Strugurasi de Sept-Oct 2011 *67* LMA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui camady

Fetelor eu in tabel nu le gasesc sarbatorite decat pe Ilinca si Clara.

La multi ani !!!!Sa fiti sanatoase si norocoase.

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003




azi este Sf Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Neata


La multi ani Ilinca !!!



Am ajuns si noi de la nea dr , Noura are intr-adevar o ciuperca in zona respectiva ,cica nu e grav si nu arata asa de rau cum am descris-o ieri la telefon
Mi-a dat 2 unguente Mitosyl N si Clotrimazol ,sper sa dea rezultate pozitive ,daca nu mergem din nou saptamana viitoare

Mikka ,ce isteata e Maria cum se da ea jos singura din pat , a mea a cazut ieri exact in cap si-am plans amandoua

Michella multi ani fericiti alaturi de sotul tau eu cred ca poti amana pana in decembrie nu e o regula care sa zica ca la un an TREBUIE facute toate obiceiurile astea

Raluca de nu ii pui galbenusul fiert in piure de cartofi ? Eu asa ii dau fetei si papa tot ,simplu mi se pare inecacios si ccaahhh

Jade eu fiecatelul ori il prepar cu legume ori il pun in piure de cartofi,sa stii ca nici mie nu-mi place mirosul ,eu nici nu-l mai miros acum ,dar daca ea papa si nu se stramba sunt happy

Chiar aseara citeam despre introducerea oului in diversificare si ce se gaseste in galbenus ,dau un copy de pe diversificare.ro


Cea mai mare calitate a oului este data de continutul mare de nutrienti pe care îi furnizeaza, raportat la numarul de calorii – 13 vitamine si minerale în doar 70 de calorii. Gatindu-i bebelusului o mancare cu ou îi oferim într-o cantitate mica de hrana aproape toate elementele nutritive de care are nevoie zilnic pentru a creste sanatos.

Proportia cea mai mare de nutrienti din ou se gaseste în galbenus – toata cantitatea de vitamine A, D si E. Acidul folic se gaseste aproape în întregime în galbenus iar grasimea se gaseste în totalitate în galbenus.
Oul este unul dintre putinele alimente care contin în mod natural vitamina D.
Alte vitamine si minerale pe care le putem consuma din ou sunt: luteina, vitaminele B1, B2, B6, B12, calciu, sodiu, potasiu, fosfor, fier, zinc, magneziu.



si ceva despre ficatel de pe clubulbebelusilor.ro



Ficatul de pui contine cantitati mari de vitamina A si D si vitamina B12 si este o sursa buna de proteine.

Este una din sursele cele mai bogate in fier, zinc si seleniu, minerale cu rol important in stimularea imunitatii. Ficatul de pui nu ar trebui sa lipsesca din alimentatia copilului.

O cantitate insuficienta de vitamina A ar putea provoca intarzieri de crestere la copii, piele uscata si tulburari de vedere, in special nocturna. De asemenea vitamina A creste rezistenta la infectii, in special in sezonul rece.

Vitamina D este o vitamina esentiala pentru dezvoltarea armonioasa a copiilor fiind necesara pentru absorbtia calciului si fixarea lui in oase. Vitamina D alaturi de vitaminele A si C stimuleaza si intaresc sistemul imunitar.

Vitamina B12 este necesara formarii globulelor rosii din sange si functionarii sistemului nervos.

Ficatul de pui previne anemia prin continutul ridicat de fier.

In 100 grame de ficat de pui se gasesc intre 7-12 grame de fier.

O cantitate insuficienta de zinc poate afecta ritmul de crestere si pofta de mancare, aportul de zinc fiind extrem de important in cazul bebelusilor care au avut o greutate mica la nastere. Zincul stimuleaza si intareste sistemul imunitar.

Seleniu joaca un rol important in metabolismul proteinelor si lipidelor, previne cancerul si bolile cardio-vasculare.






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

OFF, m-am luat cu treaba si am uitat sa spun si eu LA MULTI ANI! sarbatoritilor si sarbatoritelor de astazi.
Pupici multi

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Mikka eu suc ii fac din sfecla, morcov si pun ori un pumn de catina ori cateva picaturi de suc de lamaie. Iese delicios
Il bea doar cu paiul :)))

Jade, mersic. O sa caut si eu sa vad ce gasesc pe la noi :)

May, pai asa e cu sucul, daca vrei proaspat.
Noi avem storcatorul de cand eram gravi si imi facea sotu suc... dar la un moment dat s-a ofticat sa tot spele jum de ora pt un pahar de suc :)))
A zis k e mai ieftin in comert, da evident dar nu e acelasi lucru.
Pe mine nu ma deranjeaza. Eu fac exact un pahar pentru ca bea Maia putin si restul eu. Nici nu e recomandat sa faci mult pentru ca sucul se bea proaspat.

Michella, multi ani inainte !!!
pai mi-am luat rochie... e un pic cam sexy deci nu am voie sa ma mai ingras nici un gram si tb sa mai dau macar putin din burta :d
Pentru Maia inca nu am tinuta, dar la ea e simplu :)))


Jade, as vrea eu...
Daca miroase ficatelul eu nu l-as da... nu ar trebui sa miroase urat.
Eu ii dau cu unt, iaurt blenduit, sau in piure, sau bucatele.

Alayna, bine ca sunteti ok :)

Oana, Lali, Sei, Hayat, Pinky, Anca, Mariana, Alex, Cora, Inutsa etc mai poftiti la un pahar de vorba


La multi ani se din partea noastra sarbatoritilor !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare!

Lena merci de invitatie!

Noi suntem foarte ocupati, nu avem deloc stare! Dimineata am fost la piscina( au asurzit toti inotatorii de la chiotele lui Anto- e mare fan apa si se exprima zgomotos), apoi am fost la cafea cu Kora. Acum doarme, la 18 il iau cu mine la cabinet( am o urgenta), apoi suntem invitati in Bucurestiul vechi la o sueta. Cred ca ne intoarcem undeva in jur de ora 21.
Si uite asa trec zilele noastre fara sa apucam sa mai intram pe DC. Bine ca au trecut caldurile si putem misuna in voie!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Voiam sa va intreb cum stau strugurasii cu somnul din timpul zilei.
Anto doarme o singura data, in general 2 ore, undeva intre 1-3 sau 2-4.
In rest e bebelus atomic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Nici Noura mea nu se omoara cu somnul in timpul zilei ,la ea e asa :

-ori un somn bun de 1 ora jumatate pe la pranz
-sau 2 reprize a cate 40 min ,una pe la 11 si alta pe la 3

Ce frumos va plimbati voi toata ziua




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Edi doarme pe la 10 dimineata 1- 1,5 ore apoi pe la ora 14 tot 1-2 ore si atat,iar seara se culca in jur de ora 22.

Frumos ca va plimbati. Al meu nu are rabdare sa mai stea in carut, de mers inca nu merge ... asa ca nu prea putem pleca de acasa mult timp. Oriucm acum il plimba bunicii pentru ca eu sunt tintuita la birou

mami de Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Intru si eu sa va salut si sa spun la multi ani sarbatoritilor, sarbatoritelor

LA multi ani KATE, TUDOR, CLARA si ILINCA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello fetelor!

Va multumim de urari! Va pupam si noi si la multi ani sarbatoritilor. Eu sunt pe fuga, trebuie sa ajung la masaj si electro.

Pupici!

Mergi la inceput