Clubul "babelor" FIV-oase 57

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

aadina poate ma bag ca musca dar mie majoritatea doctorilor (inclusiv cei din cehia) mi-au spus sa iau utro vaginal caci el trebuie sa se absoarba in primul rand acolo
alta persoana a avut desprindere pe 75% dar cu repaus total si medicamentatie a trecut cu bine peste perioada respectiva; curaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

duphastonul eu l-am luat unul dimineata si unul seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Bun#259; fetele,
Azi a fost o zi de umblareala de la 7.00:
- la medlife pt analize hormonale
- apoi farmacia tei pt tratam.
- b#259;gat doza de diphereline la colacel
- b#259;gat somnic
- hoinarit prin hornbach... nu prea #351;tiu de ce
- apoi selgros pt aprovizionare

Acum facem pu#355;in siesta #351;i iesim "pi centru".

A#351;a c#259; v#259; urez o sambata pl#259;cut#259; (ce a mai r#259;mas din ea) si ne vedem mâine la 12.00




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Smaick, ai dreptate cu utrogestanul vaginal, dar cand exista sangerari, se elimina si el, si mie mi s-a recomandat sa il iau tot oral.
Aadina, eu as lua mai mult Duphaston, pentru proprietatile de imunomodulator. Mie mi s-a recomandat Duphaston un comprimat de 10 mg la 6 ore (de catre Dragos Albu) si as mai adauga 400 mg Utreogestan. Recomandarea dr. Uscatescu in astfel de cazuri este: eliminarea Aspenterului, eventual marirea dozei de Clexane, Nospa pana la 8 comprimate pe zi, Magne B6 (dar nu mai stiu cate exact, trebuie sa caut).
Dar e important cand iei medicamentele sa asiguri prezenta lor in corp tot timpul, de asta se Da Duphaston la 6 ore.
Mi s-a mai zis sa stau numai in pat, cu picioarele mai sus decat corpul si sa merg doar la baie.
Tutunaru recomanda si Pregnyl pentru sustinere, dar eu nu am folosit, nu stiu ce sa spun.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floryma spune:

Buna babute dragi,
Imi pare asa rau ca nu reusesc deloc sa va cunosc. Asta ar fi a doua intalnire la care imi doresc sa ajung sa va cunosc si nu rusesc(acum nu sunt in bucuresti de abia maine dupa amiaza ma reintorc).
Adina..
va imbratisez cu drag



FIV1 Szeged-Iulie 2011_nereusit
FIV2 Szeged-Octombrie 2011_nereusit
FIV3 Budapesta_va urma 2012

PAI 675 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Multumesc fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Aadina, sa iti impartasec din experienta mea. Am avut o hemoragie nasoala pe la 7-8 saptamani (nu mai stiu chiar exact). Am fost convinsa sa am pierdut sarcina. La ecograf se vedea ca sarcina nu a fost afectata, dar aveam desprinderi de membrane pe 3 sferturi, poate chiar putin mai mult. Doar zona de placentare nu era atinsa (daca ajungea si acolo desprinderea era 'la revedere'). Mi-a spus doctorul ca sunt 10% sanse sa fie totul bine, ca desprinderea e mare iar sangerarea continua. Dar, mi-a spus ca daca stau strict la pat (adica sa merg doar la baie, iar dusurile sa fie extrem de scurte si nu foarte calde - baie in cada exclus, la fel cu era exclus sa ma chinui foarte tare sa fac treaba mare), fac 10 zile no-spa injectabil de trei ori pe zi + 3 x magne B6, plus utrogestanul luat neaparat vaginal - daca stai in pat, are timp sa se absoarba substanta activa - exista sanse sa scapam cu bine. Am respectat totul cu mare strictete, am stat 6 saptamani strict in pat, iar apoi au urmat doua saptamani in care nu faceam nici un efort si nu stateam in picioare sau pe scaun perioade mari de timp. Si, uite ca pana la urma, am ajuns in saptaman 26 si totul e in regula acum. Aceleasi recomandari le-am primit si de la medicul meu de la Brno si de la doctorita mea de la Bucuresti.
Sfatul meu este ca, indiferent de tratamentul pe care decizi sa il urmezi, statul in pat e extrem de important si folositor.
Iti doresc sa scapi cu bine de perioada asta, sa poti sa te bucuri de mamarutza care creste in tine.

Ari, hai cu netul asta odata in chirie, ca esti cam absenta de pe aici. Ti pupez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Fetelor, multumesc de sfaturi
Uscatescu a zis sa intrerup pur si simplu dar mi s-a parut ca nu ar fi bine asa. Totusi fac Clexane 0,6.....
O sa va ascult sfatul si reduc cate unul la doua zile

Qiao, Ari, merci mult! Facem bine. Ieri aveam 2570 gr si crestem
Am venit la mama la cluj sa ne vada toti medicii ca e mai usor asa. se pare ca suntem sanatoase doar ca acum e perioada de colici si e mai greu. Mai ales pentru ea ca se chinuie saracutza. Eu nu ma plang ca pana ma ajuta mama e super ok. Dupa ce plec acasa va fi mai greu dar merita.
Va pup foarte tare si va urmaresc cu drag.


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

ady, same to you Cand mai mergi la control? Poate ne nimerim, finally...

Mergi la inceput