratoriemetodik, a fost ultimul curs din anul doi. Noi n-am facut impreuna cu chimia...a fost separat. Sper sa iti placa! Ma bucur ca ai scapat de examene, sa fie cu noroc de data asta!

Kallista spor la suedeza!

Iri cum merge scoala?

Eu am inceput de ieri pe banca de sange, mama ce roligt e! Asta pentru ca e nou, recunosc ca m-am cam plictisit pe klinisk kemi, ca prea le stiam pe toate. In sfarsit ceva nou si interesant. Am scris pe blog ce si cum, nu mai repet si aici :).

Va pup, o saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaGN spune:

Buna dimineata,

Complet offtopic :)

Am pus un chestionar pe site, momentan e la sectiunea Stiinta - nu stiu sigur daca acolo e bine, poate va fi mutat.

V-as fi foarte recunoscatoare daca romanii din diaspora ar intra sa completeze - exista link separat pentru romanii din strainatate.

Si mai ontopic, mi-a placut la nebunie Suedia .... extrem de verde - copaci si apa! Suuuuperb!


MUUUULTUMESC si o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Fetele din tarile nordice,
am 2 intrebari daca sinteti dragute sa va dati cu parerea:
1.Cum sint priviti rominii pe acolo pe unde stati voi?(suedia sau norvegia ca de danemarca stiu cam cum sint); intreb asta pt ca, uitindu-ma la o emisiune la tv -ro mi-am dat seama ca in unele tari e chiar greu sa fi romin, sint priviti f prost; aici chiar daca este asa cum este, totusi nimeni nu se uita urit la mine din cauza asta sau sa ma categoriseasca, ba dimpotriva pina acum am avut doar cuvinte de lauda la adresa tarii si a rominilor.
2.Am mai scris inainte ca vreau sa aplic pt licenta de asistenta in norvegia sau suedia; am toate actele in afara de acel certificat de comformitate pt care actele imi sint la directia de sanatate in bucuresti dar pot sa astept mult si bine dupa el ca dureaza si pina la 1 an sa mi-l elibereze, au f multe dosare.In plus mi-au spus de acolo ca de fapt in europa de vest nu se cere chiar au fost mirati ca cer eu eliberarea acestui certificat; am impresia ca pt doctori se elibereaza in principal nu pt asistente. Daca trimit actele fara el am vreo sansa sa mi le ia in considerare sau le trimit degeaba?Pt norvegia sint 2 posibilitati de aplicare , pt asistenta auxiliara si asistenta simpla, care este diferenta intre ele? la care sa aplic, la care exista sanse mai mari de reusita?
Va rog, orice parere aveti, mi-ar fi de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

msl eu am sa iti raspund din punctul meu de vedere. Nu m-am lovit niciodata de desconsiderare, pe niciun motiv. Daca esti OK, muncesti, iti vezi de treaba, nu are nimeni nimic cu tine. Doar acele "placeri" sau "neplaceri" reciproce care sunt caracteristice intre oameni.

La a doua intrebare: ti-am dat mai demult niste link-uri, unde scrie exact ce acte sunt necesare ca sa iei legitimatia. Parca ti-am dat si din Norvegia, dar din Suedia sigur. Tu ce crezi, primesti legitimiatia daca iti lipseste vreun act? Acelasi raspuns ti-l pot da si eu.

Daca tot am intrat, ce mai faceti fetelor? E iarna la voi? La noi, sunt in Kalmar acum, pe langa ca era zapada multa, azi noapte a mai "turnat" vreo jumate de metru. A fost avertizare de grad doi pe zona asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

msl, eu zic sa intrebi la institutiile in cauza, iti spui problema si ei iti raspund, cu siguranta.

Mergi la inceput