Buburuze de mart-apr2013(4)!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna burtici!
Bine ati venit noile burtici!
Eu niciodata nu am putut sa dorm pe stanga decat in sarcina. Numai asa ma simteam bine.
Greturi nu prea am,dar nici pofta de mancare. In plus mi-e foarte somn.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
12 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Am o intrebare pentru fetele care se vopsesc: ce faceti in timpul sarcinii?
Eu as prefera sa nu ma vopsesc deloc, dar 1) am fire albe cam multe, 2) lucrez si intr-un domeniu in care ma intalnesc cu posibili clienti, deci ar trebui sa arat cat de cat decent.
Acum nu e inca tragic, dar peste 3-4 saptamani va fi.
M-am gandit la henna (stiu ca trebuie sa stai cu ea mult in par, miroase etc) dar din pacate nu prea acopera firele albe. La mine nici alea cu amoniac nu au prea avut efect, si nici nu sunt sigura ca nu au si alte substante toxice pentru bebe.
Ar mai fi ideea de suvite(ca sa nu atinga vopseaua piele capului), dar ... nu imi sta grozav si radacinile tot cu fire albe vor fi.
Voi ce faceti? Fetele care aveti deja bebe, ce ati facut la prima sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nicole, cate saptamani ai?
Dupa primul trimestru riscurile sunt mai mici pentru fat. Daca chiar trebuie sa te vopsesti fa-o atunci.

10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Nicole,eu nu ma vopsesc dar dr mea mi-a spus ca in vopselele fara amoniac se regasesc cantitati foarte mici e substanta care ar putea dauna fatului si ca nu ajung in sange cand te vopsesti.Ea s-a vopsit toata sarcina si de aceea mi-a zis ca daca vreau sa ma vopsesc pot dar dupa 12-13 saptamani.


8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata!

Nicole - si io in sarcina trecuta m-am vopsit dupa primul trimestru cu vopsea fara amoniac...acum nu ma mai vopsesc de vreun an si nici nu intentionez curand...am zis ca daca tot nu am fire de par albe sa nu mai pun vopsea in cap...acu cat m-o tine si asta...

Azi sunt un pic mai bine...doar trei treziri azi noapte asa ca am dormit foarte bine...in rest nik nou sub soare!

Pupici si o zi buna!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Nicole, eu la prima sarcina m-am vopsit incepand din sapt 15. Aceeasi pb o am si eu par alb cat cuprinde Ce-i drept eu sunt ceea ce se cheama aici "geriatric mum". Sarcina asta e surpriza totala pt noi dar asta e.Ne-am obisnuit cu ideea si acum speram doar sa avem un al 2lea copil sanatos, destept si modest ca mama lui. 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pony spune:

Buna,

Eu in sarcina nu prea m+am vopsit pentru ca de fel nu ma prea vopsesc, dar cunosc fete care s+au vopsit si nu a patit nimic bebele.
eu sunt happy deoarece baietelul meu in a treia zi de gradi nu a mai plans deloc.
Bun venit noilor viitoare mamici.
Acum ma dreg cu o cafea deoarece simt ca mi-a scazut tensiunea.De cateva zile nici nu-mi mai simt burtica, oare e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Multumesc de raspunsuri. Maine implinesc 9 sapt, deci mai am o luna pana cand as putea sa imi pun vopsea "adevarata" in cap. Poate totusi incerc cu henna, sa vad ce iasa. Am mai facut experimente din astea, si nu au fost chiar tragice. Nu acopera firele albe, dar macar le coloreaza partial... si nu sunt chiar albe.
Bebele nostru e dorit si (prea mult) asteptat, de aia probabil ca suflu si in iaurt si parca prefer sa evit vopseaua chimica.
E o idee insa sa vorbesc si cu ginecologul la urmatoarea intalnire (la 13 sapt, pt dublu-test).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrya spune:

DPN:14.03.2013[/blue]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ce bine e sa nu ai fire albe sau sa ai putine.Mai putina bataie de cap si bani dati aiurea.Eu nu ma vopsesc, am vreo 30 de fire albe in cap, dar nu vreau sa incep cu vopsitul,ca dupa aia nu prea mai te poti lasa pentru ca eu am parul lung. Urasc sa vad femei vopsite in cap neingrijit, cu par ars si sa li se vada in mod evident parul alb de la radacina.
Eu Nicole zic ca pentru bebe se merita sa porti si batic sau ceva in capsa nu se vada numai sa fie bine. Acuma am exagerat un pic, dar henna am auzit ca intareste parul, chiar daca cum zici tu nu acopera asa bine ca vopselele clasice.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
12 saptamani+

Mergi la inceput