Numai pentru morti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Da, stiam si eu de obiceiul de a-ti da de pomana in timpul vietii (desi nu-mi place ideea si nici nu inteleg gestul).
Dar, asa cum ati remarcat, asta era altceva.
Si, am uitat sa spun ceea ce zice hannen, "evenimentul" s-a petrecut pe 19, in prima zi de bairam, dupa ramazan (la turci asa se zice).
Noua ne-a fost jena sa mergem acolo sa luam gogosi (desi fetele salivau), insa am primit trei caserole direct acasa, au venit sa ne aduca personal.

Inca ceva: am auzit ca traditia in islam spune ca 10% din ce castigi trebuie sa daruiesti. Sigur, nu sta nimeni sa-ti calculeze si nici nu stiu daca o fac toti...dar e adevarat?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


„Domnul a vorbit lui Moise, si a zis: ‘Orice zeciuiala din pamant, fie din roadele pamantului, fie din rodul pomilor, este a Domnului; este un lucru inchinat Domnului. Orice zeciuiala din cirezi si din turme, din tot ce trece sub toiag, sa fie o zeciuiala inchinata Domnului’” (Levitic 27,1.30.32).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Atunci cand facem un gest de milostenie sau/si jertfa fie ca dam de pomana, fie ca e rugaciune pentru cineva, sau mai stiu eu ce altceva, noi punem in actiune resurse proprii, bani, timp, efort. Pe langa concretizarea materiala, mancarea in sine care hraneste niste oameni, efortul nostru are si o concretizare la nivel spiritual, dam nastere la "ceva" pozitiv, nu prea conteaza cum numim lucrul asta, energie, lumina, chiar nu conteaza. Concretizarea aceasta simtita la nivel spiritual este cea care "hraneste" si sustine pe cel trecut la Domnul. Marii parinti ai ortoxodiei considera ca dupa moarte doar eforturile celor vii mai pot ameliora si ajuta situatia celui decedat, pentru ca dupa ce s-a "inchis usa" cel in cauza nu mai poate schimba nimic.

Desigur mai exista un aspect, cel de directionare al gestului facut care poate sa fie pentru cei morti sau pentru cei vii, sau chiar pentru propria ta persoana acum sau dupa moarte. Sincer nu stiu daca obiceiul de a-ti da singur de pomana pentru "dincolo" este acceptat in ortodoxie, as fi si eu curioasa sa aflu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui irisM

Atunci cand facem un gest de milostenie sau/si jertfa fie ca dam de pomana, fie ca e rugaciune pentru cineva, sau mai stiu eu ce altceva, noi punem in actiune resurse proprii, bani, timp, efort. Pe langa concretizarea materiala, mancarea in sine care hraneste niste oameni, efortul nostru are si o concretizare la nivel spiritual, dam nastere la "ceva" pozitiv, nu prea conteaza cum numim lucrul asta, energie, lumina, chiar nu conteaza. Concretizarea aceasta simtita la nivel spiritual este cea care "hraneste" si sustine pe cel trecut la Domnul. Marii parinti ai ortoxodiei considera ca dupa moarte doar eforturile celor vii mai pot ameliora si ajuta situatia celui decedat, pentru ca dupa ce s-a "inchis usa" cel in cauza nu mai poate schimba nimic.

Desigur mai exista un aspect, cel de directionare al gestului facut care poate sa fie pentru cei morti sau pentru cei vii, sau chiar pentru propria ta persoana acum sau dupa moarte. Sincer nu stiu daca obiceiul de a-ti da singur de pomana pentru "dincolo" este acceptat in ortodoxie, as fi si eu curioasa sa aflu..




este obicei laic si nici nu este "uniform" raspandit- bunicii si parintii mei nu au auzit de acest obicei pana le-am povestit eu ce auzisenm de la altii; eu stiu ca in religia ortodoxa e un sacrilegiu sa conideri un om viu ca fiind mort, ori parastasurile se tin doar pentru morti, de aceea in cazul disparutilor preotii acceptau pe vremuri ca familiile celor disparuti sa faca cele necesare mortilor numai dupa o anumita perioada de timp (nu mai stiu care aia, 5ani, 10ani...), cred ca si in prezent e la fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Da Rufus,este adevarat.Dar nu 10%ci 2.5% pe venit si da,este obligatoriu.Apoi mai e si zakat pe cantitatea de au pe care o posezi,asta doar pt.femei deoarece barbatilor le sunt interzise bijuteriile de aur si matasea.Si mai e si zakat personal care se calculeaza in functie de zona/tara.Poate noi am ramas cu termenul pomana in orice actiune caritabila si de aceea nu imi suna potrivit "a-ti da singur de pomana".Ceea ce daruieste este o fapta buna pt.care vei avea rasplata ,ca doar nu te vei infrupta tu dupa moarte din ceea ce ai dat de "pomana".De aceea Islamul zice ca vom pleca doar cu faptele noastre si nimic din ce se va face pt.noi de catre cei ramasi nu ne ajuta.Cu siguranta il ajuta pe cel care le face (daca hraneste/imbraca)sarmani,dar nu pe mort.Mortul s-a dus cu ce a agonisit cit timp a fost in viata.Am citit ca doar rugaciunea pt.cel mort ajuta,asta daca si el a fost un om credincios care s-a rugat si a respectat celelalte aspecte ale religiei.Altfel il avem exemplu pe Avraam care s-a rugat pt. tatal lui idolatru si a caror rugi nu au fost acceptate.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Rufus,
-10 % din venit e valabil si pt credinciosi. se numeste "zeciuiala".dar nu e obligatoriu, din cite stiu...fiecare da cit poate, cat iti spune sufletul sa dai...ca si daca dai cu parere de rau, e egal cu "0".
-Pomana cum o inteleg eu, e un fel de "jertfa", "sacrificiu" care il dam pt sufletele noastre, adica urmand exemplul lui Isus care s-a facut "Jertfa" pt noi.
-prin asta NU ne vom cistiga niciodata locul in Rai,oricat de mult am da, sau am face bine.
-Pomeni pot fi considerate: mancare,haine,bani,cazare,timp...orice altuia i-ar folosi si are nevoie.
-pomenile sa fie facute cat mai mult posibil in discretie,fara fala, lauda, ca spune in Biblie, ca rasplata ti-o primesti de la oameni sau de la Dumenzeu.
cand te lauzi cu ce ai facut si oamenii iti spun"bravo"si te lauda pt inima mare care o ai...inseamna ca ti-ai primit rasplata si nu ti-o va da si Dumenzeu

-cand dai de pomana, sa dai ce e bun, nu neaparat ce numai folosesti, (desigur ca si hainele vechi pot fi purtate de altii, dar sa nu fie rupte, de nefolosit), ce e stricat,sau nu-ti place...ca asa se vede jertfa.

mai stiu de la o prietena, credincioasa in varsta, care ma indruma si pe mine. cand dau de pomana sa spun "te rog, primeste acest/a...in Numele Domnului Isus". deci cand dai ceva de pomana/orice sa dai in felul asta.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

inca ceva...
eu nu cred in pomenile date pt cei morti. nu am intilnit asta in Biblie.
-credinciosul care e ajuns in slava lui Dumenzeu, credeti ca-i mai trebuie mancarea noastra?
-iar cat despre necredinciosii ajunsi in Iad, cred ca sunt in prea mare suferintza sa le mai trebuiasca mancare.
-pomana se da pentru noi insine, pt sufletele noastre...dar degeaba o dam daca nu suntem credinciosi, pt ca nu ne va folosi la nimic.
-deci inainte de a da pomana care sa insemne ceva, trebuie sa ne analizam credintza.
-pt pomenile facute, credinciosii vor primii rasplata de la Dumenzeu, dar un necredincios nu va primii nimic.
-deci poti sa fii ca printzesa Diana, sa dai bani si sa iei in brate toti copii bolnavi de Sida...nu conteaza absolut nimic, daca nu ai credintza in Domnul Isus.
-mai spunea un pastor azi, ca sansa de a fii cu Dumenzeu pt o eternitate...e pana inchizi ochii si pleci....o data plecat drumul ti l-ai ales, destinatia e aleasa si nimic nu o mai poate schimba.
nu stim cat mai avem fiecare pana plecam, de aceea momentul de a ne alege destinatia este ACUM

Domnul sa fie cu noi!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Da, stiam si eu de obiceiul de a-ti da de pomana in timpul vietii (desi nu-mi place ideea si nici nu inteleg gestul).
Dar, asa cum ati remarcat, asta era altceva.
Si, am uitat sa spun ceea ce zice hannen, "evenimentul" s-a petrecut pe 19, in prima zi de bairam, dupa ramazan (la turci asa se zice).
Noua ne-a fost jena sa mergem acolo sa luam gogosi (desi fetele salivau), insa am primit trei caserole direct acasa, au venit sa ne aduca personal.

Inca ceva: am auzit ca traditia in islam spune ca 10% din ce castigi trebuie sa daruiesti. Sigur, nu sta nimeni sa-ti calculeze si nici nu stiu daca o fac toti...dar e adevarat?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


din cate am gasit pe net despre obiceiuri si traditii musulmane, la sfarsitul sarbatorii de Ramadan, obiceiul de a da pomana/a face milostenie se numeste "Zakat al-Fitr".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

inca ceva...
eu nu cred in pomenile date pt cei morti. nu am intilnit asta in Biblie.
-credinciosul care e ajuns in slava lui Dumenzeu, credeti ca-i mai trebuie mancarea noastra?

Tu iei literal termenul de "pomana"? Pai daca e asa, trebuie sa mergem la cimitir si sa ingropam pomana in mormantul celui decedat sau cum?! Pomana se face simbolic pentru cel adormit, insa beneficiaza de ea un suflet care vietuieste pe pamant. Cum alfel?
Citat:
-iar cat despre necredinciosii ajunsi in Iad, cred ca sunt in prea mare suferintza sa le mai trebuiasca mancare.

Aceeasi poveste ca mai sus, nu dai pilaful (exemplu) de pomana ca sa fie mancat de cei adormiti...!
Citat:
-pomana se da pentru noi insine, pt sufletele noastre...dar degeaba o dam daca nu suntem credinciosi, pt ca nu ne va folosi la nimic.

Astea sunt vorbe mari si sunt scrise cam prea apasat pentru gustul meu. Nu stie nimeni judecatile Domnului si nu cred ca tu faci exceptie...
Citat:
-pt pomenile facute, credinciosii vor primii rasplata de la Dumenzeu, dar un necredincios nu va primii nimic.
-deci poti sa fii ca printzesa Diana, sa dai bani si sa iei in brate toti copii bolnavi de Sida...nu conteaza absolut nimic, daca nu ai credintza in Domnul Isus.

Esti sigura ca nu-ti faci pacate scriind lucrurile astea?
Judecatile Domnului nu sunt stiute de nimeni.
In Casa Domnului sunt multe camere, de unde stii tu ca printesa Diana (de exemplu), nu se afla in una din ele?
Talharul de pe cruce a avut credinta zero pana in ultimul moment al vietii lui si totusi Domnul l-a luat in imparatia Sa.

Citat:
-mai spunea un pastor azi, ca sansa de a fii cu Dumenzeu pt o eternitate...e pana inchizi ochii si pleci....o data plecat drumul ti l-ai ales, destinatia e aleasa si nimic nu o mai poate schimba.

Sfintii Parinti spun altceva. Ca rugaciunile pentru cei adormiti in Domnul sunt trebuincioase si folositoare. Nu neaga nimeni ca ceea ce facem pe acest pamant determina cursul Vietii de Apoi, insa si cei ramasi in urma pot "influenta" soarta raposatilor. Exista si exemple de Sfinti Parinti care, prin rugaciunile lor, au reusit sa scoata din iad niste suflete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Faptele conteaza asta e clar.E frumos ca turcii au obiceiul asta...asa cum ne rugam lui Dumnezeu sa fim sanatosi,asa ei multumesc lui Allah(nu stiu daca e cu un l sau doi)daruind.

Undeva e la fel.
Conteaza,parafrazand faptele bune pe care le facem fara sa asteptam rasplata....Dumnezeu sau,ma rog entitatea de acolo,universul ne intoarce inapoi ceea ce dam.....doar daca nu asteptam rasplata.
Asa si la turcii intalniti de tine,Rufus...se bucura ca au de toate si dau si altora.Nu vad un mod mai frumos de a multumi...decat asta.
In lumina atator tragedii de care am auzit,am ajuns sa merg la biserica doar ca sa multumesc si sa-l rog pe Dumnezeu sa-mi lase intreg ceea ce am acum.Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

inca ceva...
eu nu cred in pomenile date pt cei morti. nu am intilnit asta in Biblie.
-credinciosul care e ajuns in slava lui Dumenzeu, credeti ca-i mai trebuie mancarea noastra?

Tu iei literal termenul de "pomana"? Pai daca e asa, trebuie sa mergem la cimitir si sa ingropam pomana in mormantul celui decedat sau cum?! Pomana se face simbolic pentru cel adormit, insa beneficiaza de ea un suflet care vietuieste pe pamant. Cum alfel?
Citat:
-iar cat despre necredinciosii ajunsi in Iad, cred ca sunt in prea mare suferintza sa le mai trebuiasca mancare.

Aceeasi poveste ca mai sus, nu dai pilaful (exemplu) de pomana ca sa fie mancat de cei adormiti...!
Citat:
-pomana se da pentru noi insine, pt sufletele noastre...dar degeaba o dam daca nu suntem credinciosi, pt ca nu ne va folosi la nimic.

Astea sunt vorbe mari si sunt scrise cam prea apasat pentru gustul meu. Nu stie nimeni judecatile Domnului si nu cred ca tu faci exceptie...
Citat:
-pt pomenile facute, credinciosii vor primii rasplata de la Dumenzeu, dar un necredincios nu va primii nimic.
-deci poti sa fii ca printzesa Diana, sa dai bani si sa iei in brate toti copii bolnavi de Sida...nu conteaza absolut nimic, daca nu ai credintza in Domnul Isus.

Esti sigura ca nu-ti faci pacate scriind lucrurile astea?
Judecatile Domnului nu sunt stiute de nimeni.
In Casa Domnului sunt multe camere, de unde stii tu ca printesa Diana (de exemplu), nu se afla in una din ele?
Talharul de pe cruce a avut credinta zero pana in ultimul moment al vietii lui si totusi Domnul l-a luat in imparatia Sa.

Citat:
-mai spunea un pastor azi, ca sansa de a fii cu Dumenzeu pt o eternitate...e pana inchizi ochii si pleci....o data plecat drumul ti l-ai ales, destinatia e aleasa si nimic nu o mai poate schimba.

Sfintii Parinti spun altceva. Ca rugaciunile pentru cei adormiti in Domnul sunt trebuincioase si folositoare. Nu neaga nimeni ca ceea ce facem pe acest pamant determina cursul Vietii de Apoi, insa si cei ramasi in urma pot "influenta" soarta raposatilor. Exista si exemple de Sfinti Parinti care, prin rugaciunile lor, au reusit sa scoata din iad niste suflete.


coracora, eu asa am inteles punctul de vedere al credinciosilor ortodocsi privitor la pomana...ca dau de pomana ca cei morti le cer, ca au nevoie si ca nu este privita ca ceva simbolic.

eu cred ca pomenile care vin inaintea credintei...nu sunt pomenile care Dumenzeu le primeste.
vezi jertfele aduse de Cain si Abel. de ce una a fost placuta lui Dumenzeu si cealalta nu?

cat despre Diana in ce camarutza se afla a fost doar un exemplu...si asta mi-a venit mai intii. mi-as dori sa fie intr-o camarutza pregatita de Domnul Isus...

tilharul nu uita ca s-a pocait si s-a rugat sa fie cu Domnul Isus inainte de a muri pe cruce.Deci...e mare diferenta!

cat despre salvarea sufletelor din Iad, eu nu am gasite aceste evenimente in Biblie... te rog, nu e cazul sa-mi spui ca mai sunt si alte carti...ca am mai auzit lozica asta...Biblia e Cuvintul lui Dumenzeu restul cartilor sunt cuvintele oamenilor, apostolilor si oricat de sfinti ar fi fost...Dumenzeu e Dumenzeu iar ei sunt/fost oameni.

michelle

Mergi la inceput