Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (33)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata!

Hai la o cafea!
Letitia poate nu este astm, sanatate multa!

Prin zona si noi. Ieri am incercat putin iaurt de vacuta si nu avem momentan nici o reactie, sper sa nu avem intoleranta la lactoza.

Ileana pentru barbati este simplu nu au fost ei legati 9 luni, nu ei alapteaza deci nu au legaturile afective atat de stranse cu bebe. Fa ce iti spune inima

Duminica vaccin, la 7 luni 9400g, 75 cm, ne-a adus d-na dr fier sa-i dau 20 de zile si chiar ii dau ca este alba ca varul fiica-mea. Sotul zice ca sunt dusa ca seamana cu mine dar eu ii dau.

Am inceput sa pregatesc hainutele de toamna iarna, luni incepem gradinita u Saras si am cumparat de-a rechizite de m-am plictisit.

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata
Anca, si eu ii dau lui radu. Fara sa-i fi facut analize inainte, dar la fel, e alb tare. Bine, si mara are tenul deschis dar el e deja transparent de alb ce e :))
Am mers pe mana doctoritei care pana acum n-a dat gres, si ii voi face analizele la un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Buna dimineata!

La multe lunite frumoase!

Ioana-Andrada
Antonia Camelia

Dr_Anca, Alice noi terminam saptamana viitoare cura de Ferum Hausmann. In functie de ce ne iese la hemograma mai continuam sau nu. Nu uitati de vitamina C picaturi... care se administreaza simultan pentru o mai buna fixare.

edit: Cine face un nou capitol va rog modificati si numele bulgarasului meu din "baietel" in "Alexandru"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Amelia: uite si explicatia ptr sanii ca sosetele: http://kellymom.com/bf/got-milk/supply-worries/breast-fullness/
Ileana: acum simti asa si e normala gelozia asta. Cand vei ajunge la momentul respectiv si vei vedea ca pot ceilalti sa stea si in cap in fata lui T, el tot pe tine te va vrea, tot catre tine ii vor sclipi ochisorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Ioana Andrada si Antonia Camelia!
Letitia, imi pare tare, rau, dar poate totusi se infirma diagnosticul, ar fi minunat! Eu te inteleg perfect, acum 2 ani Maria a fost suspectata de fibroza chistica si am simtit ca pica cerul pe mine... Din fericire, dupa analize mai amanuntite s-a infirmat diagnosticul.
Ileana, nu ai de ce sa fii geloasa pe bona, nu se poate descrie in cuvinte ceea ce simti cand ajungi acasa dupa o zi lunga la serviciu si, de cum aude usa, vine copilul alergand spre tine si strigand "mamiiiii, ai veniiiit!". Ai sa vezi. Iar acum, Johanna, care inca nu poate alerga, incepe sa planga daca nu o iau in brate de cum intru pe usa si rade la mine cu toata fetisoara aia mica si stirba. Nici nu apuc sa ma spal pe maini, dar nici nu mai conteaza... Vei vedea, de cum vei intra pe usa, bona nici nu va mai exista. Tot universul copilului se va restrange la persoana ta!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Am uitat sa va spun: aseara, dupa fix 1 an si 5 luni, mi-au revenit uratii. Va spun sincer ca nu-mi era dor de ei, mai ales ca au revenit cu stare de rau si dureri... Vroiam sa va intreb pe cele care alaptati, daca voua v-a venit CM.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Salutare! LMA Ioana Andrada si Antonia Camelia!

Eu sunt cam suparata. Joia trecuta Beatrice a facut febra 38 cu 3 (rectal) fara alte simptome. Doctorita mi-a zis telefonic sa-i dau nurofen pt copii - zis si facut, nu m-am ingrijorat. Sambata au inceput sa ii curga ochisorii putin - la indicatia medicului picaturi Ciplox. Luni a vazut-o doctorita, mi-a zis ca e o viroza usoara, in rest copilul ok - manca, se juca, etc. Tusea 1-2/zi cam atat. Mi-a spus sa ii dau sirop Eurespal dc incepe sa tuseasca mai mult. Ieri am oprit nurofenul (dupa 5 zile) febra nu a mai facut, in schimb tuseste (tuse care se rupe) de azi dimineata si nu a mai mancat de aseara Acum astept pranzul si o sun pe maica-mea sa o intreb dc a mancat, ca dupa masa i-am zis sa ii dea siropul ala. A mai patit cineva asa? Mucisorii am vrut sa ii aspir aseara cu aspiratorul nazal, dar nu a iesit mai nimic, in schimb se aude cum fornaie..

Nu stiu ce sa mai fac...e normal asa...? Sa inceapa sa tuseasca dupa 5 zile? Cat tine o raceala la bebelusi? Eu pe capusor nici n-am mai spalat-o de o saptamana, doar pe corp..

Sunt disperata si ingrijorata rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

faith sanatate multa si nu fii asa speriata te rog! virozele astea dureaza destul de mult iar tusea poate sa fie inclusiv de la muculeti doar!

si noua ne-a dat fier 5-6 picaturi ptr ca filip e palid rau si are si tegumentele palide...cu vit C cum zicea alexa!

anca ce bine piticuta ta...felicitari!

La Multe lunite Ioana Andrada si Antonia Camelia!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Faith, ai grija ca eurespalul e groaznic la gust si exista riscul sa-l refuze. ce poti sa mai faci sa-i pui in nas apa termala, o ajuta sa nu mai fornaie.

Lexi, la mine urmeaza a treia luna, e drept ca in ultima vreme m-am muls de 3-4 ori/zi.

Letitia, .

Noua pediatra ne-a dat fier preventiv, ceva de genul ca laptele matern nu mai are atata fier si il da preventiv la copilasii alaptati, inca nu am inceput sa-l luam.

Ma duc la masa, ca nu mai are rabdare piticul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

buna zanici
cam greut cu timpul dar tot mai arunc un ochi si pe la voi

leti,dea Domnul sa nu se confirme diagnosticul
faith nu cumva e de la dintuci,pt ca am tot citit si e posibil sa fie o reactie la nivelul orl
si ca am pomenit de dinti,avem si noi unul jos,dupa lupte seculare ;vroiam sa va mai zic de un remediu homeopat care cica e f bun contra durerilor-osanit-nu se gaseste in ro doar in germania/austria(io mi-am comandat de pe okazii)
anca,cum zicea si carina,nu e alintata micuta ta,doar trec toti,acum cu durerile astea dentare ,prin o perioada grea (la noi a durat vreo 2-3 sapt pana a spart gingia ,am citit ca durerile sunt destul de mari,si pot spune din experienta ,ca m-a durut ceva cand mi-a iesit maseaua de minte);a fost pura intamplare ca a adormit asa cu socrii,io asa zic;pune fata in pat cu tine daca iti e mai comod (eu mi-am salvat somnul asa );ar fi pacat sa o intarci acum,asta ca sa nu mai zic ca dai din una in alta,asa iti adoarme la san ,dar cu sticluta nu stiu cum o adormi ea nefiind obisnuita decat la tzitzi
ileana, eu una m-am obisnuit asa tare cu pisco in pat ,sa ma trezesc dimineata si sa ne jughinim ca nu stiu cum o sa o scot din pat de langa mine

Mergi la inceput