Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (33)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Lali, asta am vrut sa o spun si eu...dar mi-era teama. Ca majoritatea am crescut cu biscuiti populari...orez cu lapte in care mama punea zahar...nu spun ca era bine asa, dar nici nu cred ca era tragedie. Dar iata ca vremurile s-au schimbat se fac multe cercetari care ne spun ce si cum e mai bine, dar pana la urma e alegerea fiecaruia. Zilele trecute vedeam cum o o vecina dadea fetitei de nici un an prajitura magura cu ciocolata Nu sunt de acord, dar e decizia ei.
In acelasi timp, i-am luat lui Beatrice biscuitei de la Hipp desi am vazut ca au putin zahar. Dar m-am gandit atunci, cati biscuiti din astia ii dau eu copilului? Zile in care nu ii dau deloc si zile in care ii dau 3 biscuitei din aia (care-s mici..fac cat un biscuite popular) Asa ca i-am cumparat, si culmea, maica-mea..careia ii impuiasem eu capul inca de cand am nascut copilul cu "NU dam ZAHAR, NU dam SARE PANA LA 1 AN" imi zice "ai vazut ca au zahaaar? Pai ce faci, ii dai cu zahar?!!?"


Uneori ma intreb cum de bebeii de-acum, crescuti dupa regulile si informatiile de acum imi par a fi mult mai sensibili si bolnaviciosi decat generatiile din urma. Poate e doar impresia mea, dar mie asa mi se pare. In plus, acum citesti in 100 de carti ca e important sa faci aia si aia si aia, iar peste 10 ani apar alte 3 carti in care ti se explica faptul ca aceleasi lucruri nu sunt ok si tb evitate ...So...de ex acum eu ii dau vigantol ca e f important, si in 2 ani aflu ca acelasi vigantol poate cauza nu stiu ce chestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Mihaela - n-am plecat niciunde de totdoar ca acum suntem la Paris,
Faith26- ei uite ca eu mai "batrana "am spus-o eu cred cu tarie ca in viata ce este mult strica.Acum ai dreptate ceea ce acum se indica peste cativa ani apar cine stie ce minti luminate care spun exact contrariul.. Asa este si pediatra lui Andrei-in care eu am amre incredere imi spunea ca generatiile astea sunt extrem de sensibile si vin cu un bagaj de imunitate f scazut ..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Lali, . Mi-am format ochiu de soacra ca acum am si baiat.
Cand ziceam de bisc ma refeream ca de ce se cumpara firma respectiva (care e scumpa) ca oricum au si aia zahar. Radu mai primeste uneori biscuiti. Rar, e adevarat, pt ca nu mananca extraordinar mancarea si daca mai si primete gustari..
Faith, am mancat o virgula. Trebuia sa fie "caciula sau fes (una din doua), doar manusile in cazuri extreme.
Mihaela, asa e, te autodepasesti cand vine vba de copii. Am fost si eu cu mara la analize si am reusit sa ma stapanesc, sa o tin si sa ii vorbesc, ca nici nu si-a dat seama cannd au intepat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite frumoase!
Alexandru

Mihaela bine ai revenit pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Alice, asa mi s-a parut si mie dupa gust, ca au zahar desi nu scrie pe ambalaj, n-am luat decat un pachet mic. Oricum dupa 9 luni o s-o las mai moale cu sarea si cu zaharul, in sensul ca voi condimenta mancarurile usor si nu voi mai scana ambalajele in halul asta.

Nu stiu ce ziceti voi acolo dar eu nu sunt deloc mai catolica decat papa. Daca ati sti cate n-am respectat nici la Andra... dar asa, in mai mica masura, si nu recunosc tot timpul .

Lali, cum e la Paris? Va plimbati?

Of, trebuie sa plec de la comp, Cristi e legat cu hamurile in scaunul de masa si se zbate ca un caine in lesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Lali, . Suntem pe drumul cel bun sper eu, nu ii mai dau iaurt sa vad daca de la ala a facut scaun verde, il testez doua zile. Oricum am ajuns la concluzia ca, copilul nu vrea produse bio, daca ii dau legume din piata le mananca mult mai bine decat cele de la maica-mea din gradina care nu au vazut fir de ingrasamant, asta e ma resemez ca si mie imi plac toate prostiile.

Amelia, pe 29.11 am avut intalnirea anul trecut, ne vedem si anul asta fara copilasi? II lasam cu sotii si iesim la o praji, suna interesant.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

La multi ani Alexandru de Matza!

Ce liniste pe-aici, toata lumea e pe FB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Alexandru Tudor!
Fetelor, aveti dreptate cu biscuitii, si mie imi dadeau ai mei biscuiti populari si faimosul mar cu biscuite. Maaama, ce-mi mai placea marul cu biscuite, tin minte ca ma facusem ditamai capra, eram prin clasele 5-8 si tot imi mai faceam uneori mar cu biscuite pe razatoarea de sticla. Si va spun sincer ca pana pe la 16-17 ani nu am avut nicio carie iar acum, la 33, am doar 2 masele plombate si una care mi s-a rupt in timpul sarcinii cu Johanna si pe care nu am apucat inca sa o fac. Si nici probleme cu greutatea nu am avut decat dupa maritis. Eu una ii mai dau Johannei biscuite, firimituri mici, mancam noi si se uita efectiv in gura noastra, nu ma lasa sufletul sa nu-i dau. Stiu ca se mai vorbea intr-un timp ca nici pufuletii nu-s buni, ei bine eu Mariei ii mai iau din cand in cand (Johannei nu-i dau inca, au si ulei si sare cam multa, astept sa mai creasca), cum sa nu-i dau cand pufuletii au facut parte si din copilaria mea? Ea de ce nu s-ar bucura de astfel de amintiri? (aici nu se gasesc pufuleti, papa doar cand mergem in Ro). Ca sa nu va mai spun ca exista budincute atat de la Hipp cat si de la Humana si Alete ( Nestle) cu...cacao, pentru bebelusi de la 8 sau 10 luni. Parerea mea e ca nu ar avea voie sa comercializeze asa ceva daca ar fi considerate chiar atat de nocive. Recunosc, eu Mariei nu i-am dat cat a fost asa mica si nu cred ca o voi face nici acum, dar, din cate am mai citit eu, se pare ca si cacaoa are rolul ei.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Alice- ochi de soacra zici ... experimentez asta de cand era Andrei in burtica ca doar de .. trebuie sa ma invat nu ??-e o scuza buna cand vreau sa fiu un pic mai critica ...
Amelia - sunt convinsa ca nu papa Cristi un pachet pe zi de asta nici nu trebuie sa iti faci probleme-Andrei mananca cate unul ptr ca asa pot sa ii dau fierulaltfel nu vrea nicicum...de plimbat atat cat ne permite programul lui Andrei , am fost duminica ca Versailles-am ajuns dupa pranz-deci tarziu.. dar a fost excelent de plimbat prin oras si parc..
Suziq- ma bucur ca sunteti pe dumul cel bun, eu iaurt ii faceam in casa si chiar nu se face greu,cu lapte integral(poti si cu LM daca mai ai ) il manca f bine,aici ii iau Bio-deocamdata vad ca e ok. Nici el nu se omoara dupa fructe bio-cum seamana copii astia intre ei..a branzica o fac in casa din lapte bio.. si vad ca ii place.
Lexi de acord cu tine ... cate putin din fiecare nu are cum sa strice, exact asa ma gandeam si eu ca daca ar fi atat de nocive nu ar tb sa fie permise pe piata - stiu ca sunt organisme care controleaza piata asta ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Suziq- va intalniti voi pe 29 nov ca fetele .. ce frumos .., dar mai facem una si in dec cand venim si noi, da ?? vedem cum pana atunci mai este ,, poate un Mos Craciun ceva ... daca o sa fim toate pe acasa....

Mergi la inceput