Huiduieli la o nunta ...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Parca "lupta" politica trebuia sa fie una a ideilor, nu a oamenilor ... sau asta era din alt film ?!

Nu mi se pare ca Basescu ar fi presedintele care ne trebuie - din pacate, nici alte variante nu ma incanta - dar i-am apreciat decenta de a se fi abtinut de la iesitul la rampa in aceasta saptamana, tocmai pt ca a dat de inteles ca acum vrea sa fie un tata care isi marita fiica, nu un jucator politic .
Pacat ca ceilalti nu au inteles si nu au facut un pas inapoi, elegant, ci si-au ridicat poalele in cap, ca de obicei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui goldi

Parca "lupta" politica trebuia sa fie una a ideilor, nu a oamenilor ... sau asta era din alt film ?!

...
Pacat ca ceilalti nu au inteles si nu au facut un pas inapoi, elegant, ci si-au ridicat poalele in cap, ca de obicei .

Asa ar trebui sa fie, dar in Romania nu este o lupta a ideilor.
Si cand combatantii nu dau doi bani pe idei, si nu au bun simt, nu-l au nici la evenimente simbolice.
Aici se aplica vorba cu "sacul si petecul".
Asta-i lumea, lupta si astea-s metodele lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

weekend-ul asta am trecut prin alegri in Angola. O tara la capatul lumii in africa.
Jur ca a fost muuuuult mai civilizat ca in Romania.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

weekend-ul asta am trecut prin alegri in Angola. O tara la capatul lumii in africa.
Jur ca a fost muuuuult mai civilizat ca in Romania.....



N-au acelasi presedinte de mai bine de 30 de ani? Inteleg ca nu prea au dileme oamenii pe cine sa aleaga, am inteles ca iese din nou tot el. Probabil d-aia sunt asa linistiti. Si noi aveam candva alegeri din astea linistite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

nu il au :) abia cum vreo 10 ani au terminat cu razboiul civil. in nici un caz nu e o democratie, manifestatiile aici sunt cu arma in mana si rezultatul era oricum previzibil dar pana si oamenii astia parca au mai multa educatie decat sa se duca sa fluiere la nunta unui om

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

nu il au :) abia cum vreo 10 ani au terminat cu razboiul civil. in nici un caz nu e o democratie, manifestatiile aici sunt cu arma in mana si rezultatul era oricum previzibil dar pana si oamenii astia parca au mai multa educatie decat sa se duca sa fluiere la nunta unui om



Eh, recunosc, nu stiu prea multe despre Angola, dar omul e "in frunte" intr-un fel sau altul cam din '79. "Cu arma in mana"... imi suna clar a liniste si disciplina.
In alta ordine de idei, un popor saracit si umilit si sfidat nu evolueaza spre educatie si civilizatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

omul nu e in frunte din 79, manifestatiile cu arma in mana sunt ale opozitiei, iar romanii nu sunt un popor saracit, umilit si sfidat oricat de mult il prezinta unii asa si justifica cu asta orice tip de actiune, inclusiv manifestarile spontane la o nunta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

omul nu e in frunte din 79, manifestatiile cu arma in mana sunt ale opozitiei, iar romanii nu sunt un popor saracit, umilit si sfidat oricat de mult il prezinta unii asa si justifica cu asta orice tip de actiune, inclusiv manifestarile spontane la o nunta :)



Nu vreau sa lungesc offtopic-ul, dar eu asa am citit in presa. Ca personajul este presedinte al Angolei din 1979. Ca politica acolo are o anume turnura... esti la fata locului si stii mai bine ca mine.

Revenind la popor, nu am cautat nicaieri sa justific gestul incriminat in acest topic, daca asta ai vrut sa spui despre mesajul meu. Eu nu sunt de acord cu huiduielile nici la manifestatii politice, nici pe stadion cu atat mai putin la o nunta. Insa la astfel de subiecte se arunca foarte repede si usor vina pe mitocania poporului. Sustin in continuare ca poporul nostru este saracit, sunt multi oameni care, desi mucesc si isi platesc darile catre stat, sau desi au muncit o viata si acum sunt batrani, au zile cand raman fara bani de paine, nemaivorbind de medicamente. In asemenea conditii, in foarte multe cazuri cautarile spirituale nu mai intra in preocuparile zilnice. Tot de aici si umilinta, care pe multi ii pune cu fruntea la pamant. In plus, nu cred ca daca reusesti ca om totusi cu chiu cu vai sa acoperi nevoile familiei, asta inseamna bunastare. Nu toti pot suporta saracia in demnitate, pentru ca foamea sau boala nu au mereu ceva demn in ele. Nu port discutia mai departe despre cum tara cu totul a fost pradata ca la razboi. Cat despre sfidare, poporul este sfidat de politicieni in fiecare zi. Numai daca ii ascultam pe toti cum s-au imbogatit din afaceri cinstite, facand economii si reinvestind profitul, nu e o sfidare suficient de mare fata de un om pe care l-ai furat in fiecare zi, chiar daca "via bugetul statului" ? Multi dintre cei care se simt sfidati ajung sa se lase mituiti sau sa urasca si sa nu le mai pese de buna-crestere. Eu inca mai sper ca politicienii nostri sa primeasca intr-o zi de la popor ceea ce merita si ceva ce nu vor putea ignora, nu huiduieli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si daca s-au dus si au fluierat la nunta au mai multa mancare? de acord ca moralitatea mai scade odata cu foamea desi as comenta-o pe aia cu 7 ani de acasa, dar imi scapa pur si simplu care era miza lor. Ca daca chiar ai chef de proteste ai unde sa le faci, asta daca vrei sa protestezi serios ca si pentru asta iti trebuie vointa . Pe bune ca si institutia asta a protestului democratic s-a dus pe rapa cand ajungi sa tipi ca te-a platit cineva, nu pentru ca ai o idee de sustinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Adica te duci la nunta fiicei presedintelui si incepi sa fluieri, huidui, etc si gata esti protestatar indreptatit .

Ce sa zic? Foarte jos, mai jos decat atat ce se mai poate. Ciomege, pietre si altele de Evul Mediu si regresul e complet.

Mergi la inceput