despre vaccinul bcg

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

eradicata????dar asta e alta chestie!
uite, mie nu au vrut sa mi-o vaccineze pe Sofia, nici la privat, spunand ca sunt prea multe efectele secundare in timp, decat actiunea vaccinului in sine!
si le-am explicat ca mergem in tara, si nimic!
spune-au ca sa evit zonele de mizerie, sa sterilizzez totul, apa imbuteliata si atat!Si au refuzat categori sa il faca!!
chiar nu stiu ce sa zic, depinde poate de regiune!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Pe mine m-a felicitat ca vreau sa il fac :)). Totusi, in clinica in care am nascut, numai un pediatru stia sa-l faca.
Eu cum nu stiam daca il voi putea face in maternitate, vorbisem si cu doc de familie si asta mi-a zis ca el nu il face, dar ca ma trimite la centrul de vaccinare.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

nici in maternitate, de stat, nici medicul de familie si nici pediatra, o doamna de vreo 65 de ani, nu au vrut sa il faca, spunand ca nu merita, si ca studiile au demonstrat ca efectele negative sunt mai multe si mai grave decat imunizarea impotriva tuberculozei!Acum chiar nu stiu ce sa cred!
Pe Alex l-au vaccinat in Spania, spunand ca Andalucia e aproape de Africa, si ca e indicat!Pe el l-am vaccinat si de hepatita A!
Eu sper sa fie totusi sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Olim, nu stiu ce sa zic . Maya are 4,5 an, deci cine stie ce idei le-au mai venit intre timp :). O sa-ti spun la bebe cum o sa fie. Eu o sa insist de numa, ca noi o sa venim in ro in vara si nu am chef sa vin cu el nevaccinat.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mcoca, sa inteleg ca astepti un bebe

asta este de 2 ani sigur, ca am mamaici in clasa lui Alex cu fetite nevaccinate din 2010!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Olim, da vine bb2. Tocmai amintrebat o prietena, l-a facut fara probleme acum un an.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:


mcoca, felicitari


poate in alte regiuni e altfel, aici nu au vrut!Avem si o doamna doctor din Romania, si ea a zis ca nu il face!Sper sa nu avem nevoie de el niciodata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Noi l-am facut celui mic cand avea o luna. L-a facut medicul de familie fara probleme. Mi-a scris o reteta si au luat vaccinul de la farmacia din oras. E chiar ieftin: 11 euros flaconul in care sunt 10 doze. L-am vaccinat pe al meu si restul s-a aruncat. Era fabricat de Institutul Pasteur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bety_stan

Nu stiu daca ati vazut, dar in ultimele zile dau tot felul de reportaje referitor la aceasta probleme. Au oprit in sfarsit vaccinarea pentru ca sunt constienti de reactiile adverse ale acestui vaccin adus din Danemarca. Am inteles ca s-a facut o asociatie a mamicilor cu aceasta problema, daca stie cineva ceva as dori sa imi dea si mie detalii. Cat despre ceea ce imi spui tu, nu stiu exact ce inseamna dar sper sa nu fie reactia bcg-ului, pt ca noi din august suntem pe tratament cu izoniazida si rifampincina si mai avem pana in februarie. Ne-am saturat amandoi, eu de preparat si el de inghitit.


E f interesant ca acest vaccin este adus din danemarca pt ca acolo nu se administreaza vaccin BCG; de fapt mai in toata europa de N si V nu se mai prea administreaza...
au ajuns la concluzia ca acest vaccin nu protejeaza garantat impotriva bolii multi au facut boala cu vaccin cu tot...nu numai ca nu protejeaza dar cind esti testat pt tbc iti iasa pozitiv si trebuie sa umbli pe la raze sa demonstrezi ca nu ai tbc( cel putin asta e problema care o am aici si eu si vietnamezii si asiaticii in general pt ca si ei sint vaccinati bcg, trebuie sa demonstram ca nu avem tbc si nu ca am fost vaccinati)
De gilma aceea si puroiul cu lunile imi amintesc si eu cind l-am primit in clasa 1 la cel din clasa 8 am fugitin clasa 12 nici nu s-a pus problema...
Din cite am inteles vaccinarea este optionala si nu obligatorie, nu? sau in ro este obligatorie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bety_stan

Nu stiu daca ati vazut, dar in ultimele zile dau tot felul de reportaje referitor la aceasta probleme. Au oprit in sfarsit vaccinarea pentru ca sunt constienti de reactiile adverse ale acestui vaccin adus din Danemarca. Am inteles ca s-a facut o asociatie a mamicilor cu aceasta problema, daca stie cineva ceva as dori sa imi dea si mie detalii. Cat despre ceea ce imi spui tu, nu stiu exact ce inseamna dar sper sa nu fie reactia bcg-ului, pt ca noi din august suntem pe tratament cu izoniazida si rifampincina si mai avem pana in februarie. Ne-am saturat amandoi, eu de preparat si el de inghitit.

Mergi la inceput