Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (33)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Anca, fetita ta are masuratori aproape identice cu Cristian, nu degeaba sunt nascuti in aceeasi zi. Am tot vrut sa iti spun ca numele Adela Alexandra imi place la nebunie, Adela e sora mea, iar Alexandra e numele Andrei in acte, asta pt ca tati spunea ca Andra nu e nume "de pus in buletin". Ma rog, pasarele

Anda, dar te-am crezut de la inceput, chiar iti spuneam ca greutatea lui Cristi e dovada ca totusi mai e lapte suficient. Doar ca au fost seri (din fericire le numar pe degete) in care nu mai iesea strop de lapte din sanii mei si Cristi urla si se incovoia la san, neputand sa adoarma. Atunci m-am panicat pt ca nu vedeam solutii, el refuzand LP .

Ileana, e perfect normal ce simti, cand am dat-o pe Andra la gradi avea 2 ani jumate, imi era greu sa ma gandesc ca cineva strain va pune mana pe ea sa o imbrace, sa ii dea sa manance, etc. Pana atunci ma ajutase mama in cele 6 ore cat lipseam de acasa. O sa vezi ca realitatea e uneori mai blanda decat temerile noastre :)

La al doilea copil nu mai tin cont de NIMIC altceva decat ce simt eu ca e bine. Stiu ca e mare riscul sa fiu subiectiva, dar m-au dezamagit de atatea ori parerile contrare ale celor din jur (parinti, prieteni, medici sau cunostinte) incat acum fac exact cum cred eu. De cateva ori sotul m-a atentionat ca greseam si avea dreptate, dar era vorba de chestii marunte :))

Ce spuneati voi de varsta la care copilul isi creeaza (sau i se impune) obiceiul sa doarma singur in patutul lui? Andra a stat fara pb, de la nastere si pana la 2 ani si jumatate, cand a hotarat singura "eu dorm cu mami". O puneam adormita in patul ei, si la prima trezire (de obicei se trezea si isi lua singura canuta cu apa fara sa ma deranjeze) aparea tusti la mine in pat Nu vreau sa spun ca alti copii vor face la fel, ci doar ca asa a fost la mine.

Luiza, sunteti bine, da? Tot asa cu somnul? Nu au aparut inca dintisorii la Vladut?

Lali, pai daca te inspira Parisul mai scrie-ne Hihi, si eu astept cu drag intalnirea de un an de cand ne-am cunoscut toate, am ramas cu o amintire superba din seara aceea.

Letitia, desi suna ca un cliseu si probabil toata lumea iti spune asta, chiar s-ar putea sa nu fie astm la Sophia, mai ales daca e dupa primul an in colectivitate. V-am mai povestit cred cat sunt de panicari medicii din tm si cum iau in calcul mereu cea mai nasoala varianta. Tin pumnii sa nu aveti nevoie de acele aparate

Mamicilor de bulgarasi care au surori/frati scolari, pe langa alte dezamagiri legate de institutia care teoretic ar trebui sa imi formeze copilul pt viata, mi se pare inadmisibil sa nu se stie inca daca festivitatile de deschidere vor fi sambata sau luni, vorbesc despre o scoala cu mari pretentii care incepe sa ma scoata din minti inainte de a incepe! La pomul laudat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Bulinuta, multumesc.
Georgia - as fi vrut eu sa fie de la dintisori, dar nu e , ca a fost doctorita la noi si a vazut-o luni. E racita..Si mi-a mai zis o chestie, ca pana in 38 febra poate fi de la dintisori, dar ce depaseste..nu prea. Oricum la noi nu e cazul, ca a controlat-o si la gingii, si nici urma sa erupa ceva acum...

Am vbit intre timp cu maica-mea, se pare ca Beatrice a mancat si ea acum de pranz, m-am mai linistit. De tusit tot mai tuseste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Amelia, la fel de rau stam cu somnul, am noroc ca doarme cu mine in pat si adormim repede amandoi, la ora 4 da trezirea la toata lumea si cere de mancarea si in unele nopti mai face caca. il adorm cu cutiuta muzicala. Dintele il simt sub gingie, dar nu vrea sa iasa nicicum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

tot io tot pe fuga
vroiam sa va mai zic de biscuiti fara zahar ,de la organix-finger foods (astia sunt)-io i-am luat de la farmacia tei (pt bucurestence)sau din sensiblu
http://www.mysupermarket.co.uk/tesco-price-comparison/baby_food_and_snacks/organix_finger_foods_organic_baby_biscuits_7mth_100g.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

hai ca umplu toata pagina,asta ca sa nu mai editez sa amestec mesajele
voi cat unt puneti in piureul de legume ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

hai ca umplu toata pagina,asta ca sa nu mai editez sa amestec mesajele
voi cat unt puneti in piureul de legume ?


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Eu inca nu am trecut la unt.... Folosesc deocamdata doar ulei de masline o lingurita cam la 300g legume... Recomandare de la pediatra pentru unt, la noi, e ceva de genu un varf de cutit la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Nici noi am trecut la unt inca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Biscuiti din astia fara zahar am luat si eu dar nu ii plac...adora orezul expandat si painica integrala.
Apropo de biscuiti, aici la tara ai mei au un magazin si au vreo 10 sortimente de biscuiti simpli gen populari si am citit toate etichetele iar singurii care nu au conservanti sunt cei Petit Beure de la Croco...au un ambalaj rosu si un crocodil intr-o parte.Au zahar dar mai mult de 1\ zi nu primeste.
Acum ii dau si cei de sus...unul a spart total altul doar un punct si e mai maraita, nu manancafantastic dar ne descurcam.

Nici nu stiu cum sa fac ca Leyre nu poate incepe gradi asta noua pe 17 pt ca asteapta nu stiu ce ordin de Ministru sa se publice in Monitorul Oficial si e posibil sa inceapa la 1 octombrie. Ce sa fac pana atunci sa o duc la cea veche? Voi cum ati face? Nu pot nici sa o tin acasa ca data de 1 oct e asa....presupusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Georgia, multumesc mult pt. pontul cu Osanit. Eu habar nu aveam de el. Am cautat acum, am gasit prospectul si mi l-am si comandat. Raman datoare!
Mar_ysa, eu in locul tau as duce-o la gradinita veche, daca ar primi-o. Dar tu stii cel mai bine cum e mai bine sa procedezi.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Multumesc de incurajari, sper din tot sufletul sa aveti dreptate!
dr_Anca, Amelia, tare meteorice sunteti...Imi lipsiti si mi-ar placea sa fiti pe aici mai des...
Georgia, mie-mi spui...nimic nu e mai placut ca jughineala de dimineata, cand imi rade cu mutrita lui somnoroasa...
Faith, daca poate fi o consolare, la noi la trei zile dupa ce a facut rosu in gat a aparut o raguseala...Era destul de ciudat sa aud gangurel;i ragusite. Habar nu am, probabil asa e la bebei. Noi am folosit Tantum verde spray si ne-a ajutat mult.
Si Tudor ia fier de o saptamana. Partea cea mai buna a lucrurilor este ca fierul m-a ajutata sa-l aducaproape de constipatie ...

Mergi la inceput