Piersicute de iulie-august 2012 (1)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata ,

Carmen , este posibil sa-si fi facut efectul colieful , a fost a treia noapte ok

Iuli, imi pare tare rau pt ce ti se intampla , nici nu stiu cum sa te incurajez ... toate fetele am trecut printr-o pasa mai proasta , chiar si cele la al doilea bebelus , iti pot spune doar ce mi s-a spus si mie ... RABDARE ... si incearca colieful , eu il folosesc + gripe water ( girafa) + sab simplex = randament

Fleur , daca Eric vomita aproximativ la fiecare masa trebuie mers la doctor , daca se intampla rar nu ar fi o problema . Foarte frumoase pozele , ai o minune de copil .

Noi ieri am fost la manastire la Ghighiu si un pic la munte , am urcat la cota 2000, friggg 15 grade dar lui Andrei ia placut , o sa pun cateva poze pe picasa pe FB am pus
A dormit muuult de am crezut ca acasa o sa facem plantoane , asta este copil facut pe drumuri , doar nu l-am facut acasa
Am avut un weekend frumos si linistit .

Fug la cafea ca Andrei este cu tati si am liber

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Buna dimi, Doamne ajuta ca dau si eu cafeaua, sper ca nu s-a dat deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Laura am vazut pozele pe fb faine, chiar vroiam sa te intreb la ce manastire ati fost.

Noi am trecut cu bine de botez, Ana a fost ff cuminte, la baita n-a plans deloc, abia cand a lasat-o parintele in fata altarului atunci am apucat sa-i auzim vocea. In schimb am plans eu, a plans si sotul si bunicile.....

am avut ceva emotii pana a trecut scaldatul in apa, cu toate ca am vazut mai multi copii botezati de parintele si stiam ca nu sunt probleme tot am avut emotii sa nu inghita prea multa apa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ca_Mila

Buna dimi, Doamne ajuta ca dau si eu cafeaua, sper ca nu s-a dat deja

Mami de Ana (29.07.2012)


Inca nu s-a dat , multumim mult Ca_Mila

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

Am dormit foarte prost azi noapte ... eu, nu bebe , Natalia doarme in stilul sau obisnuit !
Daconst : cand gasesti solutia magica de al face pe bebe sa stea mai mult in patut, carucior etc. sa ma anunti si pe mine , d-ra mea prefera bratele, ar sta non-stop agatata de mine . Eu zic ca asa sunt ei, bebelusii sunt diferiti si unii au nevoie de caldura bratelor mai mult decat ceilalti; am doua prietene a le caror copiii nu stau in brate decat cand mananca , in rest unde ii pui acolo stau .... Natalia nu sta mai mult de 20 de minute singura in patut sau carucior, si in acele 20 de minute trebuie neaparat sa ma vada sau sa ma auda, cum plec in alta camera cum incepe sa scartie.

Carmen : Sofia nu ti-ar fi dormit pe burta nici impuscata, in schimb Natalia 90% asa doarme, nu agreeaza in schimb pozitia pe spate ... tine de copil si de preferinte, asa ca daca micutului Patrick nu ii place pe burta, nu ii place si asta este .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Multumim fetelor pt aprecieri , fiecare copil e o minune.

Eu bantui pe aici ca m-am trezit, m-am muls ca nu mai puteam si "toamna nu am somn". Bb vad ca mai doarme, il las in pace dupa ce zi agitata a avut.

Cred ca nu am explicat bine, el regurgiteaza mai des (lapte "curat") si vomeaza uneori, la jumatate de ora-o ora sau mai mult dupa supt (lapte branzit, cantitate mica). Am mai rarit ragaitul, ca mi se parea ca pozitia favorizeaza regurgitatul, dar cel mai des se intampla la cateva minute dupa ce il pun in patut, dupa masa. O sa dau maine telefon la linia de help medical 24 din 24 si daca va fi cazul mergem si la dr.
Posibil sa fie din cauza ca mananca lacom, si cantitati tot mai mari, regurgitatul sa fie direct proportional cu cat mananca.

Laura, da plimbareti sunteti. E bine ca ii place lui Andrei la drumetie.

Carmen, daca are aparatori patutul de ce s-ar lovi? Eu l-am tinut vreo 5-6 saptamani fara, ca aici astia recomanda sa nu fie nimic in patut decat cearsaful si bebe (nici macar patura). Pana a inceput sa-si propteasca, capsorul de gratii, sa scoata manute si picioruse printre si am zis da-i incolo de nebuni si am pus aparatori. Am 3 randuri. Slava Domnului nu s-a lovit niciodata.

AM descifrat cine e in poza din albumul fara nume de pe picasa: frumuselul Silviu al Mariei. Ai o bombonica de baiat!

Fetelor, ce trebuie modificat in lista de pe prima pagina, ca eu nu m-am lamurit. Nu e socoteala buna la bebei 27-27 sau ce? Oricum eu nu mai apuc sa editez nimic, in schimb mai fac ceva pe ici pe colo in picasa (Delia, nu te-am uitat!, zilele astea).

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Sa va traiasca crestina Ca_Mila . A fost tare frumos la manastire si relaxant , acum vrem sa ajungem si la Frasinei , eu acolo m-am rugat mult este al doilea Multele Athos , nu urca decat barbatii sus la manastire , femeile raman jos la o bisericuta . Imi doresc sa urce sotul cu baiatul sus si sa-i multumim lui Dumnezeu pentru minunea care ne-a dat-o .

fetele am o problema

I-am dat lui Andrei a doua oara lapte din congelator si a facut diaree , undeva cred ca nu procedez bine . Ori depozitarea , ori incalzirea , ori ... nu stiu ce dar ceva este in neregula . Voi cum procedati la decongelare ? Laptele il tineti intr-un sertar separat ? sau cum ?

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita


la mine ultimele 2 kg de ls sarcina asta si cele 4ramase de la prima refuza sa se duca
dar... mananc multeee dulciuri..
tv


la mine e invers, 4 kg de la sarcina asta si 2 kg de la cealalta ; un total de 6 kg care refuza sa se duca ... mananc si eu dulciuri in prostie, am zis ca dupa ce incepe Sofia gradinita ma duc la sala ca altfel nu am nici o sansa sa le dau jos .... iar pana la Craciun vreau sa scap de toate cele 6 kg .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Vin si eu la o cafea,multumesc

La noi vad ca se formeaza un program,seara agitatie maxima vreo 2 ore,pana pe la 12,apoi somn de 4 ore ,apoi de cate 2-maxim 3.

Carmen,zici ca nu o mai dezvat de brate?

Azi vine mama si sora-mea,o sa mergem sa cumparam rochita de botez si ale maruntisuri,ca suntem pe ultima suta de metri,si eu inca nu m-am hotarat la meniu ,inca nu stiu cu ce ma imbrac.Plus ca in loc sa slabesc,vad ca m-am ingrasat!!

Maria,voi cand faceti botezul,ca nu am retinut?Noi nu o sa avem animatoare,ca nu vin decat vreo 2 copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ARUBA
Vroiam sa va intreb pe cele care alaptati exclusiv, se intampla ca bb sa se constipe?

Mami de Ana Grace (23iul2012)



Se mai intampla. Acum o saptamana Natalia nu a facut mai bine de 48 de ore, se tot scremea si se agita si nimic, intr-un final i-am bagat un supozitor dupa care a facut la kk toata ziua; eu si mancasem toata ziua branzeturi, nu stiu daca a avut legatura sau nu.

Mergi la inceput