Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (33)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Apropo de baby expo...eu am fost o singura data, anul trecut in septembrie...dar nu m-au dat pe spate hainutele de acolo...in sensul ca nu aveai prea mult de unde alege, si nici nu mi se pareau mai ieftine decat in magazin..acum nu stiu, poate nici nu m-am uitat eu f atent, pt ca nu cautam hainute. Am luat de-acolo sterilizator si cadita.

Ileana, cred ca e buna ideea cu o jucarie muzicala...in lb romana. Are o prietena de-a mea un catelus destul de maricel...care canta, vorbeste (in romana) Asta este :

http://www.shopmania.ro/jucarii/p-catelusul-vorbitor-fisher-price-31573049

Si poate un cd cu cantecele romanesti pt copii, cum ar fi cutiuta muzicala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, mi se pare buna ideea cu jucaria vbitoare dar si cea cu cdul cu muzica.

Faith, abia astept sa te "vad" cum ii pui manusi cu degete la nici un an
Eu nu o bagam pe mara la 4 luni (cand facem cam ce vrem noi cu ei) in combinezon. Nu trag sperante ca il voi baga pe radu. La nou tinuta de iarna e asa : body cu maneca lunga, ciorapi, pantaloni, bluza ( mai subtire sau mai groasa) si geaca (mai subtire sau ma groasa). Ghete +- sosete peste ciorapi (daca e zapada de exemplu sau gerul de iarna trecuta). Caciula sau fes si manusi doar in situatii extreme ( nu ca nu vreau dar pt ca nu pot :)) ). NU fular. Ideea e cat mai multe straturi, ca sa ii pot dezbraca/imbraca in caz ca intram pe undeva, sau e vremea schimbatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cicineata

Mama are prostul obicei sa-i mai dea copilului putina paine in mana, total gresit, de cateva ori( cand eram eu prin zona, cand sunt la serv cine stie ce-o fi..)i s-a lipit de cerul gurii de nu mai stiam ce sa fac.



Sper sa nu te superi, dar de ce crezi ca e total gresit faptul ca mama ta ii da paine in mana copilasului? Chiar am citit in cartea lui Capraru (Mama si copilul)ca intre 7-8 luni este recomandat sa se dea copilului cate o bucatica de paine sa o molfaie, si atunci cand se inmaoie se inlocuieste cu alta baucatica, activitatea asta ajutand copilul sa-si dezvolte abilitatile de a manca singurel cu manutele proprii..

Acum ce-i drept, te inteleg si pe tine, pt ca si eu am incercat si am patit acelasi lucru..Beatrice rupe cu gingiile din bucata respectiva, si ii ramane lipita de cerul gurii, s-a si inecat o data de-mi crescuse tensiunea la maxim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

salutare fetele! v-am gasit si eu in sfarsit pe forum. nu mai intrasem de mult si va pierdusem. noi suntem bine, un pic cam grasunei, la aproape 6 luni avem 9 kg.
legat de ulei, si eu ii pun in piureul de legume si carnita ulei de masline.
In rest, mancam lapte humana, fructe cu branzica milli 3,5 grasime si piure de legume cu carne sau galbenus de ou ( nu prea ii place ).
Am fost putin raciti dupa ce am venit de la mare, dar ne-a trecut cu tratament.
Va pupam, o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Ileana, mi se pare buna ideea cu jucaria vbitoare dar si cea cu cdul cu muzica.

Faith, abia astept sa te "vad" cum ii pui manusi cu degete la nici un an
Eu nu o bagam pe mara la 4 luni (cand facem cam ce vrem noi cu ei) in combinezon. Nu trag sperante ca il voi baga pe radu. La nou tinuta de iarna e asa : body cu maneca lunga, ciorapi, pantaloni, bluza ( mai subtire sau mai groasa) si geaca (mai subtire sau ma groasa). Ghete +- sosete peste ciorapi (daca e zapada de exemplu sau gerul de iarna trecuta). Caciula sau fes si manusi doar in situatii extreme ( nu ca nu vreau dar pt ca nu pot :)) ). NU fular. Ideea e cat mai multe straturi, ca sa ii pot dezbraca/imbraca in caz ca intram pe undeva, sau e vremea schimbatoare

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)



Alice, ba nu stiu cum fac, da' eu vreau sa ii dau manusi cu degetele :))) Pun poza daca imi iese Daca nu iese, asta e...ii dau de-alea fara degete...

Cu caciula/fes...stai ca nu inteleg...adica o sa il tii pe Radu cu capul gol..iarna.. nu ti-e teama ca va raci..? Desi eu nu sunt fan caciuli si de-astea (cand eram copil imi scoteam caciula din cap cum ieseam pe usa, si o puneam la loc cand ma intorceam acasa ) chiar si acum iarna de cele mai multe ori imi "ingheata" capul...ma gandesc ca i-ar fi frig... Bine ca eu am si prostul obicei sa ma spal pe cap dimineata, numai inainte de a iesi din casa, indiferent de anotimp. Nu stiu cum m-a ferit Dzeu de dureri de cap...pana acum..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna,
La multe lunite frumoase!
Natalia Ioana

Multumesc de raspunsurile cu carnita…. Cam cat o nuca congelez si eu si-i dau…
Referitor la costumatia de iarna noi avem un combinezon cu botosi pe care nu cred ca il vom folosi. Eu i-am luat lui Alexandru salopete dublate cu capse pentru iarna. Noi vom purta orteze si nu cred ca in iarna aceasta va pasi pe zapada. Mai trebuie sa umblam dupa o gecuta comoda de iarna, manusi si caciulite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Anda te intreb pe tine ca parca tu esti cea mai exeperimentata cu blw-ul...

Nu intentionez sa merg pe blw, insa asa cum am spus mai sus...am mai incercat sa ii dau cate o bucatica de paine lui Beatrice sa o molfaie...si chiar as fi lasat-o si sa o manance..insa de 2 ori s-a inecat cu ea! Cum sa fac? Ea nu are nici dinti inca, si nici nu stie sa mestece...Tu ziceai ca se dezneaca singur copilul, asa s-a intamplat si la noi ca a scuipat-o ea pana la urma..dar daca nu reuseste sa se deznece?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Natalia Ioana!
Faith, iarta-ma dar nici eu nu prea stiu cum vei reusi sa-i pui manusi cu degetele bebitei. Maria si acum se chinuie sa si le imbrace. Stiu ca, din acelasi motiv ca si tine, am incercat si eu sa-i dau astfel de manusi cand avea deja 1 an si un pic, deci a doua ei iarna. Nu am reusit, pe langa faptul ca ea nu intelegea ce vreau sa fac si isi misca mainile in toate directiile, erau si foarte mari. Chiar, nici nu stiu daca exista manusi atat de mici cu degetele.
Aerlilian, si eu zic ca o colectie de CD-uri cu muzica pt. copii, gen "Cutiuta muzicala", e o idee buna.
Cat despre costumasele de iarna, tin minte ca Mariei i-am luat un costumas fff bun cand inca locuiam in Ro, i l-am luat pt un an dar l-a purtat vreo 3 ierni, i-a fost bun mult timp. Pe dedesubt avea asa: body cu maneca lunga, dres, bluzita/pulovaras (in functie de cat de frig era sau unde mergeam), pantalonasi de bumbac (nu grosi, subtirei, de casa), sosetele peste dres si apoi combinezonul. Bineinteles caciulita, fular (manusi, cum spuneam, nu prea a purtat dar ii trageam costumasul peste manute si ii tinea de cald) si ghetute/cizmulite.
Acum voi lua un costumas fara labute si, in functie de situatie, voi lua ori botosei grosi ori cizmulite (nu am idee daca va merge deja sau nu).

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Faith: eu de aia nu ii dau paine normala ci ii dau prajita. Sau i-am facut grisine in casa.
Si inca o chestie, e important sa faceti diferenta intre inec si gag. Primul e periculos si apare cand caile respiratorii sunt complet blocate: copilul nu mai scoate nici un sunet. Gag-ul insa e normal si copiii invata ce sa faca cu mancarea, cat pot baga in gura o data. E important sa fiti atente la ei dar sa aveti incredere si rabdare ca stiu ce sa faca. La gag, copilul pare ca vomita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna ziua dragele mele.Eu fac ce fac si ba apar ba dispar,o saptamana postez si 5nu..rusine sa imi fie.Cu toate astea mereu citesc,ma amuz de trasnai si ma gandesc la cele cu problemute
LA MULTE LUNITE SANATOASE SI VOIASE PT TOTI PITICII SARBATORITI
NU MA APUC SA NOMINALIZEZ PE FIECARE IN PARTE CA E CLAR NU MA TINE MEMORIA SA IMI AMINTESC EXACT CE SI CUM AM CITIT DESPRE FIECARE.
Mia ramas in memorie povestea ANEI despre gemenasi Dumnezeule cata veselie,cata puritate,cata voie buna poate fi la voi cu 2pitici mititei si 2 mai mari.
Despre carnita nu stiu sa zic cat ii dau dar cred ca undeva intre 30-50gr la o masa.Madam fiimea nu papa carnea,pestele si oul decat daca i le dau bucatele mici in gurita.
Mai nou mi sa stricat blendarul si sufar enorm,papa mai mult borcanele ca de daca legumele nus fine nici nu se uita la ele.
Despre progrese ce sa zic,sta in fundulet,acum se ridica singura de pe burtica se suceste pe o parte si se impinge in maini pana ajunge in fund,sa ridicat de vreo 2 ori in genunchi in patut,vorbeste in limba ei toata ziua,tipa,iubeste premergatorul ceva de speriat,se taraie ca rama cat e ziua de mare,surpriza a venit pe date de 4sept cand seara dupa ce iam dat medicamentul(A AVUT CANDITA BUCALA) si mergeam sa spal siringa ea din brate de la tati a spus tare,clar si raspicat MAMA.Fetelor am ras si am plans deopotriva si nu vedeam in fata ochilor de emotii sa ajung mai repede sa o iau in brate
Va pupacesc pe toate si mereu sunt in preajma si va citesc,admir,ma bucur si ma intristez alaturi de voi dar scuzati va rog lipsa postarilor noastre(cand vine vorba de scris parca ma leaga cineva de maini).
multi multi cei mai multi pupicei pentru toate mamicutele si toti bulgarasii

Mergi la inceput