Divort comun acord cu copil

Divort comun acord cu copil | Autor: flaviutza

Link direct la acest mesaj

Exista varianta unui divort , pe cale amiabila,cu un copil minor, sub 10 ani, prin judecatorie, nu pe cale notariala?
A divortat cineva prin aceasta procedura ? M -ar interesa detalii, cat dureaza si in principal daca instanta desface doar casatoria sau stabileste si restul aspectelor vis a vis de copil , in situatia in care acordul partilor e clar, inclusiv in ceea ce priveste cuantumul pensiei alimentare?
Va multumesc mult daca ma puteti lamuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vroiai sa spui invers presupun. Adica prin notariat nu prin instanta.
Raspunsul este principial negativ.
Pe de alta parte instanta decide cuantumul pensiei de intretinere datorat minorului nu ramane la latitudinea parintilor. Daca parintii convin si la alte sume mai mari decat cele stabilite de instanta si care respecta prevederile legale, este conveninenta lor nimeni nu ii impiedica insa cuantumul minimal trebuie respectat si este decis prin judecatorie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

marius din cate stiu prin notariat se poate divorta daca ambii parinti cad de acord asupra tuturor aspectelor referitoare la copil, adica pensie alimentara, custodie, program de vizita etc...cel putin asa ne-au spus la un curs.
Completare: uite ce am gasit pe un site al unui notariat:


"Pentru ca sotii sa poata divorta la notariat atunci cānd au copii minori, ei trebuie sa convina asupra urmatoarelor aspecte:
numele de familie pe care sa īl poarte fiecare dupa divort;
exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti;
stabilirea locuintei copiiului minor dupa divort (potrivit art. 400 Cod civil, copilul poate locui doar la unul dintre parinti);
modalitatea de pastrare a legaturilor personale dintre parintele separat si fiecare dintre copiii minori;
stabilirea contributiei parintilor la cheltuielile de crestere, educare, īnvatatura si pregatire profesionala a copiilor.
Pentru constatarea acordului asupra aspectelor mentionate mai sus, notarul public va autentifica conventia sotilor, care va fi mentionata īn certificatul de divort.
De asemenea, din raportul de ancheta sociala trebuie sa rezulte ca acordul sotilor privind exercitarea īn comun a autoritatii parintesti sau cel privind stabilirea locuintei copiilor este īn interesul copilului. Daca din raportul de ancheta sociala rezulta contrariul, notarul public va emite dispozitie de respingere a cererii de divort si va īndruma sotii sa se adreseze instantei de judecata pentru solutionarea divortului.
Alte precizari:
toate conditiile enumerate mai sus trebuie īndeplinite cumulativ;
numele pe care copiii īl vor purta dupa divort va fi cel cuprins īn actul de nastere."


Cititi detalii aici: http://notariat-tineretului.net/divort/divort-copii-minori-notar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu contest cele scrise mai sus, legal exista aceasta posibilitate insa eu evit sa spun asta pentru ca efectiv adica in practica nu sunt indeplinite cumulativ cele de mai sus.
Sunt elemente extrem de sensibile nu ma duc mai departe de cuantumul pensiei de intretinere - subiect vesnic generator de dispute extrem de dure intre parti.
Asa incat practica ucide teoria si "cel mai sanatos" este sa existe un proces juridic cu probe pro/contra si cu sentinta clara bazata pe toate elementele prezentate si pe disp. legale in materie - ma refer la situatiile in care exista copil(copii) minor(i).

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Intre timp m -am lamurit. da exista, exact ce am scris mai sus, divort de comun acord cu copil prin instanta, nu notariat, am discutat cu un avocat si e cat se poate de reala treaba, doar ca se intalneste mai rar in practica.
Poate mai are cineva nevoie de informatia asta, aici e modelul de cerere , sper sa nu fie considerat reclama.
http://www.contabilizat.ro/formulare_tipizate~categoria-juridice~nume-cerere_de_divort_cand_ambele_parti_sunt_de_acord_cu_desfacerea_casatoriei.html
Multumesc oricum de ajutor...speta rezolvata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

flaviutza stiu ca exista insa eu una nu prea inteleg de ce ai alege instanta in loc de notariat, pentru ca mie mi se pare ca dureaza mult mai mult. doar parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui flaviutza

Intre timp m -am lamurit. da exista, exact ce am scris mai sus, divort de comun acord cu copil prin instanta, nu notariat, am discutat cu un avocat si e cat se poate de reala treaba, doar ca se intalneste mai rar in practica.


Glumesti?

Este la fel de des intalnita ca orice divort clasic. La notariat este mai rar (deocamdata), prin tribunal cu sau fara acordul partilor exista de cand lumea si pamantul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Subscriu la ce a spus mai sus marius, e o situatie destul de intalnita , in varianta rezolvarii prin instanta.

Pentru flaviutza (si altele persoane care ar putea fi interesate): procedura nu dureaza mult, daca amandoi sunt de acord se evita tot "circul" acela cu audieri de martori si spalarea rufelor in public, care pana la urma nici nu intereseaza, nici nu avantajeaza pe cineva. Eu asa am divortat, de comun acord, fara motivare (nu au aparut motivele divortului in decizie), elegant si fara stress. Se da o luna termen de gandire (pentru o eventuala impacare ), apoi se asteapta rezultatul anchetei sociale si gata. La mine a durat mai mult (3 luni) pentru ca am prins o vacanta judecatoreasca, altfel cred ca se rezolva si in maxim doua.

Sa dea Domnul sa nu aiba nimeni nevoie de informatiile de la topicul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

O colega a divortat amiabil, prin notariat, avand un copil de 9 ani.
Nu stiu amanunte, nici nu pot intreba, dar stiu sigur ca prin notariat s-a facut.

Mergi la inceput