Nasi ortodocsi la catolici

Nasi ortodocsi la catolici | Autor: puisorul

Link direct la acest mesaj

Buna!

Sper sa ma ajutati intr-o problema. Noi suntem ortodocsi si as dori sa botezam fiica fratelui meu. El locuieste in Spania, este ortodocs si el, iar sotia e catolica. Au intrebat la o biserica catolica si li s-a spus ca nu poate fi botezata fata de catre ortodocsi.

Ar putea cauta biserica romaneasca din Barcelona dar pt ca fata va creste si trai in Spania unde populatia majoritara e catolica poate ar fi mai bine sa fie botezata in religia asta. Acuma, credinciosi suntem dar nu practicanti ferventi. Nu m-ar deranja deloc sa o boteze catolica doar sa putem fi noi nasii. Se poate sau nu?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fetita mea e romano-catolica cu nasi ortodocsi. Depinde doar de toleranta preotului cred



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Buna!
Eu am un caz asemanator in familie.Preotul catolic le-a spus nasilor ortodocsi ca pot boteza doar daca pun intre ei un nas catolic.Cum zicea szivarvany,cred ca tine mai mult de toleranta preotului.Parintii ar putea incerca la alta biserica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mami_stefi, la varianta asta ma gandeam si eu. Sa mai gaseasca un nas catolic.

Daria, probabil ca depinde de preot. Le zic sa incerce si la alte biserici poate au mai mult noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Stiu ca preotul de obicei cere ca macar unul dintre nasi sa fie catolic. Exista caz concret si in familia mea: copil botezat catolic - nasa catolica, nasul reformat - necasatoriti.
si eu sunt de parere ca depinde foarte mult de cat de "flexibil" e preotul.


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu am botezat-o pe nepotzica mea(eu ortodoxa,ea catolica)insa intr-adevar preotul a mentzionat ca e posibil doar daca mai exista un rind de nasi catolici!(sotzul meu este catolic evanghelist)

Ea mai are un rind de nasi catolici,insa ei au trimis doar hirtie,cum ca sunt catolici,fara a fi prezentzi fizic,la biserica am fost eu cea care a tzinut-o !

Si eu cred ca depinde de preot,insa si un rind de nasi catolici n-ar fi rau!

editez sa-i spun giuliei cu ocazia asta ca au fost botezatzi in rit catolic,doi copii,asta a propos de afirmatzia ta la un alt subiect,cum ca la catolici copii se boteaza doar cite unul!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Noi suntem tot in Spania. Am botezat aici un baietel care are mama ortodoxa si tata catolic. Noi ortodocsi. L-am botezat ortodox, la biserica romaneasca din Barcelona.
Daca mama copilului nu are vreo obiectie (ea fiind catolica), puteti sa botezati ortodox. Depinde de parinti cum vor sa botezr copilul, mai mult decat de preot.

Mergi la inceput