Cum putem conserva prunele

Cum putem conserva prunele | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Anul asta din fericire s-au facut prune, un fruct pe care eu il plac f. mult ca atare sau in compoturi, in prajituri si in altele pe care ma astept sa le descrieti pe aici, mai putin ca tuica pt. ca o detest!

Otetul din prune pe care l-am primit de la cineva odata este ceva incredibil, peste "smacolina" balsamica italiana cu mult, mai ales daca il aranjezi cu ceva mirodenii, dar nu stiu cum se face de ex. .
Cred ca am sa pun jumatati pt. prajituri( clafoutis,, de ex.) in congelator dar tare as pune si in borcane mari cu zahar si/fara aspirina!
Ce ziceti, atacam prunele anul acesta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu deja mi-am facut 2 transe de gen fara zahar. Prune uscate mi-as pune dar nu stiu cum.
Stie cineva vreo reteta, testata, de gauste cu prune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Si eu am dat iama la prune azi... am luat 10kg pt o transa de magiun fara zahar. In rest..nu fac compoturi si nici la congelator nu am pus...da' e o idee... Ma gandesc ca asa cum merg visinele , merg si prunele la congelator ...pt prajituri?!Da' intai sa testez o prajitura cu prune sa vad daca o mananca sau nu copii. Cel mare e fun prajituri cu visine. Cu caise nu a vrut...

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

mama pune la congelator prune fara sambure,asa jumatati inca putin legate si iarna ne face galusti cu prune sau prajitura cu ele.

se pastreaza excelent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Eu toate fructele le pun in cutii de plastic, de unica folosinta.
Prunele, in jumatati.
Le pun in tarta/prajitura direct de la congelator.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Idem, prunele care scapa de dulceata si de mincat sunt puse la congelator, taiate in jumatate pe linia ecuatorului, fara simbure. In prajitura/tarta/crumble le pun congelata cu jumatatea cu pulpa in sus si coaja jos.

Mey, care face galushte cu prune pune poza. Am zis ! (eu nu stiu face, eu numai le maininc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Prune uscate mi-as pune dar nu stiu cum.


Se aleg prune mari coapte dar nu foarte mult. Se fierbe apa ,se pun prunele in apa clocotita si se tin pana cand ele se ridica la suprafata si le crapa putin coaja. Se pun pe o bucata de lemn ,la soare, de mai multe ori,pana cand sunt complet uscate, a nu se lasa pe timpul noptii , le intarzie uscarea. M-am ocupat de uscarea prunelor, ca asistent al bunicii mele.
Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Stie cineva vreo reteta, testata, de galuste cu prune?


Galuste cu prune

prune uscate 200 gr
1 kg cartofi
2 oua
sare -un varf de cutit
250-300 gr faina
50 gr unt
seminte de mac
scortisoara
Se fierb cartofii in coaja , se dau prin masina de tocat ,se oparesc prunele ptr. revigorare. Ouale se combina cu cartofii, se framanta, se adauga faina, se intinde o foaie groasa cam 2cm . Se decupeaza forme rotunde (cu un pahar ),se pune in mijlocul fiecarei bucati o pruna (fara samburi) si se formeaza intre palme galustile.
Intr-un vas cu apa +putina sare,in care s-a pus untul, se fierb galustele . La sfarsit se condimenteaza cu mac+ scortisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cum se face dulceata fara zahar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Cum se face dulceata fara zahar?

Dulceata fara zahar nu stiu daca este posibil, poate inlocuind zaharul cu miere + apa.N-am facut.

Marmelada fara zahar
1 sau 1,2 kg de prune
1 lamaie
Sirop :in putina apa max 500 ml, se fierb coji de mere ( de la 10-15 mere) cam 30-40 min apoi se strecoara.

Se spala prunele, se taie bucati , se adauga sucul de la o lamaie, siropul din coji de mere si se tine la foc mic cam o ora sau pana cand se ingroasa .Se toarna fierbinte in borcane, se intoarce fiecare borcan, cu susul in jos, pt 24 ore , la loc racoros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Luisa iti dai seama ca pt. diabetici este grozava reteta asta?
Cat tine asa marmelada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Multumesc pentru reteta. Interesant, cu merele fac dulceata de mere cu ghimbir :)

Mergi la inceput