Buburuze de mart-apr2013(4)!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Hey! La multi ani Maria, Mariana, Marioara si orice alt derivat!

Apoi: VeveMara ingrijorate suntem toate... trecem de o perioada, vine alta, apoi se apropie termenul, ti-e frica ca daca nasti prematur, daca bebe e bine ca in ziua respectiva nu a miscat atat de mult... e plin de daca, la asta ma refer!
Sfatul meu este sa incerci sa te relaxezi putin. Stiu: usor de spus, greu de facut.
Dar vreau sa intelegi ca pesimismul aduce de obicei lucruri rele, iar atunci cand esti optimista si iti repeti zilnic de 10 ori ca "totul va fi bine, trebuie!" ai mult mai multe sanse sa se intample asta.
Incearca cat poti sa nu te mai gandesti la ce e mai rau, ca asa vei fi tot timpul stresata si cu siguranta asta nu-i va face bine bebelusului tau drag. Cu cat vei fi mai relaxata, mai calma, mai linistita... cu atat vei avea sanse ca puiul tau sa fie si el asa dupa ce se naste.

Bine ati venit Maria-rsi Marsy_baby! Sa aveti sarcini usoare cu bebei sanatosi, norocosi si frumosi!

Felicitari Aruam pentru fetita...
Emilia eu stiu ca la 12S sexul copilului este format, dar conteaza mult si pozitia lui si ce experienta are dr...
"Organele genitale ale fatului incep a se forma inca din saptamana 6-8 de sarcina, urmand ca formatiunea exterioara a aparatului genital sa se definitiveze in jurul saptamanilor 11-12 de sarcina."
In odiseea baietelului meu au fost cazuri in care i-a zis (ditamai renumitul de dr din Buc - nu dau nume) ca e fetita, e fetita... iar la 19S s-a vazut clar ca e baiat! Si baiat a fost!
Se zice ca daca iti zice ca e baiat... de obicei cam asa este.. la fetita se mai poate schimba situatia. :)

O zi minunata va doresc (Ce-a mai ramas in ea!)!

Irina ~ mamica norocoasa de pui drag Patrick Cristian {07.12.2010} si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Multumesc frumos Irinukaaa !
Imi dau silinta sa si aplic.
O zi frumoasa!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

La multi ani tuturor Mariilor!!!!!

Katy, felicitari pt baietel, Aruam - pt fetita

Casandralin, Irinukaaa felicitari pt eco

Marsybaby, Maria-r bine ati venit, sarcini usoare si bebei frumosi si sanatosi

Vevemara, e normal sa ai emotii, dar incearca sa eviti sa te gandesti la probleme. Eu inainte sa fac DT pur si simplu refuzam sa ma gandesc, cand imi venea in cap imi faceam de lucru cu ceva. Tinem pumnii sa fie bine


14+
Multumesc Doamne
PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Fetele, azi mi-am luat cafea fara cofeina, ca mor de pofta cand vad la sot d-aia adevarata. Ii mai fur eu dimineata cateva inghitituri. Nici nu stiu ce gust are, sper sa aduca cat de cat..... A, si tot azi am halit o sticluta de Nestea. Stiu ca nu e "ideal" in sarcina, dar am vazut la un nene si nu mai m-am putut abtine

Voi mai folositi vopsea de par sau aveti de gand? La mine a inceput deja sa se vada. In curand o sa arat ca un pui tarcat


14+
Multumesc Doamne
PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc de informatii. Poate la eco de 12 sapt voi afla. Sotul meu vrea baiat. Eu nu am preferinte.

9+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cafeaua fara cofeina este obtinuta prin spalarea boabelor de cafea obisnuita cu cianuri pentru reducerea cu cateva procente a continutului de cofeina. Nu exista cafea complet fara cofeina si sincer eu pe aceasta asa-zis decofeinizata nu as recomanda-o nici dusmanilor.
Am intrebat mai multi ginecologi daca la nevoie/pofta pot bea cafea normala si mi s-a zis ca o cescuta pe zi nu e nici un capat de tara si pot bea linistita (eu pun si lapte in ea ca asa imi place si nu beau zilnic ca nu simt nevoia zilnic).
Prietena mea cea mai buna a baut zilnic in sarcina pt ca fara cafea se constipa si bebelusa n-are nici o problema, e perfect sanatoasa. Am vazut si mamici care beau cafea in timp ce alaptau si era ok, totul e sa limitezi cantitatea.
In ceea ce priveste vopsitul stiu ca e interzis in primul trimestru dar incepand cu al doilea trimestru se poate folosi vopsea fara amoniac.

9+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zguby77 spune:

Dragilor citeam ce scrieti de cafea, nu va suparati ca ma bag si eu in vorba... eu pe durata sarcinilor (2 pana acum) in fiecare zi am baut o cafea pe zi si sincer nu a a avut nici un efect negativ, din contra avand tensiunea un pic cam mica chiar imi era recomandata. Excesul desigur nu e bun, dar una pe zi puteti sa beti fara probleme. Chiar si cat am alaptat am baut :) Am incercat pe cat posibil sa mananc sanatos, dar acum daca am avut pofta si de cate ceva mai 'nesa' am gustat. Aveti incredere in Dumnezeu si totul va fi bine.
Sarcini usoare va doresc. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Fetelor de cafea nu pot sa ma las de zici ca sunt teleghidata. Am inceput sa beau chiar in timpul sarcinii cu Rebecca, faceau colegele la birou si daca nu luam o gura simtem ca mor, desi de 8 ani nu mai pusesem gura pe cafea. Acum sper sa o raresc cu cafeau desi rau nu face,de tot sunt convinsa ca nu o sa ma las.
Da, acum stim ce avem in burtic asa ca sperantele lui tati s-au dus .

In familie v-a venit tot o fustita roz, asa ca puteti sa ne treceti si pe noi cu . Daca i-au placut fetele (femeile ) ia dat Doamne Doamne, eu si Diana suntem f fercite, Rebi inca nu vrea sa auda de bb in burtica .


Danina 13+

mami de Rebecca- Elena (26.12.2010) si Paula-Diana (20.10.2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Hello burtici!!!!

Bun venit noilor gravidutze,sarcina usoara si bebe sanatos

Danina felicitari pt fetita

De maine mi se termina concediul asa ca din nou pe baricade

Am trect noile burtici in lista si am adaugat carucioarele

De dublu test inca nu mi s-a zis nimic,probabil marti o sa-mi zica ce si cum.
De cafea si eu zic ca un pic nu strica.Eu nu beau de feli insa la cate o gura de cola tot mai scap

Va pup pe toate!!!!



Cosmi 9+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Dragi viitoare si actuale mamici,

Sunt mamica unui "Strumf de iulie-august 2011" si imi cer scuze ca intru la subiectul vostru, dar strumful meu (de fapt strumfitza) a crescut acum si mi-au ramas disponibile o serie de hainute si accesorii (sterilizator, pompa de san Avent, balansoar electronic, cantar, tarc, marsupiu etc). Daca va intereseaza, puteti vedea accesoriile pe OKAZII.RO, iar hainutele (si accesoriile) pe pagina de Facebook - Diverse DE VANZARE. Toate preturile sunt negociabile, daca va place ceva, scrieti-mi pentru detalii si preturi (la hainute n-am avut timp sa scriu chiar tot). Toate sunt in cea mai buna stare, folosite doar de cateva ori.


www.okazii.ro/sanatate-copii/alte-produse-de-sanatate-copii/sterilizator-electric-cu-aburi-chicco-a116653938" target="_blank">Sterilizator Chicco

www.okazii.ro/patuturi/tarcuri/tarc-copii-cam-patrat-bonus-a117928165" target="_blank">Tarc patrat CAM

www.okazii.ro/sanatate-copii/alte-produse-de-sanatate-copii/cantar-electronic-bebelusi-beurer-a117927819" target="_blank">Cantar electronic Beurer

www.okazii.ro/carti-de-medicina/alte-carti-de-medicina/emil-capraru-herta-capraru-mama-si-copilul-a116584258" target="_blank">Carte "Mama si copilul" de Capraru

www.okazii.ro/leagane-si-premergatoare/alte-tipuri-de-leagane/balansoar-electronic-bebelusi-a116563799" target="_blank">Balansoar electronic Miniblu

Va doresc sarcina si nastere usoara si un bebe sanatos !

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput