Buburuze de mart-apr2013(4)!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Bine ai venit Maria!
Ioana - dr trebuia sa-ti faca si eco abdominala tot atunci. Parca ce mare greutate sa schimbe instrumentarul....Mie ieri mi-a facut de amandoua la aceeasi eco. A durat un picut mai mult dar macar am plecat acasa linistita. Cand te-a programat pentru urmatoarea?

14+
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Bune ati venit matia si marsy sarcini usoare si bebei sanatosi :)
Felicitas, Casandralin, Aruam-Felicitari pentru vestile buna,aruam ma bucur tare ca e fetita,de la sarcina trecuta am ramas cu o slabiciune pentru fetite :(
Eu nu am mai intrat ca am foarte mult de lucru si cand ajung seara acasa nu mai am chef de nimic.Toata ziua am o senzatie de greata amestecata cu o senzatie de foame,e tare aiurea si evident,un somn de m-as culca si pe jos la birou.Seara la 10 dorm deja,asa de aiurea se manifesta somnolenta asta,nici la un film nu ma mai pot uita :)



7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marsy_baby spune:

Multumesc de primire fetelor!
UM: 01.06.2012 DPN: 07.03.2013
Inca nu stiu ce o sa fie,important e sa fie sanatos.
si o fetita Daria de 2ani jumatate
Voi v-ati facut dublu test?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Marsy eu la 10 saptamani sunt programata pentru dublu test.Nu stiu altele daca l-au facut mai tarziu dar dr mi-a zis ca e ok asa.

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La eco intravaginala se vede totul mult mai bine decat la eco abdominala.
Poate nu e inca nimic de vazut.
Burtica mai rotunda poate insemna orice si sincer la un samburel de sub un cm nu cred ca se poate vedea nici un fel de burtica deci asta nu e un simptom dupa care sa te ghidezi in stadiile atat de timpurii.
Test de sarcina din farmacie sau betahcg la laborator ai facut?
In cazul ca ai ovulat tarziu si e sarcina prea mica sa se vada la ecograf aceste 2 teste iti pot spune daca e bebe sau nu.
In ceea ce priveste posibilitatea unui chist ovarian sau unei dereglari hormonale, nu te speria, eu ma confrunt cu asa ceva de la 20 de ani si nu am patit nimic din cale afara de grav vreodata, se rezolva toate, gandeste pozitiv!
Daca ti-e teama de extrauterina sa stii ca tot cu BETA HCG te poti lamuri. Faci maine si repeti dupa 48 ore. Prima valoare trebuie sa se dubleze in 48 ore (cam asa cica e bine, daca scade sau creste prea putin se pare ca ar indica probleme cu sarcina, oprire in evolutie sau extrauterina dar la mine nu s-a dublat valoarea in 48 ore si nu era extrauterina si nici nu se oprise in evolutie dar am inceput sa iau vitamine prenatale si aspenter pentru ca am mutatii genetice care cauzeaza trombofilie si beta nu crestea bine pentru ca bebe nu era bine vascularizat dar s-a rezolvat problema, e ok acum).

9+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

Bine ai venit Maria!
Ioana - dr trebuia sa-ti faca si eco abdominala tot atunci. Parca ce mare greutate sa schimbe instrumentarul....Mie ieri mi-a facut de amandoua la aceeasi eco. A durat un picut mai mult dar macar am plecat acasa linistita. Cand te-a programat pentru urmatoarea?

14+
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Daca era sarcina cred ca imi facea si abdominala.
Cam peste 2 sapt daca testul si analiza la beta ies pozitive.
Testul l-am facut azi dim si a iesit negativ, vedem la sange.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010) + ?
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

emilia.m multumesc pt raspuns!
Probabil nu e sarcina si toate simptomele sa le simt de la dereglarile hormonale.
E prima data cand am o dereglare hormonala, de aia mi se pare "asa ciudat".
Sa stii ca la Justina mi-am dat seama cand am ramas insarcinata si dupa burta, desi era mic, mi s-a rotunjit burta.
Si de aici am facut comparatie ca ar fi sarcina.
Dar daca nu e , nu e.
Ori fi dereglarile hormonale.
Si deci sa nu m fac eco abdominal?
Dar ca sa fiu linistita as face.
Avem aici la cabinet, numai ca azi dr n-a venit. Abia Luni vine..


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Daca tu vrei poti sa iti faci o mie de ecografii dar sa-ti spun ce am patit eu azi. Sarcina mea are 9 saptamani si 3 zile (ultima menstruatie a fost intr-o marti si cum azi e vineri sunt trei zile peste fix o saptamana). Am o problema veche cu rinchiul drept (este pe langa buric atat e de ptozat (cazut) si am fost sa vad ce face. Mi-am facut deci eco abdominala. Evident primul lucru am rugat medicul care mi-a facut ecografia sa verifice si inimioara lui bebe (care batea cu 167 bpm ).
A apasat foarte tare cu sonda pe burtica pana s-a vazut ceva pentru ca intre uter si sonda ecografica plasata pe abdomen sunt intestinele care bruiaza si altereaza destul de mult imaginea. La eco transvaginala se vedea imediat dupa introducerea sondei saculetul si mai nou bebele. De aceea zic ca e mai relevanta transvaginala si analiza de sange mai ales daca ai ovulat tarziu ca saculetul e atat de mic incat sunt sanse sa-l rateze. Eu la 5 saptamani si 3 zile am fost la prima eco si abia abia s-a vazut ceva mic de tot in uter la transvaginala si medicul mi-a zis ca daca veneam cu 3 zile mai devreme n-ar fi vazut nimic. Nu te teme daca cumva e dereglare, se mai intampla, o sa fie ok si vei vedea ca in curand va fi si sarcina daca asta e ce iti doresti (intra la aspirante optimiste si sfatuieste-te cu fetele de acolo ca sa stii ca pe mine sfaturile lor m-au ajutat mult).


9+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!
elimia.m am inteles! Insa eu nu stiam ce se intampla cu corpul meu.
Cat priveste bebe 3 venea pe neasteptate , dar il asteptam cu bucurie.
Pe viitor ma (ne) gandeam la bb3. Peste 1-2 ani. Acum vom vedea.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna, burtici!

Eu joi fac bitestul si parca nu mai am rabdare sa-l vad. Si eu si sotul meu suntem medici asa ca atunci and am pris un ecograf la spital l-am pus sa-l vedem pe bebe insa doar asa, eco abdominal, si sa-i vedem inimioara ca bate. La mai mult nu ne pricepem. Insa cred ca as fi in stare sa ma duc la ginecolog in fiecare zi. Sunt cam stresata sa nu fie ceva in neregula. Mi l-am dorit f mult pe bebe si acum parca nu vad decat potentialele probleme.
Credeti ca sunt eu putin dusa sau vi se intampla si voua?
Va pup.

10+

Mergi la inceput